SCENARIUSZ- Zabawy głosek i literek (3 latki), zajęcia otwarte dla rodziców, 1(1)


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

w grupie 3 latków

TEMAT: Zabawy głosek i literek (a, o, e, i, u, m, t, l)

CELE: główny- Przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania (program własny „Przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do nauki czytania i pisania”)

szczegółowe- dziecko potrafi:

  1. Wyraźnie i głośno wypowiedzieć lub powtórzyć wyraz

  2. Dokonać syntezy i analizy sylabowej wyrazu

  3. Poprawnie wypowiedzieć głoskę

  4. Odczytać głoskę z artykulatorów mowy

  5. Odczytać głoskę w języku palcowym

  6. Przyporządkować głoskę do jej obrazu graficznego (litera)

  7. Orientować się w przestrzeni (strona lewa)

  8. Starannie wykonywać zadania

  9. Skupiać uwagę na nauczycielu

METODA: czynna,

FORMA: grupowa, indywidualna

POMOCE:

LICZBA DZIECI NA ZAJĘCIU:

0x08 graphic

Przebieg zajęcia:

  1. Powitalna piosenka

Piosenka- dzieci stoją w rozsypce i śpiewają piosenke witając gości, którzy przyszli na zajęcie.

  1. Zabawa „Obrazki

Dzieci siedzą w kole. Każde z nich otrzymuje kartonik z obrazkiem. Dziecko nazywa przedmiot na obrazku dbając o jego wyrazistą i dokładną wymowę.

  1. Zabawa „Sylabinka

Dzieci maszerują po obwodzie koła w rytm muzyki. W przerwie muzycznej zatrzymują się przed dowolnym obrazkiem. Wybrane dziecko dzieli przedstawiony na obrazku wyraz na sylaby wprowadzając utrudnienie (klaśnięcie) w przerwach artykulacyjnych.

  1. Zabawa „Wywoływanka”

Każde dziecko siedzi przed obrazkiem. Nauczyciel wypowiada jeden wyraz sylabami (z utrudnieniem) a dziecko, które go posiada ma go głośno wypowiedzieć i przynieść do nauczyciela.

  1. Zabawa „Gdzie jesteś literko?

Każde dziecko otrzymuje kartonik z literką do ręki, nazywa ją. Na hasło nauczycielki każde z nich musi odnaleźć ukrytą w sali literkę i stanąć obok niej.

  1. Zabawa „Nie słyszę, ale widzę”.

Dzieci poruszają się po sali w rytm skocznej muzyki. Na przerwę w muzyce zwracają się do nauczyciela twarzą. Wybrane dziecko odczytuje głoskę z artykulatorów mowy nauczyciela, wymawia ją głośno i podchodzi do obrazka literą umieszczonego w widocznym miejscu sali.

  1. Nowa głoska (literka) „L”

    1. Informacja, o przybyciu do grupy znanych literek nowej literki L.

    2. Prezentacja poprawnej wymowy tej głoski- Dzieci w lusterach obserwują własną twarz i dokładnie naśladują wymowę głoski L.

    3. Obserwacja wyglądu graficznego głoski L (Litery). Określanie lewej strony kartonika i części składowych literki

    4. Prezentacja literki w języku migowym

    5. Utrwalenie wyglądu- kolorowanka pt „Kolorowa sukieneczka dla literki L”

0x01 graphic

Zajęcie otwarte dla rodziców

Przeprowadzone przez Alicję Buczek

w dniu 02.04.2009

2

1


