Scenariusze zajęć na dzień próbny 2 latki

Scenariusze

  1. Temat: zabawy integracyjne

Cel: zapoznanie prowadzącego z dziećmi, budowanie zaufania

przebieg:

1. powitanie chodzimy po sali i witamy się na różnie sposoby: uśmiechem, mrugnięciem okiem, podaniem ręki, „stuknięciem” łokciem, kolankami itp. w tle muzyka 3 min
2. imiona siadamy w kole, podajemy jakiś przedmiot (piłkę, maskotkę) osoba, która dostanie w ręce przedmiot – głośno wypowiada swoje imię 2 min
3. zmiana miejsc prowadzący trzyma piłkę, turla ją do wybranego dziecka, głośno wymawia jego imię, gdy dziecko złapie piłkę, oboje wstają i zamieniają się miejscami, następnie dziecko wybiera inną osobę do której turla piłkę 5 min
  1. Temat: zabawy z chustą Klanzy

Cele:

- kształtowanie umiejętności pracy w grupie

- kształtowanie poczucia rytmu

-kształtowanie umiejętności klasyfikacji i rozpoznawania kolorów

- trening spostrzegawczości

Przebieg

1. falowanie rozkładamy chustę, łapiemy za uchwyty i falujemy zgodnie z poleceniami prowadzącego: szybko, powoli, w tym samym rytmie: góra-dół 1 min
2. uciekające piłeczki prowadzący wrzuca na chustę małe plastikowe piłeczki, zadaniem dzieci jest falować chustą w taki sposób, aby wszystkie piłeczki zleciały na podłogę 3 min
3. segregowanie piłeczek kładziemy chustę na podłodze i zbieramy wszystkie piłeczki układając je na trójkątach w tym samym kolorze 2 min
4. kto zniknął? podnosimy chustę, wszystkie dzieci zamykają oczy jedno dotknięte przez prowadzącego w ramię wchodzi pod chustę, zadaniem reszty dzieci jest odgadnięcie, którego dziecka brakuje 6 min
  1. Temat: My body – moje ciało (14 min)

Cel: wprowadzanie i utrwalanie słownictwa z zakresu części ciała w języku angielskim

Przebieg:

1. piosenka: head, shoulders, knees and toes dzieci naśladują ruchy prowadzącego, wskazując wymieniane w tekście części ciała 3,5 min
2. zabawa: znikający obrazek prowadzący prezentuje przygotowane wcześniej trzy plansze z nazwami części ciała: head – głowa, knees – kolana, toes – palce u stóp, dzieci powtarzają nazwy. Wszystkie plansze odwracamy, mieszamy, zabieramy jedną i odkrywamy dwie pozostałe – zadaniem dzieci jest odgadnięcie, której brakuje. 7 min
3. piosenka: head, shoulders, knees and toes powtórzenie zabawy z piosenką, zachęcenie dzieci do wspólnego śpiewu 3,5 min
  1. Temat: Krasnoludek Klucznik

Cele:

- kształtowanie poczucia rytmu

- kształtowanie umiejętności klasyfikacji i rozpoznawania kolorów

Przebieg:

1. Zabawa ruchowa: O jak przyjemnie…

Tekst:

O jak przyjemnie i jak wesoło, krasnalem sobie być, być, być, raz nóżka lewa, raz nóżka prawa, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy!

Krasnalek mama, krasnalek tata, krasnalek synek, córki trzy! Raz nóżka lewa…

Prowadzący śpiewa piosenkę, dzieci ustawione w kole trzymają się za ręce, maszerują w rytm piosenki, przy słowach: być, być, być – wszyscy wykonują podskoki, raz nóżka lewa – wystawiamy lewą nogę, raz nóżka prawa – wystawiamy prawą nogę, do przodu – skok do przodu, do tyłu –skok do tyłu, i raz, dwa, trzy – podskoki. Analogicznie wg rytmu druga zwrotka

3 min
2. bajka słuchanie fragmentu z książki „szlakiem wrocławskich krasnali” o krasnalu Kluczniku 5 min
3. zabawa: zagubione klucze wcześniej na sali rozłożyć tekturowe klucze, jeden trzyma prowadzący i informuje dzieci, że krasnal klucznik zgubił swoje klucze w przedszkolu – dzieci chodzą po sali i odnajdują klucze, później wspólnie je liczymy i układamy na dywanie wg kolorów 7 min
4. kolorowanki kolorowanie wizerunku krasnala w formacie A4 wg potrzeby
  1. Temat: Pozostałe zabawy ruchowe

Cele:

- integracja grupy

- rozwój ruchowy

Przebieg:

1. niedźwiadek

tekst:

Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek, jedna nóżka, druga nóżka, a to jest mój zadek, lubię miodek, kocham miodek, i zjadam go w kółko, jedną łapką, drugą łapką, albo razem z pszczółką

śpiewamy i pokazujemy: bardzo głośno, bardzo cicho, szybko, powoli

3 min
2. balonik baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki, balon rośnie że aż strach, przerwał miarę, no i bach! 3 min
3. koniki siadamy na dywanie, prowadzący prowadzi narrację: wyścig konny, konie biegną – klepiemy rączkami w kolanka, na hasło przeszkoda – naśladujemy przeskok rękami, zakręt w lewo/prawo – przechylamy cale ciało w podanym kierunku, mostek – delikatnie uderzamy piąstkami w klatkę piersiową 3 min

Pomoce dydaktyczne:

- płyta z piosenką: Head, shoulders… i muzyką do zabawy na powitanie

- Plansze z nazwami części ciała w języku angielskim;

- kartonowe klucze (w 3 kolorach);

- książka: „Szlakiem wrocławskich krasnali”

- kolorowanki z wizerunkiem krasnoludka Klucznika

- kredki

- chusta klanzy

- piłeczki

