SCENARIUSZ ZAJĘĆ-etapy rozwiązywania konfliktów, scenariusze


2. Przykładowe scenariusze przeprowadzonych lekcji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ:

OPRACOWANIE: BEATA OKRÓJ 23.09.2008r.

TEMAT: ETAPY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW:

CELE OPERACYJNE:

UCZEŃ:

Środki dydaktyczne:

Karty pracy- „Lista uczuć”, przybory do pisania, plansza- Etapy rozwiązywania konfliktów”, orzech włoskie, duży arkusz papieru (tablica), magnetofon, kaseta (płyta CD) z dowolną muzyką.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Rundka wstępna

Uczniowie, siedząc w ławkach, kolejno charakteryzują siebie, podając cechę i kojarzące się z nią zwierzę, np. Jestem szybka jak ryś, leniwy jak kot, pracowity jak koń, silny jak słoń itp.

  1. Ćwiczenie

Na prośbę nauczyciela uczniowie dobierają się parami. (chętni- trzy, cztery pary) Prowadzący wręcza każdej dwójce po jednym orzechu włoskim. Uczniowie w parach zastanawiają się (przez minutę), co można zrobić z otrzymanym owocem- tak aby w równym stopniu byli zadowoleni. Nauczyciel pyta, które pary się porozumiały, a które nie; co spowodowało brak porozumienia między nimi. Następnie uczniowie ( w tych samych parch) prowadzą rozmowę, założywszy, że jeden z nich chce zjeść orzech, a drugi- wykonać z łupinki łódeczkę.

  1. Omówienie:

Uczniowie mówią, jaki wpływ na przebieg dyskusji miała świadomość intencji rozmówcy.

  1. Burza mózgów:

Uczniowie mówią, z czym im się kojarzy hasło konflikt. Nauczyciel zapisuje wszystkie skojarzenia uczniów na dużym arkuszu papieru (tablica). Następnie precyzuje znaczenie pojęcia konflikt; zapoznaje klasę z etapami rozwiązywania konfliktów.

Przykłady:

spór, ostra dyskusja, nieprzyjemna rozmowa, przeciwne stanowiska, wojna, mała bitwa, różnica.

Konflikt- niezgodność, sprzeczność interesów, poglądów; kolizja, spór, zatarg. ( wg: Podręczny słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, warszawa 1996r.)

Materiały dla nauczyciela

ETAPY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW:

Etap I: Dostrzegam konflikt i nazywam go.

Etap II: Zastanawiam się nad różnymi sposobami rozwiązania problemu.

Etap III: Wybieram optymalne rozwiązanie konfliktu.

Etap Iv: Stosuję wybrany sposób w praktyce.

  1. Praca indywidualna- karta pracy „Lista uczuć”

Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy : Listę uczuć”. Przy uczuciu, które uważa za przyjemne, stawia znak +. Jeżeli uznaje dane uczucie za nieprzyjemne, stawia -.

LISTA UCZUĆ

miłość

nienawiść

smutek

radość

strach

lęk

gniew

zazdrość

życzliwość

złość

duma

zadowolenie

wrogość

rozpacz

przyjemność

przyjaźń

  1. Omówienie:

Uczniowie mówią o sytuacjach, w których doświadczają poszczególnych uczuć, i sposobach radzenia sobie z uczuciami nieprzyjemnymi. Na podstawie wypowiedzi uczniów nauczyciel sporządza listę uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych (na tablicy).

Informacja dla nauczyciela

Należy uświadomić uczniom, że nie ma złych uczuć- złe bywają sposoby reagowania na różne sytuacje, wynikające z braku umiejętności radzenia sobie z emocjami.

  1. Praca grupie- rozwiązywanie konfliktu

Odwołując się do poznanych etapów rozwiązywania konfliktu, uczniowie omawiają sytuację problemową: Dwóch kolegów postanawia razem udać się do kina. Ponieważ nie mogą się porozumieć w kwestii wyboru filmu ( Harry Potter” czy „ Dwie wieże”?) dochodzi między nimi do konfliktu.

Przykład:

Etap I

Trzeba powiedzieć, że przyczyną konfliktu jest to, że chłopcy chcą obejrzeć inne filmy. W kwestii wyboru filmu są nieustępliwi.

Etap II

Sposoby rozwiązania problemu:

Etap III

Koledzy stwierdzają, że wspólne wyjście do kina jest przyjemniejsze niż

samotne. Warto więc obejrzeć obydwa filmy mimo kosztów pieniężnych.

Etap IV

Koledzy udają się do kina.

  1. Ćwiczenia w parach.

Uczniowie dobierają się parami. Ustalają, jaki problem wspólnie rozwiążą (problem omawiają odwołując się do czterech etapów rozwiązywania konfliktów). Nauczyciel pomaga uczniom w ustaleniu optymalnych rozwiązań.

  1. Omówienie

Uczniowie omawiają przebieg pracy w grupach: o jakich problemach dyskutowali; czy zdołali się porozumieć; co uniemożliwiło im porozumienie się.

  1. Rundka końcowa

Każdy uczeń kończy zdanie: Na dzisiejszych zajęciach zaskoczyło mnie ( było dla mnie trudne)….


