scenariusze dla 3 4 latków, praca złą grupą

Temat: Wirujące śnieżynki

Cel główny: stymulowanie rozwoju mowy dziecka

Cel operacyjny: dziecko mówi wyraźnie

Pomoce dydaktyczne: śnieżynki z bibuły

  1. Rozgrzewka

Dzieci stają w rozsypce i udają wiatraczki: wykonują 2-3 obroty w jedną stronę, 2-3 w drugą, następnie podskakują po okręgu, jedno za drugim, raz na jednej, raz na drugiej nodze.

  1. Wirujące śnieżynki

Dziecko otrzymuje wycięte w kształcie śnieżynek cienkie bibułki i próbuje dmuchać w bibułkę tak, aby ta unosiła się w powietrzu. (dziecko może dmuchnąć 2 razy i robi przerwę, ćwiczenie powtórzyć raz jeszcze).

  1. Gimnastyka buzi

Dzieci siadają w kole, powtarzają za N. następujące ruchy: żucie, nakładanie górnej wargi na dolną i odwrotnie; „królik wącha marchewkę” (poruszanie nosem i górną wargą), „królik je” (poruszanie żuchwą), szerokie wysuwanie języka i podciąganie go do góry w kierunku nosa.

  1. Buzia mówi

Dzieci powtarzają za N. przesadnie układając usta: aaa…(szerokie otwarcie buzi), uuu…(dzióbek), fff…(górne zęby dotykają dolnej wargi), śśś… (dzióbek), sss…(wargi rozciągnięte).

  1. Buzia i paluszki

Dzieci łączą się w pary, jedno siada za drugim, powtarzają za nauczycielem wierszyk „Spacer” i wykonują ruchy na plecach kolegi wskazane przez N.

Tędy płynie rzeczka,

Przeszły panie na szpileczkach,

Przeszły konie,

Przeszły słonie,

Zaświeciły dwa słoneczka,

Przeszła mała szczypaweczka,

Potem padał drobny deszczyk,

Czy przeszedł ci dreszczyk?

  1. Wyciszenie

Dzieci siedzą w kręgu i kołyszą się na boki mrucząc.

Temat: Moje ciało

Cel główny: Stymulowanie rozwoju mowy dziecka

Cel operacyjny: Dziecko mówi wyraźnie

Pomoce dydaktyczne: cienkie paski papieru, muzyka relaksacyjna, małe lusterka

  1. Rozgrzewka

Dzieci bardzo powoli chodzą do tyłu po okręgu. Na sygnał N. kucają, na kolejny sygnał wykonują 3 skoki do przodu.

  1. Ćwiczenie oddechowe

Dzieci dmuchają na cienkie paski papieru (najpierw 3 krótkie dmuchnięcia, potem jedno długie, przerwa ćwiczenie powtarzamy jeszcze raz)

  1. Buzia

Dziecko patrząc w lusterko językiem oblizuje górna wargę, potem dolną wargę, oblizuje usta dookoła, „liczy” językiem zęby na górze, „liczy” językiem zęby na dole, „myje” językiem zęby na zewnątrz i od środka, (najpierw górne, potem dolne) „głaszcze” językiem prawy policzek, potem lewy.

  1. Przerywnik

Dzieci pokazują recytowany przez N. wiersz „Tu paluszek”

Tu paluszek, tu paluszek

A ja czysty mam fartuszek.

Tu jest rączka, a tu druga,

A tu oczko na mnie mruga.

Tu jest nosek, tu ząbeczki,

Tu wpadają cukiereczki.

Ru są rączki do klaskania,

A tu nóżki do tupania.

  1. Ręce i nogi

Dzieci utrwalają sobie które są prawe kończyny, a które lewe, odpowiadając na pytania N.: np.: Którą ręką jesz? Którą nogą kopiesz piłkę? Następnie dzieci wykonują polecenia N.: Poskacz na lewej nodze. Podnieś lewą rękę do góry. Dotknij lewą ręką do lewej nogi.

