Kto mieszka na łace

Konspekt zajęć

Prowadzący: Marta Dłużak

Temat tygodnia: Mieszkańcy łąki

Temat dnia: Kto mieszka na łące?

Data: 14.05.2009

Cele ogólne: Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania.

Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce.

Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania.

Zaciekawienie otaczającą rzeczywistością.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- potrafi rozpoznać i nazwać słyszane dźwięki

- umie rozwiązać zagadki, dobrać odpowiednią ilustrację

- nazywa owady

- układa figury geometryczne od największej do najmniejszej

- umie rytmicznie stawiać pionowe kreski na przemian oburącz

- doskonali umiejętność pionowania obrazu.

- potrafi składać kółka na połowę i skomponować z nich kwiatki

Forma: grupowa, indywidualna.

Metody: słowna, oglądowa, oparta na działaniu.

Pomoce dydaktyczne: płyta CD z nagraniem „Lot trzmiela”, marsz , nagranie odgłosów łąki, kredki – pastele, kartki, plakat, ilustracje owadów, koła origami, klej, zestaw figur dla każdego dziecka (trójkąty) i sylweta motyla

Przebieg zajęcia:

  1. Łąka – zagadka słuchowa.

Dzieci po odgłosach odgadują w jakie miejsce „wybierzemy” się dziś na wycieczkę.

  1. Kto mieszka na łące? Nauczycielka czyta krótki wiersz – wprowadzenie do tematu zajęć.

Na zielonej łące

gąsienica Zosia się bawiła

i wszystkich przyjaciół

w trawie pogubiła.

teraz łzy połyka

i o pomoc prosi,

jeśli wzrok masz dobry

to pomożesz Zosi.

  1. Nauczycielka czyta zagadki, zadaniem dzieci jest ich rozwiązanie, odszukanie odpowiedniej ilustracji i przypięcie na makietę.

  2. Zabawa ruchowa przy muzyce „Lot pszczół” (do muzyki Korsakowa „Lot trzmiela”). Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę muzyce przysiadają i zbierają nektar.

  3. Zabawa artykulacyjna „Dźwięki łąki”- dzieci mają za zadanie naśladować ruchem i wydawanymi odgłosami zwierzęta i owady.

  4. Kolorowe motyle. Dzieci otrzymują koperty z sylwetą motyla oraz zestaw różnej wielkości trójkątów. Ich zadaniem jest ułożyć figury od największej do najmniejszej tak by tworzyły skrzydła motyla.

  5. Praca plastyczna „Łąka” – dzieci rysują pionowe kreski w rytm muzyki, na znak nauczyciela zamieniają się kredkami. ( Ćwiczenie na stabilizację lateralną, doskonalenie umiejętności pionowania obrazu). Składają kółka na połowy, następne ukąsają kwiatki. Stokrotki przyklejają na pionowych kreskach trawie.

