PRAKTYKI Scenariusz poprawiony zajęć dla 5 latk Ăłw zajÄ�cie plastyczne


Scenariusz zajęć prowadzonych w Przedszkolu nr 12 w Bielsku-Białej

Prowadząca: Justyna Momot

Data prowadzonych zajęć: 19.11.2010

Grupa wiekowa: 5- latki

Temat kompleksowy: „ Dbamy o zdrowie w czasie jesiennej szarugi.”

Temat zajęć: „ Plakat- Jak dbać o zdrowie w czasie jesieni?- praca w grupach.” Zajęcie plastyczne - technika naklejania.

Cel główny:

Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności

wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;

Cele szczegółowe:

-Dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;[5.1]

-Wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych

(np. środków czystości);[6.4]

- Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do

tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;[4.2]

- Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;

grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;[1.1]

- Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać

w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;[1.2]

- Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi

o ważnych sprawach;[3.3]

- Rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych

pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo

wynikające z pogody, np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki

w mroźną pogodę;[11.1]

- Wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów

(np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość

z wykonanej pracy;[10.1]

- Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i

zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;[14.2]

- Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.[2.5]

Metody: słowna, podająca, czynna, aktywizująca, ekspresyjna, waloryzująca, oglądowa, percepcyjna;

Formy : praca z cała grupą, praca w grupach;

Środki dydaktyczne: piłka, 4 arkusze szarego papieru A3, napisy do czytania globalnego, wycięte z gazet ilustracje, klej, odtwarzać płyt CD, płyta z piosenką lub podkładem muzycznym do piosenki „Pogoda”, wiersz pt.: „ Szedł listopad” K. Różeckiej

Przebieg zajęcia:

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Uwagi, organizacja

1.Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy, zasiada z nimi w kręgu na dywanie.

2. Wprowadzenie- N. odczytuje wiersz K. Różeckiej pt. „ Szedł listopad”.

3. Po doczytaniu wiersza pyta dzieci o jakiej porze roku jest mowa?

Po jakiej porze roku następuje jesień i jaka jest po jesieni?

Z czym kojarzy się wam jesień? Jak się wtedy należy ubierać?

4. Zabawa integracyjna „Pada deszczyk” do muzyki Klanzy. N. wstaje i prosi dzieci o to samo. Prezentuje dzieciom ruchy jakie należy wykonać do słów piosenki i prosi o powtórzenie. Następnie włącza odtwarzać CD z piosenką „Pada deszczyk” i wspólnie z dziećmi śpiewa i pokazuje ruchy.

5. Zabawa z piłką- n. zasiada z dziećmi na dywanie tłumaczy zasady zabawy i rzuca piłkę do wybranego dziecka pytając: Jestem zdrowy, bo…? dziecko musi dokończyć zdanie.

6. Zajęcie plastyczne- Plakat- zaprasza dzieci do wcześniej przygotowanych stoliczków, krótko rozmawia z dziećmi na temat formy jaką jest plakat, tłumaczy szczegółowo zasady zabawy, demonstruje na przykładzie jak należy przykleić obrazek, upewnia się czy dzieci zrozumiały zasady zabawy- w razie pytań i wątpliwości tłumaczy je dzieciom jeszcze raz. Następnie dzieli dzieci na 4 grupy, powtarza co należy przyklejać na plakaty i zachęca je do działania.

7. Obserwuje samodzielną pracę dzieci, w razie problemów lub pytań dzieci podchodzi i pomaga.

8. Po zakończeniu pracy dzieci zaprasza dzieci do kręgu na dywan. Bierze po jednym plakacie prezentuje go wszystkim dzieciom i wspólnie z dziećmi omawia co na nim się znajduje, o czym plakat mówi i dlaczego dzieci umieściły na nim takie obrazki a nie inne. Gratuluje dzieciom pięknych prac, chwali je za dobrze wykonaną pracę.

9. Dziękuje dzieciom za wspólną zabawę, pyta dzieci czy podobała im się ta zabawa??

10. Prosi o pomoc w sprzątaniu i zaprasza dzieci do łazienki w celu umycia rąk po wykonanej pracy.

1. Dzieci zasiadają z nauczycielem w kręgu na dywanie .

2. Uważnie słuchają

3. Odpowiadają na pytanie: Jesień „Burza mózgów”- wymyślają, zgłaszają się i podają swoje odpowiedzi, wyrażają swoje zdanie.

4. Wstają, uważnie słuchają tego co mówi nauczyciel i obserwują jego ruchy, następnie próbują powtarzać słowa piosenki i ruchy za nauczycielem.

5. Dzieci łapią piłkę, „burza mózgów”- odpowiadają na pytanie jednym słowem, zdaniem, rzucają piłkę do kolejnego wybranego dziecka.

6. Zasiadają przy stoliczkach, uważnie słuchają, zapoznają z akcesoriami na stoliczkach, jeśli mają jakieś pytania lub wątpliwości pytają o nie nauczyciela lub proszą o pomoc w wykonaniu niektórych czynności.

7.Przystępują do zajęcia. Samodzielnie pracują w grupach ustalonych przez n., dokonują wyboru obrazków, dopasowują i przyklejają je na plakaty.

8. Zasiadają z nauczycielem na w kręgu na dywanie. Uważnie słuchają i obserwują wyniki swojej pracy. Opowiadają co stworzyły, co wybrały i dlaczego. Omawiają z nauczycielem zasady dbania o zdrowie w czasie jesieni-„ burza mózgów” .

9. Dzieci dziękują, odpowiadają,

10. Pomagają nauczycielowi sprzątać. Następnie razem z nauczycielem udają się do łazienki i myją rączki.

1. Przywitanie z dziećmi. Krąg daje poczucie bezpieczeństwa.

2. Działanie na wyobraźnię poprzez bodźce wzrokowo- słuchowe.

3. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi oraz wymowę;

4.Zabawa ruchowa(czas. Około 5minut). Dzieci Poruszają się i wykonują ruchy w rytm piosenki- „symulują deszcz”- powtarzając za nauczycielem. Dzieci, które znają tekst piosenki śpiewają. Koordynacja wzrokowo- słuchowo- ruchowa.

5.Koordynacja wzrokowo- słuchowo- ruchowa, pobudzenie wyobraźni połączone z refleksem i szybkim udzieleniem odpowiedzi.

6. Nauczyciel nie pokazuje dzieciom gotowej pracy, by nie sugerować im jak powinna wyglądać, demonstruje tylko sposób w jaki należy naklejać obrazki. Daje dzieciom swobodę w tworzeniu i możliwość wyrażenia siebie poprzez sztukę. Tytuły 4 plakatów-Jedzenie/Lekarstwa/Rytm dnia/Sport.

7. Dzieci współpracują ze sobą w grupach, porozumiewają się ze sobą, wspólnie dokonują wyborów.

8. Koordynacja wzrokowo- słuchowa.

Dzieci mają poczucie sprawstwa, odczuwają radość z wykonanej pracy.

Rozmowa z dziećmi, wspólne wyciągnięcie wniosków i utrwalenie zasad dbania o zdrowie w czasie jesieni.

10. Dzieci pamiętają o sprzątaniu po sobie oraz o higienie osobistej. Przypomnienie zasad higieny.