  1. Wyciszenie

Dzieci siedzą w kręgu i kołyszą się w rytm muzyki relaksacyjnej swobodnie oddychając.

Temat: Jesienne rytmy.

Cel główny: Stymulowanie rozwoju mowy dziecka

Cel operacyjny:

• dziecko rozwija słuch fonemowy
• dziecko kształci poczucie rytmu
• dziecko doskonali prawidłowy sposób oddychania
• dziecko usprawnia koordynację słuchowo-ruchową

Pomoce dydaktyczne: piosenka jesienna nagrana na płycie CD, sylweta drzewa, liście z papieru, bębenek,

  1. Rozmowa na temat jesiennej przyrody
    N. wita dzieci i proponuje, by opowiedziały o zmianach, jakie zachodzą jesienią w przyrodzie.

  2. Zabawa słuchowa — Jesienna piosenka
    N. odtwarza dzieciom nagranie z dowolną znaną im piosenką o jesieni. Zaprasza je do wspólnego śpiewania i wyklaskania rytmu. Następnie proponuje powtórzenie zabawy bez wykorzystania nagrania muzycznego.

  3. Zabawa oddechowa - Liście
    N. kładzie na podłodze wycięte z kartonu drzewo. Na nim umieszcza kolorowe papierowe liście. Poleca dzieciom, by je zdmuchnęły. Zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy (wdech nosem, wydech ustami).

  4. Zabawa słuchowo - ruchowa - Tańczące liście
    Dzieci naśladują „tańczące" na wietrze liście. Poruszają się w takt zmieniającego się rytmu wystukiwanego przez N. na bębenku. Gdy dźwięk milknie, dzieci kładą się na podłogę i swobodnie oddychają. N. przypomina o wdechu nosem i wydechu ustami.

  5. Zabawa fonacyjna -Jesienny spacer

N. zaprasza dzieci na jesienny spacer. Po drodze dzieci spotykają różne przedmioty i zwierzęta, N. prosi dzieci aby powtarzały odgłosy, jakie wydają te przedmioty:

- samochody -uuuuuu,

- pies -hau, hau, hau,

- wróbel –ćwir, ćwir, ćwir

- zając –kic, kic, kic

- krowa- muu, muu, muu

- kot –miau, miau, miau

- przeskakujemy przez kałuże- hop, hop, hop

- pociąg- puf, puf, puf

(lub inne dowolne zwierzęta lub przedmioty)

  1. Zabawa oddechowa - Grzyby
    Dzieci kucają na podłodze w wybranych przez siebie miejscach, kulą się i nakrywają ramionami. N. prosi, aby wyobraziły sobie, że są małymi grzybami i przy pomocy ruchów ciała zilustrowały, jak rośnie grzyb. Następnie mówi, że pada ciepły jesienny deszcz, grzyby zaczynają rosnąć, stają się coraz większe. W tym czasie dzieci powoli wyprostowują się. Stając na palcach, biorą głęboki wdech nosem i powoli wydychają powietrze ustami. Zabawę należy powtórzyć, prosząc dzieci, by wybrały sobie inne miejsca.

  2. Wyciszenie

Dzieci siedzą w kręgu i kołyszą się w rytm muzyki relaksacyjnej swobodnie oddychając.

Temat: "O wesołych kózkach" - aktywne słuchanie bajki.

Cele główne:

- kształtowanie poprawności wymowy
- pogłębianie umiejętności nawykowego oddychania przez nos oraz ekonomicznego zużycia powietrza
- usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych (język)
Cel operacyjny: - dziecko umie starannie wybrzmiewać wybrane głosy zwierząt - poprawnie wykonywać wdech nosem i wydech ustami Pomoce dydaktyczne: sylwety zwierząt: kota, kaczki, kury, gęsi, psa, itp.; kasety magnetofonowe z nagraniami muzyki relaksacyjnej oraz rytmicznej; dla każdego dziecka: słomki, kartki z narysowaną dróżką, sylwety kózek, kulki z waty, przytulanki

  1. N. opowiada dzieciom bajkę o wesołych kózkach. W trakcie opowiadania dzieci zamieniają się w kózki i wykonują kolejne zadania.

