KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ nr 1 podania w formie scisłej

KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ

Temat: Nauka podań i chwytów w formie ścisłej.

Data: 06.03.2013r

Miejsce : Sala gimnastyczna

Klasa: V SP

Płeć ćwiczących: Mieszana

Liczba Ćwiczących : 18

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: uczeń uczy się podań i chwytów.

2. Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość, zręczność.

3.Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry

Przybory i przyrządy : piłki ręczne, szarfy pachołki.

Tok lekcji Nazwa i opis ćwiczenia. Czas. Uwagi organizacyjno- metodyczne.

Część wstępna

1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące

2.Zabawa ozywiająca.

3. Rozgrzewka

Część główna.

1.Realizacja tematu głównego.

2.Gra drużynowa.

Część końcowa

1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające.

2. Zabawa porządkowa.

3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących.

„Lawina” Jedno z dzieci otrzymuje szarfe i stara się dotknać inne dzieci. Po dotknięciu kolejne dziecko otrzymuje szarfe i pomoga łapać pozostałe dzieci.

W truchcie :

-Krążenie ramion naprzemienne w przod i w tył

-krążenie ramion oburącz w przód i w tył z przeskokiem

-wymachy ramion w tył poziome

-krok odstawno dostawny najpierw twarzą do srodka kola następnie na zewnatrz.

-krok skrzyżny (przeplatanka) jak wyżej.

-skip A (kolana wysoko)

-skip C (pięty o pośladki)

Dalej w truchcie, każdy bierze piłke:

- podrzut piłki w górę i chwyt

- przekladanie piłki wokół bioder z jednej do drugiej ręki

-wyrzut piłki zza pleców i chwyt oburącz z przodu.

- skłon z piłką do nagi zakrocznej

-sklon z piłką do nogi wykrocznej

Uczniowie w rozsypce twarzą do nauczyciela z piłkami w ręce.

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej:

- skłon tułowia w przód z pogłębieniem

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej:

-skłon tułowia w bok z pogłębieniem.

Ćwiczenia nóg :

Przysiady z piłką chwycona przed sobą na wyprostowanych rękach.

Przedstawienie zadania lekcji i pokaz prawidłowo wykonywanego rzutu i chwytu.

Dzieci w parach naprzeciwko siebie, w odległości ok. 3 – 4 metrów:

-Podania półgórne do partnera

-podania półgórne do partnera ale w szybszym tępie.

-podanie po koźle

- podania w ruchu (trucht w przód – podanie; trucht w tył –chwyt piłki)

- podania w rucha ale w szybszym tępie

- podania do partnera z większej odległości 5 -7 m

-podania do partnera z większej odległości ale osoba nie posiadająca piłki robi szybki przysiad.

Dzieci ustawiaja się w dwóch rzędach i wykonują ćwiczenia w truchcie do wyznaczonych pachołków.

-podania półgórne

-podania po kożle

-dowolne podania, a osoba bez piłki wykonuje obrót wokół własnej osi.

Gra z ogólnymi zasadami rozgrywki, ale po chwycie piłki można zrobić jednynie 3 kroki i należy podać piłkę.

Rozciąganie barków z pogłębieniem:

- R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół

- R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP.

Rozciąganie pleców :

-W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić.

- Koci grzbiet

Rozciąganie nóg:

-w leżeniu na plecach nogi oderwane od ziemi zgięte w kolanach pod katem prostym. Wyprost nóg w stawie kolanowym.

-w leżeniu na plecach nogi proste w kolanach skierowane ku górze, przyciąganie palców stóp to spodu.

„Minutka” dzieci maszerują w ciszy po wpływie minuty dzieci wykonują siad skrzyżny, wygrywa dziecko, które było najbliżej wyznaczonej minuty.

Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy

15min

1min

5min

9min

25 min

2min

13min

10min

5 min

2 min

2 min

1 min

N

XXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXX

Koniecznie wyznaczyc linie pola po którym można się poruszac.

Uczniowie w truchcie na obwodzie kola:

N

xxxxxxxx

x x

x x

x x

xxxxxxxx

N

Xx x x x xx xx x

X x x x x

X x x xx x

Jedna R na biodrze druga R z piłka w łuk nad głową

Zwrócić uwagę aby podczas rzutu łokiec był nad linia barków, oraz na prace nadgarstka.

Ustawienie:

x x x x x x x x x x x x

N

x x x x x x x x x x x x

Nauczyciel cały czas koryguje błędy popełniane przy rzutach i podaniach.

x x

x x

x x

x x

p p

N

Dzieci wracają zewnętrzna stroną pachołków.

Dzielimy grupe na 3, szescio osobowe drużyny.

Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela.

N

Xx x x x xx xx x

X x x x x

X x x xx x

Należy wyznaczyć pole do poruszania i odliczać dokładnie czas jednej minuty.

N

XXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXX

„czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!”

