11 grudnia 2013r.
Konspekt zajęć z edukacji matematycznej w klasie III
Temat zajęć : Obliczam obwody trójkątów
Cel główny:
- doskonalenie umiejętności obliczania obwodów trójkątów.
Cele szczegółowe (Uczeń) :
- potrafi mierzyć boki trójkątów
- oblicza obwód trójkąta
- odnajduje długość brakującego boku trójkąta
- poprawnie formułuje odpowiedzi do zadań tekstowych
- czyta ze zrozumieniem
- rozumie polecenia nauczyciela
- zna pojęcia „o tyle więcej”, „o tyle mniej”
Metody:
- praca z książką
- ćwiczebna
- pokaz
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
- karteczki z działaniami i hasłem
- karteczki z zadaniem
- ćwiczenia
Przebieg zajęć
1. Powitanie uczniów.
2. Przywieszenie na tablicę kartek z działaniami (np. 45-10-5=…). Uczniowie obliczają zadania, następnie układają wyniki od najmniejszego do największego. Po odwróceniu kartek pokazuje się hasło, które jest tematem lekcji (Obwody trójkątów).
- Co to jest obwód? (Suma długości boków figury)
3. Utrwalenie pojęcia obwód na przykładowym zadaniu na tablicy – przywieszenie trójkąta z określonymi długościami boków, chętny uczeń oblicza obwód.
4. Rozwiązywanie zadania 1. w ćwiczeniach (s. 46) (wykonane samodzielnie przez uczniów) Zmierz długości boków każdego trójkąta i zapisz wyniki. Oblicz obwody trójkątów.
5. Rozwiązywani zadania 2. w ćwiczeniach (s. 46) Obwód trójkąta wynosi 40 cm. Jeden ok tego trójkąta ma 18cm, a drugi – 12cm długości. Jaką długość ma trzeci bok trójkąta? Nauczyciel przywiesza figurę. Uczniowie zapisują długości znanych boków i obliczają długość trzeciego.
6. Rozwiązywanie zadania 3. w ćwiczeniach (s.46) Do obszycia trójkątnej serwetki trzeba przygotować 60cm ozdobnej tasiemki. Jeden bok tej serwetki ma długość 18cm, drugi jest o 4 cm dłuższy od pierwszego. Jaka jest długość trzeciego boku serwetki? Nauczyciel przywiesza figurę. Uczniowie zapisują długości znanych boków i obliczają długość trzeciego.
7. Przerwa śródlekcyjna. Uczniowie wychodzą z ławek. Uczniowie rozwiązują w pamięci podane działanie. Jego wynik jest liczbą ćwiczeń do wykonania (np. 25-15=10 , uczniowie wykonują 10 przysiadów). Głęboki wdech, na wydechu uczniowie wymawiają, najdłużej jak potrafią, głoskę „s”.
8. Rozwiązywanie zadania w zeszytach. Uczniowie dostają karteczki z zadaniem. Wklejają je do swoich zeszytów, poczym rozwiązują i zapisują odpowiedź. (wykonane samodzielnie przez uczniów) Jaś narysował na laurce dla babci choinkę. W szkole nauczył się obliczać obwody trójkątów, postanowił sprawdzić jak duża jest jego choinka. Korzystając z rysunku Jasia zmierz długości wszystkich boków trójkątów i oblicz ich obwody, a następnie sprawdź, jaki obwód ma cała choinka. Zapisz odpowiedź.
9. Rozwiązywanie zadania 4. w ćwiczeniach (s. 47) (wykonane samodzielnie przez uczniów) Tata z Łukaszem budowali karmnik dla ptaków. Tata przyniósł deskę i pociął ją na 5 równych części. Ile cięć musiał wykonać? Zrób rysunek pomocniczy.
10. Rozwiązywanie zadania 5. w ćwiczeniach (s. 47) (wykonane samodzielnie przez uczniów) Odczytaj, jakie są długości boków i oblicz obwód każdego trójkąta.
11. Rozwiązywanie zadania 6. w ćwiczeniach (s. 47) Obwód trójkąta jest równy 34 cm. Jeden bok ma 8 cm. Pozostałe 2 boki są jednakowej długości. Jaką długość ma każdy z tych boków?
12. Rozwiązywanie zadania 7. w ćwiczeniach (s. 47) Obwód trójkąta jest równy 65 cm. Jaką długość mogą mieć jego boki? Podaj kilka przykładów rozwiązań.