11 Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Marcin Kostrzewa







Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów
514[02].Z3.03








Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Ewa Kurlej-Bielak
mgr Anna Uss-Wojciechowska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modu

łowej 514[02].Z3.03,

„Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Formy występowania preparatów pielęgnacyjnych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Szampony fryzjerskie. Mechanizm mycia włosów

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Preparaty do pielęgnacji włosów

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Dobieranie preparatów do

pielęgnacji włosów” 514[02].Z3.03.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych,

ewaluację osiągnięć,

literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4












Schemat układu jednostek modułowych


514[02].Z3

Zabiegi fryzjerskie

514[02].Z3.01

Organizowanie prac fryzjerskich

514[02].Z3.05

Wykonywanie wodnej ondulacji

514[02].Z3.02

Planowanie zabiegów piel

ęgnacyjnych

514[02].Z3.03

Dobieranie preparatów do piel

ęgnacji włosów

514[02].Z3.04

Wykonywanie zabiegów piel

ęgnacyjnych

514[02].Z3.08

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów

514[02].Z3.09

Barwienie w

łosów

514[02].Z3.06

Strzy

żenie włosów

514[02].Z3.07

Wykonywanie zabiegów trwa

łego ondulowania i

prostowania w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

czytać tekst ze zrozumieniem,

analizować wybrany fragmenty tekstu,

wykorzystać posiadana wiedzę ogólną,

posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu chemii i matematyki zdobytymi
w gimnazjum,

korzystać z różnych źródeł informacji,

rozróżniać rodzaje emulsji,

umieć zaplanować kolejność wykonywania czynności podczas wykonywania ćwiczeń.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić preparaty do mycia włosów,

scharakteryzować szampony detergentowe,

określić skład szamponu detergentowego,

wyjaśnić mechanizm mycia włosów szamponem detergentowym,

dobrać szampon do rodzaju włosów,

rozróżnić preparaty do pielęgnacji włosów

dobrać środki do kondycjonowania i regeneracji włosów,

dobrać środki stymulujące funkcję skóry głowy,

sporządzić proste preparaty do pielęgnacji włosów na podstawie receptury,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Zabiegi fryzjerskie 514[01].Z3

Jednostka modułowa:

Dobieranie preparatów do pielęgnacji
włosów514[02].Z3.03

Temat: Skład i funkcje składników szamponów detergentowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania składników szamponu detergentowego

i wskazywania ich funkcji w procesie mycia.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wskazać składniki o działaniu myjącym i modyfikującym w szamponie detergentowym,

określić składniki pielęgnacyjne zawarte w szamponie detergentowym,

określić składniki pomocnicze zawarte w szamponie,

scharakteryzować funkcje poszczególnych składników szamponu,

sporządzić szampon detergentowy zgodnie z recepturą.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład połączony z pokazem,

ćwiczenia laboratoryjne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w grupach 2-osobowych.


Czas: 180 minut.

Środki dydaktyczne:

tabela ze składem szamponu detergentowego,

stanowiska laboratoryjne z wyposażeniem w liczbie odpowiadającej liczbie 2-osobowych
grup uczniów,

cylinder miarowy 200 cm

3

,

zlewka laboratoryjna poj.200 cm

3

do przygotowania wywaru –1 szt.,

zlewki szklane o poj.100–150 cm

3

– 3 szt.,

płaszcz grzejny z regulacją temperatury,

waga laboratoryjna,

bagietka szklana,

odczynniki chemiczne: szampon „Bambino”, ziele pokrzywy (torebki ekspresowe),
hydrolizat kolagenowy, woda destylowana,

instrukcja wykonania ćwiczenia.


Przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących składu szamponów

detergentowych z uwzględnieniem składników aktywnych i pomocniczych, określenie
działania poszczególnych składników na włosy oraz wskazanie funkcji składników
pomocniczych w procesie mycia na mokro – wykład informacyjny połączony z pokazem
preparatów.

