scenariusz wprowadzenie do elektrostatyki

Elżbieta Tchorowska

Scenariusz lekcji

Temat: Wprowadzenie do elektrostatyki

Cele lekcji:

Po lekcji uczeń potrafi:

Czas pracy: 45min.

Materiały:

karta pracy, rura od odkurzacza, szklana pałeczka, kawałki papieru, dwie kulki na metalowych zawieszkach, stojak, dwa elektroskopy, maszyna elektrostatyczna, zbiornik z olejem i kaszą.

Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:

Metody dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

Czas Faza lekcji Działania nauczyciela Działania ucznia Kształcone umiejętności
3’ Zaangażowanie Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji
3’ Zaangażowanie

Nawiązanie do tematu lekcji poprzez zadanie pytań dotyczących atomowej budowy ciał

Z czego składa się atom?

Jaki ładunek ma jądro atomu?

Jaki ładunek ma elektron?

Czy możliwe jest oderwanie elektronu od atomu?

Odpowiadają na pytania dotyczące atomowej budowy ciał zadawane przez nauczyciela

Proton, neutron i elektron.

Dodatni.

Ujemny.

Tak, te, które mają najmniejszą energię wiązania.

3’ Zaangażowanie Rozdaje karty pracy oraz potrzebne materiały.
3’ Badanie Wykonują doświadczenie 1 Elektryzowanie ciała szklanego i z tworzywa sztucznego poprzez pocieranie. Skonstruowanie zestawu doświadczalnego do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez pocieranie.
5’ Badanie Wykonują doświadczenie 2 Elektryzowanie ciała szklanego i z tworzywa sztucznego poprzez dotyk. Skonstruowanie zestawu doświadczalnego do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez dotyk.
3’ Badanie Wykonują doświadczenie 3 Utrwalenie wiadomości o budowie elektroskopu. Elektryzowanie ciała szklanego i z tworzywa sztucznego poprzez indukcję. Skonstruowanie zestawu doświadczalnego do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez indukcję.
5’ Badanie Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 4 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. Obserwują doświadczenia 4. Skonstruowanie zestawu doświadczalnego do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez indukcję.
5’ Badanie Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 5 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. Obserwują doświadczenie 5. Wyjaśnienie zjawiska przyciągania i odpychania się ciał naelektryzowanych.
7’ Badanie Przeprowadza doświadczenie 6. Pokazuje maszynę elektrostatyczną i wyjaśnia jak działa. Obserwują doświadczenie 6. Narysowanie linii pola elektrostatycznego między dwoma ładunkami.
5’ Refleksja Podsumowuje zjawiska zaobserwowane przez uczniów. Opisują zjawiska, jakie zaobserwowali. Kolejne grupy wymieniają się spostrzeżeniami i oceniają swoją pracę oraz efekt doświadczeń.
3’ Refleksja

Zadaje zadanie domowe.

Znajdź w codziennym życiu zastosowanie dla zjawisk elektrostatycznych zaprezentowanych na lekcji.

Wykonaj sprawozdanie z doświadczeń z lekcji.

Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:

