Agresja na ZSRR i walki na pacyfiku

Konspekt dla III „LB”

Temat: Agresja na ZSRR i walki na Pacyfiku

Cel ogólny: Zapoznanie z przebiegiem wojny w ZSRR

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Daty: 22 czerwca 1941,grudzień 1941, 7 grudnia 1941, 4 czerwca 1942

Pojęcia: koalicja antyhitlerowska, wojna totalna, Plan Barbarossa, strategia wojenna, wojna ojczyźniana

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: koalicja antyhitlerowska, wojna totalna, Plan Barbarossa, strategia wojenna, wojna ojczyźniana

istotę systemów totalitarnych

konsekwencje polityki ustępstw Anglii i Francji

znaczenie paktu Ribbentrop – Mołotow

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji

przedstawić najważniejsze wydarzenia wojny w ZSRR

przedstawić najważniejsze wydarzenia wojny na Pacyfiku

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

Zlokalizować kontynenty, na których trwały działania zbrojne

Zlokalizować państwa będące głównymi uczestnikami wojny w ZSRR i na Pacyfiku

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Przekonanie o bohaterstwie żołnierzy walczących w bitwie

Ukazanie złych skutków wojny

Pokazanie innej możliwości rozwiązywania konfliktów

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Zainteresować militarystyką

Metody Pracy: rozmowa nauczająca, praca z mapą, praca z podręcznikiem

Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Europa podczas II wojny światowej, podręcznik Historia. Poznajemy przeszłość od 1939 roku do współczesności. Z. rozszerzony Z. Kozłowska, I. Unger, P.Unger.

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Podaj przyczynę bitwy o Anglię

2.Jaki był wynik bitwy o Anglię

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp. roszczenia terytorialne Niemiec

Odp. Zwycięstwo Wielkiej Brytanii

III. Wprowadzenie do tematu Agresja na ZSRR i walki na Pacyfiku

Pytanie dla uczniów do dyskusji czy ZSRR mógł uniknąć wojny z Niemcami?

Omówienie przygotowań do napaści

Najważniejsze rzeczy do zanotowania:

Atak Niemiec na ZSRR (kryptonim Plan Barbarossa niem. Unternehmen Barbarossa) – agresja III Rzeszy na ZSRR w trakcie II wojny światowej. Pierwotny plan przewidywał atak 15 maja 1941, ale z powodu obalenia proniemieckiego rządu księcia Pawła Hitler musiał interweniować na Bałkanach, w Jugosławii, a także w Grecji. Przełożono więc atak na 22 czerwca 1941 r. Plan ataku był przygotowany i podpisany przez Adolfa Hitlera już 18 grudnia 1940 (dyrektywa nr 21). Była to największa i najważniejsza operacja niemiecka w czasie wojny, której porażka zdecydowała ostatecznie o niemieckiej przegranej w całej wojnie. Bitwy na froncie wschodnim, gdzie realizowano plan Barbarossa, okazały się być jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających potyczek dla obu stron. Nazwa „Barbarossa” wywodzi się od przydomku cesarza rzymsko-niemieckiego Fryderyka I Barbarossy.

Zadanie pytań uczniom co Hitler chciał zyskać atakując ZSRR?

Omówienie przebiegu działań w ZSRR

Omówienie wojny na Pacyfiku z użyciem mapy

Najważniejsze rzeczy do zanotowania:

Wojna na Pacyfiku toczyła się w kilku etapach. Od 1937 r. trwała wojna chińsko-japońska, w której po początkowych sukcesach armii cesarskiej sytuacja ustabilizowała się aż do sierpnia 1945 r. Od 7 grudnia 1941 r. (atak na Pearl Harbor) do 4 czerwca 1942 r. (bitwy o Midway) trwał "japoński blitzkrieg", w czasie którego Japonia osiągnęła prawie wszystkie z wcześniej zakładanych celów. Po utracie przez Japonię w bitwie o Midway dużej liczby lotniskowców, odgrywających główną rolę w działaniach na Pacyfiku, nastąpił okres względnej równowagi w zmaganiach wojennych, który znaczyły walki o wyspę Guadalcanal i o Nową Gwineę.

Poproszenie jednego z uczniów aby z pomocą nauczyciela omówił działania na Pacyfiku

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie podają swoje propozycje odpowiedzi

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie podają swoje propozycje

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

Uczeń pracuje z mapą pod kierunkiem nauczyciela

IV. Rekapitulacja pierwotna:

1.Podaj datę ataku Niemiec na ZSRR ?

2. Pytanie do dyskusji co było gdyby Hitler zajął ZSRR?

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Odp. 22 czerwca 1941

Odp. Uczniowie dają swoje propozycje odpowiedzi na pytanie

V. Podanie pracy domowej:

Scharakteryzuj skutki wojny z ZSRR i działań na Pacyfiku dla ogólnego przebiegu II wojny światowej

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