  2. Kózki wyszły na spacer, stoją na polanie i wdychają świeże powietrze (dzieci stoją w kole na dywanie i przy muzyce wykonują wdech nosem - ręce w górę, następnie wydech ustami - ręce w dół)

  3. Głodne kózki wracają do domu, jedzą jabłka i marchewkę (dzieci wracają na dywan, siadają w siadzie skrzyżnym i naśladują przeżuwanie, połykanie, a potem oblizują: górną wargę, dolną wargę, wargi dookoła w obie strony)

  4. Po jedzeniu kózki myją zęby (dzieci oblizują górne i dolne zęby)

  5. Po posiłku kózki odpoczywają i kołyszą swoje przytulanki do snu (dzieci kładą się na dywanie z przytulankami ułożonymi na brzuchach i oddychają głęboko przy muzyce relaksacyjnej)

  6. Po drzemce kózki przypomniały sobie, że na polanie odbędzie się zabawa. Postanowiły zawiadomić przyjaciół. Dzwonią więc do kotka, kotek do pieska, piesek do kaczki, itp. (Dzieci naśladują głosy kolejnych zwierząt pokazywanych na planszach)

  7. Przyjaciele zebrali się na polanie i wesoło bawią się przy muzyce (dzieci w rytm muzyki odtwarzają proste rytmy podane przez N.- klaskanie, klepanie, tupanie, podskoki, itp.)

  8. Na zakończenie dzieci siedzą na dywanie i kołyszą się w takt muzyki relaksacyjnej.

Temat: Miś na spacerze

Cele główne:

- rozwijanie i kształcenie aparatu mowy

- rozwijanie mowy i myślenia poprzez stosowanie różnych form aktywności oraz stwarzanie sytuacji sprzyjających rozwojowi mowy.

Cele operacyjne:

- dziecko kształtuje umiejętność komunikowania się.

-dziecko uczestniczy w zabawach, działaniach dających możliwość obserwowania siebie na tle innych oraz poznaje własne możliwości, mocne i słabe strony.

Pomoce dydaktyczne:

miś - maskotka lub pacynka na rękę, płyta z nagraniem Słucham i mówię , lustro, seria obrazków.

Przebieg:

  1. Ćwiczenia narządów mowy.

Dzisiaj twój język będzie małym misiem, a buzia jego domem. Miś obudził się wcześnie rano - przeciągnął się i trochę poziewał. Zrobił poranną gimnastykę - kilka podskoków (unoszenie języka na górny wałek dziąsłowy przy szeroko otwartych ustach), trochę pobiegał (wypychanie językiem policzków). Na śniadanie zjadł słodki miód(zlizywanie czubkiem języka z podniebienia np. nutelli, miodu). Potem umył zęby (oblizywanie językiem górnych zębów po wewnętrznej stronie przy zamkniętych, a następnie otwartych ustach).Wyjrzał przez okno (wysuwanie szerokiego języka na zewnątrz jamy ustnej). Zobaczył swoją koleżankę i przesłał jej całuski (cmokanie ustami - naśladowanie posyłania całusków). Koleżanka zaprosiła go na spacer.

  1. Ćwiczenia słuchowe z wykorzystaniem płyty z nagraniem - odgłosy przyrody - wskazywanie odpowiedniego obrazka.

  2. Ćwiczenia emisyjne

Katar misia

Mały miś był na spacerku,

lecz zapomniał o sweterku.

Było zimno i wiał wiatr,

misiu zimne łapki miał.

Zimne plecy, zimne nogi,

a do domu kawał drogi.

Katar misia - cap! - za nos.

-A psik! A psik! - nos dał głos.

Kiedy zimno na spacerku

nie zapomnij o sweterku.

Pokichamy razem z misiem :

a - psik, o - psik, e - psik, u - psik 

Do chorego misia wzywamy karetkę pogotowia: i - u, e – o

  1. Zabawa Ciepło - zimno

Nauczyciel na zmianę mówi sz - s z dłonią dziecka przy swoich ustach. Dziecko odczuwa ciepło przy wymawianiu głoski sz, a zimno przy głosce s.

