murarz 712[06] z2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Ryszard Rozborski






Wykonywanie tynków zewnętrznych 712[06]. Z2.02






Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Teresa Florczak
mgr inż. Alicja Zajączkowska



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06]. Z2.02

,,Wykonywanie tynków zewnętrznych’’ zawartej w modułowym programie nauczania dla
zawodu murarz



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Rusztowania do zewnętrznych robót tynkarskich

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Wykonywanie tynków zwykłych

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3 Wykonywanie tynków ciągnionych

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Wykonywanie tynków o fakturze specjalnej

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5 Wykonywanie cienkowarstwowych tynków mineralnych

24

5.5.1. Ćwiczenia

24

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

28

7. Literatura

42

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie tynków zewnętrznych”,

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań ,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4



















Schemat jednostek modułowych








712[06].Z2

Technologia tynkarstwa

712[06].Z1.01

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich

712[06].Z1.02

Organizacja stanowiska pracy murarza

712[06].Z1.03

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych

712[06].Z1.04

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów

712[06].Z2.01

Wykonywanie tynków wewnętrznych

712[06].Z2.02

Wykonywanie tynków zewnętrznych

712[06].Z2.03

Wykonywanie tynków specjalnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

wykonywać zaprawy budowlane i beton.

przygotowywać i stosować materiały pomocnicze,

oszczędzać materiał,

rozpoznawać i oceniać rodzaj i stan techniczny podłoża,

badać i oceniać równość płaszczyzn: pion, poziom oraz kąty między płaszczyznami ścian

i sufitów,

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania robót,

przygotowywać podłoża pod różnego rodzaju tynki, zapewniające przyczepność

i trwałość,

wyznaczać płaszczyznę lica tynku metodą stosowaną w robotach tynkarskich,

wykonywać warstwę obrzutu, narzutu i gładzi,

wykonywać tynki ciągnione na ościeżach i fasetach,

szacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,

organizować stanowisko pracy tynkarza,

magazynować, składować i transportować materiały budowlane,

stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych.





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,

zorganizować stanowisko pracy,

wybrać i ocenić przydatność materiału do robót,

wybrać i nazwać narzędzia potrzebne do robót,

przygotować zaprawę tynkarską,

rozpoznać i ocenić rodzaj i stan techniczny podłoża,

wyznaczyć lico tynku wybraną metodą,

przygotować podłoża pod różnego rodzaju tynki, zapewniające przyczepność i trwałość,

wykonać podkład (obrzutkę, narzut) pod warstwę wykończeniową,

wykonać tynk zwykły zatarty na gładko pod malowanie,

wykonać tynk zewnętrzny ciągniony za pomocą wzornika,

wykonać tynk nakrapiany, ozdobny i szlachetny o różnej ziarnistości, wybranymi

sposobami,

wykonać tynk ozdobny przez obróbkę warstwy wykończeniowej (odciskany, kraterowany,

kamyczkowy),

wykonać tynk szlachetny cyklinowany,

wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót,

zastosować racjonalnie materiał,

określić szacunkowo ilość materiału niezbędną do wykonania robót,

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia tynkarstwa 712[06].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie tynków zewnętrznych 712[06].Z2.02

Temat: Wykonywanie tynku nakrapianego.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonania tynku nakrapianego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

wykonać zaprawę tynkarską,

przygotować podłoże pod tynk nakrapiany,

wykonać tynk nakrapiany.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna


Czas:
135 minut.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

zestaw zapraw szlachetnych,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania.
3. Realizacja tematu:

uczniowie organizują stanowisko pracy,

uczniowie przygotowują podłoże pod tynk nakrapiany,

uczniowie wykonują tynk nakrapiany.

4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.

Zakończenie zajęć
6. Uporządkowanie stanowisk pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa
Wyjaśnij pojecie tynków dociskanych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia tynkarstwa 712[06].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie tynków zewnętrznych 712[06].Z2.02

Temat: Wykonywanie tynków zmywanych.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania tynków zmywanych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania tynku zmywanego,

określić kolejność czynności przy wykonaniu tynków zmywanych.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas:
90 min

Środki dydaktyczne:

zestaw zapraw szlachetnych,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel prezentuje sprzęt i narzędzia do wykonania tynku zmywanego,

nauczyciel przygotowuje podłoże do wykonania tynku,

nauczyciel wykonuje tynk zmywany.

4. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.

Zakończenie zajęć
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa
Sporządź notatkę na temat tynków cyklinowanych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Rusztowania do zewnętrznych robót tynkarskich

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

W zaplanowanym miejscu wykonaj montaż jednego segmentu rusztowania ramowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) pobrać z magazynu elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) ustawić podstawy,
4) nałożyć ramy,
5) zainstalować krzyżulce,
6) nałożyć podest,
7) sprawdzić poziom podestu i pion ram,
8) sprawdzić stabilność rusztowania,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

elementy rusztowania ramowego,

miarka, poziomnica,

kreda,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

W wyznaczonym miejscu dokonaj montażu rusztowania typu ,,Warszawa” na wysokość

czterech segmentów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Uczeń powinien:

1) pobrać z magazynu elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) ustawić dwa pierwsze segmenty ,
4) sprawdzić stabilność rusztowania
5) sprawdzić pion rusztowania,
6) kontynuować montaż z jednoczesną kontrolą stabilności,
7) ułożyć podest rusztowania,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dziesięć elementów rusztowania typu ,,Warszawa”,

miarka, poziomnica, pion,

drabina,

podest,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Wykonywanie tynków zwykłych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj tynk rapowany na cokole ściany betonowej o wysokości 0,5m i długości 3m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować podłoże,
5) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać tynk,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj tynk cementowy kategorii II, na powierzchni o wymiarach 2x2 m na ścianie

z cegły ceramicznej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować podłoże,
5) wyznaczyć lico tynku
6) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
7) wykonać pierwszą warstwę tynku,
8) wykonać drugą warstwę tynku,
9) zatrzeć narzut pacą,
10) oczyścić sprzęt i narzędzia,
11) posprzątać stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj tynk kategorii III na ścianie betonowej o powierzchni 4x6,0m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować podłoże,
5) wyznaczyć lico tynku za pomocą listew tynkarskich,
6) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
7) wykonać pierwszą warstwę tynku,
8) wykonać i wyrównać narzut,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

9) wykonać gładź,
10) oczyścić sprzęt i narzędzia,
11) posprzątać stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj sposobem ręcznym tynk pocieniany na powierzchni ściany o wymiarach 3x6m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować podłoże uzupełniając ubytki i gruntując,
5) przygotować masę plastyczną,
6) nałożyć warstwę tynku pocienianego,
7) zatrzeć tynk po pewnym czasie,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Wykonywanie tynków ciągnionych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj tynkowanie filarka międzyokiennego o szerokości 50cm z jednoczesnym

wykończeniem naroży.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) osadzić listwę,
5) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać część tynku w pobliżu ościeżnicy,
7) zmienić położenie listwy po stwardnieniu tynku wcześniej wykonanego,
8) wytynkować ościeżnicę,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

gwoździe do mocowania listwy,

piłka grzbietnica

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj według zadanego profilu, szablon do wykonania tynku ciągnionego na gzymsie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) odrysować profil gzymsu na płycie,
4) wyciąć profil,
5) przymocować blachę,
6) wyciąć blachę pod wzór,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

narzędzia do cięcia blachy i wiercenia w niej otworów,

gwoździe do mocowania blachy,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj za pomocą wykroju zwykłego tynkowanie ościeży drzwi wejściowych do

budynku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) osadzić narożnik,
5) osadzić listwę,
6) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
7) wykonać część tynku w pobliżu ościeżnicy,
8) zmienić położenie listwy po stwardnieniu tynku wcześniej wykonanego,
9) wytynkować ościeżnicę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

10) oczyścić sprzęt i narzędzia,
11) posprzątać stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

gwoździe do mocowania listwy,

piłka grzbietnica

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj tynk zwykły ciągniony na gzymsie wieńczącym o określonym kształcie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) dobrać wzornik do kształtu gzymsu,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) dobrać odpowiedni materiał,
5) osadzić prowadnicę,
6) wykonać próbne przesunięcie wzornika,
7) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
8) wykonać narzut zaprawy na gzyms,
9) oczyścić prowadnice,
10) przesunąć wzornik po prowadnicy do przodu,
11) wykonać ruch wstecz aby wygładzić profil,
12) zdemontować prowadnice,
13) oczyścić sprzęt i narzędzia,
14) posprzątać stanowisko pracy,
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
16) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

wykrój do wykonania tynków na gzymsie,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt do przygotowania, osadzenia i demontażu listew,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Wykonywanie tynków o fakturze specjalnej

