czytelnictwo 3, Konspekty zajęć


Nauczycielskie Publikacje Edukacyjne http://www.zeszyt.pl

Opublikuj swoje artykuły w ramach naszego archiwum korzystając z elektronicznego systemu rejestracji publikacji. Stała współpraca z NPE procentuje - możesz bezpłatnie korzystać z własnego serwisu internetowego i komercyjnego konta pocztowego. Publikacje w NPE są bezpłatne. Wystawiamy zaświadczenia o publikacji.

**********

mgr Marta Paszkiewicz

Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku

w Iławie

Książka i czasopismo jako podstawowe źródło informacji

Scenariusz zajęć ze ścieżki „Edukacja czytelnicza i medialna”

Klasa: II liceum i technikum

Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna (45 min.)

Zajęcia odbywają się w bibliotece szkolnej.

Temat: Książka i czasopismo jako podstawowe źródło informacji.

Cele:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna elementy budowy książki (na przykładzie książki popularnonaukowej),

- uczeń zna rodzaje czasopism, współczesne wydawnictwa i serie wydawnicze,

- uczeń zna wartość książki i czasopisma jako efektów twórczej działalności człowieka,

Poziom umiejętności:

- uczeń potrafi korzystać z książki, jej aparatu naukowego,

- uczeń rozróżnia rodzaje gazet i czasopism,

- uczeń potrafi znaleźć potrzebne informacje w gazecie i czasopiśmie, umie wyszukać stałe działy,

- uczeń sprawnie posługuje się różnymi typami wydawnictw,

Metody: wykład, pokaz, pogadanka

Środki dydaktyczne: plansza ilustrująca podział wydawnictw, plansza „Budowa książki popularnonaukowej”, egzemplarze gazet, czasopism, książek.

Literatura:

  1. Andrzejewska Jadwiga: Bibliotekarstwo szkolne: teoria i praktyka. T.2

  2. „Encyklopedia wiedzy o książce”

  3. „Encyklopedia wiedzy o prasie”

  1. Słownik terminów literackich: Pod red. Janusza Sławińskiego

  2. Biblioteka w szkole 1992, nr 10, s. 20

Tok lekcji

1. Krótka pogadanka - potrzeba rozróżnienia typów dokumentów współczesnych, ich rola w nauce i życiu.

2. Zapoznanie z różnymi typami wydawnictw:

- zwarte - wydawnictwa ukazujące się jako całość lub wydawane sukcesywnie w kolejnych woluminach, przy przewidzianym z góry zakończeniu. Należą tu książki i broszury (do 64 stron).

- ciągłe - wydawnictwo o nie przewidzianym z góry zakończeniu, ukazujące się w określonych lub nie określonych odstępach czasu, częściami opatrzonymi wspólnym tytułem i zwykle oznaczonymi numerycznie lub chronologicznie (numery, zeszyty, tomy, roczniki). Należą tu:

  1. wydawnictwa periodyczne - gazety, czasopisma

  2. wydawnictwa seryjne

  3. wydawnictwa zbiorowe

WYDAWNICTWA

0x08 graphic
0x08 graphic

ZWARTE CIĄGŁE

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
książki broszury periodyczne zbiorowe

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

kalendarze seryjne

informatory gazety czasopisma

(wydawane okresowo)

3. Struktura treściowa książki na podstawie książki popularnonaukowej:

  1. Przypomnienie wiadomości o budowie książki (oprawa, karta tytułowa, część główna, spis treści),

  2. Rozdanie różnych rodzajów książek popularnonaukowych,

  3. Analiza zawartości treściowej książki popularnonaukowej,

  4. Zapoznanie z planszą „Budowa książki popularnonaukowej”,

Lp.

Część składowa książki

popularnonaukowej

Co zawiera

Gdzie się mieści

1.

TYTULATURA

  • autor

  • tytuł

  • podtytuł

  • wydawnictwo

na początku książki

2.

CZĘŚĆ

WPROWADZAJĄCA

  • wstęp

  • słowo od autora

  • przedmowa

za tytulaturą ( kartą tytułową)

3.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

  • treść książki

4.

APARAT NAUKOWY

  • spis treści

  • indeksy

  • przypisy

  • słowniczek

  • bibliografia

  • aneks

na końcu książki

(przypisy mogą być

u dołu strony, spis

treści na początku

książki)

5.

POZATEKSTOWE

ŹRÓDŁA

INFORMACJI

  • ilustracje

  • mapy

  • zdjęcia

  • tablice

w części głównej lub

za aparatem

naukowym

  1. Próba zdefiniowania poszczególnych części składowych książki popularnonaukowej:

4. Podział gazet i czasopism:

  1. Rozróżnienie gazety i czasopisma:

  1. Rodzaje czasopism:

- dziecięce,

  1. Układ treści gazety i czasopisma:

  1. Różnice między gazetą a czasopismem:

GAZETA

CZASOPISMO

  • ukazuje się częściej niż raz w tygodniu

  • zawiera wiadomości ogólne, bieżące, aktualne ze świata, kraju, regionu

  • są lokalne i ogólnopolskie

  • adresat masowy

  • ukazuje się raz w tygodniu lub rzadziej

  • zawiera treść uniwersalną o ograniczonej

aktualności

  • naukowe, popularnonaukowe, literackie, zawodowe, urzędowe

  • adresat określony (dostosowane do potrzeb odbiorcy)

  • spis treści

5. Charakterystyka wybranych serii wydawniczych i publikacji naukowych.

6. Podsumowanie: przypomnienie i zebranie w całość najważniejszych wiadomości z lekcji.

© Marta Paszkiewicz