  1. Pamiętasz, gdy miś był na spacerze było zimno i wiał wiatr - naśladowanie szumu wiatru: słaby wiatr -szszsz... silny wiatr - szszsz...

  2. Co szumi? - logopeda wypowiada zdania, a dziecko wybrzmiewa głoskę sz

Szumi morze - szszsz...

Szumi wiatr - szszsz...

Szumi woda - szszsz...

Szumi las - szszsz...

Szumią drzewa - szszsz...

Szumią liście - szszsz...

Szumię ja - szszsz...

Szumisz ty - szszsz...

Szumi mama - szszsz...

Szumi tata - szszsz...

Szumi miś - szszsz...

  1. Zabawa ruchowa: Idzie miś

Idzie miś do przodu, idzie miś do tyłu.

Klaszcze, bo mu jest wesoło.

Skacze, bo mu miło.

Temat: Zwierzęta z wiejskiego podwórka

Cele główne:

- Usprawnianie narządów mowy (pionizacja języka, mięsień okrężny warg);

- Kształtowanie analizy i syntezy sylabowej;

Cele operacyjne:

- dziecko rozwija słuch przez rozpoznawanie, różnicowanie głosów zwierząt, różnicowanie rytmu;

- dziecko wzbogaca słownik czynny i bierny;

- dziecko kształtuje orientację przestrzenną;

Pomoce dydaktyczne:

ilustracja „Na wiejskim podwórku”, płyta CD, ryż preparowany, obrazki i figurki zwierząt

Przebieg zajęć:

  1. „Dzień dobry zwierzątka” - zabawa fabularyzowana usprawniająca narządy mowy

Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (oblizywanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie), krowa i koń w oborze (unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego), a piesek w budzie (język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie górnych zębów).

Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust, przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał - kukuryku!!

Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały - ko - ko - ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie ziarenek ryżu preparowanego wargami).

Obudził się też piesek, zaszczekał - hau hau, hau!! Pobiegał w koło podwórka (usta szeroko otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szerokiego języka do brody).

Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał - miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki).

W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi (wysuwanie warg do przodu jak przy samogłosce u).

Krowa zaryczała - muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie, kląskanie).

A ty co mówisz wszystkim rano, gdy się obudzisz? (dzień dobry)

  1. Ćwiczenia słuchowe:

- Rozpoznawanie głosów zwierząt z nagrań CD (nazywanie zwierząt, wskazywanie na obrazku, naśladowanie głosów).

- Różnicowanie rytmu - zabawa Kurki: prezentacja określonego rytmu np. 000, 0 00, 00 00 - odtwarzanie przez dziecko słyszanego rytmu za pomocą uderzania klockiem o klocek.

  1. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Kotki i pieski”

Dzieci podzielone na dwie grupy: kotki i pieski. Zwierzątka siedzą w swoich domkach. Hasłem do wyjścia na spacer są sygnały słuchowe (muzyka), wzrokowe (obrazki)

  1. Ćwiczenia oddechowe „Karmimy kurki” 

Przenoszenie słomką ziarenek (papierowych) na kartkę z rysunkiem kury.

  1. Ćwiczenia analizy i syntezy sylabowej wyrazu: zabawa Kto to?

Prowadzący rozkłada zestaw obrazków zwierząt - kot, pies, kura, krowa, koza, kogut, świnka, koń itp. Dziecko nazywa zwierzęta (ustalenie, że dziecko je rozpoznaje). Następnie prowadzący mówi wyraz sylabami, a dziecko dokonuje syntezy i wypowiada cały wyraz wskazując zwierzątko (po kilku razach następuje zmiana ról).

