KONSPEKT ZAJĘC ZUKACJI

KONSPEKT ZAJĘC Z EDUKACJI  MATEMATYCZNEJ  DLA KLASY 1

 Temat zajęć:   „Różne sposoby dokonywania pomiaru”

Cele ogólne:

·         Wprowadzenie pojęcia „pomiar”

·         Rozwijanie sprawności manualnej.

·         Kształcenie umiejętności mierzenia.

·         Zapoznanie z różnymi sposobami mierzenia.

·         Dostarczanie informacji na temat różnych przyborów stosowanych do mierzenia.

·         Zdobywanie wiadomości na temat centymetra.

Cele operacyjne:

·         Uczeń zna pojęcie pomiaru.

·         Potrafi wymienić  sposoby mierzenia.

·         Wie jakimi przyborami wykonujemy pomiar.

·         Rozumie pojecie – Centymetr

·         Zmierzyć długość, odległość przedmiotów dużych i małych.

Metody:

·         Pogadanka

·         Praktyczno- ćwiczeniowa

Formy pracy:

·         Grupowa

·         Indywidualna

Środki dydaktyczne:

·         Plansza z pojęciem – POMIAR

·         Ilustracje przedstawiające sposoby mierzenia:

Ø      Patyk

Ø      Dłonie

Ø      Kredki

Ø      Stopy

Ø      Kroki.

·         Plansza – DOKŁADNE MIERZENIE

·         Linijki

·         Metr krawiecki

·         Karty pracy.

Przebieg zajęc:

 

1.      Przywitanie z klasą.

2.      Poinformowanie uczniów co będzie im potrzebne na dzisiejszych zajęciach oraz wyznaczenie dyżurnego.

3.      Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.

4.      Dyskusja na temat czym jest pomiar?(załącznik nr 1)

5.      Zaprezentowanie planszy z różnymi sposobami mierzenia(załącznik nr 2)

6.      Pogadanka : Czym jeszcze można Mierzyc?

7.      Mierzenie długości i szerokości ławki za pomocą różnych przedmiotów.

8.      Wytłumaczenie ,że mierzenie np. stopa nie jest pomiarem dokładnym.(załącznik nr3)

9.      Przerwa śródlekcyjna:

·         "Pajac kiwa głową". Skłony głowy w przód i w tył.

·         "Oddychanie w czasie pływania". W pozycji stojącej głęboki wdech nosem i wydech ustami.

·         „Ugniatanie kulki śniegu”.

 

 

10.  Przedstawienie przyborów do dokładnego pomiaru.

·         Linijka

·         Metr krawiecki

11.  Pogadanka: Co wspólnego mają te przybory? ( podziałka centymetrowa)

12.  Uwrażliwienie uczniów na fakt, iż zawsze zaczynamy Mierzyc  od 0 na podzialce

13.  Ćwiczenie „Zmierz swoja ławkę”

Polecenie: Zmierz długość i szerokość swojej ławki

Przyrząd: linijka

14.  Pogadanka : w Czym wyrażamy zmierzona długość

15.  Zapoznanie z pojęciem Centymetr, przedstawienie , że 1 cm to 1 kratka w zeszycie.

16.  Indywidualna praca dzieci w kartach pracy.

17.  Pożegnanie się z klasą.

