![]() | Pobierz cały dokument moje.mocne.strony.do.pr.zawodowej.scenariusze.doc Rozmiar 39 KB |
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
CELE OPERACYJNE
UCZEŃ:
Uświadamia sobie swoje mocne strony,
Potrafi je u siebie rozpoznać.
Środki dydaktyczne:
Brystol, kredki, wycięty z papieru kontur człowieka, taśma klejąca, kartka dla każdego ucznia z niedokończonymi zdaniami, „Podoba mi się w Tobie..”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Rundka wstępna
Wszyscy siedzą w kręgu. Każdy kończy następujące zdanie:
Ostatnio zostałem pochwalony za …
2. Krótkie wprowadzenie do tematu zajęć
Tłumaczy wszystkim, że warto każdego dnia myśleć o sobie pozytywnie. Nasza samoocena ma bowiem wpływ na to, jak się zachowujemy, jakich wyborów dokonujemy -oddziałuje zatem na naszą rzeczywistość. Gdy przez cały dzień słyszy się o sobie negatywne uwagi, to poczucie pewności siebie słabiej. Pozytywne uwagi i myśli wzmacniają wiarę we własne możliwości.
3. „Podoba mi się w Tobie….”
Prowadzący przykleja za pomocą taśmy klejącej każdemu uczestnikowi zajęć na plecy kartkę z niedokończonym zdaniem „ PODOBA MI SIĘ W TOBIE”…. oraz rozdaje markery. Wychowankowie poruszają się po sali i wpisują cechy, które lubią, lub podobają się w danej osobie. Po wykonaniu ćwiczenia, każde dziecko odkleja swoją kartkę i czyta na głos, co sądzą o nim inni oraz wyraża swoją opinię na temat tego, co dowiedziała się o sobie, co je zaskoczyło, ucieszyło. W ten sposób każdy z uczestników dowiaduje się jak postrzegają go inni, co o nim myślą, praz może jednocześnie wyrazić własne odczucia nt. opinii innych o sobie.
4. Ćwiczenie - moja sylwetka
W kontur postaci z papieru uczniowie wpisują swoje mocne strony, (co najlepiej potrafią robić moje ręce, mój brzuch, moja głowa, moje nogi, np.
- moje ręce najlepiej potrafią grać w koszykówkę- informację wpisują w kształt rąk,
- moje nogi najlepiej biegają - zapisują w konturze nóg).
5. Omówienie ćwiczeń
Uczniowie kolejno mówią, co sprawiło im trudność podczas wykonywania ćwiczeń, a co było dla nich łatwe w tym zadaniu.
6. AUTOPORTERT- Ja człowiek”
Każdy z uczestników zabawy tworzy pisemnie, na jednakowych kartkach papieru, anonimowo swój autoportret. Pisze o sobie: „Ja CZŁOWIEK …….”, by uniknąć płci. Oprócz opisywania cech wyglądu zewnętrznego wszelkie reguły pisania o sobie dozwolone. Mogą to być: marzenia, zainteresowania, lęki, pozytywne i negatywne cechy charakteru itp. Można też opisywać siebie cytując ulubiony cytat wiersza czy piosenki.
![]() | Pobierz cały dokument moje.mocne.strony.do.pr.zawodowej.scenariusze.doc rozmiar 39 KB |