  1. Ćwiczenia orientacji przestrzennej - zabawa „Kotek bawi się razem z nami”

Dziecko naśladuje ruchy nauczyciela

  1. Podziękowanie za wspólną zabawę

Temat: Zabawy z Misiem

Cele główne:

- ćwiczenia narządów mowy,

- rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej,

- rozwijanie percepcji słuchowej z wykorzystaniem bodźców niewerbalnych i werbalnych,

Cele operacyjne:

- dziecko rozwija pamięć słowną, koncentrację uwagę, spostrzegawczość,

- dziecko ćwiczy słuch fonematyczny (różnicuje głoski „s - ś, z - ź, c – ć” w wyrazach dobrze i źle wypowiedzianych),

- dziecko ćwiczy umiejętność liczenia.,

- dziecko ćwiczy orientację przestrzenną : lewa, prawa,

- dziecko rozpoznaje i nazywa kolory

Pomoce dydaktyczne:

karta pracy - labirynt, komplet kartoników z misiami, plansza z pociągiem, maskotki - zwierzątka, mały i duży miś (maskotki lub obrazki), zestaw obrazków z głoskami „s, z, c” , „Rysowane wierszyki” E. Skorek.

Przebieg zajęć:

  1. „Dzień dobry misiu” - zabawa fabularyzowana ćwicząca narządy mowy

Miś obudził się wcześnie rano - poprzeciągał się , poziewał.

Zrobił poranną gimnastykę - kilka podskoków (unoszenie języka na górny wałek dziąsłowy), kilka wymachów rąk (wypychanie językiem policzków) i pięć okrążeń (w prawo i w lewo) wokół stołu (ruchy okrężne języka w przedsionku jamy ustnej, usta zamknięte). Umył ząbki (oblizywanie czubkiem języka górnych i dolnych zębów po wewnętrznej stronie przy zamkniętych i otwartych ustach). Postanowił policzyć swoje ząbki (dotykanie czubkiem języka każdego zęba na dole i górze). Nagle poczuł wielki głód i usłyszał jak mu burczy w brzuchu (wibrowanie wargami bbb,bbb).To znak, że pora na śniadanie.

  1. „Droga misia do miodu” - labirynt (kreślenie linii nieregularnych).

  2. „Szukaj pary” - ustawianie w pary misiów mających wspólne cechy ( taki sam kolor, takie samo ubranie), liczenie (pokazywanie ilości misiów na palcach).

  3. „Spacer misiów” - ćwiczenie rytmiczne

Idą misie parami,

tupią głośno nóżkami.

Prawą nóżką tup, tup, tup.

Lewą nóżką tup, tup, tup.

  1. „Podróż pociągiem” - prowadzący wymienia zwierzęta jadące pociągiem, a dziecko układa na planszy. Ilość kolejnych elementów zwiększamy tylko wtedy, gdy dziecko dobrze zapamiętało poprzednie polecenie (liczbę i kolejność).

  2. „Mały i duży miś” - misie opowiadają co widziały w czasie podróży. Prowadzący wypowiada wyrazy poprawnie i źle (pokazując obrazek). Dziecko, gdy usłyszy wyraz wypowiedziany prawidłowo wskazuje misia dużego, a gdy źle - małego.

Wyrazy - piaskownica, stół, zamek, słoń, skakanka, parasol, lis, sowa, smok, widelec, cebula, samolot, słońce.

  1. „Miś” - rysowany wierszyk.

Główka kształt kółka ma,
na niej leżą uszka dwa.

Brzuszek piękny, okrąglutki,

taki sam jak mają nutki.

Łapki, nóżki, oczko jedno, drugie,

zaraz misiu do nas mrugnie.

Nosek, buzię ładną dam,
aby miodek mógł jeść sam.

  1. „Misie” - pożegnanie piosenką.

Jadą, jadą misie

Trala, lala, la.

Śmieja im się pysie

Haha, haha,, ha

Przyjechały do lasu,

Narobiły hałasu.

Przyjechały do boru,

Narobiły rumoru.

Jadą, jadą misie

Trala, lala, la.

