Konspekt zajęć sztuki dla klasy IV ogólnokształcącej szkoły podstawowej, SCENARIUSZE - szkoła podstawowa


Konspekt zajęć sztuki dla klasy IV ogólnokształcącej szkoły podstawowej.

TEMAT: „Krakowiak wiosenny”, melodia ludowa - nauka piosenki.

Ozdabianie cekinami krakowskich gorsetów.

CELE LEKCJI:

  1. POZNAWCZE:

    1. Poznanie piosenki „Krakowiak wiosenny”

    2. Zapoznanie uczniów z charakterystycznymi elementami stroju krakowskiego na podstawie reprodukcji obrazu Zofii Stryjeńskiej pt. „Krakowiak”.

    3. Poznanie nowej figury tanecznej „kogucik” oraz słuchanie utworu L. Rożyckiego- Krakowiak z baletu „Pan Twardowski”.

    4. Wykonanie zdobienia cekinów na sylwetce krakowskiego gorsetu.

  2. KSZTAŁCĄCE:

    1. Kształcenie umiejętności słuchania muzyki.

    2. Rozwijanie zainteresowań i umiejętności związanych z tańcem.

    3. Kształcenie umiejętności konstruowania nowych działań, tworzenie wg. własnych pomysłów elementów zdobiących strój.

  3. WYCHOWAWCZE:

    1. Pobudzanie do aktywności twórczej.

    2. Uaktywnienie dzieci biernych, nieśmiałych.

    3. Kształcenie odpowiedzialności za wykonaną pracę.

    4. Wyrabianie szacunku do wytworów polskiej kultury narodowej.

METODY:

  1. Analityczno- percepcyjna

  2. Problemowo- twórcza

  3. Ekspozycji

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Mapa Polski, nagrania magnetofonowe: hejnału mariackiego, piosenki: „Krakowiak wiosenny”, Krakowiaka z baletu „Pan Twardowski” L. Różyckiego, reprodukcja obrazu Z. Stryjeńskiej „Krakowiak”, sylwety krakowskich gorsetów, papierowe cekiny.

TOK LEKCJI

REALIZACJA TOKU LEKCYJNEGO

UWAGI O REALIZACJI

1

2

3

1. Czynności

porządkowo-

organizacyjne

- muzykalne

powitanie.

N: Dzień dobry dzieci!

D: Dzień dobry pani!

W klasie wisi mapa Polski z podziałem administracyjnym

2.Wprowadzenie do

tematu zajęć.

N: Posłuchajcie nagrania i powiedzcie mi,

skąd znamy ten sygnał?

D: Jest to hejnał z wieży kościoła Mariackiego

w Krakowie.

N: Doskonale, myślę, że ten hejnał znają

wszyscy Polacy. Kto podejdzie do mapy i

pokaże Kraków na mapie Polski?

N: Jak nazywa się region, w którym leży

Kraków?

D: Kraków leży w Małopolsce.

N: Z ziemi krakowskiej wywodzi się

krakowiak-znany wszystkim taniec

ludowy. Tańczyliście już krakowiaka,

znacie jego podstawowy krok. Dzisiaj

zatańczymy krakowiaka z nowym

elementem tanecznym, który nazywa się

„kogucik” i poznacie skoczną, wesołą

piosenkę pt. „Krakowiak wiosenny”.

N odtwarza z kasety nagranie hejnału

1

2

3

3. Zapoznanie dzieci

z krakowskim

strojem ludowym.

N: Popatrzcie na reprodukcji obrazu pani

Zofii Stryjeńskiej. Kogo malarka

przedstawia na tym obrazie?

D: Malarka przedstawia na obrazie tańczącą

parę.

N: W jakim stroju tańczy para? Czy jest to

strój np. wieczorowy, wojskowy czy

ludowy?

D: Jest to strój ludowy.

N: Doskonale, jest to ludowy strój krakowski.

Jak widzicie Krakowiacy noszą okazałe i barwne stroje. Charakterystyczne dla stroju męskiego są brązowe, szare lub granatowe

KIEREZJE- czyli sukmany z dużymi kołnierzami suto zdobione haftem lub

barwną aplikacją, zakończone czerwonymi KŁAPCIAMI- czyli wyłożonymi mankietami. Do tego noszono białe samodziałowe lub z

płótna w różowe paski spodnie. Strój uzupełnia szeroki skórzany pas- TRZOS.

Nakryciem głowy jest czerwona rogata czapka z pawimi piórami. Buty są sztywne i wysokie. Cały strój prezentuje się dziarsko i szykownie. Natomiast charakterystyczne dla stroju Krakowianki są kwieciste spódnice oraz aksamitne GORSETY bogato zdobione paciorkami i cekinami. Uzupełnieniem stroju jest haftowany fartuch oraz dużo KORALI na szyi.

N: Gdzie dzisiaj można zobaczyć takie stroje?

D: Na występach zespołów folklorystycznych.

D: W telewizji.

D: Można je oglądać w muzeum.

N prezentuje na tablicy magnetycznej reprodukcję obrazu Z. Stryjeńskiej pt. „Krakowiak”

N przypina kartoniki z napisami przedstawione charakterystyczne elementy męskiego i kobiecego stroju krakowskiego

1

2

3

4. Prezentacja piosenki.

N: Skoro już wiecie gdzie mieszkali i jak się ubierali Krakowiacy nadszedł czas na krakowską piosenkę. Posłuchajcie ludowej piosenki pt. „Krakowiak wiosenny”. Zastanówcie się o czym opowiada piosenka? Jaki jest jej nastrój?

