Konspekt zajęć praktycznych krawiec


Konspekt zajęć praktycznych

Prowadzący - Barbara Głos

Data: 10.01.2008

Klasa: 4 ct

Ilość osób: 11

Ilość godzin: 5

Przedmiot - zajęcia praktyczne

Dział - indywidualne wykonanie odzieży różnej

Temat: Krojenie i przygotowanie odzieży damskiej do I miary.

Cele dydaktyczne:

Cele operacyjne:

A.

B.

C.

D.

Cel wychowawczy:

Metody: pogadanka

pokaz z objaśnieniem

metoda zajęć praktycznych

Formy pracy: praca indywidualna ucznia

Praca w grupach dwuosobowych

Środki dydaktyczne:

Z. Parafianowicz, M. Piskorska „Konstrukcja i modelowanie odzieży damskiej”

Z. Parafianowicz „Szkolny słownik odzieży”

BN - 71/7600 - 02 „Wyroby odzieżowe. Technologia. Podstawowe terminy i określenia”

formy odzieżowe

narzędzia i przybory krawieckie

maszyny szwalnicze

manekiny

Struktura zajęć

  1. Czynności organizacyjno - porządkowe.

  1. Uświadomienie celów.

  1. Instruktaż wstępny:

  1. Określanie tematu lekcji.

  2. Umiejscowienie tematu w procesie szycia odzieży miarowej.

  3. Przypomnienie podstawowych wiadomości związanych z zasadami krojenia.

  4. Przypomnienie podstawowych wiadomości z przygotowaniem odzieży do I miary.

  5. Określenie hasła BHP.

  6. Organizacja racy.

  1. Instruktaż bieżący.

  1. Podsumowanie i zakończenie zajęć:

  1. Powtórzenie pojęć związanych z tematem.

  2. Sprawdzenie wykonanej pracy - omówienie trudności i nieprawidłowości oraz ich przyczyn.

  3. Ocena pracy - wyróżnienie najlepiej wykonanych prac.

  1. Czynności porządkowe.

Tok zajęć

  1. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO PORZĄDKOWE

  1. Sprawdzenie listy obecności.

  2. Sprawdzenie narzędzi, przyborów i stanu technicznego maszyn.

  3. Sprawdzenie gotowości do zajęć (strój uczniowski, ogólne przygotowanie sali).

  1. UŚWIADOMIENIE CELÓW

Dzisiejsze zajęcia są kontynuacją procesu wytwarzania odzieży metodą usługowo - miarową. Prawidłowe wykrojenie poszczególnych elementów odzieży oraz ich tymczasowe połączenie wymaga dużej precyzji i staranności. Jest to ważny etap w wykonaniu odzieży. Dlatego zwróćmy dziś uwagę na zasady krojenia i przygotowania do I miary. W tym celu wykorzystamy wiadomości zdobyte w komórkach warsztatowych oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych.

  1. INSTRUKTAŻ WSTĘPNY

  1. Określenie tematu lekcji.

N: Dzisiejszy temat brzmi następująco:

Temat: Krojenie i przygotowanie odzieży damskiej do I miary.

  1. Umiejscowienie temat w procesie szycia odzieży miarowej.

N: Proszę wymienić etapy poprzedzające krojenie odzieży miarowej.

U: Modelowanie konstrukcyjne wg. rysunku modelowego;

Przygotowanie form odzieżowych.

N: Proszę przedstawić kolejne etapy po skrojeniu odzieży miarowej.

U: przygotowanie do I miary;

pierwsza miara i nanoszenie poprawek;

przygotowanie do II miary;

druga miara i nanoszenie poprawek;

szycie wykańczanie i prasowanie odzieży;

kontrola jakości wyrobu gotowego.

  1. Przypomnienie podstawowych wiadomości związanych z zasadami krojenia.

U: Zachowanie kierunku włosa w tkaninie tj. welur, flausz, aksamit;

zachowanie kierunku wzoru w tkaninach wzorzystych;

zachowanie nitki osnowy (oznaczenia na każdym elemencie formy);

zachowanie zasad ekonomiczności rozkroju;

zachowanie zasad rozmieszczania elementów na tkaninie (od największych do najmniejszych);

stosowanie dodatków na szwy i powinięcia do form odzieżowych:

N: W Normie Branżowej spotkamy się z takimi określeniami jak:

Kroić - dzielić na części tkaninę lub inne tworzywo, przy pomocy nożyc lub krajarki.