4. Ćwiczenia praktyczne/laboratoryjne:

rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej,

w początkowej fazie pracy uczniowie zapoznają się z materiałem merytorycznym
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,

po wykonaniu ćwiczeń uczeń porównuje swoje odpowiedzi i rozwiązania
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/kolegów,

uczniowie zostają podzieleni na grupy 2-osobowe,

nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia,

każda z grup ma wykonać szampon na bazie szamponu dla dzieci,

uczniowie prezentują wyniki pracy w kolejności wykonania,

nauczyciel

nadzoruje

pracę

uczniów

i

pomaga

w

razie

potrzeby

w realizacji ćwiczenia.

5. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń

praktycznych.

6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego

zadania.

7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów

na zajęciach.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do pielęgnacji włosów.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Zabiegi fryzjerskie 514[01].Z3

Jednostka modułowa:

Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów514[02].Z3.03

Temat: Rodzaje preparatów pielęgnacyjnych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania rodzajów

preparatów pielęgnacyjnych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafił:

wskazać rodzaje preparatów pielęgnacyjnych,

określić działanie pielęgnacyjne poszczególnych rodzajów środków pielęgnacyjnych,

rozróżnić formy występowania preparatów pielęgnacyjnych,

zidentyfikować składniki aktywne w preparacie pielęgnacyjnym o znanym składzie,

sporządzić preparat do pielęgnacji włosów zgodnie z recepturą.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

ćwiczenia laboratoryjne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualnie,

w 2-osobowych grupach.

Czas: 180 minut.

Środki dydaktyczne:

opisy działania różnych preparatów pielęgnacyjnych,

karty ćwiczeń,

stanowiska laboratoryjne z wyposażeniem w liczbie odpowiadającej liczbie
2-osobowych grup uczniów,

4 zlewki szklane duże,

2 zlewki szklane średnie,

waga laboratoryjna,

cylinder miarowy,

bagietka szklana,

płaszcz grzejny,

sito,

bibuła filtracyjna,

odczynniki chemiczne: zioła: podbiał, pokrzywa, kłącze tataraku, disteryl, kwas
salicylowy, etanol techniczny, woda destylowana,

kolba z korkiem na szlif lub butelka z tworzywa sztucznego na gotowy preparat,

instrukcja wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu
4. Scharakteryzowanie rodzajów preparatów pielęgnacyjnych z uwzględnieniem składu,

działania

na

włosy

i

wskazań

do

ich

zastosowania

połączone

z prezentacją przykładowych preparatów.

5. Ćwiczenia praktyczne/ laboratoryjne:

rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej,

w początkowej fazie pracy uczniowie zapoznają się z materiałem merytorycznym
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,

po wykonaniu ćwiczeń uczeń porównuje swoje odpowiedzi i rozwiązania
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/kolegów,

uczniowie zostają podzieleni na grupy 2-osobowe,

nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia,

każda z grup ma wykonać płyn przeciwłupieżowy,

uczniowie prezentują wyniki pracy w kolejności wykonania,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w razie potrzeby w realizacji
ćwiczenia.

6. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
8. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.

Praca domowa

Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów

kosmetycznych wiadomości na temat: Zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na różnych
typach włosów. Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Formy występowania preparatów pielęgnacyjnych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Postać preparatu

Rodzaj preparatu

Emulsje typu o/w


Emulsje typu w/o

Pianki

Żele wodne i żele
alkoholowe

lipożele


lotiony


oleje


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem form występowania kosmetyków do pielęgnacji włosów (materiał

nauczania pkt. 4.1.1.),

2) podkreślić w tekście informacje na temat form występowania różnych preparatów

pielęgnacyjnych,

3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów

z klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Wyjaśnij mechanizmy tworzenie emulsji typu o/w oraz w/o przedstawione na poniższych

schematach. Podpisz miejsca zaznaczone strzałkami.


