Scenariusz wprowadzenia litery K

TEMAT: "Królowa litery K, k" – zapoznanie z pisana i drukowaną literą K, k wg odimiennej metody I. Majchrzak.


CELE:


* Poznanie litery "k", jej miejsca w alfabecie i imionach dzieci;

* Wyróżnianie litery "k" w wyrazach;

* Nabywanie umiejętności przekształcania swojego imienia tak, by odnaleźć w nim poznana literę;

* Doskonalenie umiejętności samodzielnego czytania wyrazów.


METODY:


* podająca – objaśnienie, pokaz

* poszukująca – zadania otwarte

* praktyczna – ćwiczenia i zadania stawiane dziecku.


FORMY: grupowa, indywidualna


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

wizytówki, alfabet, korony, szary papier, marker, kartoniki z literami, magnetofon, nagranie muzyczne, kartoniki z pisaną literą "K, k" w liniaturze z uwzględnieniem kierunki kreślenia litery, obrazki, teksty do wyszukiwania poznanej litery, ołówki.


PRZEBIEG:


1. "Znajdź swoje imię" – wybranie przez dzieci imiennych wizytówek wśród innych. (Umiejętność znalezienia wizytówki z własnym imieniem wśród innych).

2. Zapoznanie z pisaną i drukowana litera K, k, omówienie jej wyglądu. (umiejętność rozpoznawania litery K, k wśród innych i nazywania jej, doskonalenie umiejętności zapamiętania alfabetu do poznanej litery.)

3. Królowa litery K, k" – odszukiwanie litery "k" w swoim imieniu i zaznaczanie jej. (Dzieci, których imiona zaczynają się literą "K" otrzymują tytuł króla, królowej litery "K" i dekorowani są koroną).

(Umiejętność wskazania poznanej litery w swojej wizytówce, umiejętność przekształcenia swojego imienia tak, by odnaleźć w nim poznaną literę np. Justyna – Justynka).

4. Zabawa ruchowa "Znajdź jak najwięcej" – na dywanie rozłożone są kartoniki z różnymi literami. Dzieci biegają w rytm muzyki, na przerwę mają za zadanie odszukać jak najwięcej kartoników literą "k, K".

5. Pokaz i nauka pisania litery K, k w liniaturze. Nauczycielka pokazuje na tablicy, jak należy pisać w liniaturze poznaną literę. Każde dziecko ma przed sobą wzór litery "K, k", po którym wodzi palcem.

6. "Rozmieść swoje obrazki" – dopasowywanie kilku obrazków, których nazwy pasują do odpowiednich wzorów:

k ...................... ..............k...............

........................k

kareta parasolka

garnek

(wyróżnienie, gdzie w wyrazie występuje litera k: na początku, w środku lub na końcu wyrazu).)

7. "Odszukaj jak najwięcej liter "K, k". Każde dziecko otrzymuje tekst, w którym znajduje się wiele poznanych liter K, k, odszukuje zaznaczając ołówkiem wszystkie litery K, k, potem chętne dzieci czytają proste wyrazy z poznaną literą.

(czytanie prostych wyrazów lub zdań przez chętne dzieci).



Scenariusz wprowadzenia litery w grupie dzieci sześcioletnich


Hasło programowe: Czytanie wyrazów, zdań i krótkich tekstów powiązane z wprowadzeniem liter małych i dużych, drukowanych i pisanych

Temat:

Kotki Kamili i Kacpra – słuchanie opowiadania nauczycielki; wprowadzenie litery k,K na podst. wyrazu „kot”

Cel ogólny - doskonalenie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter


Cele operacyjne:

- dziecko rozpoznaje literę k, K drukowana i pisaną,

- operacyjnie dokonuje analizy słuchowo – wzrokowej wyrazów: kot, Kacper

- potrafi czytać sylaby, wyrazy, zdania z nową literą,

- tworzy rymy i zdrobnienia


Metody: słowna – rozmowa, opowiadanie

oglądowa – pokaz i obserwacja

czynna – zadania stawiane dzieciom do wykonania, ćwiczeń utrwalających

Formy: zbiorowa jednolita, indywidualna


Pomoce: sylwety do opow. obrazki, podpisy, znaki matematyczne, cegiełki białe, niebieskie i czerwone, rozsypanka wyrazowa, sylaby, karta pracy dla każdego dziecka