Wyciąć - wydzielić nożycami elementy odzieży wg. oznaczonych konturów.

Układ szablonów - płaszczyzna o określonych wymiarach, na której rozmieszczone są szablony wszystkich elementów danego wyrobu.

  1. Przypomnienie podstawowych wiadomości związanych z przygotowaniem odzieży do I miary.

N: Przygotowanie do I miary obejmuje łącznie cięć modelowych wg. odpowiedniej kolejności. Na tym etapie ważną role odgrywają linie i punkty na dolna część ciała np.: spodniach

U: linia środka przedniej części nogawki;

Linia kolana przedniej i tylnej części nogawki.

N: Proszę wymienić chronologię przygotowania do I miary odzieży na dolną część ciała.

U: Sfastrygowanie przednie i tylne części wyrobu na liniach cięć i boków, wfastrygowanać zamek i pasek;

Zafastrygować linię dołu.

N: Także w odzieży na górną część ciała możemy wskazać linie i punkty montażowe ważne przy łączeniu elementów. Proszę wymienić te linie i punkty montażowe.

U: linia środku tył;

linia środka przodu;

linia talii;

w rękawie: linia łokcia

N: Jakie kolejne czynności trzeba wykonać przygotowując do I miary odzież na górną część ciała?

U: Sfastrygować zaszewki, ciecia, na liniach barków i boków, sfastrygować prawy rękaw, przygotować z tkaniny właściwej lub zastępczej drobne elementy tj. kołnierz, klapki, kieszenie nakładane.

  1. Określenie hasła BHP

N: W związku z tematem zajęć proponuję hasło BHP:

BHP - PAMIETAJ O ZASADACH POSŁUGIWANIA SIĘ NOŻYCAMI !`

Proszę uzupełnić hasło szczegółowymi zasadami.

U: Nie kładź nożyc na tkaninie

podając nożyce trzymaj za ostrze;

kładź nożyce ostrzem skierowane do środka stołu;

pamiętaj o zamknięciu nożyc.

  1. Organizacja pracy

N: Uczennice, które zakończyły przydzielone zamówienia zajmują się krojeniem nowych asortymentów. Pozostałe uczennice wykonują kolejne operacje technologiczne;

proszę o zaplanowanie pracy.

U: Przedstawiają plan pracy.

N: Proszę zapisać zaplanowane czynności i operacje technologiczne do zeszytu.

  1. INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY

Działanie nauczyciela

Działanie ucznia (uwagi)

  1. Sprawdzenie z uczniem jakości tkaniny przeznaczonej do rozkroju.

  1. Sprawdzenie i korekta układu form:

    • kierunku wzoru lub włosa;

    • zachowanie nitki prostej;

    • dodanych zapasów na szwy i podwinięcia.

  1. Sprawdzenie poprawności przygotowania do miary:

    • sposobu pętelkowania;

    • zachowania zasad łączenia elementów;

    • jakości fastrygowania.

  1. Sprawdzenie i korekta poprawności wykonanych innych operacji technologicznych w procesie szycia odzieży miarowej.

  1. PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ

  1. Powtórzenie pojęć związanych z tematem.

N: Proszę powiedzieć czym różni się krojenie od wycięcia.

U: udziela odpowiedzi

N: Proszę przypisać określoną czynność do podanego pojęcia:

N: U:

Sfastrygować - np.: na linii boków, barków

Sfastrygować - np.: pasek, zamek, rękaw, kołnierz

Zafastrygować - np.: linie dołu

  1. Sprawdzenie wykonanej pracy - omówienie trudności i nieprawidłowości oraz ich przyczyn.

  1. Ocena pracy - wyróżnienie najlepiej wykonanych prac.

  1. CZYNNOŚCI PORZADKOWE

  1. Założenie asortymentów na wieszaki.

  2. Założenie przyborów i uporządkowania stanowisk pracy.

  3. Zapisanie stanu maszyn.