Schemat 1 Schemat 2

Schemat 1
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Schemat 1
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem rodzajów emulsji (materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) przeanalizować schematy przedstawione w karcie ćwiczenia,
3) opisać schematy,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami innych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Szampony fryzjerskie. Mechanizm mycia włosów

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź tabelę zawierającą wszystkie rodzaje szamponów, podstawowe składniki

I przeznaczenie:

Rodzaj szamponu

Podstawowe składniki

Zastosowanie




Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się opisem rodzajów szamponów fryzjerskich (materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) podkreślić w tekście informacje dotyczące rodzajów szamponów fryzjerskich i ich składu
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami innych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij następująca tabelę składników szamponów detergentowych:

Typ substancji

Przykładowe związki

chemiczne

Działanie i właściwości

Anionowe SPC

Bardzo dobre właściwości myjące,
tworzą obfita pianę, są dobrze
tolerowane przez skórę

Amfoteryczne SPC

Imidazoliny, pochodne betainy

Niejonowe SPC

Monoetanoloamidy kwasów
tłuszczowych np.: oleju

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

kokosowego, pochodne
fosforanowe związków
tłuszczowych, aminokwasów

Działają antyelektrostatycznie
i jako stabilizatory piany

Natłuszczają, tworzą na włosach
ochronny film chroniący przed
czynnikami zewnętrznymi takimi
jak wilgoć, słońce
Nawilżają i odżywiają włosy,
pomagają odbudować strukturę
włosa
Środki przeciwłupieżowe,
normalizujące prace gruczołów
łojowych oraz działanie
keratynolityczne

Nadają odpowiednią gęstą
konsystencję

Środki zmętniające

Środki klarujące

Powodują zmiękczenie wody

Zapobiega rozwojowi bakterii,
pleśni i mikroorganizmów

TBHQ

(butylohydrochinon),

retinol,

beta

–karoten,

prowitamina B5

barwniki

Maskują nieprzyjemny zapach
aktywnych składników szamponu
i nadają im przyjemna woń.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się opisem składu szamponów detergentowych (materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami innych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 3

Przygotuj szampon na bazie szamponu dla dzieci.

Instrukcja wykonania ćwiczenia

Receptura szamponu pokrzywowego:

1) szampon „bambino”– 60 cz.w.,
2) wywar z pokrzywy–30 cz.w.,
3) hydrolizat kolagenu– 10 cz.w.

Wyposażenie stanowiska pracy;

1) Szampon „Bambino”,
2) Ziele pokrzywy (torebki ekspresowe),
3) Hydrolizat kolagenowy,
4) Woda destylowana,
5) Cylinder miarowy 200 cm

3

,

6) Zlewka laboratoryjna poj. 200 cm

3

do przygotowania wywaru –1 szt.,

7) Zlewki szklane o poj. 100–150 cm

3

– 3 szt.,

8) Płaszcz grzejny z regulacją temperatury,
9) Waga laboratoryjna,
10) Bagietka szklana,
11) Instrukcja do ćwiczenia.

Wykonanie ćwiczenia:

1) Do zlewki o poj. 200 cm

3

nalej 100 cm

3

wody destylowanej.

2) Zlewkę z woda umieść na płaszczu grzejnym i zagotuj wodę, następnie umieść torebkę

z zielem pokrzywy i utrzymuj wrzenie roztworu przez ok. 20 minut.

3) Ostudź wywar
4) Odważ w zlewkach żądane ilości szamponu, hydrolizatu kolagenowego i wywaru

z pokrzywy

5) Do zlewki z szamponem wlewaj powoli, przy ciagłym ostrożnym mieszaniu(aby nie

powstała piana) kolejno: wywar z pokrzywy i hydrolizat białkowy

6) Zastanów się jaka funkcje pełnia poszczególne składnik, które wprowadzałeś do

preparatu. Jako pomoc będzie Ci służył materiał nauczania z tej jednostki modułowej
i podręczniki z wykazu literatury.

7) Wyniki przedstaw w formie krótkiego sprawozdania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) sporządzić 50 g szamponu,
4) uporządkować stanowisko pracy,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne.

Środki dydaktyczne:

cylinder miarowy 200 cm

3

,

zlewka laboratoryjna poj. 200 cm3 do przygotowania wywaru –1 szt.,

zlewki szklane o poj. 100–150 cm 3 – 3 szt.,

płaszcz grzejny z regulacją temperatury,

waga laboratoryjna,

bagietka szklana,

odczynniki chemiczne: szampon „Bambino”, ziele pokrzywy (torebki ekspresowe),
hydrolizat kolagenowy, woda destylowana,

instrukcja do ćwiczenia.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Preparaty do pielęgnacji włosów

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zestaw w postaci tabeli środki do pielęgnacji i opisz krótko ich działanie na włosy.

