scenariusze z netu, Wychowanie przedszkolne-gotowe scenariusze wraz z kartami pracy


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH

TEMAT ZAJĘĆ: „Sprzątamy ziemię”.

CELE OGÓLNE:

-uświadomienie zagrożeń środowiskowych ,

-wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz środowiska,

-zapoznanie ze sposobami ochrony przyrody,

-rozwijanie wrażliwości na piękno natury,

-budzenie zainteresowań i rozwijanie umiejętności czytania i pisania.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: Planowanie pracy, jej kontrola i ocena, swobodny tekst.

DZIEŃ I .

TEMAT : Zanieczyszczenie środowiska .

CELE OPERACYJNE . Dziecko :

-rozumie treść czytanego wiersza ,

-potrafi wyjaśnić pojęcie : zanieczyszczenie środowiska ,

-wypowiada się na określony temat ,

-umie posługiwać się słowami , określającymi zanieczyszczenie środowiska ,

-umie wymienić przedmioty potrzebne do wykonania zadania - udziału w akcji „Sprzątanie świata'.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : „Koziołeczek” wiersz D.Antczak , D.Cichockiej , W.Jurek ,I.Laszczykowskiej na motywach wiersza J.Brzechwy , utwór muzyczny, kartki , ołówki , fiszki zadaniowe .

PRZEBIEG :

1.Część wstępna .

Zaproszenie do Krainy Tajemnic . „Co słychać w lesie?”- opowieść ortofoniczno - ruchowa (wrr , chrum , stuk , bam , sss , szsz )

2.Część właściwa .

A.„Co się działo w Tajemniczym Lesie?”- wypowiedzi swobodne inspirowane zabawą .

Szukanie określeń bliskoznacznych dla wyrazów : śmieci , bałagan , śmietnik . Wyjaśnienie pojęcia : „zanieczyszczenie środowiska”.

B. Zabawa taneczna „Robot zbiera śmieci”. Naśladowanie ruchów robota , wydawanie

charakterystycznych dźwięków - według pomysłu dzieci .

C.Wysłuchanie wiersza „Koziołeczek”.

Powtórzenie fragmentu tekstu („Listu do ludzi” ) z wiersza .

Rozmowa na temat: „Co możemy zrobić , by życzenia koziołeczka zostały spełnione?”.

Podjęcie decyzji o sprzątaniu terenów zielonych wokół przedszkola.

D.Przygotowanie listy rzeczy potrzebnych do podjęcia akcji - praca w grupach .

-wybór grup (losowo),

-odczytanie polecenia z fiszki : „Napisz lub narysuj rzeczy , potrzebne do „sprzątania świata”.”

-opracowanie list (za pomocą rysunków lub pisemnie),

-przedstawienie ich przez liderów,

-nagrodzenie grup brawami,

-sporządzenie jednej wspólnej listy.

3. Zakończenie. Próby przepisania listy rzeczy potrzebnych w akcji i zaniesienie jej do domu.

DZIEŃ II.

TEMAT : Sprzątamy ziemię .

METODY : podające i aktywizujące(problemowe i działań).

FORMY : jednolita i zbiorowa grupowa , zespołowa i indywidualna.

CELE OPERACYJNE. Dziecko:

-potrafi segregować śmieci według ustalonych zasad,

-potrafi określić, z jakiego tworzywa wykonany jest przedmiot,

-rozumie konieczność zachowania czystości otoczenia dla dobra przyrody i ludzi,

-podejmuje próby tworzenia swobodnych tekstów,

-dostrzega uroki ziemi i potrafi wyrazić to za pomocą środków plastycznych.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: napisy globalne, przybory tj. patyki, rękawice gumowe, szarfy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1.Część wstępna .

Zadania organizacyjno -porządkowe.Przygotowanie przyborów i narzędzi potrzebnych do wykonania czynności porządkowych, zaznaczenie konieczności zachowania zasad higieny podczas sprzątania ziemi.

2.Część właściwa.

Wyjście na pobliskie tereny zielone. Podział zadań między dzieci. Nazwanie uczestników: zbieraczami , workowymi i.t.d.(wg ich pomysłu).

3.Zbieranie odpadków , składowanie ich na określonym miejscu- „na wysypisku”.

4.Wyznaczenie worków „na szkło”, na plastik”, „na puszki”, na papier”. Podpisanie ich za pomocą folii i flamastra.

5.Segregowanie śmieci do poszczególnych worków.

