Warsztat psychologiczny - Stres i sposoby radzenia sobie z nim, konspekty zajęć, zajęcia socjoterapeutyczne


Warsztat psychologiczny

,, Stres i sposoby radzenia sobie”

Cel warsztatu- Uświadomienie uczniom czym jest stres, a czym stresor. W jaki sposób stres oddziałuje na nasz organizm i psychikę. Czym różni się eustres od dystresu. Zapoznanie uczniów z przyczynami stresu oraz skutecznymi sposobami radzenia sobie z sytuacją trudną.

Odbiorca- Uczniowie gimnazjum (warsztat przeznaczony na godzinę wychowawczą.

Czas trwania- około 45 minut

Przebieg zajęć:

  1. Czym jest stres?- Każda osoba pisze własną definicję stresu. Co jest dla Ciebie stresem? Wszyscy po kolei mówią co zapisali. Dyskusja na ten temat. (około 5minut)

  1. Zniszczenie źródła stresu- Każda osoba drze kartkę ze swoją definicją stresu (około 1 minuty)

  1. Objawy stresu- klasa dzieli się na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje ludzika stresu. Zadaniem pierwszej grupy jest wypisanie na ludziku wszystkich fizjologicznych objawów stresu, druga grupa ma za zadanie wypisać psychologiczne objawy stresu. Grupa trzecia wypisuje wszystkie konsekwencje przebywania w sytuacji długotrwałego stresu. Dyskusja wyników ćwiczenia. (około 10minut)

  2. Czy stres zawsze jest zły? Czym jest eustres?(wykres, waga interpretacji, samospełniające się proroctwo) (około 5 minut)

  1. Czym jest stresor? - Grupa dzieli się na trzy zespoły. Pierwszy zespół wypisuje wszystkie możliwe przyczyny stresu jakie mogą wystąpić w relacji uczeń -nauczyciel, drugi- w relacjach z rodzicami, trzeci- w relacjach z rówieśnikami. Omówienie wyników. (około 10minut)

  1. Radzenie sobie ze stresem- Przedstawienie uczniom trzech podejść do problemu: skoncentrowane na problemie, skoncentrowane na emocjach, skoncentrowane na unikaniu. Uczniowie wymieniają swoje sposoby radzenia sobie ze stresem, dawanie rad. (burza mózgów) (około 10minut)

  1. Recepta na stres- Osoby w grupach 5-6 osób redagują ,,recepty na pokonanie stresu”. Co należy robić a czego unikać? Dyskusja.

(około 10minut)

  1. Rozdanie uczniom tabeli Thomasa Holmesa i Richarda Rahe'a odnośnie podstawowych stresorów. Każdy uczeń liczy swój własny wskaźnik stresu. (około 5minut)

Przygotowała Joanna Koralewska, psycholog

/