Preparat pielęgnacyjny

Działanie na włosy





Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem preparatów do pielęgnacji włosów (materiał nauczania pkt. 4.3.1.),
2) podkreślić w tekście informacje na temat rodzajów preparatów pielęgnacyjnych i ich

działania na włosy,

3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez innych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Na podstawie składu podanego przez producenta, określ do jakiej grupy należą

poszczególne składniki danego środka pielęgnacyjnego. Wyniki przedstaw w tabeli

Nazwa preparatu do analizy

składu, producent.

Rodzaj substancji aktywnej

Działanie na włosy

i skórę głowy





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem składu preparatów do pielęgnacji włosów (materiał nauczania pkt.

4.3.1.),

2) przeanalizować skład preparatów pielęgnacyjnych na opakowaniach,
3) zidentyfikować składniki aktywne w preparatach poddanych analizie,
4) uzupełnić tabelę,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

opakowania po szamponach do włosów, odżywkach do włosów, i innych środkach do
pielęgnacji włosów w ilości 5–10 sztuk,

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj płyn przeciwłupieżowy

Instrukcja wykonania ćwiczenia


Składniki:

Disteryl – 1,00

Kwas salicylowy – 0,5 cz.w.

Wyciąg z podbiału – 4 cz.w.

Wyciąg z pokrzywy – 5 cz.w.

Wyciąg z kłącza tataraku – 5 cz.w.

Alkohol etylowy – 40 cz.w.

Woda – do 100 cz.w.


Wykonanie:

Przygotowanie naparu ziołowego

Łyżkę stołową ziół zalewa się w dużej zlewce 500 g wody o temperaturze pokojowej, miesza
I ogrzewa pod przykryciem nie dopuszczając do wrzenia przez 30 minut na łaźni wodnej.
Następnie przecedza się napar przez sito z bibułą filtracyjną. [1, s. 194]

Przygotowanie płynu
Połączyć wodę i alkohol następnie dodawać mieszając pozostałe składniki preparatu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze składem płynu przeciwłupieżowego i sposobem jego przygotowania

(instrukcja do wykonania ćwiczenia),

2) przygotować stanowisko pracy,
3) odmierzyć wskazane w recepturze ilości składników,
4) połączyć składniki zgodnie ze sposobem wykonania preparatu,
5) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne.

Środki dydaktyczne:

4 zlewki szklane duże,

2 zlewki szklane średnie,

waga laboratoryjna,

cylinder miarowy,

bagietka szklana,

płaszcz grzejny,

sito,

bibuła filtracyjna,

odczynniki chemiczne: zioła: podbiał, pokrzywa, kłącze tataraku, disteryl, kwas
salicylowy, etanol techniczny, woda destylowana,

kolba z korkiem na szlif lub butelka z tworzywa sztucznego na gotowy preparat,

instrukcja wykonania ćwiczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie preparatów do
pielęgnacji włosów”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. c, 4. d, 5. d, 6. c, 7. c, 8. c, 9. a, 10. a, 11. d,
12.
d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. b, 18. b, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić preparaty do pielęgnacji
włosów

B

P

d

2

Wskazać funkcje szamponu

C

P

d

3

Określić skład szamponu
detergentowego

C

P

c

4

Określić wskazania do stosowania
szamponów oleistych

C

P

d

5

Wskazać detergenty najczęściej
stosowane w szamponach

C

P

d

6

Rozróżnić zagęszczacze stosowane
w szamponach detergentowych

B

P

c

7

Wskazać funkcje detergentów
podczas mycia

C

P

c

8

Rozróżnić składniki o działaniu
przeciwłupieżowym

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9

Wyjaśnić sposób otrzymywania
emulsji

B

P

a

10

Określić składniki aktywne
stosowane w środkach
pielęgnujących

C

P

a

11 Zdefiniować pojęcie emulsja

A

P

d

12

Rozróżnić formę występowania
preparatów o działaniu
kondycjonującym i regenerującym

