Konspekt lekcji z języka polskiego przeprowadzonej 18.12.2014 w klasie 3f
Temat: Tragedia pokolenia wojny w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Cele lekcji :
Cel główny : poznanie twórczości K.K Baczyńskiego
Cele operacyjne : - uczeń zna biografię poety, wydarzenia historyczne przypadające na czas życia twórcy , potrafi wyjaśnić definicję pokolenia Kolumbów i prawo „ odwróconego Dekalogu”
- uczeń umie analizować i interpretować utwór poetycki , podać cechy charakterystyczne dla poezji Baczyńskiego.
Formy pracy :
Praca indywidualna
Praca w grupach
Dyskusja
Przebieg lekcji :
Faza wstępna :
Czynności organizacyjne (sprawdzenie listy obecności)
Faza główna
Podanie tematu lekcji
Określenie celów lekcji
Postawienie pytania kluczowego.
Nacobezu
Charakterystyka pokolenia Kolumbów ( uczeń czyta mini-referat)
Wybranie najważniejszych cech pokolenia Kolumbów ( uczniowie zapisują je w zeszycie)
Biografia K.K Baczyńskiego ( uczeń czyta mini-referat)
Wybranie najważniejszych cech biografii poety ( uczniowie zapisują je w zeszycie)
Głośne przeczytanie wiersza „ Pokolenie’ K.K Baczyńskiego
Podział klasy na pięć grup oraz rozdanie poszczególnych zadań;
Grupa I
Kim jest postać mówiąca w wierszu?
Podaj kilka cech tego bohatera .
Z jakimi realiami historycznymi wiążesz wiersz? (zwróć uwagę na datę powstania).
Grupa II
W czyim imieniu wypowiada się bohater tekstu.
Jaki jest główny temat wiersza ?
Wypisz z tekstu słowa , które możesz skojarzyć z wojną.
Grupa III.
1.Czym jest dla podmiotu wojna? ( wymień kilka elementów)
2. Przypomnij pojecie Apokalipsy , czy w tym tekście można dopatrzeć się cech końca świata ? Jeżeli tak to podaj kilka elementów świadczących o tym.
Grupa IV
Przytocz z wiersza cytaty , które świadczą o tym, że wojna niszczy psychikę człowieka.
Co jest przeznaczeniem całego pokolenia ? ( podaj przynajmniej trzy odpowiedzi)
Grupa V.
Co świadczy o tym , że wiersz ten może być zaprzeczeniem podstawowych praw Dekalogu ?
Jak rozumiesz słowa – „ czy nam postawią z litości chociaż nad grobem krzyż”?
Wyjaśnienie pojęcia „ prawo odwróconego dekalogu”
Co to jest wojna ? – uczniowie budują definicję.
Uczniowie podają charakterystyczne cechy poezji K.K Baczyńskiego
Faza podsumowująca ;
Informacja zwrotna : uczniowie przypominają czego się nauczyli ze szczególnym uwzględnieniem ;
Definicji odwróconego Dekalogu
Pokolenia Kolumbów
Charakterystycznych cech poezji Baczyńskiego .
Dokonanie samooceny
Nauczyciel dokonuje oceny pracy uczniów.
Praca domowa.
Ewaluacja zajęć.
Opracował ; mgr Jarosław Darczuk