Odbudowa niepodległej Polski

Konspekt dla III „TI”

Temat: Odbudowa niepodległej Polski

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z przebiegiem odbudowy Polski

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Daty: 1918, 27 grudnia 1918, 1919, 1921,

Pojęcia: orientacja polityczna, plebiscyt, kryzys przysięgowy, Rada regencyjna, konstytucja, konferencja, traktat, inflacja

Postacie: Roman Dmowski, Józef Piłsudski, I.J. Paderewski, I, Daszyński,

Charakter ustrojowy II Rzeczypospolitej

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: orientacja polityczna, plebiscyt, kryzys przysięgowy, Rada regencyjna, konstytucja, konferencja, traktat, inflacja

postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie Polski

że surowe warunki narzucone Niemcom w traktacie wersalskim i dokonany w nim podział Europy nosił w sobie zalążek przyszłego konfliktu

że odbudowujące się po 123 latach niewoli państwo polskie, musiało się uporać z wieloma trudnościami wewnętrznymi,

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

dostrzec związek między sytuacją międzynarodową a polityką zagraniczną realizowaną przez Polskę

dokonać prawidłowej interpretacji wydarzeń politycznych

dokonać interpretacji tekstu źródłowego, materiałów statystycznych, ikonograficznych i wyciągnąć trafne wnioski

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach

łączenie informacji z różnych źródeł,

prezentacja własnego punktu widzenia,

uwzględnianie poglądów innych ludzi

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Ukazać siłę narodu polskiego w walce o utrzymanie swojej niezależności

Budowanie postaw patriotycznych wśród uczniów

Budowanie postawy szacunku dla minionych pokoleń

Pokazać bohaterstwo polaków jako narodu

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Zainteresować polityką prowadzoną przez II RP oraz zainteresować postacią Piłsudksiego

Metody Pracy: praca z mapą, rozmowa nauczająca, wykład

Środki dydaktyczne: podręcznik Historia II/III J. Węcowski, P. Węcowski, J. Czubak, Mapa ścienna II Rzeczpospolita

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1. Omów przy mapie definicję wojny pozycyjnej na przykładzie frontu wschodniego

2.Wymień postanowienia traktatu wersalskiego w stosunku do Niemiec

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp. Uczeń omawia definicję

Odp. demilitaryzacji Nadrenii, wysokość reparacji na 132 mld. Marek, traktat wersalski obarczył je pełną odpowiedzialnością za wybuch I wojny światowej, zwrot Francji terenów Alzacji i Lotaryngii

III. Wprowadzenie do tematu Odbudowa niepodległej Polski

Omówienie koncepcji na odbudowę państwa polskiego

Notatka:

Orientacja prorosyjska - reprezentowana przez Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne była kierowana przez Romana Dmowskiego. Przedstawiciele tej frakcji uważali, iż należy opowiedzieć się za Rosją w nadchodzącej wojnie. Za największe zagrożenie uważali Prusy, oraz prowadzoną przez nie politykę germanizacji i walki z polską tożsamością narodową.

Orientacja proaustriacka - przedstawiała program przeciwstawny endecji. Przedstawicielami tej opcji były ugrupowania nazywane lewicą niepodległościową. Ich głównym celem było odzyskanie niepodległości poprzez sprzymierzenie się z Austro-Węgrami i walkę z Rosją.

Orientacja niepodległościowa lojalistyczna - ze względu na zakres wolności, rozwój kulturalny i polityczny oferowany Polakom przez Austro-Węgry, a który był nie do osiągnięcia w Rosji i Niemczech, istniała również opcja polityczna, reprezentowana głównie przez konserwatystów galicyjskich oraz grupę inteligencji pro-austriackiej zgrupowanej w Lidze Państwowości Polskiej

Pytania do uczniów

Którą orientację polityczną byś wybrał ?

Omówienie polskich formacji wojskowych

Polska Organizacja Wojskowa, POW, tajna organizacja militarna założona w sierpniu 1914 w Warszawie z inicjatywy J. Piłsudskiego. Powstała ze zjednoczenia Związku Walki Czynnej i Polskich Drużyn Strzeleckich.

Akt 5 listopada, manifest wydany 5 XI 1916 w imieniu cesarza Niemiec Wilhelma IIi cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I. Podawał do publicznej wiadomości fakt powstania państwa polskiego o bliżej nie określonych granicach i podporządkowanego politycznie państwom centralnym. Akt miał zjednoczyć społeczeństwo polskie w walce z Rosją, zapewniając możliwość rekrutacji do armii cesarskich żołnierzy z okupowanych ziem polskich. Jego konsekwencją było utworzenie Tymczasowej Rady Stanu.

Omówienie lokalnych ośrodków władzy

Kryzys przysięgowy, nazwa przesilenia spowodowanego odmową Piłsudskiego, a za jego przykladem większości żołnierzy I i III Brygady Legionów Polskich, złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier w VII 1917. W rezultacie kryzysu Piłsudskiego uwięziono w Magdeburgu, a legionistów w większości internowano w obozach w Beniaminowie i Szczypiornie.

Mała Konstytucja z 20 lutego 1919 r. to Uchwała Sejmu Ustawodawczego z dnia 20 lutego 1919 r. w sprawie powierzenia Józefowi Piłsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika

Ustrój państwa wg Małej Konstytucji

Mała Konstytucja wprowadzała w Polsce system rządów komitetowych - najwyższą władzę w państwie stanowił Sejm Ustawodawczy, którego wolę wykonywać miał Naczelnik Państwa oraz Rada Ministrów, jako swoisty komitet pozbawiony własnych, niezależnych od parlamentu uprawnień.

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu

Uczniowie uzasadniają swój wybór.

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Analiza tekstu źródłowego akt 5 listopada

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

V. Podanie pracy domowej:

Scharakteryzuj wizje państwa według małej konstytucji i porównaj je z wizjami państwa Polskiego z XIX wieku

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
