zajęcia ruchowezpieczna droga do przedszkola

KONSPEKT ZAJĘĆ

I część statyczna

  1. DATA: 06.09.2009

  2. GRUPA WIEKOWA: 6–latki

  3. TREŚCI PROGRAMOWE:

-uczestniczy w zabawach orientacyjno- porządkowych, bieżnych, skoku

-uczestniczy w formach ustawienia; koło, pary, rząd

-stosuje się do sygnałów nauczyciela

-przyjmuje poprawną postawę podczas wykonywania różnych czynności

  1. RODZAJ ZAJĘĆ: aktywność ruchowa

  2. TEMAT ZAJĘĆ: „Bezpieczna droga do przedszkola”

  3. CELE ZAJĘĆ:

w zakresie psychomotoryczności:
· szybkości – dziecko biega po linii łamanej, prostej i po obwodzie koła,
· mocy – dziecko skacze po prostej i po obwodzie koła,
· orientacji – dziecko reaguje na kolory (czerwony, żółty, zielony) z zastosowaniem biegu, skoku, zgodnie z zasadami ruchu drogowego,

  1. METODY PRACY:

  1. FORMY PRACY:

zbiorowa

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

· krążek dla każdego dziecka (krążki w trzech kolorach – czerwony, żółty, zielony),
· duża piłka gumowa,
· dwa koła „hula – hop”

· dwa słupki

10) LITERATURA:

   Jadwiga Pytlarczyk W kręgu zabawy Program wychowania przedszkolnego wyd. Juka 2009

Kazimierz Wlaźnik Wychowanie fizyczne w przedszkolu wyd. Juka

Tok zajęć Czynności nauczyciela Czynności dzieci

Część wstępna

1. Czynności organizacyjno porządkowe

2. Zabawa samochody

1. Nauczyciel wita się

z dziećmi okrzykiem: „hip hip”

ustawienie w szeregu, po powitaniu, polecenie w prawo zwrot – marsz po obwodzie koła,

ustawienie w rozsypce. Nauczycielka trzyma 3 krążki: czerwoną, żółtą, zieloną, samochody jadą w różnych kierunkach. Kiedy w górze krążek:

czerwony – samochody zatrzymują się,

żółty – samochody zapuszczają silniki, przygotowują się do jazdy.

zielony- ruszają

dzieci odpowiadają „hura”

dzieci idą kolejno jedno za drugim, każde z wyznaczonego miejsca bierze krążek.

dzieci trzymają krążki jak kierownicę samochodu.

dzieci odpowiednio reagują na kolor krążka

Część główna

1. Ćwiczenia

2. Zabawa orientacyjna

3.Zabawa bieżna

4.Zabawa rzutna

-ćwiczenia równoważne:. utrwalanie kształtu koła - pozycja wysoka;

*bieg po obwodzie koła,

* wchodzenie na krążek;

* stawanie na jednej nodze na krążku, *przeskakiwanie przez krążek obu nóż *rysowanie nogą w powietrzu kształtu koła

- ćwiczenia nóg - w podskokach – skoki po po obwodzie koła;

*obu nóż

*na lewej nodze

*na prawej nodze

- skoki po prostej:

*obu nóż

*na lewej nodze

*na prawej nodze

1. Znajdź swój kolor.
Prowadzący w trzech różnych miejscach ustawia krążki (żółtą, zieloną, czerwoną). Dzieci - samochody biegają po boisku. Na sygnał: odszukaj swoją bazę – zjeżdżają do odpowiedniego miejsca.

bieg po obwodzie koła, reagowanie na hasło: zielone, czerwone, żółte krążki. Po usłyszeniu koloru dzieci które maja przed sobą krążek w tym kolorze wybiegają. Każde z nich zmierza na wolne miejsce w kole. Które pierwsze dobiegnie, zajmuje je.

Bieg po linii prostej. Kształtowanie szybkości, zwinności, koordynacji wzrokowo – ruchowej
Wszyscy uczestnicy zabawy stoją naprzeciw swojej pary. Jedna osoba z pary ma piłkę którą toczy do przeciwnika, okrąża go i wraca na miejsce, następnie rzuca piłkę do niego i tak powtarza się .

Dziecko trzyma w ręku krążek.

Dzieci stoją w zwartym kole, twarzami do środka przed swoim krążkiem

Dzieci stoją w 2 rzędach i skaczą do słupków

Dzieci trzymają krążki jak kierownicę

Dzieci stoją w kole, przed sobą mają krążek.

Każde dziecko trzyma piłkę i toczy ją do przeciwnika.

Część końcowa

1.Ćwiczenie korektywne

2.Ćwiczenia organizacyjno – porządkowe:

- w marszu luźne wznosy

i opusty ramion.

Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.
Ustawienie w parach, powrót do przedszkola

Dzieci zabierają sprzęt: piłki, krążki itd.