6.Zakończenie. Podsumowanie działań. Przeniesienie odpadów do odpowiednich pojemników. Podziękowanie za udział za pomocą wymyślonego hasła.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIIECI 6-LETNICH

TEMAT TYGODNIA: Polska - moja ojczyzna.

TEMAT DNIA: „Wyprawa po skarb”.

CELE OGÓLNE:

-pobudzanie i rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej,

-doskonalenie umiejętności rozwiązywania działań i tworzenia prostych zadań matematycznych,

-rozwijanie umiejętności wypowiedzi,

-kształcenie umiejętności czytania, pisania i rozwiązywania zagadek umysłowych,

-doskonalenie sprawności w operowaniu symbolem.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dziecko:

-potrafi wysłuchać w skupieniu poleceń i opowiadania,

-umie dokończyć swobodny tekst,

-potrafi przedstawić scenkę związaną z morzem,

-we współpracy z innymi będzie uczestniczyć w wykonaniu rekwizytu do zabawy,

-będzie odczytywać polecenia z fiszki zadaniowej, składać wyrazy,

-umie rozwiązać krzyżówkę, działanie matematyczne i zdać relację z dokonań,

-umie pracować i bawić się w zespole i pomagać innym.

METODY: praktycznych ekspresyjna, problemowa-aktywizująca(elementy dramy, aktywności kreatywnej), działań, podające, eksponujące(słuchanie muzyki).

FORMY: zbiorowa jednolita,

grupowa jednolita, zróżnicowana.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: swobodny tekst, swobodna ekspresja twórcza.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracja, sylwety statków, nagranie szanty, szarfy, fiszki zadaniowe, tekst wiersza o morzu, znak liczby 3, skrzynia ze skarbem: książkami o Polsce, kartoniki oceniające aktywność.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie. Wprowadzenie w nastrój-„Pieśń wielorybników”.

2.„Skarb w głębinach”- dokańczanie przez dzieci opowiadania o zaginionym skarbie .

3.„Jak dotrzeć do skarbu?”- sformowanie załóg, losowanie koloru statków, wyjaśnienie zadań.

4.Pokonywanie kolejnych etapów wyprawy poprzez realizację zadań przez załogi.

Praca w grupach 3-osobowych.

Zadanie 1.

„Rozwiąż krzyżówkę.”

Wybór liderów grup. Przedstawienie efektów pracy grup przez ich liderów.

Hasła: morze, Wisła, flaga, godło. Przypomnienie zasady pisowni nazw własnych wielką literą.

Zadanie 2.

Odegrajcie scenkę:

„Zmęczone ptaki fruwają nad falami”

„Zmęczeni wioślarze płyną łodzią”

„Marynarze walczą ze sztormem”

„Głodne ryby pływają wśród kamieni”

„Głodne mewy polują na ryby”

Zadanie 3.

„Ułóżcie zadanie matematyczne”.

Dzieci przeliczają elementy na fiszkach, układają działania na dodawanie i odejmowanie, tworzą zadanie tekstowe.

Liderzy grup przedstawiają efekty pracy „załóg”.

Zadanie 4.

Konstruowanie statku, na którym grupa popłynie po skarb. Wykorzystanie dowolnego dostępnego materiału. „Pieśń wielorybników”- odpływamy przy dźwiękach szant (zabawa dramowa).

„Szukanie rymów”. Tworzenie rymów do wiersza „Na morzu”(zmontowanego z fragmentów szant).

5.Zabawa oddechowa i artykulacyjna: „Budzimy wiatr i szumią fale”. Wdech i wydech, naśladowanie poszumu fal.

6.Odkrycie skarbu- książek o Polsce. Brawa dla drużyn.

7.Podsumowanie zajęć. Rozmowa na temat wykorzystania zdobytych „skarbów.”

8.Ewaluacja.

-Czy jesteś zadowolony z zajęć?

Jak oceniasz swoją pracę?

ZAŁĄCZNIK:

Opowiadanie o zaginionym skarbie.”

Tej wiosny stare polskie miasto Kraków odwiedzić mieli ważni goście z całego świata. Mieszkańcy chcieli powitać ich jak najpiękniej. Długo zastanawiali się, jak powitać dostojnych gości i czym sprawić im przyjemność. Pomysłów było wiele. W przygotowaniach brały też udział dzieci. Byli to Ania, Ola, Antek i Krzyś . To oni wpadli na najwspanialszy pomysł. Byli bardzo z siebie dumni i nie mogli się doczekać wizyty gości. Postanowiono, że mieszkańcy podarują gościom skarb-niespodziankę , który wezmą ze sobą do swoich krajów, by rozsławić Polskę na cały świat.