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj na podłożu betonowym podkład dwuwarstwowy pod dowolny tynk szlachetny,

o powierzchni 4m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować podłoże betonowe,
5) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać pierwszą warstwę tynku,
7) wykonać drugą warstwę tynku,
8) zatrzeć narzut pacą,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie z uwzględnieniem pod jaki tynk szlachetny został

wykonany podkład,

12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj na przygotowanym podkładzie o powierzchni 3m

2

, tynk zewnętrzny nakrapiany

zwykły, drobnoziarnisty. Do nakrapiania użyj miotły brzozowej.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wykonać warstwę nakrapianą,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj tynk zewnętrzny z zaprawy szlachetnej, cyklinowany, na podłożu ceramicznym

o powierzchni 4 m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie wymaga przerwy pomiędzy wykonaniem warstwy fakturowej a jej
cyklinowaniem, dlatego pierwszą część, należy wykonać na zmianie popołudniowej a drugą
na zmianie rannej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
5) obficie zwilżyć podkład wodą,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6) narzucić warstwę fakturową,
7) zatrzeć na ostro warstwę fakturową,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy, na czas przerwy technologicznej,
10) przygotować narzędzia i sprzęt potrzebne po przerwie technologicznej,
11) wykonać cyklinowanie warstwy fakturowej,
12) oczyścić warstwę fakturową
13) oczyścić sprzęt i narzędzia,
14) posprzątać stanowisko pracy,
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
16) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

cyklina ręczna,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Wykonaj tynk zewnętrzny zmywany, na przygotowanym podłożu o powierzchni 6m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie należy wykonać w trzech etapach: pierwszy, zakończony zatarciem warstwy
fakturowej, wykonany podczas rannej zmiany, drugi wykonany podczas zmiany
popołudniowej. Trzeci etap powinien być wykonany po 2-3 dniach od zmycia wstępnego
warstwy fakturowej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
5) zwilżyć wodą podkład,
6) narzucić warstwę fakturową, ściągnąć ją pacą dociskając do podłoża,
7) zatrzeć warstwę fakturową packą,
8) posprzątać stanowisko po pierwszym etapie pracy
9) przygotować narzędzia i sprzęt do drugiego etapu ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

10) wykonać zmywanie wstępne,
11) ponownie docisnąć packą,
12) uporządkować stanowisko po drugim etapie prac,
13) przygotować materiały i narzędzia do trzeciego etapu ćwiczenia,
14) wykonać zmywanie roztworem kwasu solnego,
15) wykonać zmywanie woda,
16) posprzątać stanowisko pracy,
17) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
18) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

10% roztwór kwasu solnego,

pędzel lub szczotka,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.5. Wykonywanie cienkowarstwowych tynków mineralnych


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj tynk mineralny cienkowarstwowy o fakturze ,,baranka” na przygotowanym

podkładzie o powierzchni 6m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować zaprawę tynkarską zgodnie z recepturą,
5) nanieść warstwę tynku mineralnego,
6) wykonać fakturę tynku,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

zestaw zapraw szlachetnych,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj tynk mineralny cienkowarstwowy o fakturze ,,kornik” na przygotowanym

podkładzie o powierzchni 6m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować zaprawę tynkarską zgodnie z recepturą,
5) nanieść warstwę tynku mineralnego,
6) wykonać fakturę tynku,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

zestaw zapraw szlachetnych,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj tynk mineralny cienkowarstwowy, o fakturze modelowanej, na przygotowanym

podkładzie o powierzchni 6m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować zaprawę tynkarską zgodnie z recepturą,
5) nanieść warstwę tynku mineralnego,
6) wykonać fakturę tynku,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

zestaw zapraw szlachetnych,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

narzędzia i sprzęt do fakturowania,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Wykonaj na przygotowanym podkładzie połączenie dwóch barw tynku mineralnego, przy

wysokości elewacji 3,5m, zgodnie z rysunkiem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wyznaczyć krawędzie powierzchni, różniących się barwą tynku,
5) przykleić taśmę maskującą na granicy tynkowanego obszaru,
6) przygotować pierwszą zaprawę tynkarską,
7) ukształtować fakturę tynku,
8) oderwać taśmy po wstępnym stwardnieniu wyprawy,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) przykleić taśmy maskującej na krawędzi tynku nałożonego poprzedniego dnia,
12) przygotować drugą zaprawę tynkarską,
13) nałożyć tynk na sąsiadującą powierzchnię,
14) oderwać taśmę maskującą,
15) ukształtować fakturę tynku,
16) oczyścić sprzęt i narzędzia,
17) posprzątać stanowisko pracy,
18) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
19) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania i fakturowania zapraw tynkarskich,

zestaw zapraw szlachetnych,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

taśma maskująca, ołówek,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.





