Śmieją im się pysie

Haha, haha, ha

A misiowa jak może

Prędko szuka w komorze,

Plaster miodu wynosi

Pięknie gości swych prosi

Jedzą, jedzą misie,

Trala, lala, la

Śmieją im się pysie

Haha, haha, ha

Zjadły wszystkich plastrów sześć

I wołają: dajcie jeść!

Zjadły wszystkich plastrów sześć

I wołają: dajcie jeść!

Temat: Zabawy w lesie

Cele główne:

- ćwiczenie narządów mowy,

- rozwijanie analizatora słuchowego

Cele operacyjne:

- dziecko doskonali sprawność narządów mowy,

- dziecko dokonuje syntezy sylabowej,

- dziecko świadomie gospodaruje oddechem podczas ćwiczeń oddechowych,

- dziecko bierze aktywny udział w zabawach.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa fabularyzowana ćwicząca narządy mowy.

Dzisiaj wasze języki będą misiem Uszatkiem, a wasza buzia jego domem. Miś obudził się wcześnie rano - przeciągnął się i trochę poziewał. Zrobił poranną gimnastykę - kilka podskoków (unoszenie języka na górny wałek dziąsłowy przy szeroko otwartych ustach), troszkę pobiegał (wypychanie językiem policzków). Na śniadanie zjadł słodki miód (oblizywanie warg). Potem umył zęby (oblizywanie językiem górnych zębów po wewnętrznej stronie przy zamkniętych, a następnie otwartych ustach). Wyjrzał przez okno (wysuwanie szerokiego języka na zewnątrz jamy ustnej). Zobaczył Zosię i Jacka. Przesłał im całuski (cmokanie ustami - naśladowanie posyłania całusków). Dzieci zaprosiły go na spacer do lasu.

  1. Marsz z akompaniamentem muzycznym.

  2. „Co dzieci widziały na spacerze”- zabawa fabularyzowana (ilustrowana obrazkami) 

wąż - wysuwa wąski język, porusza w różnych kierunkach, wybrzmiewanie głoski sss...

samolot - ręce w bok, wybrzmiewanie głoski zzz...

miś - oblizuje wargi (miś zjadł miód), mruczy mmm...

ryba - otwiera i zamyka pyszczek (wargi) przy zamkniętych zębach, wypuszcza bąbelki powietrza p - p - p - ...

balon - nabieranie powietrza do ust, powietrze uchodzi z balonika fff...

konik polny - wybrzmiewanie głoski c - c - c - ....

  1. Zabawa ruchowa W lesie.

Dzieci podzielone na dwie grupy. Jedna grupa - to drzewa (oznaczone szarfami), druga - to dzieci. Dzieci poruszają się między drzewami zgodnie z akompaniamentem muzycznym, gdy usłyszą głos dzikiego zwierza, chowają się za drzewo. Nauczycielka - miś woła dzieci dokonując analizy sylabowej imion. Wołane dziecko macha rączką do misia.

  1. Zabawa oddechowa ze słomką;

Miś wrócił do domu bardzo zmęczony. Mama ugotowała mu herbatę - dmuchanie przez słomkę do szklanki z wodą (lekko, mocno, krótko, długo).

  1. Relaksacja oparta na treningu autogennym w wersji A. Polender - dzieci wcielają się w postać misia Uszatka

Mamusia przygotowała misiowi ciepłe i miękkie łóżeczko. Pomogła mu zdjąć ubranie i ułożyła do snu. W pokoju było cicho, bo wszystkie zabawki już spały.

Miś ułożył się wygodnie, zamknął oczy, rozprostował nogi i rozluźnił ręce.

Teraz Uszatek oddycha równo i spokojnie. Jest mu dobrze, przyjemnie i miękko.

Leży Miś Uszatek i tak sobie myśli: Jest mi dobrze. Oddycham lekko, równo i spokojnie. Wszystkie zabawki teraz śpią. Za chwilę i ja zasnę.

Czuję, jak moja prawa ręka staje się ciężka. Jest już bardzo ciężka. Jest już tak ciężka jak duży kamień. Jest już tak ciężka, że nie mogę jej podnieść.

