Konspekt zajęć świetlicowych - BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO, KONSPEKTY ZAJĘĆ


KONSPEKT ZAJĘĆ

W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

TEMAT ZAJĘĆ: Bezpieczeństwo ruchu drogowego.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 90 minut

WIEK ROZWOJOWY: 7 - 10 lat

CELE KSZTAŁCENIA:

FORMY PRACY:

METODY NAUCZANIA:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przywitanie. Wyjaśnienie tematu zajęć.

2. Zabawa ruchowa - ''SYGNALIZATOR ŚWIETLNY''

Wychowawczyni w wybranym miejscu wyznacza drogę: jezdnię i chodnik; na jezdni dodatkowo przejście dla pieszych. Dzieci dzieli na dwie grupy: pieszych i pojazdy. Wychowawczyni kieruje ruchem posługując się kolorowymi krążkami (symbolizującymi sygnalizację świetlną). Na znak prowadzącej - pojawienie się zielonego światła dla pojazdów i czerwonego dla pieszych - ''dzieci samochody'' poruszają się po jezdni. Podniesienie w górę żółtego krążka oznacza zmianę dotychczasowego sygnału. Na znak wychowawczyni - zielone światło dla pieszych, a czerwone dla pojazdów - ''dzieci piesi'' dochodzą do wyznaczonego na jezdni ''przejścia dla pieszych'' i zatrzymują się. Następnie patrzą w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo mówiąc wierszyk: „Na chodniku przystań bokiem. Popatrz w lewo bystrym okiem. Skieruj w prawo wzrok sokoli. Znowu w lewo spójrz powoli. Jezdnia wolna, więc swobodnie mogą przez nią przejść przechodnie.” (mówiąc ten ostatni wers dzieci przechodzą przez ''przejście dla pieszych''). W trakcie zabawy wszystkie dzieci uczą się tej rymowanki. Dla lepszego utrwalenia zasad działania sygnalizacji świetlnej, jak i łatwiejszego zapamiętania wierszyka należy zmieniać role dzieci - tzn. dzieci, które były ''pojazdami'' powinny zostać ''pieszymi'' i odwrotnie.

3. Objaśnienie pojęć związanych z ruchem drogowym.

Co to jest sygnalizacja świetlna?

Co oznacza kolor czerwony?

Co oznacza kolor zielony?

Co oznacza migające światło zielone?

Co to jest chodnik?

Co to jest pobocze?

Którą stroną drogi powinni poruszać się przechodnie, jeśli nie ma przy niej chodnika?

Co to jest skrzyżowanie?

Co to jest przejście dla pieszych?

4. Praca z tekstem - wiersz „Kolorowe znaki”.

Wychowawczyni czyta dzieciom wiersz „Kolorowe znaki” (K. Wiśniewski). W trakcie czytania pokazuje im przekładowe znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu oraz informacyjne.

Ich kształt i barwa oraz rysunek

Namalowany na znaku tarczy

Na wszystkich drogach całego świata

Zawsze i wszędzie to samo znaczy.

Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym,

Z rysunkiem czarnym jak pióra kacze

Mówią: „Uważaj na mój rysunek!”

Bo to są znaki ostrzegawcze.

Te duże koła z brzegiem czerwonym,

Które z daleka widać od razu

Nie wolno!” - krzyczą głosem donośnym,

Bo to są właśnie znaki zakazu.

Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą

I białą strzałką jak ptasi pazur

Mówią stanowczo: „Jedź, jak ci każę!”

Dlatego są to znaki nakazu.

A prostokąty oraz kwadraty

Te z tłem niebieskim, stojące z gracją

Informacyjne są to znaki,

Bo zawsze służą informacją.

Wiesz już, dlaczego duzi i mali

Znaki drogowe widują co dzień?

Żeby bezpiecznie z dróg korzystali:

Każdy kierowca i każdy przechodzień.

Po wysłuchaniu wiersza uczniowie odpowiadają na następujące pytania:

5. Gra „Uważaj na kolory”

Dzieci stoją w dużym kole. Wychowawczyni prowadząca zabawę staje w środku koła z kolorowymi tarczami w ręku. Uczestnicy gry na dany sygnał idą dookoła normalnym krokiem. Gdy prowadząca podniesie w górę zieloną tarczę - uczestnicy przyspieszają kroku, gdy czerwoną - zatrzymują się w miejscu, a gdy żółtą - wykonują zwrot w tył i maszerują w stronę przeciwną. Kto się pomyli, odpada z gry.

6. Uczniowie (w zależności do wieku) wypełniają karty pracy.

7. Uwaga: jeżeli zostanie chwila wolnego czasu można zaproponować dzieciom zabawę uspokajającą ''KOLORY''.

Dzieci stoją w kole twarzami do środka. W środku znajduje się wychowawczyni, która wymienia kolory i rzuca piłkę do wybranego dziecka. Dziecko łapie piłkę i odrzuca ją wychowawczyni. Gdy prowadząca wymieni kolor czerwony, piłki nie wolno chwytać. Kto to zrobi, musi dać jakiś ''fant''. ''Fant'' daje także dziecko, które nie złapało piłki podczas wymieniania pozostałych kolorów. Natomiast osoba, która złapie piłkę, gdy wychowawczyni wymieni kolor zielony, może ''wykupić fant'' swój lub kolegi.

8. Zakończenie i podsumowanie zajęć.

Opracowała:

ANNA CZOCH

świetlica szkolna

Zespół Szkół w Korzkwi

5


