Scenariusz zajęć Kolory wiosny, Wychowanie przedszkolne-gotowe scenariusze wraz z kartami pracy


Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Temat: Kolory wiosny

Cele:

Dziecko powinno:

Metody:

Forma pracy: zajęcia z całą grupą

Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką (Vivaldi „Cztery pory roku - Wiosna”, czeska melodia ludowa „Doudlebska polka”), apaszki szyfonowe dla każdego dziecka, kapelusz słomkowy ustrojony kwiatami, peleryna, wiklinowy koszyk, zdjęcia pierwszych wiosennych kwiatów w naturalnym środowisku, zdjęcia kwiatów ogrodowych, arkusze białego brystolu, tempera, akwarele, gałganki, pędzle, korki, kubki z wodą, ściereczki w kuwetach.

Przebieg:

  1. Zabawa rytmiczna przy piosence „Wiosna tuż...tuż”.

  2. Rozmowa na temat kolorów wiosny. Odwołanie się do obserwacji kwiatów, drzew i krzewów w ogródkach przydomowych dokonywanych w czasie spacerów ulicami osiedla: Jakimi barwami przywitała nas wiosna? Dzieci nazywają rośliny i ich barwy, np. białe przebiśniegi, żółte kwiaty forsycji, fioletowe, białe, żółte krokusy, fioletowe sasanki, zielona trawa, pączki liści na drzewach i krzewach itp.

  3. Nauczycielka zakłada jednej z dziewczynek kapelusz i pelerynę - przebiera ją za wiosnę. Przy muzyce każde dziecko podchodzi do wiosny i stara się ja przywitać najpiękniejszym ukłonem. A wiosna rozdaje im swoje kolory w postaci szyfonowych apaszek.

4. Zabawa ruchowa „Wiosna rozwija kwiaty”

Dzieci zamieniają się w nasionka. Ponownie rozlega się muzyka. Wiosna dotykając swym pędzlem każdego nasionka sprawia, że zamieniają się one w piękne kwiaty. Kwiaty wystawiają głowy do słońca, rozchylają płatki, kołyszą się na wietrze, powiewają chusteczkami. Gdy wszystkie kwiaty już rozkwitną, zmienia się charakter muzyki z nastrojowej, na skoczną, taneczną. Dzieci ilustrują swobodnym ruchem jej rytm, wirują z apaszkami, podrzucają je do góry, łapią, tańczą.

  1. Dzieci siadają w kole na dywanie. Ponowne odwołanie się do wiedzy zdobytej w czasie spacerów: „Wybierzcie spośród wielu różnych kwiatów (przedstawionych na rozłożonych na dywanie zdjęciach z kalendarza) te, które już mogliśmy podziwiać w ogrodach”.

Dzieci wybierają zdjęcia sasanek, krokusów, przebiśniegów, fiołków, przylaszczek i umieszczają je na tablicy magnetycznej. Anemony obserwowane w ogrodzie różnią się od tych rosnących w lesie, dzieci mogą więc mieć trudności z ich rozpoznaniem. Dlatego konieczna jest pomoc n-lki. Jeżeli dzieci wcześniej same nie zauważą tego, że kwiaty sfotografowane zostały w naturalnym środowisku, n-lka zadaje kilka pytań, np.: „Co ciekawego zauważyliście, przyglądając się tym zdjęciom?” „Gdzie rosły kwiaty, które obserwowaliśmy?” „Opisz i nazwij miejsca, przedstawione na fotografiach.” Kolejne pytanie: „Dlaczego ludzie sieją (sadzą) w ogródkach te kwiaty?” ma na celu ustalenie: