Scenariusz lekcji dla klasy 2 szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji dla klasy 2 szkoły podstawowej.

Temat: poznajemy nazwy warzyw na podstawie wiersza Jana Brzechwy „ Na straganie” .

Cele ogólne:

Rozwijanie wiadomości o warzywach i owocach.

Cele szczegółowe:

- dzieci wymieniają warzywa występujące w wierszu.

- dzieci rozróżniają podstawowe warzywa.

- dzieci potrafią przyporządkować nazwę warzyw do obrazka.

- dzieci doskonalą umiejętność dodawania do 20.

- dzieci potrafią pogrupować warzywa i owoce.

- dzieci potrafią podzielić nazwy warzyw i owoców na sylaby.

Metody:

-rozmowa

- burza mózgów

-realizacja zadań stawianych przez nauczyciela.

-ćwiczenia

- praca w grupie

Środki dydaktyczne: Wiersz Jana brzechwy pt. „ na straganie” , arkusze przedstawiające warzywa, miniatury warzyw i owoców, szablony salaterek, szablony z nazwami warzyw, zagadki.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie grupy

  2. Prezentacja wiersza

  3. Zadania dotyczące wiersza

  4. Podziękowanie i pożegnanie uczniów.

Ad 1. Dzien dobry dzieci. Mam dla Was kilka zagadek. Spróbujecie mi na nie odpowiedzieć? Może zgadniecie jakim tematem będziemy się dzis zajmowac.

Zagadki:

-Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
I pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy.( marchewka)

-Ma gruby brzuszek i ogonek mały.
Będzie z niego pewnie 
barszczyk doskonały( burak)

-Jaka to głowa, 
duża czy mała, 
z zielonych liści 
składa się cała?( kapusta)

-Jakie warzywo, 
chociaż niewielkie, 
wyciśnie z oczu 
słoną kropelkę? (cebula)

-Każdy z was odgadnie 
łatwo tę zagadkę, 
ma bielutki korzeń 
i zieloną natkę. (pietruszka)

Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co będzie ich dzisiejszym tematem( dzieci odpowiadają, że warzywa).

Ad 2 Nauczyciel czyta wiersz na forum klasy. W czasie czytania pokazuje obrazki przedstawiające kolejno występujące w wierszu warzywa. Później zadaje dzieciom kilka pytań: Jakie warzywa występowały w wierszu? Jakie zdanie powtarzało się kilka razy? Jak wyglądała pietruszka? Nauczyciel prosi by dzieci opisały mu jak wygladają poszczególne warzywa. ( marchewka, pietruszka, burak, cebula). Pyta się dlaczego tak ważne jest jedzenie warzyw.

Ad 3 Ćwiczenia dla dzieci:

  1. Przyporządkowanie nazw warzyw do ilustracji- nauczyciel ma przygotowane obrazki przedstawiające warzywa i szablony z ich nazwami. Dzieli dzieci na grupy. Rozdaje pomoce dydaktyczne. Prosi dzieci by przyporządkowały nazwy warzyw do podpisów.

  2. Ćwiczenia matematyczne. Ćwiczymy dodawanie do 20. Nauczyciel przygotowuje szablon z działaniami matematycznymi. Prosi dzieci by dokładnie policzyły marchewki i dodały je do buraków. Wynik zapisują obok.

  3. Robimy sałatkę. Dzieci otrzymują od nauczyciela szablony owoców i warzyw. Każdy po jednym. Nauczyciel na tablicy rysuje 2 miski, salaterki. Prosi kolejno dzieci by podeszły do tablicy i swoje warzywko lub owoc przykleiły do odpowiedniej miseczki. W ten sposób powstają dwie sałatki, owocowa i warzywna.

  4. Zabawa ruchowa.