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Wykonywanie tynków
zewnętrznych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c,
12.
a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić rodzaj rusztowania drewnianego

C

P

b

2

Określić grubość bali podwalinowych pod

rusztowanie stojakowe z rur stalowych

C

P

a

3

Określić czas zużycia zaprawy

cementowej

C

P

b

4

Wskazać kolejność wykonania prac

tynkarskich

B

P

a

5

Określić konsystencję zaprawy do

wykonania gładzi

C

P

b

6

Określić sposób przygotowania podłoża

betonowego pod tynk

C

P

c

7

Określić własności siatki jako

samodzielnego podłoża pod tynk

C

P

d

8

Wyjaśnić pojęcie tynków ciągnionych

B

P

c

9

Określić warstwy podkładu pod tynki

szlachetne

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

10

Wskazać sposób wzmocnienia narzutu

pod ozdoby architektoniczne

B

P

d

11

Określić uziarnienie kruszywa do tynków

nakrapianych

C

P

c

12

Rozróżnić rodzaj tynku specjalnego

B

P

a

13

Określić materiał do wykonania podkładu

pod tynk zmywany

C

P

c

14

Rozróżnić rodzaj narzędzia

C

P

b

15

Określić grubość podkładu pod tynk

kamieniarskich

C

P

d

16

Określić grubość tynku

cienkowarstwowego

C

P

b

17

Scharakteryzować fakturę tynku

kształtowanego

C

PP

d

18

Scharakteryzować montaż prowadnic

C

PP

c

19

Scharakteryzować obróbkę powierzchni

tynku za pomocą wykroju

C

PP

a

20

Określić sposób profilowanie zatok

krzywoliniowych

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania tynków zewnętrznych. Zarówno

w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego
wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do rusztowań zewnętrznych drewnianych zalicza się rusztowania stojakowe i

a) stolikowe.
b) drabinowe.
c) na kozłach.
d) ramowe.

2. Stojaki rusztowań stojakowych z rur stalowych opiera się na gruncie za pośrednictwem

podstawek stalowych leżących na balach podwalinowych z drewna, grubości minimum
a) 50 mm.
b) 70 mm.
c) 100 mm.
d) 20 mm.

3. Najdłuższy dopuszczalny czas zużycia zaprawy cementowej w temperaturze około 20

wynosi
a) 3 godziny.
b) 2 godziny.
c) 4 godziny.
d) ½ godziny.

4. Do wykonania narzutu przystępuje się

a) po stężeniu obrzutki.
b) tydzień po wykonaniu obrzutki.
c) bezpośrednio po wykonaniu obrzutki.
d) bezpośrednio po oczyszczeniu podłoża.

5. Konsystencja zaprawy do wykonania gładzi powinna odpowiadać

a) 3÷4 cm zanurzenia stożka pomiarowego.
b) 9÷11 cm zanurzenia stożka pomiarowego.
c) 6÷10 cm zanurzenia stożka pomiarowego.
d) 12÷16 cm zanurzenia stożka pomiarowego.

6. Powierzchnię z betonu przed przystąpieniem do tynkowania należy

a) wygładzić za pomocą szlifierki.
b) wygładzić za pomocą pacy.
c) naciąć dłutem ręcznym lub pneumatycznym i dokładnie oczyścić.
d) ponacinać na głębokość 6 cm.

7. Siatka. która sama ma służyć jako podłoże. powinna być dostatecznie sztywna i mieć

oczka nie większe niż
a) 2 x 3 cm.
b) 2 x 2cm.
c) l x 2 cm.
d) l x l cm.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

8. Tynki wykonywane za pomocą specjalnie przygotowanych wykrojów przesuwnych po

prowadnicach nazywamy
a) cyklinowanymi.
b) przesuwanymi.
c) ciągnionymi.
d) wykrojowymi.

9. Podkład pod tynki szlachetne składa się z

a) obrzutki.
b) narzutu i szlichty.
c) szlichty.
d) obrzutki i narzutu.