Przebieg zajęcia:


I Część wstępna

Słuchanie opowiadania „Kotki Kamili i Kacpra”

Kamila i Kacper mieszkali na wsi. Przyjaźnili się ze sobą od dzieciństwa. Oboje bardzo lubili zwierzęta, Kamila miała 4 kotki, natomiast Kacper miał 5 kotów. Dzieci bardzo dobrze się nimi opiekowały. Każda kocia rodzina miała swój koszyk do spania i miseczkę do jedzenia. Dzieci pilnowały aby kotki nie były głodne. Kotki lubiły bawić się na podwórku.

(Nauczycielka w czasie opowiadania odsłania sylwety kotów)

Jeden z kotów Kamili był ogromnym psotnikiem. Pewnego dnia poplątał mamie kłębki z wełną, innym razem wdrapał się wysoko na półkę i zrzucił ulubiony wazon mamy, innym razem wpadł prosto do kałuży i pobrudził swoje jasne futerko.

( Nauczycielka eksponuje sylwetę kota)

- Kto z was pokaże, które to koty Kamili a które Kacpra i umieści sylwetę dziewczynki i chłopca w odpowiednim miejscu?

- Kto umieści wizytówki z imionami tych dzieci? Dlaczego napisane są wielką literą?

- Proszę zaznaczyć liczbą ile kotów było w każdej rodzinie?

- Kto miał więcej kotów i o ile?

- Z wykorzystaniem znaków matematycznych porównajcie te zbiory.


II Część główna

1. Wyodrębnienie wyrazu podstawowego:

- Jaka głoska zaczyna się wyraz „kot”?

- Kto podzieli wyraz kot na głoski?

- Proszę zaznacz ten wyraz za pomocą białych cegiełek

- Które z literek już znamy i możemy zastąpić nimi cegiełki?

- Kto podzieli na głoski wyraz Kacper i zaznaczy ich ilość za pomocą cegiełek?

2. Prezentacja małej i wielkiej litery drukowanej i pisanej

- omówienie wyglądu

- pisanie litery w powietrzu

- zmiana białej cegiełki nowo poznaną literą

3. Podział na samogłoski i spółgłoski

- wymieniamy samogłoski trzymając rękę pod brodą

- układanie schematu wyrazu

- literka k wybiera się na spacer i spotyka samogłoski – odczytywanie powstałych sylab zamkniętych i otwartych

4. Odszukiwanie wyrazów z nową literą

- Jakie znacie wyrazy rozpoczynające się głoską k?

- Prezentacja obrazków, nazywanie ich, wykonywanie zadań do wybranego obrazka: krowa, kalafior, kogut, karp, koń. Zadaniem dzieci jest podział na głoski, na sylaby, utworzenie zdrobnienia, rymu lub ułożenie zdania z wyrazem

- Jakie znacie wyrazy, w których k słychać w środku?

- Jakie znacie wyrazy, w których k słychać na końcu?

5. Odszukanie obrazków do właściwej sylaby

- odsłanianie sylab i czytanie: ka, ko, ki, następnie obrazków: kaktus, kapelusz, kokarda, korona, kita, dzielenie na sylaby – dobieranie obrazka do właściwej sylaby

6. Podpisywanie obrazka – To kot, a to kok.

- Czym różnią się te wyrazy?

7. „Na podwórku” zabawa ruchowa

Nauczycielka czyta tekst, a dzieci gdy usłyszą głoskę k podskakują, tupią

Było sobie podwórko. Na tym podwórku stał kurnik, w którym mieszkały kaczki, kury i kogut. Obok była stajnia , w której mieszkał koń. Nieopodal stała stodoła, a w niej krowa. Na podwórku obok płotu rósł potężny kasztanowiec. Codziennie rano kogut wskakiwał na płot i piał: kuku- ryku! kuku- ryku! budząc wszystkich mieszkańców podwórka. Kury i kaczki w kurniku, konia w stajni i krowę w oborze. Tylko kot nie budził się na dźwięk koguciego piania. Wstawał wtedy kiedy miał na to ochotę. Bo kot jak wszystkie koty chodzi swoimi drogami.