O skarbie dowiedzieli się piraci z dalekich mórz. Słowo „skarb” zawsze działało na nich jak magnes. Nie wiedzieli wprawdzie, co to za skarb, ale dla pirata to obojętne. Po prostu chcieli go mieć.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 6-LETNIMI

Temat dnia : Kraina Strachów.

Cele ogólne:

-kształcenie wyobraźni i ekspresji twórczej,

-rozwijanie poczucia indywidualności we wspólnocie ( w grupie ),

-rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi,

-kształcenie techniki czytania,

-kształcenie umiejętności odczuwania twórczego przeżycia i satysfakcji z osiągniętych wyników.

Cele szczegółowe. Dziecko :

-potrafi odwołać się do pamięci przeżytych zdarzeń,

-potrafi podkreślić swą indywidualność podczas podejmowanych działań w obrębie grupy,

-umie skoncentrować się na wrażeniu, odczuciu, wyobrażeniu oraz wykonywanym zadaniu,

-umie pokazać stan emocjonalny za pomocą ruchu, gestu, słowa,

-potrafi przeczytać wyraz i proste zdanie,

-liczy w zakresie 10, zapisuje wynik obliczeń za pomocą cyfry.

Metody : praktycznych działań: ekspresyjna, problemowa-aktywizująca(elementy dramy), podające, eksponujące.

Techniki freinetowskie: swobodna ekspresja artystyczna.

Środki dydaktyczne : magnetofon, nagranie Apocalyptica „Sad but true”, czarna tkanina z napisem : „Kraina strachów”, karta pracy, rozsypanka wyrazowa.

Przebieg :

A)Powitanie.

Zaproszenie do zabawy. Wprowadzenie dzieci na dywan, gdzie rozłożona jest tkanina z napisem „Kraina Strachów”. Odczytanie napisu przez dzieci.

B)„Wejście do Krainy Strachów”- pod tkaninę.

Nauczycielka : „Jesteście w ciemnej, wilgotnej piwnicy. Są tu nietoperze, szczury, pachnie pleśnią. Gaśnie świeca.”

-Jakie głosy słyszycie?- wypowiedzi.

-Naśladowanie ich : głosem, innymi dźwiękami ( skrobanie, uderzenia, szeleszczenie).

„Wyjście z Krainy” i zwinięcie materiału.

C)„Jak czuliście się w ciemnej , wilgotnej piwnicy?”- pokazywanie ciałem.

Wyszukiwanie wyrazów z rozsypanki wyrazowej, określających stan ducha osoby :

strach, lęk, przerażenie, smutek. Czytanie wyrazów.

Poszukiwanie sposobów uspokojenia przestraszonej osoby.

D)„Gdzie się ukryły strachy?”- wyszukiwanie ukrytych na obrazku postaci,

-odczytywanie polecenia: „Znajdź ukryte strachy”.

-odszukiwanie postaci i kolorowanie ich,

-przeliczanie strachów, zapis wyniku obliczenia za pomocą cyfr.

E)„Zaklęte strachy”- zabawa przy muzyce. Odczarowywanie nieruchomej postaci dotknięciem.

Dzieci stoją nieruchomo, wybrane dziecko tańcząc dotyka kolejnych, które włączają się do tańca , aż rytm ogarnie całą grupę.

F)Podsumowanie i zakończenie zajęć:

-podziękowanie,

-rozmowa: „Jak wam się podobała zabawa?”.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆI 6-LETNIMI

Temat: „Wywiad ze zwierzętami z wiejskiej zagrody”.

Cele ogólne:

-kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,

-przyswajanie umiejętności czytania,

-kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia,

-rozwijanie zainteresowań światem,

-wyzwalanie różnych form aktywności twórczej,

-stwarzanie sytuacji do twórczego działania.

Cele szczegółowe. Dziecko:

-aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie,

-potrafi emocjonalnie angażować się w rolę i rozwiązywane zadanie,

-umie odczytać wyraz,

-rozpoznaje i nazywa samogłoski,

-potrafi prowadzić dialog- wypowiada się i pozwala wypowiedzieć się rozmówcy,

-potrafi wykorzystać zdobyte wiadomości i dzielić się nimi z innymi.

Metody: podające, praktyczne, ekspresyjne.

Formy: praca zbiorowa jednolita, zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: napisy, kartoniki z wyrazami, ilustracje, magnetofon.