10. W miejscach. w których będą wykonywane ozdoby architektoniczne narzut wzmacnia się

a) klamrami stalowymi.
b) kotwami stalowymi.
c) zaprawą cementową.
d) gwoździami i drutem.

11. Tynk nakrapiany wykonuje się z zaprawy szlachetnej o uziarnieniu kruszywa

a) 0,1÷2,5 mm.
b) 1,5÷2,5 mm.
c) 1,5÷4 mm.
d) 3÷3,5 mm.

12. Na rysunku przedstawiony jest tynk

a) narzucany.
b) gniazdkowy.
c) dociskany kielnią.
d) kraterowany.


13. Tynk zmywany wykonuje się z zaprawy szlachetnej na podkładzie z zaprawy

a) gipsowej.
b) wapiennej.
c) cementowej.
d) szlachetnej.

14. Na rysunku przedstawiony jest

a) wpustnik.
b) cyklina.
c) szczeliniak.
d) pobijak.


15. Grubość podkładu cementowego pod tynk kamieniarski powinna wynosić

a) 20÷40mm.
b) 5÷10 mm.
c) 10÷15 mm.
d) 12÷20mm.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16. Cienkowarstwowe tynki żywiczne najczęściej są nakładane warstwą grubości

a) 0,1-0,5mm.
b) 1-5 mm.
c) 2-15 mm.
d) 1,5-6,5mm.

17. Tynki kształtowane wykonuje w niezwiązanym narzucie wycinając kielnią wgłębienia,

imitujące
a) tynk nakrapiany.
b) tynk dziobany.
c) przełam cegły ceramicznej.
d) przełam kamienia naturalnego.

18. Prowadnice pod wykrój mocuje się do ściany po narzuceniu

a) gładzi.
b) narzutu.
c) obrzutki.
d) obrzutki i narzutu.

19. Podczas cofania wykroju po gzymsie

a) wyrównuje się zaprawę.
b) ścina nadmiar narzutu.
c) wyrównuje się obrzutkę.
d) ścina nadmiar obrzutki.

20. Profilowanie zatok krzywoliniowych wykonuje się przez obrót

a) wykroju prowadzonego po prowadnicy.
b) wykroju przybitego do ściany.
c) wykroju przybitego do łaty.
d) prowadnicy wokół osi.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie tynków zewnętrznych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

TEST II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej,, Wykonywanie tynków
zewnętrznych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.


Plan testu Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić rodzaj rusztowania drewnianego

C

P

c

2

Określić zastosowanie rusztowań na

wysuwnicach

C

P

a

3

Określić czas zużycia zaprawy

cementowo-wapiennej

C

P

d

4

Wskazać kolejność wykonania prac

tynkarskich

B

P

b

5

Określić grubość gładzi

C

P

d

6

Określić sposób przygotowania podłoża

metalowego pod tynk

C

P

c

7

Określić sposób zabezpieczenia siatki

stalowej

C

P

b

8

Wyjaśnić pojęcie tynków ciągnionych

B

P

a

9

Określić liczbę warstw podkładu pod

tynki szlachetne

C

P

c

10

Określić sposób wykonania tynków

narzucanych

C

P

d

11

Określić sposób oczyszczenia tynków

zmywanych

C

P

b

12

Rozróżnić rodzaj tynku specjalnego

B

P

d

13

Określić sposób wykonania boni

C

P

c

14

Określić sposób wykonania tynków

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

nakuwanych i młotkowanych

15

Określić rodzaje tynków cyklinowanych

C

P

b

16

Określić wpływ wilgoci na tynk

cienkowarstwowy

C

P

a

17

Scharakteryzować fakturę tynku

kształtowanego

C

PP

kamienia

naturalnego

18

Scharakteryzować montaż prowadnic

C

PP

obrzutki

19

Scharakteryzować obróbkę powierzchni

tynku za pomocą wykroju

C

PP

wyrównana

20

Określić sposób profilowanie zatok

krzywoliniowych

C

PP

łaty

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania tynków zewnętrznych. W części

podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest
prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do rusztowań zewnętrznych drewnianych zalicza się rusztowania drabinowe i

a) stolikowe.
b) na kozłach.
c) stojakowe.
d) ramowe.

2. Do nadbudowy lub remontów budynków albo gdy nie można rusztowania oprzeć na

gruncie, stosuje się rusztowania na
a) wysuwnicach.
b) kozłach.
c) stojakach.
d) linach.