1. Nauczyciel wita się

z dziećmi okrzykiem: „hip hip”

ustawienie w szeregu, po powitaniu, polecenie w prawo zwrot – marsz po obwodzie koła,

ustawienie w rozsypce. Nauczycielka trzyma 3 krążki: czerwoną, żółtą, zieloną, samochody jadą w różnych kierunkach. Kiedy w górze krążek:

czerwony – samochody zatrzymują się,

żółty – samochody zapuszczają silniki, przygotowują się do jazdy.

zielony- ruszają

-ćwiczenia równoważne:. utrwalanie kształtu koła - pozycja wysoka;

*bieg po obwodzie koła,

* wchodzenie na krążek;

* stawanie na jednej nodze na krążku, *przeskakiwanie przez krążek obu nóż *rysowanie nogą w powietrzu kształtu koła

- ćwiczenia nóg - w podskokach – skoki po po obwodzie koła;

*obu nóż

*na lewej nodze

*na prawej nodze

- skoki po prostej:

*obu nóż

*na lewej nodze

*na prawej nodze

1. Znajdź swój kolor.
Prowadzący w trzech różnych miejscach ustawia krążki (żółtą, zieloną, czerwoną). Dzieci - samochody biegają po boisku. Na sygnał: odszukaj swoją bazę – zjeżdżają do odpowiedniego miejsca.

bieg po obwodzie koła, reagowanie na hasło: zielone, czerwone, żółte krążki. Po usłyszeniu koloru dzieci które maja przed sobą krążek w tym kolorze wybiegają. Każde z nich zmierza na wolne miejsce w kole. Które pierwsze dobiegnie, zajmuje je.

Bieg po linii prostej. Kształtowanie szybkości, zwinności, koordynacji wzrokowo – ruchowej
Wszyscy uczestnicy zabawy stoją naprzeciw swojej pary. Jedna osoba z pary ma piłkę którą toczy do przeciwnika, okrąża go i wraca na miejsce, następnie rzuca piłkę do niego i tak powtarza się .

4. - skoki po prostej, reagowanie na kolory podczas skoków.

Nauczycielka trzyma krążki

w 3 kolorach: zielony, czerwony i żółty
Szycie na maszynie.
Ustawienie w dwóch rzędach

( wykorzystuje się podział na dwie grupy z poprzedniej zabawy) na linii startu. Pierwszy z każdego rzędu, podskakuje:

*obunóż,

*na prawej nodze

*na lewej nodze

i biegnie wzdłuż do wyznaczonego punktu,

a następnie wraca. Uprawnia

do biegu następnego przez dotknięcie jego wyciągniętej dłoni. Następny „szyje” dalej w podobny sposób. Odmiana: Prowadzący w czasie „szycia” pokazuje krążki

z kolorem czerwonym – igła – dziecko zatrzymuje się, krążek zielony – „szyje” dalej.

- w marszu luźne wznosy

i opusty ramion.

Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.
Ustawienie w parach, powrót

do przedszkola

4.Zabawa skoczna

4. - skoki po prostej, reagowanie na kolory podczas skoków.

Nauczycielka trzyma krążki

w 3 kolorach: zielony, czerwony i żółty
Szycie na maszynie.
Ustawienie w dwóch rzędach

( wykorzystuje się podział na dwie grupy z poprzedniej zabawy) na linii startu. Pierwszy z każdego rzędu, podskakuje:

*obunóż,

*na prawej nodze

*na lewej nodze

i biegnie wzdłuż do wyznaczonego punktu,

a następnie wraca. Uprawnia

do biegu następnego przez dotknięcie jego wyciągniętej dłoni. Następny „szyje” dalej w podobny sposób. Odmiana: Prowadzący w czasie „szycia” pokazuje krążki

z kolorem czerwonym – igła – dziecko zatrzymuje się, krążek zielony – „szyje” dalej.

Literatura:
Chorostek L. Łabuda H.: Gry rekreacyjne – sport dla wszystkich, TKKP, Warszawa, 1982.
Pęksa J. Frey R.: Gry, zabawy i imprezy plenerowe, COK Warszawa 1976.
Słysz S.: Gry i Zabawy, „Horyzonty”, Warszawa 1974.
Trześniowski R.: Gry i zabawy ruchowe, Sport i turystyka, Warszawa 1972.

II. CELE OPERACYJNE:
w zakresie psychomotoryczności:
· szybkości – dziecko biega po linii łamanej, prostej i po obwodzie koła,
· mocy – dziecko skacze po prostej i po obwodzie koła,
· orientacji – dziecko reaguje na kolory (czerwony, żółty, zielony) z zastosowaniem biegu, skoku, zgodnie z zasadami ruchu drogowego,
· wiadomości –dziecko utrwala znaki drogowe (przejścia dla pieszych, droga dla rowerów, kształt podstawowych figur geometrycznych).