Techniki freinetowskie: swobodna ekspresja artystyczna, słowna, „żywy teatr”.

Przebieg:

a)Przywitanie.

Nauczycielka - z zawieszonym na szyi napisem: „gospodyni”- zaprasza do zwiedzenia „wiejskiej zagrody”.

b)„Zapoznanie ze zwierzętami z wiejskiej zagrody”:

-odszukiwanie w sali rysunków i napisów na kolorowych kartonikach.

*kolor zielony - świnka (rysunek ) - chrum, chrum, koryto,

obora ( napisy ),

*kolor czerwony - krowa -

mu,mu , mleko, trawa,

*kolor żółty - indyk -

gul,gul, ziarno, czerwone korale,

*kolor niebieski - koza -

me, me,

rogi,

ser kozi,

-grupowanie rysunków według koloru.

c)Podział dzieci na grupy- losowanie kolorów.

-czytanie napisów,

-wyszukiwanie samogłosek w wyrazach,

-naśladowanie głosów zwierząt (zabawa artykulacyjna),

d)„Scenka z życia zwierząt z wiejskiej zagrody”- zabawa dramowa.

-przygotowanie scenki z życia zwierząt przez każdą grupę,

-przedstawienie jej przez kolejne zespoły,

-nagrodzenie aktorów brawami.

e)„Wywiad ze zwierzętami”- zabawa językowa.

-wybór „dziennikarza”, który przeprowadza wywiad z kolejnymi „zwierzętami”,

-przeprowadzenie wywiadów ( jak zwierzę wygląda, jak się nazywa, co je, gdzie mieszka, jaki głos wydaje, jaki pożytek z niego mają ludzie ),

-zamiana ról.

f)Zakończenie. Śpiewanie piosenki „W wiejskiej zagrodzie”.

g)Wyklaskiwanie regularnie pojawiających się akcentów metrycznych o kolana i podłogę.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6- LETNICH

TEMAT: „JAK POWSTAJE DESZCZOWA CHMURA”.

CELE OGÓLNE:

-zapoznanie ze zjawiskiem parowania i skraplania oraz obiegu wody w przyrodzie,

-rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej dzieci,

-doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat,

-wzbogacanie słownictwa dzieci,

-nabywanie umiejętności współdziałania,

-wdrażanie do samodzielnego działania, badania rzeczywistości, wnioskowania.

CELE SZCZEGÓŁOWE. Dziecko:

-rozumie zjawiska związane ze stanami skupienia wody,

-potrafi sporządzić schemat obiegu wody w przyrodzie,

-umie wyrazić swoje przeżycia werbalnie i niewerbalnie,

-potrafi aktywnie uczestniczyć w działaniach podejmowanych przez grupę,

-interesuje się nowymi dla siebie zjawiskami,

-potrafi wypowiedzieć się na określony temat.

FORMY: praca zbiorowa.

METODY: eksponujące, oglądowe- obserwacja, problemowe, praktycznego działania, stymulowania ekspresji twórczej, słowne- rozmowa.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: doświadczenia poszukujące, swobodna ekspresja artystyczna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: czajnik elektryczny, szyba , ręczniki, fotografie, film „Makrokosmos”, tekst wierszyka do ćwiczeń artykulacyjnych, szary papier przybory i materiały do zajęć plastycznych.

PRZEBIEG:

a/ Zaproszenie do zabawy.

Nauczycielka wita dzieci z chmurną miną:

„Mam dziś minę chmurną,

bo za oknem deszcz,

bo mnie dopadł dreszcz,

a czekoladę zjadł mi kleszcz”.

Proponuje wynalezienie sposobu na poprawę humoru i zmianę miny chmurnej na pogodną- burza mózgów ( wypowiedzi ) i wprowadzenie pomysłów w czyn (np.: śmieszne miny, miłe słowo, żart).

„-Czy mina chmurna ma coś wspólnego z chmurami i deszczem?”- odpowiedzi.

b/ Rozmowa: „Co wiecie o chmurach?”

Przedstawienie dzieciom ciekawostek o chmurach:

-ich nazwy, ciekawe kształty, kolory

(fotografie, fragment filmu).

c/ Zaproszenie do odkryć: „skąd się bierze chmura?”, „skąd się bierze deszcz i śnieg?”.

Doświadczenie:

-podgrzanie wody i powstanie pary wodnej ,

-skraplanie pary na szkle pod wpływem jego zimna,

-opadanie kropel i tworzenie się „kałuż” na blacie stołu.

d/Zabawa artykulacyjna wg B.Toczyskiej-wprawki dykcyjne z elementem ruchu- dowolna interpretacja ruchowa tekstu.

