konspekt zajęć plastycznych, pedagogika specjalna uam


KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH

  1. DATA:

  2. RODZAJ ZAJĘĆ: muzyka z rytmiką

  3. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH: 1h

  4. HASŁO TEMATYCZNE: „ Co robimy jesienią? ”

  5. METODY: słowna, oglądowa, komunikacji alternatywnej i wspomagającej z użyciem gestów Makaton i symbolu PCS, praktycznego działania, elementy Metody Dobrego Startu i muzykoterapii wyciszającej.

6. FORMY: indywidualna

7. ŚRODKI: instrumenty perkusyjne (marakasy, tamburyno, bęben, dzwonki), płyta CD,

tabliczka z symbolem PCS „śpiewająca buzia”, żółta chusta, wiadro kasztanów, kredki

ołówkowe, karty pracy (format A4 i A3) ze wzorem graficznym deszczu (wg MDS)

8. CELE ZAJĘĆ I PLANOWANA AKTYWNOŚĆ UCZNIA UKIERUNKOWANA NA ICH REALIZACJĘ:

Cele do realizacji dla nauczyciela

Zadania (aktywność) ucznia

Kogo dotyczą i w jakim zakresie - ewentualne uwagi

1. Kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i słuchowo-ruchowej

  • Wykonywanie za nauczycielem
    ruchów podczas zabawy muzyczno-ruchowej „W naszej sali” oraz ruchu „padającego deszczu” do piosenek „Zła pogoda” i „Krople deszczu”

  • Akompaniowanie na wybranym instrumencie perkusyjnym do piosenki śpiewanej przez n-la (piosenka na powitanie, „Kolorowa jesień”)

  • Zbieranie z podłogi rozrzuconych kasztanów
    i wkładanie ich do wiaderka

  • z niewielką pomocą;

  • pod kontrolą

  • z niewielką pomocą

2. Rozwijanie umiejętności manualnych i grafomotorycznych

  • Kreślenie palcem po wzorze graficznym deszczu (ukośne linie)

  • Kreślenie kredką po wzorze graficznym deszczu (ukośne linie)

  • Rysowanie kredką ukośnych linii po białej kartce

  • wzór na kartce formatu A4

  • z pomocą

  • samodzielnie na formacie A4

3. Rozwijanie umiejętności odpoczywania po ekspresji muzyczno - ruchowej.

  • Słuchanie piosenki „Jesienny wiatr” odtwarzanej
    z CD

  • Obserwacja falującej żółtej chusty i doświadczanie wiatru, wywołanego jej ruchem

  • W pozycji leżącej

  • jak wyżej

9. Tok zajęć:

1. Powitanie ucznia piosenką.

2. Zabawa aktywizująca „W naszej sali”.

3. Śpiewanie piosenki „Kolorowa jesień” i akompaniowanie na instrumentach perkusyjnych.

4. Naśladowanie ruchów n-la do piosenek „Zła pogoda” i „Krople deszczu”.

5. Ćwiczenia grafomotoryczne na karcie pracy (elementy MDS).

6. Zabawa muzyczno - ruchowa z wykorzystaniem chusty i kasztanów.

7. Odpoczynek.

8. Pożegnanie piosenką.


