WielkanocScenariusz zajęć w klasie III, scenariusze, konspekty, odwrócona lekcja


Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

Opracowanie i realizacja: mgr Małgorzata Dolna

Ośrodek tematyczny: Wielkanoc

Temat dnia: Radosne święta.

Zapis w dzienniku: Dłuższe wypowiedzi na temat udziału dzieci w przygotowaniach świątecznych oraz zwyczajach wielkanocnych. Samodzielne redagowanie życzeń świątecznych. Modelowanie w masie solnej baranka.

Cele dydaktyczno - wychowawcze:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody:

- samodzielne dochodzenie do wiedzy: problemowa, mapa mentalna;

- praca z tekstem - odczytanie życzeń;

- praktyczna - samodzielne pisanie życzeń i wykonanie baranka z masy solnej;

- słowna - praca z kartą.

Formy:

- indywidualna jednolita;

- grupowa zróżnicowana;

- zespołowa jednolita.

Środki dydaktyczne - karty pracy dla poszczególnych grup, płyta CD, magnetofon, tekturka, masa solna, patyczki, kartki ozdobne.

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie - śpiew „Wielkanocnej piosenki”.

Są takie święta raz do roku,

co budzą życie, budzą czas.

Wszystko rozkwita w słońca blasku

i wielka miłość rośnie w nas.

Miłość do ludzi, do przyrody,

w zielone każdy z wiosną gra.

Już zima poszła spać za morza,

a w naszych sercach radość trwa.

Kolorowe pisanki

przez dzieci malowane,

pierwsze bazie, pierwiosnki,

wartki z wiosną nurt rzek,

białe z cukru baranki

jak zaczarowane,

małe, żółte kurczątka,

zniknął cały już śnieg.

W piecu rosną sękacze,

baby wielkanocne

i mazurek lśni lukrem,

spójrzcie tam - pierwszy liść!

Według starej recepty

babcia barszcz ugotuje,

przyjdzie cała rodzina,

mamy święta już dziś.

(słowa:W. Stachurski, muzyka:M. Ziąber)

2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zwyczajów wielkanocnych panujących w ich domu i udziału dzieci w przygotowaniach do świąt..

3. Podział na cztery grupy - każda grupa wykonuje zadanie.

4. Prezentowanie wykonanych zadań przez poszczególne grupy.

5. Zapisanie tematu zajęć i pięciu omówionych zwyczajów świątecznych.

6. Słuchanie w kręgu utworu wokalnego pt. „Wielkanocne zajączki” omówienie treści utworu. Improwizowanie ruchem treści i melodii.

7. Indywidualne redagowanie życzeń z okazji świąt wielkanocnych. Wykorzystanie zaproponowanych wyrażeń i zwrotów. Wielka litera w pisowni nazw świąt i zwrotach grzecznościowych.

8. Odczytanie życzeń w grupach. Wybór najciekawszych życzeń i zapisanie na tablicy.

9. Przygotowanie w grupach scenek mimicznych dotyczących dowolnego zwyczaju wielkanocnego (grupy losują kartkę z napisanym zwyczajem).

10. Modelowanie w masie solnej - wielkanocny baranek. Cechy charakterystyczne zwierzątka.

11. Ocena i wystawka prac dzieci.

12. Wykonanie przez grupy map mentalnych do hasła zajęć.

13. Praca domowa - Przepisz życzenia z zeszytu na ozdobną kartkę.

14. Śpiew i wykonanie układu tanecznego do piosenki „Pisanki”.

(Dzieci podzielone na cztery grupy. Dzieci z każdej grupy idą gęsiego i tworzą koło. Dzieci kręcą się w odpowiednim kierunku)

Pisanki, pisanki jajka malowane,

nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.

( Dzieci z czterech kól tworzą jedno duże koło)

Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,

na nich malowane bajki pisankowe.

( Dzieci łączą się w pary. Stają na obwodzie koła. Dzieci przechodzą na zmianę podając sobie dłonie)

Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.

( Dzieci wewnątrz koła podają sobie ręce. Dzieci na zewnątrz koła chwytają jedną ręką złączone ręce kolegów, a drugą rękę unoszą do góry. Koło kręci się w prawo)

Na czwartej kwiateczki,

a na piątej gwiazdki,

na każdej pisance piękne opowiastki.

(słowa: K. Różecka, muzyka: F. Leszczyńska)

15. Podsumowanie dnia i samoocena.

16. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie gości.

GRUPA I

1. Przystąpcie do pracy z uśmiechem

2. Pamiętajcie! Należy zachować ciszę!

3. Uzupełnijcie krzyżówkę

4. Wybierzcie osobę, która pięknie odczyta hasło

POWODZENIA!

Rozwiąż krzyżówkę

  1. Dzień ukrzyżowania Jezusa Chrystusa

  2. Zwyczaj polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny

  3. Rozkwitają na wiosnę na wierzbie, inaczej kotki

  4. Robi się je z suszonych kwiatów, mchów i traw

  5. Malowane jajka

  6. Przynosi dzieciom drobne upominki

  7. Symbol wolności

  8. Znak nowego życia

  9. Koszyczek z poświęconym pokarmem

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

1. Wielka Sobota, 2. śmigus- dyngus, 3. bazie, 4. palmy, 5. kraszanki. 6. zajączek, 7. baranek, 8. jajko, 9. święconka.

GRUPA II

1. Przystąpcie do pracy z uśmiechem

2. Pamiętajcie! Należy zachować ciszę!

3. Napiszcie w punktach poznane zwyczaje wielkanocne

4. Wybierzcie osobę, która pięknie odczyta zdania

POWODZENIA!

Zwyczaje wielkanocne:

1. ___________________________________________

2. ___________________________________________

3. ___________________________________________

4. ___________________________________________

5. ___________________________________________

6. ___________________________________________

7. ___________________________________________

8. ___________________________________________

GRUPA III

1. Przystąpcie do pracy z uśmiechem

2. Pamiętajcie! Należy zachować ciszę!

3. Dokończcie zdanie.

4. Wybierzcie osobę, która pięknie odczyta zdania

POWODZENIA!

Wielkanoc to wspaniały dzień. Panuje wtedy

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________

GRUPA IV

1. Przystąpcie do pracy z uśmiechem

2. Pamiętajcie! Należy zachować ciszę!

3. Uzupełnijcie zdania brakującymi wyrazami.

4. Wybierzcie osobę, która pięknie odczyta zdania

POWODZENIA!

Wielkanoc obchodzimy na pamiątkę _____________

__________________________________________ .

W Wielką Sobotę ________________ w koszyku: __________, ____________, ___________________,

________ i _________________.

Ozdobione jajka nazywamy ____________________

lub ____________________.

Składając sobie życzenia w Wielkanoc, dzielimy się ________________________.

Wielkanocny stół zdobimy świeżymi, wiosennymi _________________ i _________________________.

Kartki dla grup

________________________________

________________________________

_________________________________

__________________________________

___________________________________

____________________________________

8