D: Piosenka opowiada o przyjściu wiosny.

D: Jest pogodna, żywa, wesoła.

N: Wstańcie. Zaśpiewam jeszcze raz, a wy postarajcie się taktować „na dwa” (ręka w dół, naraz i do góry, na dwa)

N: Jakie jest metrum tej piosenki

D: Jest to metrum 3/4.

N: Wyklaszczcie rytm:

0x08 graphic
0x08 graphic

2 2

Wio-sen-ka wio-sen-kę ti ta ti ti ta ti

N: Czy pamiętacie jak można nazwać ten rytm?

D: Jest to rytm synkopowy.

N śpiewa piosenkę

N prezentuje sposób taktowania

5. Nauka piosenki metodą ze słuchu.

N: Proszę, usiądźcie prosto i powtarzajcie za mną fragment piosenki.

D Powtarzają usłyszane fragmenty piosenki.

N: Zaśpiewamy teraz I zwrotkę i refren w całości.

N śpiewa fragment piosenki, zwraca uwagę na postawę, popr. emisję i dykcję.

6. Taniec przy piosence „Krakowiak wiosenny”.

N: Wstańcie, utwórzcie duże koło. Czy pamiętacie podstawowy krok krakowiaka? Kto go zaprezentuje?

D prezentuje podstawowy krok krakowiaka oparty na cwale.

N: Za chwilę włączę nagranie wersji instrumentalnej piosenki. Zatańczcie po obwodzie koła poruszając się podst. Krokiem krakowiaka w prawą stronę. Kiedy usłyszycie dźwięk kołatki- zmienicie kierunek tańca.

D tańczą, zmieniają kierunek tańca na znak kołatką.

N: Doskonale zatańczyliście. Teraz zaprezentuję wam nową figurę taneczną, jest to tzw. „kogucik”. Możecie śpiewać wraz z nagraniem z taśmy.

N prezentuje ruch taneczny, a D śpiewają przy akompaniamencie z kasety.

1

2

3

    • nauka nowej figury tanecznej „kogucika”

N prezentuje taniec

N: Dziękuję, kto powtórzy ten ruch?

D wykonuje „kogucika”.

N: Poproszę, aby wszystkie dzieci spróbowały zatańczyć.

Schemat tańca znajduje się w załączniku nr 1

Chętne dzieci prezentują nową figurę.

    • opracowanie prostego układu tanecznego do piosenki

N: Utwórzcie wszyscy piękne koło. Teraz zatańczymy piosenkę w ten sposób:

Zaszumiały wody- krok podst. w prawo

Popłynęły lody - krok podst. w lewo

Popłynęły lody.- krok podst. w prawo

Wiosenka, wiosenka „kogucik”

Popłynęły lody.- krok podst. w lewo

D: tańczą

N prezentuje układ taneczny

N kołatką informuje o zmianie kierunku tańca

7. Ozdabianie cekinami gorsetu.

N: Zapraszam wszystkich do stolików. Mam dla każdego gorset. Czy to jest krakowski gorset?

Czego w nim brakuje?

D: Temu gorsetowi brakuje ozdób.

D: Ten gorset nie jest ozdobiony cekinami.

N: Waszym zadaniem będzie ozdobienie tych gorsetów przygotowanymi cekinami tak, aby przypominały strojne, bogato zdobione Krakowskie gorsety.

N rozdaje sylwety gorsetów.

N rozkłada na każdej ławce miseczki z kolorowymi papierowymi cekinami, które D wykonały dziurkaczem poprzedniego dnia na zajęciach technicznych.

8. Słuchanie muzyki.

W czasie pracy posłuchajcie krakowiaka skomponowanego przez wybitnego polskiego kompozytora Ludomira Różyckiego. Jest to krakowiak z baletu „Pan Twardowski”.

N prezentuje utwór z kasety magnetofonowej.

9. Wystawa prac.

N: Wasze prace są bardzo ładne. Każde z was postarało się, aby zrobić to barwnie i ciekawie. Myślę, że każda Krakowianka chciałaby mieć takie gorsety. Zawieszę prace na naszej tablicy.

N wiesza prace na tablicy magnetycznej.

1

2

3

10. Podsumowanie.

N: Czym zajmowaliśmy się na dzisiejszej lekcji?

D: Nauczyliśmy się piosenki pt. „Krakowiak wiosenny”

D: Poznaliśmy strój krakowski i nową figurę taneczną.

D: Ozdabialiśmy cekinami krakowskie gorsety.

11. Zaśpiewanie i zakończenie piosenki „Krakowiak wiosenny”.

N: Dobrze. Podzielcie się na dwie grupy. Jedna grupa zaśpiewa I zwrotkę i refren piosenki, a II grupa zatańczy tak, jak się nauczyliśmy. Dziękuję. Teraz zamiencie się rolami.

Dzieci, które tańczyły- zaśpiewają, a te, które śpiewały- zatańczą.

Dzieci śpiewają i tańczą.

N odtwarza nagranie piosenki z kasety

12. Pożegnanie

N: Pięknie pracowaliście na dzisiejszych zajęciach, stańcie wszyscy prosto. Pożegnamy się.

N: Do widzenia dzieci!

D: Do widzenia pani!