8. Rozsypanka wyrazowa

Kacper karmi kury.”


III Podsumowanie

9. Praca przy stolikach – karta pracy

- Zaznaczanie miejsca występowania głoski k w wyrazach: kot, kogut, okno, młotek, ptak

- Poszukiwanie w sali wizytówek kolegów z nową literą.

11. Podziękowanie dzieciom, pożegnanie.




KONSPEKT


GRUPA: „0” – Pomarańczowe tygryski


Data: 15.11.06 r.



Temat:” Tańcowała igła z nitką” – wiersz J. Brzechwy



CELE OGÓLNE:


- wprowadzenie pisanej i drukowanej litery „i”, „I”


- określenie głoski „i” jako samogłoski


- doskonalenie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter



CELE OPERACYJNE:


- rozpoznaje literę „i”, „I” i identyfikuje ją z głoską „i”


- rozpoznaje głoskę „i” jako samogłoskę


- potrafi ułożyć schemat wyrazu



ASPEKT WYCHOWAWCZY:


- wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się igłą



Środki dydaktyczne:


ilustracje do wiersza, kartoniki z sylabami, zestaw cegiełek dla każdego dziecka i n-lki, druciki, plansza z literą „i”.



Przebieg zajęcia:


1. Dzieci mają w dłoni kartoniki z sylabami – przedstawiają się za pomocą sylab


2. Słuchanie wiersza J.Brzechwy pt.” Tańcowała igła z nitką „


3. Rozmowa na temat wiersza


4. Wyłonienie wyrazu podstawowego „ igła „


- podział na sylaby / i – gła /


- podział na głoski / i - g – ł – a /


- podanie przez dzieci innych wyrazów zaczynających się na „i”


- podanie wyrazów kończących się głoską „i”


- podanie głoski „i” w środku


5. Wprowadzenie małej i wielkiej, pisanej i drukowanej litery „i”,”I”


- czym różnią się litery „i”,”I” drukowane od pisanych


- co przypomina Wam ta litera


6. zabawa ruchowa „ Igła szyje „


7. Układanie na tablicy modelu wyrazu „igła”


8. Dzieci układają na dywanie model wyrazu:


mama „ „ mata ” „ Lola „ „ tama „


9. Formowanie z drucika litery „ i „


10 .Praca z książką – ćwiczenia nr.2 str.19



KONSPEKT ZAJĘCIA



GRUPA: 6-LATKI




SCENARIUSZ ZAJĘCIA


TEMAT ZAJĘCIA: „Pan Hilary szuka okularów” – wprowadzenie litery O, o

w oparciu o utwór J. Tuwima.




CELE OGÓLNE:


· wprowadzenie pisanej i drukowanej litery O, o,

· zapoznanie z treścią utworu „Pan Hilary”,

· ćwiczenie słuchu fonematycznego,

· określenie głoski „o” jako samogłoski,

· ćwiczenia grafomotoryczne.


CELE OPERACYJNE: (dziecko...)

· rozpoznaje literę „o” i „O”, identyfikuje ją z głoską,

· rozpoznaje głoskę „o” jako samogłoskę,

· wyszukuje wyrazy zawierające poznane litery,

· podejmuje próby czytania globalnego,

· przelicza w zakresie 5, klasyfikuje wg danej cechy (kolor litery),

· rozpoznaje i stosuje znak graficzny cyfry 1 i 2.



ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:

Duże arkusze szarego papieru pakunkowego, napisy do globalnego czytania oraz ilustracje: okulary, okno, Ola, osa, kot, motyle, kogut, kolorowe litery O, o.









PRZEBIEG ZAJĘCIA:


1. Powitanie rodziców przybyłych za zajęcie.


2. Powitanie dzieci zabawą „Iskierka”. Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce, jedno wypowiada tekst: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk.” Dzieci kolejno ściskają sobie dłonie.