Czuję, jak moja lewa ręka staje się ciężka. Jest już bardzo ciężka. Jest już tak ciężka, jak duży kamień. Jest już tak ciężka, że nie mogę jej podnieść.

Oddycham lekko, równo i spokojnie.

Nogi też są leniwe.

Najpierw prawa noga staje się ciężka, coraz cięższa. Jest już tak ciężka, że nie chce mi się nią ruszać.

Lewa noga staje się ciężka, coraz cięższa. Jest już tak ciężka, że nie chce mi się nią ruszać.

Głowa leży spokojnie. Czuje się dobrze. Jest bardzo cicho i spokojnie.

Oddycham lekko, równo i spokojnie.

Oddycham lekko.

Oddycham równo.

Oddycham spokojnie.

Jest mi przyjemnie i dobrze.

Sen zamyka mi oczka. Zasypiam, zasypiam.

Miś budzi się. Otwiera oczy.

Podnosi do góry ręce, przeciąga się.

Jest wypoczęty i radosny.

Jest mu wesoło i bawi się radośnie z innymi dziećmi...

Temat: Zabawy w kuchni

Cele główne:

- usprawnianie narządów mowy, aparatu oddechowego;

- wzbogacenie słownika czynnego i biernego;

- ćwiczenia rozpoznawania i różnicowania słuchowego dźwięków;

Cele operacyjne:

- dziecko ćwiczy koncentrację, pamięć słuchową wyrazów;

- dziecko kształtuje słuch fonematyczny

- dziecko ćwiczy umiejętność liczenia;

- dziecko rozwija percepcję wzrokową, sprawność manualną.

Pomoce dydaktyczne:

obrazek tematyczny „W kuchni”, „Śmieszne minki” I. Michalak - Widera, czepek, fartuszek, słomka, garnuszek z ryżem, naczynia i sztućce, woda w słoiku, zestaw obrazków (warzywa, owoce), karty pracy, 

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie śmiesznymi minkami:

- oblizywanie dolnej wargi przy szeroko otwartych ustach,

- cmokanie ustami - przesyłanie całusków,

- nabieranie do buzi dużo powietrza i wypuszczanie ustami,

- nabieranie powietrza do jednego policzka i przenoszenie do drugiego,

- uśmiechanie się szeroko, ale bez pokazywania zębów,

- uśmiechanie się pokazując zęby.

  1. Wprowadzenie do tematu wierszem „Kucharki”

My jesteśmy kucharki małe

Lecz do pracy doskonałe.

Do pracy i do roboty

Nie zabraknie nam ochoty.

Choć cebula szczypie w nos

Rach ciach, ciach

Rach ciach, ciach

Zaraz będzie smaczny sos

Rach ciach, ciach, ciach , ciach.

  1. Swobodna wypowiedź nt obrazka „W kuchni”.

  2. „Mały kucharz” - porównywanie obrazków różniących się 5 szczegółami.

  3. Muzyka w kuchni:

Dziś w naszej kuchni pełno muzyki jest.

Są instrumenty, o których mało wiesz.

Nasze szklanki (talerze, pokrywki, woda – w słoiku, itp.) grają tak .....

To jest muzyka, która zawsze cieszy nas.

Prowadzący prezentuje kilka dźwięków, następnie dziecko odwraca się, rozpoznaje i nazywa dźwięk

  1. Gotujemy zupę jarzynową:

- dmuchanie przez słomkę do garnuszka z ryżem,

- wrzucanie jarzyn do garnka (obrazki) : prowadzący dokonuje analizy sylabowej, dziecko podaje nazwę, wybiera odpowiedni obrazek i wrzuca do garnka, np.

mar - chew - ka,

ce-bu- la,

se- ler,

bu- ra- ki,

- wąchanie aromatu zupy: wdech nosem, wydech ustami.

  1. Zapraszamy do stołu - karta pracy.

- liczenie ile osób siedzi przy stole, porównywanie z ilością osób w domu. Rysowanie kresek lub kółek wskazujących liczbę.

- rozdzielanie cukierków (żetonów) dla każdego po kilka (po 2, po 3, itd.).