B

P

d

13

Określić działanie środków
regenerujących na włosy

C

P

c

14

Określić działanie silikonów na
włosy

C

P

b

15

Wskazać składnik poprawiający
wygląd włosów

C

P

d

16

Określić działanie protein i ich
pochodnych na włosy

C

PP

a

17

Wskazać substancje o działaniu
bakteriobójczym i grzybobójczym

C

PP

b

18

Zaplanować sposób otrzymania
emulsji typu w/o

D

PP

b

19

Określić funkcję tlenków amin
w szamponie detergentowym

C

PP

c

20

Wskazać substancje czynne
stymulujące pracę mieszków
włosowych

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących dobierania preparatów do pielęgnacji włosów.

Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do preparatów pielęgnujących włosy zaliczamy

a) szampony, odżywki, płyny i farby do włosów.
b) tylko szampony i odżywki.
c) tylko płyny i lakiery do włosów.
d) szampony, odzywki, preparaty ochronne, regenerujące, lecznicze i płyny do włosów.


2. Podstawową funkcja szamponu jest

a) natłuszczenie skóry głowy.
b) natłuszczenie skóry głowy i włosów.
c) poprawienie wyglądu włosów.
d) usuniecie zanieczyszczeń ze skóry głowy i włosów.

3. Szampony detergentowe zawsze zawierają

a) mydła sodowe.
b) mydła potasowe.
c) środki powierzchniowo czynne.
d) substancje lecznicze.


4. Szampony oleiste stosuje się, ponieważ

a) mają dobre właściwości myjące.
b) delikatnie nawilżają skórę głowy i włosy.
c) nie zawierają alergizujących detergentów.
d) odbudowują naturalny płaszcz lipidowy w przypadku włosów zniszczonych i suchych.


5. Siarczany alkoholi tłuszczowych pełnia funkcję

a) środków nawilżających.
b) konserwantów.
c) środków regenerujących.
d) detergentów.


6. Pochodne celulozy są dodawane do szamponów w celu

a) stabilizacji piany.
b) łagodzenia podrażnień skóry.
c) środki zagęszczające.
d) nadania perłowego wyglądu.


7. Środki powierzchniowo czynne (detergenty) umożliwiają

a) tylko zwilżenie włosów tłustych włosów.
b) tylko zmiękczenie wody.
c) rozpuszczenie, oderwanie i zemulgowanie zanieczyszczeń w wodzie.
d) głownie zabezpieczenie włosów przed osadzaniem się zanieczyszczeń.


8. Związki cynku pełnia rolę

a) antyutleniaczy.
b) sekwestrantów.
c) leczniczą jako środki przeciwłupieżowe.
d) jako związki klarujące.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. Podczas sporządzania szampony należy

a) wszystkie składniki podgrzać.
b) dodać całą recepturo porcję detergentu i energicznie mieszać.
c) najpierw wprowadzić do wody substancje tłuszczowe.
d) ostrożnie mieszać detergent z wodą, a następnie dodawać resztę składników.


10. Do substancji aktywnych dodawanych do środków pielęgnujących zaliczamy

a) składniki regenerujące i stymulujące mieszki włosowe.
b) konserwanty.
c) barwniki.
d) sekwestranty.


11. Emulsja powstaje w wyniku

a) koagulacji roztworu koloidalnego.
b) rozpuszczenia substancji w roztworze wodno–alkoholowym.
c) rozpuszczenia substancji tłuszczowej w alkoholu.
d) mieszania dwóch niemieszających się faz ciekłych przy użyciu emulgatora.


12. Postac pianek maja preparaty

a) regenerujące do włosów bardzo zniszczonych.
b) stymulujące prace mieszków włosowych.
c) preparaty lecznicze.
d) kondycjonujące i regenerujące w przypadku małych uszkodzeń.


13. Środki regenerujące mają za zadanie

a) ułatwienie rozczesywania włosów na mokro i na sucho.
b) odżywić włosy.
c) odbudować zniszczone struktury włosa.
d) nadać elastyczność i puszystość do pierwszego mycia.