3. „Pan Hilary” – słuchanie wiersza J. Tuwima recytowanego przez N.; rozmowa nt perypetii Hilarego – ustalenie, czego szukał – okularów.


4. Wprowadzenie litery „o, O”

Wyszukiwanie wśród ilustracji tych, które przedstawiają przedmioty zaczynające się głoską „o”. Analiza i synteza słuchowa wyrazów, układanie modeli wyrazów z zastosowaniem nakrywek czerwonych i niebieskich.


5. Ćwiczenia grafomotoryczne przy stolikach: na stolikach rozłożone arkusze papieru pakunkowego, dzieci wybierają sobie dwie kredki świecowe w różnych kolorach. W rytm muzyki dz. poruszają się wokół stolików, na przerwę w muzyce rysują duże koło prawą, lewą ręką lub oburącz (na hasło N.) W następnych przerwach kolorują swoje koła, które muszą odnaleźć na kartce. Oglądanie powstałych obrazów.


6. Prezentacja prawidłowego zapisu małej i wielkiej litery „o”, próby pisania litery palcem w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi.


7. Wyszukiwanie różnokolorowych liter „o” ukrytych w sali przedszkolnej, ułożenie ich na dywanie; przeliczanie, określanie, których jest najwięcej, których najmniej, a których tyle samo. Stosowanie cyfr 1 i 2 dla określenia liczebności zbiorów liter.


8. „Biedronka” – doklejanie liter „o” do szablonu biedronki: dzieci siedzą przy stolikach, każde ma swoją biedronkę, na środku leżą przygotowane litery oraz tylko jedna tubka kleju, która przechodzi z ręki do ręki w lewo (r. prawa – r. lewa) w czasie, gdy gra muzyka. W momencie, gdy muzyka milknie dziecko, które akurat trzyma klej dokleja do swojej biedronki jedną literę; zabawa trwa dalej. (w czasie zabawy następuje zmiana kierunku podawania kleju oraz rąk – z lewej do prawej).


9. Zab. ruchowa: „A i O” – dzieci podzielone na dwie grupy „A” i „O”, ustawione plecami do siebie. Na hasło „A” dzieci z grupy A starają się złapać dzieci z grupy „O” i odwrotnie.



Temat: Zadania Hałabały.


Cele: - wyróżnianie wyrazu, sylaby, głoski, litery;

- rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowej;

- rozwijanie koordynacji słuchowo-wzrokowej i ruchowej;

- wprowadzenie litery „U,u” na wyrazie podstawowym „ul”


Metody pracy: ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Pomoce: pacynka krasnala Hałabały, koperta dla każdego dziecka z zestawem obrazków (ul, buda i jeden obrazek, który ma w swojej nazwie głoskę „u”), kolorowe kółeczka,


Przebieg zajęcia:


1. Dzieci siedzą na dywanie w kręgu, otrzymują karteczki w kształcie płatka kwiatu. Na środku leży duże koło- środek kwiatu.

Następnie każde dziecko wypowiada swoje imię i głoskę, na jaką się zaczyna, dzieci układają karteczki wokół koła i tworzy się kwiat.

2. Nauczycielka pokazuje pacynkę krasnala Hałabały i mówi wiersz Czesława Janczarskiego:

Tak się nudziłem, gdy byłem sam

A teraz kilku kolegów mam.

Co dzień od rana czekam tej chwili.

Gdy będą ze mną koledzy mili.

Wspólna zabawa zawsze się uda-

Już teraz nie wiem, co to jest nuda.

Dobrze nam razem słońce czy deszcz!

Czy chcecie ze mną pobawić się?


3. Przygotowałem dla was kilka zadań.

Zadanie pierwsze to zagadka:


Pod jabłonką dom wesoły- kolorowy,

Mieszkają w nim pszczoły.

Pod jabłonką gwar i szum,

Bo to właśnie …..(ul)


Dzieci odpowiadają i odszukują w kopertach odpowiedniego obrazka.

Następnie N. pokazuje i odczytuje dzieciom zdanie:

UL TO DOM PSZCZÓŁ.

Zadaniem dzieci jest policzyć ile wyrazów ma to zdanie i położyć odpowiednią liczbę kółeczek. ( cztery kółeczka).


Zadanie drugie to też zagadka:


Ten domek podobny do ula,

Janek z desek go zbudował.

W domek słomę dał,

Aby piesek ciepło miał. (buda)


Dzieci odszukują odpowiednią ilustrację.

N. pokazuje zdanie: BUDA TO DOM DLA PSA

Dzieci liczą wyrazy i układają odpowiednia liczbę kółeczek.

4. Zabawa ruchowa: „Pieski i pszczółki

Dzieci podzielone na dwie grupy: dziewczynki – pszczółki, chłopcy –pieski. Prowadząca gra na tamburinie a dzieci biegają. Na przerwę w muzyce i słowne polecenie „ul” dziewczynki biegają a chłopcy stoją nieruchomo. Następuje zmiana ról, na polecenie „buda” chłopcy naśladują pieski a dziewczynki stoją nieruchomo.


5. Dzieci ponownie siadają na dywan i otrzymują nakrywki. Z nakrywek układają modele wyrazów: „ul”, „buda”.


6. Wprowadzenie litery „U,u” na wyrazie podstawowym „ul”

- dzieci określają, że głoska „u” jest samogłoską;

- zmieniają w ułożonych modelach wyrazów odpowiednią nakrywkę (czerwoną);

- pokaz litery „U,u”;

- wyszukiwanie wyrazów z początkową głoską „u”;

- układanie modeli wyrazów: Ula, usta, ulica;

- pokaz prawidłowego zapisu litery „U,u’;

- wyszukiwanie różnić pomiędzy wielką a małą literą.


7. Zabawa ruchowa

Dzieci dobierają się parami i układają na podłodze kształcie litery „U”, następnie stają naprzeciw siebie prowadząca głośno wymawia części ciała, jeżeli usłyszą wyraz z głoską „u” muszą pokazać tę część ciała, np. kolano, głowa, usta; palce, nos, ucho; udo, brzuch, oko itp.


8. Dzieci wyjmują z kopert pozostałe obrazki (został jeden), na tablicy przypięta jest plansza z oznaczonymi polami za pomocą kropek.

·

·

·

·






Zadaniem dzieci jest podzielenie wyrazu na sylaby i przypięcie obrazka pod odpowiednia liczba kropek np. ku-ra (dwie sylaby i przypina pod dwoma kropkami).



9. Zabawa ruchowa „Zbieramy kółeczka”


Po sali rozsypane są kółeczka w kolorze czerwonym i zielonym. Dzieci chodzą po sali, jak najciszej. Nauczycielka wymawia różne wyrazy, jeżeli w wyrazie będzie głoska „u” dzieci biorą po jednym kółeczku czerwonym, jeżeli nie będzie w wyrazie głoski „u” dzieci biorą po jednym kołeczku zielonym. Następnie, każde dziecko przelicza uzbierane kółeczka
i porównują, których mają więcej, których mniej.


10. Praca indywidualna.

Dzieci kolorują obrazki z ulem i budą oraz rysują tyle nakrywek ile jest głosek
w wyrazach „ul”, „buda”- używając odpowiednich nakrywek: czerwonych dla samogłosek, niebieskich dla spółgłosek.


Zadanie dodatkowe w wolnej chwili dla chętnych dzieci: pisanie litery „u” na płatkach kwiatów z początku zajęcia.


Na płatkach kwiatów z początku zajęcia próbują napisać literę „u”.



Cele operacyjne. Przewidywane efekty pracy. Osiągnięcia dzieci.


- umie wyróżnić pierwszą głoskę swojego imienia;

- potrafi policzyć wyrazy w zdaniu;

- bawi się zgodnie z ustalonymi zasadami;

- potrafi układać modele wyrazów z wykorzystaniem nakrywek;

- wie, jakie są nakrywki dla samogłosek a jakie dla spółgłosek;

- rozpoznaje literę „U”;

- umie wskazać różnice pomiędzy wielką a małą literą „u”;

- sprawnie dzieli wyrazy na sylaby i głoski;

- potrafi samodzielnie pracować;

- próbuje prawidłowo napisać literę „U, u”