  1. Smacznego :

- dziecko układa na talerzu wymienione owoce (naturalne lub obrazki).

- dziecko odwraca się, a prowadzący zabiera 1 owoc. Dziecko podaje co znikło z talerza.

Stopniowo zwiększamy ilość owoców na talerzu oraz ilość zabieranych (zgodnie z możliwościami dziecka).

  1. Pożegnanie rymowanką.

Gospodyni gotowała

grochu gar dla generała.

Teraz każdy dobrze wie,

co generał dzisiaj zje.

Kiedy z kranu w kuchni kapie

król się kładzie na kanapie,

a królewna tuż za krzakiem
karmi kozy kapuśniakiem.

Temat: W sklepie z zabawkami

Cele główne:

- doskonalenie sprawności narządów mowy

- świadome gospodarowanie oddechem, pogłębianie fazy wydechowej

- rozwijanie słuchu fonemowego

Cele operacyjne:

- dziecko poprawnie i dokładnie wykonuje ćwiczenia oddechowe

Pomoce dydaktyczne:

lusterka, maskotka biedronki Loli, magnetofon, muzyka, zabawki (obrazki lub naturalne), szarfy, balonik, piłka

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa integracyjna - dzieci siedzą w kręgu, osoba prowadząca mówi rymowankę:

Przyszła biedronka do przedszkola

i od progu hej, hej woła.

Wszystkie dzieci ją witają

i się pięknie przedstawiają.

Następnie mówi do biedronki: dzień dobry Lolu, jestem .... (imię) i podaje maskotkę dziecku siedzącemu obok. Biedronka krąży w koło, aż wszystkie dzieci się przedstawią.

  1. Zabawa fabularyzowana ćwicząca narządy mowy:

Wyobraź sobie, że twoja buzia to sklep z zabawkami. Otwierasz drzwi (szerokie otwieranie buzi) i wchodzisz do sklepu. OOO! Ile tu zabawek:

Na najwyższej półce siedzi miś. Jest smutny, bo nikt go nie chce kupić. Z tego zmartwienia oklapło mu jedno uszko. Pewnego razu zobaczył przez okno dzieci z przedszkola. Uśmiechnął się do nich, posłał im całuski (cmokanie ustami - naśladowanie posyłania całusków). i pomyślał: - Dobrze byłoby mieć przyjaciół?. Postanowił wyjść ze sklepu i pójść razem z dziećmi.

  1. Zabawa z piosenką Maszerują dzieci drogą

  2. „Wyliczanki” - zabawa słowna (przy każdym pytaniu nauczyciel rzuca piłkę kolejnemu dziecku)

Przyszły dzieci do przedszkola

I zabawa jest wesoła

Raz, dwa, trzy

- Przedstaw nam się Ty!

- Co dziś jadłeś Ty?

- Jak się czujesz Ty?

- Zaklaszcz w dłonie Ty!

- Poskacz teraz Ty!

- Stań na jednej nodze Ty!

- Mrugnij do nas Ty!

- W co się bawić lubisz Ty?

  1. Zabawa oddechowa „Balonik”

- Nauczyciel nadmuchuje kolorowy balon, dzieci wsłuchują się i naśladują dźwięk wydawany przez powietrze uchodzące z balonika (ffff..., sss...). Następnie pomagają misiowi nadmuchać balonik - głęboki wdech nosem, długi wydech ustami (3x).

  1. Zabawa w chowanego - zabawa ruchowa

Dzieci podzielone na dwie grupy. Jedna grupa - to drzewa (oznaczone szarfami), druga, to - dzieci. Dzieci poruszają się między drzewami zgodnie z akompaniamentem muzycznym, gdy usłyszą: Raz, dwa, trzy szukam, chowają się za drzewo. Biedronka woła dzieci dokonując analizy imion (sylabowej).Wołane dziecko macha rączką do biedronki.

  1. Pożegnanie z biedronką - dzieci siedzą w kręgu, podają sobie maskorkę i mówią jej coś miłego.