3. Najdłuższy dopuszczalny czas zużycia zaprawy cementowo- wapiennej w temperaturze

około 20 wynosi
a) 3 godziny.
b) 2 godziny.
c) 4 godziny.
d) 5 godzin.

4. Do wykonania gładzi przystępuje się

a) po stężeniu obrzutki.
b) po przeschnięciu narzutu.
c) bezpośrednio po wykonaniu obrzutki.
d) bezpośrednio po oczyszczeniu podłoża.

5. Grubość gładzi w tynku trójwarstwowym wynosi

a) 3÷4 mm.
b) 9÷11 mm.
c) 6÷10 mm.
d) 4÷5 mm.

6. Tynkowane powierzchnie metalowe przed przystąpieniem do tynkowania należy

a) osłonić poziomymi pasami siatki z prześwitami.
b) osłonić pionowymi pasami siatki z prześwitami.
c) całkowicie osłonić siatką.
d) ponacinać na głębokość 6 cm.

7. W przypadku tynków zawierających cement siatka potynkowapowinna być dwukrotnie

powleczona
a) mlekiem wapiennym.
b) mlekiem cementowym.
c) zaczynem gipsowym.
d) mlekiem gipsowym.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

8. Tynki ciągnione są wykonywane za pomocą

a) wykrojów.
b) taśmy.
c) cykliny.
d) dziobaka.

9. Podkład pod tynki szlachetne wykonuje się jako

a) trzywarstwowy.
b) jednowarstwowy.
c) dwuwarstwowy.
d) czterowarstwowy.

10. Tynki narzucane wykonuje się podobnie jak

a) tynki cyklinowane.
b) tynki ciągnione.
c) tynki nakrapiane.
d) rapowane tynki jednowarstwowe.

11. Aby oczyścić powierzchnię tynku zmywanego przemywa się go rozcięczonym

a) roztworem mleka wapiennego.
b) kwasem solnym.
c) kwasem siarkowym.
d) octem.

12. Na rysunku przedstawiony jest tynk

a) narzucany.
b) gniazdkowy.
c) dociskany kielnią.
d) kraterowany.


13. Podczas wykonania boni rowkowanie wykonuje się

a) łatą.
b) wykrojem z tworzywa sztucznego.
c) wykrojem stalowym.
d) lancetem.

14. Do obróbki powierzchni tynku obrobionego po kamieniarsku metodą nakuwania

i młotkowania można przystąpić po
a) 5÷12 dniach twardnienia zaprawy.
b) 3÷5 dniach twardnienia zaprawy.
c) 9÷10 dniach twardnienia zaprawy.
d) 1÷3 dniach twardnienia zaprawy.

15. Zależnie od uziarnienia rozróżniamy trzy rodzaje tynków cyklinowanych

a) drobnoziarnisty, średnioziarnisty, wieloziarnisty.
b) drobnoziarnisty, średnioziarnisty, gruboziarnisty.
c) miałki, średnioziarnisty, gruboziarnisty.
d) piaskowy, żwirowy, gruboziarnisty.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

16. Jeżeli w trakcie wykonywania tynków cienkowarstwowych i przez 2-3 dni po ich

wykonaniu występuje mżawka lub mgła, może dojść do
a) zmiany stężenia barwnika.
b) zmycia wyprawy.
c) powstania prześwitów.
d) odpadania powłoki.

17. Tynki kształtowane wykonuje w niezwiązanym narzucie wycinając kielnią wgłębienia,

imitujące przełam …………………………………………………………………………...


18. Wykonując tynki ciągnione prowadnice pod wykrój mocuje się do ściany po

narzuceniu…………………………….


19. Podczas cofania wykroju po gzymsie zaprawa zostaje ……………………………………..

20. Profilowanie zatok krzywoliniowych wykonuje się przez obrót wykroju przybitego do …….
…………………























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie tynków zewnętrznych

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

18.

19.

20.

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

7. LITERATURA

1. Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA Warszawa 2002r.
2. Lankiewicz W. Urban L.: Roboty tynkarskie Arkady, Warszawa 1980r.
3. Martyniak W. Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 r.
4. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r.
5. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997r.
6. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r.
7. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997 z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie wykonywania robót
w budownictwie.

8. Wszechnica budowlana-praca zbiorowa. RSW, Warszawa 1988r.
9. Katalogi firm