Chmura bura jest ponura,

w burej chmurze na rurze

siedzą leszcze.

Zimne deszcze chłoszczą leszcze

- zwinne leszcze łowią deszcze.

e/ Opracowanie schematu biegu wody w przyrodzie na dużym arkuszu papieru

( praca wspólna )

-ziemia , kałuża , zbiornik wodny -

-słońce -

-para wodna -

-chłód , chmura-

- deszcz, śnieg -

f/ Podsumowanie. Ponowne omówienie schematu przez dzieci, przymocowanie go na tablicy.

Ewaluacja: „Wiemy, jakie mogą być miny: smutne, wesołe, chmurne, znudzone. Proszę, aby wasze miny pokazały mi, czy podobała wam się dzisiejsza zabawa”.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6- LETNICH

TEMAT: „Muzyka zaczarowana”.

CELE OGÓLNE:

-kształcenie wyobraźni i ekspresji twórczej,

-rozwijanie poczucia indywidualności we wspólnocie ( w grupie ),

-kształcenie prawidłowej wymowy,

-przyswajanie umiejętności czytania,

-kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia,

-wyzwalanie różnych form aktywności twórczej,

-rozwijanie poczucia indywidualności we wspólnocie ( w grupie ).

CELE SZCZEGÓŁOWE. Dziecko:

-aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie,

-potrafi podkreślić swą indywidualność podczas podejmowanych działań w obrębie grupy,

umie skoncentrować się na wrażeniu, odczuciu, wyobrażeniu,

-umie pokazać stan emocjonalny za pomocą ruchu, gestu, słowa.

-umie odczytać sylaby i złożyć z nich wyraz,

-rozpoznaje i nazywa cyfry od 1 do 3,

-potrafi powtórzyć fragment tekstu, nadając mu odpowiedni wyraz artystyczny,

-ćwiczy prawidłową wymowę.

FORMY: zbiorowa jednolita, zespołowa jednolita i zróżnicowana.

METODY: problemowe, ekspresyjne, praktyczne.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: swobodna ekspresja artystyczna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: losy, nagrania muzyki klasycznej, tekst wiersza.

PRZEBIEG:

1.Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe losy. Każdy los to jedna sylaba.

Losy czerwone, oznaczone cyfrą 1- sylaby tworzą wyraz: mu zy ka,

losy żółte, oznaczone cyfrą 3- sylaby tworzą wyraz: "za cza ro wa na"

los różowy, oznaczony cyfrą 2 - to wyraz : "to"

losy zielone, oznaczone cyfrą 4- sylaby tworzą wyraz : "dżwię ki."

Dzieci składają wyrazy. Następnie z wyrazów układają jedno zdanie: „Muzyka to zaczarowane dźwięki”.

2.Zaproszenie do Krainy Muzyki. Zabawa artykulacyjna „Czary- podróż do Krainy Muzyki”.

Dalej, dalej siostry wiedźmy,

Czarodziejski krąg zawiedźmy

Wkoło kotła, wrzućmy doń

Zbójczych jadów pełną dłoń.

Bagnistego węża szczęka

Niech w ukropie tym rozmięka;

Żabie oko, łapki jeża,

Psi pysk i puch nietoperza,

Żądło żmii, łeb jaszczurzy

Sowi lot i ogon szczurzy,

Niech to wszystko się na kupie

Warzy w tej piekielnej zupie.

W.Szekspir

Nauczycielka recytuje tekst, dzieci powtarzają, wykonując dowolne ruchy i gesty.

3.Słuchanie utworów muzycznych.

A.Apocalyptica „Wherever I may roam”:

-pokaż ciałem jaka to była muzyka,

-zrób taki pomnik ze swojego ciała, jaki pasowałby do tej muzyki.

B.W.A.Mozart: „Andante fur flote und orchestra”,

-zatańcz tak, jak wskazuje ci muzyka.

C.P. Gynt: ”Poranek”,

-pokaż ręką, jak falowała ta muzyka. Niech twoja ręka ją zatańczy,

-opowiedz, o czym opowiadała ci ta muzyka ( tworzenie swobodnych tekstów ).

4.Podsumowanie.

„Dlaczego można powiedzieć, że muzyka jest zaczarowana?”- wypowiedzi dzieci.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6- LETNICH

TEMAT: „W podróży przez Grenlandię”.

