w 80 dni.., konspekty


II. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na

podstawie książki J. Verne „80 dni dookoła świata:

Temat: „Czy Fileas Fogg podjął słuszną decyzję?”

Czas 2 x 45 minut

Cele:

Uczeń potrafi:

_ zauważyć związek między różnymi wyborami życiowymi a ich

konsekwencjami,

_ ocenić te konsekwencje,

_ efektywnie pracować w grupie,

_ określić świadomość odpowiedzialności człowieka za własne wybory,

_ kojarzyć fakty i wyciągnąć wnioski,

_ stosować w ocenie człowieka słownictwo wartościujące.

Metody i techniki pracy:

_ drzewko decyzyjne,

_ praca w grupach,

_ dyskusja.

♦ Środki dydaktyczne

_ J. Verne „80 dni dookoła świata”,

_ schematy drzewa decyzyjnego,

_ lista wartości,

_ słownik języka polskiego i słownik wyrazów obcych.

Tok zajęć

Przedstawienie i zapis tematu. Omówienie problemów do dyskusji:

- Czy słusznie postąpił pan Fogg, decydując się uratować życie kobiecie o imieniu Audia, która miała być żywcem spalona na stosie wraz ze zmarłym mężem?

Podział klasy na grupy. Każdy problem będą rozpatrywały zespoły metodą drzewka decyzyjnego. Rozdam także kartki, na których znajduje się lista wartości. Załącznik nr 1, nr 2.

Prezentacja. Refleksja .

Zaprezentujcie powstałe zapisy- porównajcie efekty pracy grup, które rozpatrywały ten sam problem. W ten sposób możemy dokonać oceny wyboru dokonanego przez bohatera. Zwróćcie uwagę na znaczenie słownictwa

w ocenie człowieka i zapamiętajcie je.

Nauczyciel sprowadzarozmowę do myśli, którą muszą sformułować uczniowie.

Zapis wniosków.

Zadanie domowe.

Wyobraź sobie, że spędzasz wakacje w Indiach. W liście do kolegi lub koleżanki napisz o swoich

wrażeniach.

Życie to ciągłe wybory, musimy dokonywać ich odpowiedzialnie.

Załącznik nr 1

DRZEWKO DECYZYJNE

Cele i wartości

odwaga, dzielność, honor, godność, wierność własnym

przekonaniom, odpowiedzialność, optymizm, bohaterstwo

POZYTYWNE SKUTKI: NEGATYWNE SKUTKI:

1. Uratowanie pani Audy przed

śmiercią.

2. Czyste sumienie Fogga i jego

towarzyszy.

3. Zapewnienie jej opieki.

1. Zamiar zbyt śmiały, najeżony

trudnościami, kto wie czy w

ogóle wykonalny

2. Niepewność dalszych losów

towarzyszy, może nawet śmierć.

3. Ryzyko przegrania wielkiego

zakładu.

MOŻLIWE ROZWIĄZANIA:

1. Towarzysze podróży przyjmują propozycję Fogga.

2. Towarzysze podróży stanowczo odrzucają propozycję.

3. Towarzysze podróży postanawiają zakończyć dalszą wędrówkę

4.

SYTUACJA WYMAGAJĄCA PODJĘCIA DECYZJI:

Czy słuszną podjął decyzję pan Fogg ratując kobietę przed spaleniem na

stosie?

Załącznik nr 2

LISTA WARTOŚCI:

dzielność, odwaga, życzliwość, sprawiedliwość

szacunek, godność, honor, wierność swoim przekonaniom,

nadzieja, optymizm, przyjaźń, wdzięczność, oddanie,

odpowiedzialność, troskliwość, miłość, bohaterstwo

Opracowała: Mirosława Tlałka


