kukuryku na reczniku


Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3–4-letnich


Zdzisława Krasa

nauczyciel

Przedszkola Miejskiego nr 44

w Sosnowcu


Problematyka hospitacji: Kształtowanie czynnej postawy wobec zdrowia poprzez aktywną działalność dzieci.

Prowadząca: mgr Zdzisława Krasa

Data: 31 marca 2006 r.


Temat: „Kukuryku na ręczniku” – słuchanie utworu M. Kownackiej, wdrażanie dzieci do zachowania czystości osobistej i dbania o własne zdrowie.


Cel ogólny:

kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych,

przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia poprzez literaturę, zabawę, piosenkę i doświadczenia dzieci.


Cele szczegółowe:

rytmiczne powtarzanie tekstu i wykonywanie właściwych gestów,

uważne słuchanie czytanego utworu,

odpowiadanie na zadane pytania,

nazywanie kolorów,

branie czynnego udziału w zabawach inscenizowanych do piosenek,

nazywanie zjawisk akustycznie,

branie czynnego udziału w zabawach ruchowych i ortofonicznych,

wypowiadanie się na podany temat,

czytanie wyrazów,

kształcenie umiejętności kolorowania.


Metody: słowna, czynna, oglądowa.

Formy: praca w parach, z całą grupą, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tamburyno, utwór M. Kownackiej, obrazek, płyta CD, napisy, kolorowe kartki, kartki z sylwetą kogucika, kredki.


Przebieg zajęć:

I. Część wstępna


1. „Powitanie” – zabawa gimnastyczna. Dzieci rytmicznie powtarzają za N. tekst dodając odpowiednie gesty:

Ta - ram - tam - tam /uderzenia o uda/

O - gili - gili - gili /łaskotanie partnerów /

Ta - ram - tam - tam

O - jej! o - jej! o - jej! /unoszenie rąk do góry /

O - gili - gili - gili

Ta - ram- tam - tam.


II. Część główna


2. „Kukuryku na ręczniku” – słuchanie utworu M. Kownackiej.

3. Omówienie treści utworu:

jak miały na imię dzieci?

z czym dzieci miały kłopot?

jaki sposób znalazła mama, żeby dzieci nie zapomniały o myciu rąk?

chciałybyście zobaczyć jak wygląda kogutek – Złotobutek?

(prezentacja obrazka; nazywanie kolorów);

4. „Czyścioszki” – zabawa ruchowa osnuta na treści piosenki;

5. „W łazience” – słuchanie i nazywanie zjawisk akustycznych;

6. „Kiedy się myjemy, sprzątamy?” – zabawy ruchowe i ortofoniczne:


* dzieci swobodnie biegają po sali w rytm tamburyna. Gdy N. przestaje grać, dzieci naśladują czynności: mycie rąk, mycie zębów, mycie nóg – przećwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: „szur”, „gy”, „chlup”;

* dzieci swobodnie biegają po sali w rytm tamburyna. Gdy N. przestaje grać naśladują czynności: odkurzania, zamiatania, zmywania naczyń – przećwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: „bu”, „szu”,”plusk”;

7. „Pucu, pucu” – zabawa inscenizowana do piosenki.

8. Rozmowa nt. „Co należy robić, aby być zdrowym?”.

10. Nauka czytania metodą G. Dommana (sesja 2): łazienka, mydło, woda, ręcznik, szczotka, kogucik;


III. Zakończenie


11. „Kogucik” – kolorowanie sylwetki wybranymi kolorami kredek; dekorowanie „ręczników”;

12. Podsumowanie.