14. Działanie kondycjonujące, regenerujące i ochronne mają

a) kwas salicylowy i pirytion cynku.
b) silikony.
c) alkohole tłuszczowe i kwasy tłuszczowe.
d) polimery błonotwórcze i związki siarki.

15. Silikony są dodawane do środków pielęgnacyjnych aby

a) zatrzymać wodę we włosach.
b) hamować wypadanie włosów.
c) natłuścić włosy, odbudować naturalny płaszcz lipidowy.
d) ułatwić rozczesywanie i nadać im puszystość, miękkość i połysk.


16. Proteiny i ich pochodne

a) wbudowują się w ubytki w strukturze włosa.
b) zatrzymują wilgoć.
c) normalizują prace gruczołów łojowych i wzmacniają mieszki włosowe.
d) łączą się z cementem międzykomórkowym i natłuszczają włosy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. Działanie bakteriobójcze i grzybobójcze mają

a) antyutleniacze.
b) pirytion cynku i kwas salicylowy.
c) czwartorzędowe sole amoniowe.
d) fosfolipidy.


18. Aby otrzymać odzywkę typu w/o należy

a) do wody dodawać substancje tłuszczowe i energicznie mieszać.
b) fazę olejową i wodna ogrzać do jednakowej temperatury.
c) do fazy olejowej dodawać powoli ostudzoną fazę wodną.
d) do wody dodać emulgator i powoli wprowadzać fazę olejową.


19. Tlenki amin

a) wbudowują się w strukturę włosa.
b) to niejonowe środki powierzchniowo czynne.
c) pełnia role stabilizatorów piany.
d) hamują wypadanie włosów.


20. Funkcjonowanie mieszków włosowych poprawiają

a) fosfolipidy i olej rycynowy.
b) sorbitol i fosfolipidy.
c) mentol, tymol i kamfora.
d) amidy kwasy mlekowego i octowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów


Zakreśl prawidłową odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie preparatów do
pielęgnacji włosów”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. d, 9. c, 10. c, 11. b,
12.
d, 13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr
zadania

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić proces tworzenia piany

B

P

c

2

Określić formę preparatów
kondycjonujących

C

P

c

3

Wskazać podstawowy składnik
szamponu detergentowego

C

P

b

4

Rozróżnić detergenty stosowane w
szamponach

B

P

a

5

Określić działanie jedwabiu na
włosy

C

P

d

6

Wskazać środek zmętniający

C

P

b

7

Określić funkcje środków
powierzchniowo czynnych w
procesie mycia włosów

C

P

a

8

Rozróżnić rodzaje szamponów
fryzjerskich

B

P

d

9

Scharakteryzować środki
kondycjonujące

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

10

Przewidzieć działanie silikonów na
włosy

D

P

c

11

Wskazać działanie glikoli i
sorbitolu na włosy

C

P

b

12

Zaproponować składnik aktywny
hamujący wypadanie włosów

D

P

d

13

Rozróżnić formy występowania
preparatów pielęgnacyjnych

B

P

a

14

Rozróżnić fazy mycia włosów

B

P

b

15

Scharakteryzować szampony
sypkie

C

P

c

16

Zaproponować przykład
niejonowego środka
powierzchniowo czynnego

D

PP

c

17

Wskazać składnik niezbędny do
otrzymania emulsji

C

PP

b

18

Zaproponować rodzaj preparatu
pielęgnującego w formie lipożelu

D

PP

b

19

Zdefiniować pojęcie sekwestrant

A

PP

d

20

Określić pH szamponu
detergentowego

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących dobierania preparatów do pielęgnacji włosów.

Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Na skutek wymieszania fazy ciekłej z powietrzem uzyskuje się

a) żel.
b) emulsję.
c) piankę.
d) roztwór.


2. W formie alkoholowych lub wodnych żeli produkuje się środki

a) do stymulacji pracy mieszków włosowych.
b) regenerujące do włosów silnie zniszczonych.
c) kondycjonujące do włosów suchych.
d) regenerujących do włosów z ubytkami keratyny.

