Scenariusz zajęć Mój dom

Temat: „Mój dom”

Cele ogólne:

- Wprowadzenie pojęć : dom jednorodzinny, dom wielorodzinny, blok.
- Rozwijanie umiejętności dostrzegania charakterystycznych cech domów.

- Doskonalenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowej,

- Rozwijanie wrażliwości estetycznej.

Cele szczegółowe (dziecko):

- Zna rodzaje domów : dom jednorodzinny, dom wielorodzinny, blok i wskazuje różnice między nimi,

- Potrafi wymienić elementy budynku.

- Prawidłowo dokonuje syntezy sylabowej wyrazów,

- Chętnie podejmuje działania plastyczne,
- Wykonuje samodzielnie dom z pudełka,

Metody: słowne, oglądowe, czynne.

Formy: zbiorowa, indywidualna, w małych zespołach.

Pomoce dydaktyczne: obrazki kojarzące się ze słowem dom (np.: cegła, serce, mama, ogródek, blok itp.), ilustracje domów zwierząt i ludzi ( ul, gawra, nora, dziupla, buda; dom jednorodzinny, wielorodzinny, blok, igloo, tipi, szałas); nagranie z odgłosami przyrody, kartonowe pudełka różnej wielkości, farby plakatowe, pędzle, kubki na wodę,

 Przebieg zajęcia:

1.Powitanie piosenką ,,Witam Cię, jak się masz”- zawiązanie koła.

2. Układanie obrazków kojarzących się z pojęciem „dom”.
Dzieci wybierają z rozłożonych obrazków te, które w jakiś sposób wg nich łączą się z domem,  uzasadniają swój wybór i wkładają obrazek do ułożonego ze sznurka konturu domu, na dywanie. Wskazywanie obrazka, którego nazwę sylabami podaje nauczyciel (synteza sylabowa). Powtarzanie sylab w izolacji w czasie przekazywania sobie obrazka w kole

3. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne domy zwierząt i ludzi. Określenie ich jednym wyrazem (domy) i zastanowienie się, do kogo mogą należeć.

4. Podział domów – dla zwierząt i dla ludzi, znalezienie różnic.

5.Zabawa „Jaki to dom?”. Określanie przez dzieci charakterystycznych cech swoich domów. Zwrócenie uwagi na podstawową budowę domu: ściany, dach, komin, okna, drzwi.

6. Ćwiczenia grafomotoryczne Małe i duże domy.
Dzieci rysują w powietrzu i na dywanie mały oraz duży dom według własnych pomysłów różnymi częściami ciała, np. ręką, łokciem, stopą.

7. Spacer przy muzyce z odgłosami przyrody po całej sali i przyglądanie się ustawionym w różnych miejscach kartonowym pudełkom. Na hasło ,,deszcz” zatrzymanie się przy wybranym pudełku.( Przy dużych pudełkach wskazane jest, aby stanęło więcej dzieci- to są bloki, a przy małych po jednym - to są domy jednorodzinne, chyba że w grupie są dzieci, które są rodzeństwem wtedy ustawiają się razem ).

8. Ekspresja plastyczna ,,Mój dom”. Malowanie farbami plakatowymi tekturowych pudełek imitujących domy. Przypomnienie o charakterystycznych cechach domu.

9. Zabawa ruchowa ,,Komórki do wynajęcia”.

10. Ustawienie przez dzieci wykonanych domów w formę ,,osiedla” na dywanie
Opisywanie przy użyciu jak największej liczby przymiotników własnych domów: mały, duży, kolorowy, ciekawy, wielki, wesoły itp. Nagrodzenie wszystkich prac brawami.

