WIOSNA NA ŁĄCE - plastyka, Scenariusze zajęć przedszkole czterolatki


KONSPEKT ZAJEĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Wiosna na łące” - malowanie farbami plakatowymi bez użycia pędzla.

Cele:

Metody:

- metoda samodzielnych doświadczeń

- metoda zadań stawianych dzieciom

- wiersz

- rozmowa

- objaśnienie

- metoda obserwacji i pokazu

Formy:

Środki dydaktyczne:

Wiersz T. Kubiaka „Małgosia”, ilustracje do wiersza, konewka, sylwety kwiatów dla każdego dziecka, magnetofon, płyta CD z utworem muzycznym „Walc kwiatów” Straussa, kartki, farby plakatowe, tekturki wykończone przy pomocy nożyczek falistych, emblematy owadów (motyl, pszczoła, biedronka), płyta CD z utworem muzycznym „Wiosna” - zespół Skaldowie.

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie wiersza i oglądanie ilustracji wiosennej łąki.

„Poszła Małgosia na łąkę,

narwała kwiatków bukiecik.

Przyniosła te kwiatki do domu,

tak jak to robią dzieci.

Wstawiła kwiatki w wodę

nie mówiąc nic nikomu.

Zaraz się bardzo wesoło

zrobiło w całym domu.”

2. Rozmowa na podstawie wiersza.

- Skąd Małgosia przyniosła kwiaty?

- Co z nimi zrobiła?

- Jak się wtedy zrobiło w domu?

- Jakiego koloru jest wiosną najwięcej?

3. Kwiaty na łące” - zabawa ruchowa.

Nauczycielka wybiera jedno z dzieci, które zostaje ogrodnikiem i otrzymuje konewkę. Pozostałe dzieci otrzymują sylwety kolorowych kwiatów i przykucają trzymając je nad głową. Nauczycielka włącza muzykę. Dziecko ogrodnik przechodzi między dziećmi i naśladuje ruchem podlewanie kwiatów. Każdy podlany kwiat powoli podnosi się i zaczyna tańczyć. Dzieci tańczą dotąd, aż ucichnie muzyka, wtedy przykucają i zabawa zaczyna się od nowa.

4. „Wiosna na łące” - malowanie farbami.

Nauczycielka objaśnia dzieciom sposób malowania farbami przy pomocy tekturek oraz sposób mieszania ze sobą barw w celu uzyskania różnych odcieni zieleni. Dzieci malują wiosenną łąkę.

5. Zakończenie zajęć zabawą ruchową „Owady na łące”.

Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy i rozdaje im emblematy przedstawiające owady (motyle, pszczoły i biedronki). Podczas trwania melodii dzieci swobodnie pląsają po sali. Na przerwę w muzyce każda z grup dzieci tworzy odrębne koło. Na koniec wszystkie dzieci tworzą wspólne duże koło.