3. Podstawowymi składnikami szamponów detergentowych są

a) lanolina i silikony.
b) anionowe środki powierzchniowo czynne.
c) tlenki amin.
d) celuloza.

4. Detergentem nie jest

a) alkohol cetylowy.
b) siarczan alkoholu mirystylowego.
c) siarczan alkoholu laurylowego.
d) monoetanoloamid oleju kokosowego.

5. Jedwab wprowadzany jako składnik dodatkowy do szamponu detergentowego działa

a) przeciwgrzybiczno.
b) pianotwórczo.
c) antyelektrostatycznie.
d) nawilżająco.

6. Środkiem zmętniającym dodawanym do szamponu detergentowego jest

a) alkohol cetylowy.
b) stearynian magnezu.
c) kwas cytrynowy.
d) beta – karoten.

7. Środek powierzchniowo czynny zawarty w szamponie

a) obniża napięcie powierzchniowe.
b) podwyższa napięcie powierzchniowe.
c) chroni włos przed działaniem zanieczyszczeń.
d) utrudnia zwilżanie włosów wodą.

8. Preparat sporządzany z mieszaniny olejów, wosków, kwasów tłuszczowych pochodzenia

naturalnego i trietanoloaminy to szampon
a) mydlany.
b) detergentowy.
c) sypki.
d) oleisty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. „Działają doraźnie maskując uszkodzenia włosów. Efekt poprawy utrzymuje się do

pierwszego mycia. Po zastosowaniu tego typu środka włosy stają się puszyste, lśniące
elastyczne i miękkie…” przytoczony opis charakteryzuje preparaty
a) ochronne.
b) regenerujące.
c) kondycjonujące.
d) stymulujące pracę mieszków włosowych.


10. Składnikami o działaniu ochronnym są

a) gliceryna i aldehyd glutaminowy.
b) glukoza i sorbitol.
c) silikony.
d) kolagen i keratyna.


11. Glikole i sorbitol

a) tworzą wiązania z łańcuchami keratyny.
b) zatrzymują wodę we włosie.
c) uszczelniają łuski włosowe.
d) łączą się z cementem międzykomórkowym.


12. Przy wypadaniu włosów poleca się stosowanie preparatów normalizujących pracę

mieszków włosowych zawierających
a) kwas salicylowy.
b) cynk.
c) glicerynę.
d) pochodne kwasu nikotynowego.


13. Najczęściej spotykaną formą preparatów pielęgnacyjnych jest

a) emulsja.
b) roztwór.
c) roztwór koloidalny.
d) zawiesina.

14. Poniższy schemat przedstawia

a) rozpraszanie brudu.
b) odrywanie porcji brudu z włosa.
c) orientowanie się cząstek środka powierzchniowo czynnego.
d) zatrzymywanie cząstek brudu w roztworze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

15. Szampony sypkie to mieszanina

a) mydeł i substancji ochronnych.
b) detergentów i substancji pomocniczych.
c) substancji o działaniu higroskopijnym.
d) olejów roślinnych.


16. Niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym jest

a) betaina.
b) imidazolina.
c) alkohol cetylowy.
d) wosk roślinny.


17. Emulsji nie otrzyma się bez

a) zwilżacza.
b) emulgatora.
c) porofora.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.


18. Lipożel to forma kosmetyczna

a) szamponów.
b) środków regenerujących.
c) kondycjonerów.
d) ampułek do włosów przetłuszczających się.


19. Sekwestrant to substancja

a) zagęszczająca.
b) zmętniająca.
c) stabilizująca wytworzoną pianę.
d) zmiękczająca wodę.


20. Odczyn szamponów detergentowych jest

a) lekko kwaśny.
b) zasadowy.
c) kwaśny.
d) lekko zasadowy.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów


Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Hejwowska S., Marcinkowska R. Chemia zakres podstawowy, tom1, wyd. pedagogiczne

OPERON

2. Kulig J., Bednarczyk J. Wybrane doświadczenia chemiczne dla licealistów, wyd. MAC

Edukacja, Kielce, 2003

3. Marzec A. Chemia kosmetyków , wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005
4. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
5. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
6. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.

”SUZI”, Warszawa 2005

