Konspekt do zaj z rozwijania poj matematycznych przeprowadzonych przez Janin Kruk w dniu


Konspekt do zajęć z rozwijania pojęć matematycznych przeprowadzonych przez Janinę Kruk w dniu 13.10.2007r.

I. Temat: Liczba 6 w aspekcie kardynalnym i porządkowym.

II. Cel główny: Liczenie w szerokim zakresie - poznanie liczby 6

III. Cele szczegółowe:

i porządkowym,

IV. Metody:

V. Formy:

VI. Środki dydaktyczne :

Wiersz , sylwetki 6 parasoli - każdy inny, cyfry od 1- 6, kosz, warzywa, po 6 kółeczek dla każdego dziecka, każde w innym kolorze, kartoniki z obrazkami dla każdego dziecka, listki różnej wielkości w dwóch kolorach, sylwetki ptaków, oś liczbowa, karty pracy dla każdego dziecka.

VII. Przebieg:

1. Ćwiczenia proste

Na tablicy parasole przypięte wg kolejności takiej jak występują w wierszu. Nauczycielka recytuje wiersz pt. „Sześć parasoli” i pyta dzieci:

zielony w ciapki (5)

żółty w kwiatki (4)

Nauczycielka odsłania przypięty kosz, obok obrazki darów jesieni i znane dzieciom litery (cebula, burak, marchew, pietruszka, kapusta, por, groch, rzepa, itp. i prosi włóż do koszyka warzywo, którego nazwa zaczyna się głoską np.

k - kapusta, jaka jest druga głoska, a ostatnia ( ile wyraz ma głosek )

Mama przyniosła z działki warzywa, 6 włożyła do kosza, 3 zostały na stole.

Ile warzyw przyniosła mama?

2.Praca przy stolikach:

2.1 Dzieci mają do dyspozycji 6 kolorowych kółeczek

Ćwiczenia tej samej operacji umysłowej na różnych materiałach. Dzieci mają przed sobą kartonik z 6 obrazkami. Wskaż drugi obrazek od prawej strony, trzeci, piąty, itp.

2.2 Ćwiczenia różnych ciągów operacji o tym samym rezultacie:

Dzieci mają te same obrazki:

Przetnij kartonik tak, aby każdy obrazek był osobno, zamień je miejscami.

Powiedz, który z kolei u ciebie jest np. licząc od strony prawej, a teraz od lewej.

Ile jest zawsze tych zabawek ( 6 )

3. Zabawa ruchowa do piosenki pt. „ Ogórek”.

4. Ćwiczenia o tematyce wyrażonej słowami:

Na tablicy przypięte są listki w 2 podstawowych kolorach - czerwony, żółty o różnej wielkości

Zmiana listków:

4.1 Na tablicy są przypięte sylwety ptaków: wilga, dudek, wróbel, jaskółka, gil.

Ile jest ptaków gdy zaczniemy liczyć od prawej strony - sójka, jaskółka, dudek itd. Który z kolei będzie wróbel, kukułka, sroka.

4.2 Wniosek : miejsce położenia zmienia się w zależności od którego ptaka zaczynamy liczyć.

4.3 Ćwiczenia o różnym toku zapisu tego samego zadania. Uporządkujemy ptaki na osi liczbowej.......

5. Praca indywidualna dzieci przy stolikach.

6. Zakończenie zajęcia.