CELE GŁÓWNE:

-zapoznanie z literą „E, e”,

-poznanie podstawowych wiadomości na temat Grenlandii- jej położenia, krajobrazu, charakterystycznych zwierząt, życia mieszkańców.

-kształcenie wyobraźni i pomysłowości,

-kształcenie ekspresji twórczej- werbalnej i niewerbalnej,

-usprawnianie wymowy.

CELE SZCZEGÓŁOWE. Dziecko:

-potrafi rozpoznać i nazwać poznaną literę, odtworzyć jej kształt,

-zna podstawowe informacje na temat Grenlandii i jej mieszkańców,

-umie skoncentrować się na wyobrażeniu i pokazać stan, sytuację, emocje za pomocą ciała, gestu, mimiki oraz je opisać słowami,

-aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie,

-potrafi wyszukać głoskę w nagłosie, wygłosie i śródgłosie

METODY:. eksponujące, oglądowe- obserwacja, problemowe, praktycznego działania, stymulowania ekspresji twórczej, słowne- rozmowa.

FORMY: praca zbiorowa.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: swobodna ekspresja artystyczna, planowanie i ocena pracy,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje i fotografie przedstawiające zwierzęta (niedźwiedź polarny, lis polarny, renifery, morsy, foki ), „Zabawy matematyczne i ciekawostki”..., mapa, atlas, klocki, białe

tkaniny, płyta z muzyką relaksacyjną „Zima”( odgłos wichury, szumu wiatru ),szary papier przypięty na tablicach, tasiemki, szpilki.

UWAGI DOTYCZĄCE ORGANIZACJI: Przed zajęciem dzieci oglądały czasopisma i książki o Grenlandii, wybudowały sanie z klocków dużych rozmiarów, przygotowały salę do zabawy według własnego pomysłu ( z wykorzystaniem firan, białych tkanin, zdjęć i ilustracji ).

PRZEBIEG:

1.Zaproszenie do podróży.

-Zapraszam was w podróż na Grenlandię, do eskimoskiej wioski, gdzie poznamy nowych przyjaciół i obejrzymy, gdzie i jak żyją.

Przeniesie nas tam zaklęcie:

„Szuk, szuk, lunamuk,

kawa, pawa, szuk ha *****”

Powtórzmy je razem powoli i wyraźnie.

( Nauczycielka włącza szum wiatru z płyty ).

2.„Opowiedz, co czujesz”:

-Jak wam się tu podoba?

-Co czujecie?

-Co widzicie? ”- wypowiedzi dzieci.

3."W wiosce Eskimosów”- zabawa:

-podróż saniami do wioski,

-„eskimoskie powitanie”- nosami,

-„eskimoskie imiona”- wybieranie sobie dowolnych imion, którymi posługiwać się będzie grupa do końca zabawy; zapisywanie ich na tablicy przez nauczycielkę,

4.„Opowieść Eskimosa”:

-położenie Grenlandii na globusie i mapie,

-charakterystyczne zwierzęta.

Przejazd saniami z powrotem do wioski- zabawa inscenizowana przy muzyce relaksacyjnej: „Burza śnieżna”: walka z wichrem, chowanie się przed wiatrem i mrozem, wędrówka przez zamieć, uspokojenie aury, otrzepywanie siebie i innych od śniegu, dalsza podroż saniami do wioski.

-wygląd Eskimosa, jego domu- tradycyjny i współczesny oraz zaprzęgu,

-zwyczaje, ciekawostki o życiu Eskimosów.

5.„W wioskowej szkole”- wprowadzenie litery „E,e”.

-„E- jak ekran”- wyszukiwanie wyrazów z głoską „e”, w nagłosie, w wygłosie i w śródgłosie,

-pokaz litery,

-zabawa w skojarzenia- „co wam przypomina ta litera?”,

-pisanie „E,e” w różnych rozmiarach: palcem po śniegu ( podłodze ), na ścianie igloo,

-układanie kształtu litery z „rzemienia”

( tasiemki ) i przypinanie na szarym papierze.

6.„Eskimoskie pożegnanie”- inscenizowanie sceny pożegnania: tradycyjne pocieranie nosami, uściski machanie rękoma, okrzyki pożegnalne i.t.p.

Przeniesienie z powrotem do przedszkola dzięki wypowiedzianemu zaklęciu:

„Szuk, szuk, lunamuk,

kawa, pawa, szuk ha *****”.

Opracowała:

Monika Rzepnicka,

Przedszkole Nr 84 w Gdańsku.


