Kosz, 20-K-Nauka postawy i poruszania się w obronie, KONSPEKT LEKCJI: 20


KONSPEKT LEKCJI: 20

DATA: 03.10.2007

DYSCYPLINA: KOSZYKÓWKA

TEMAT: Nauka postawy i poruszania się w obronie.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ilość uczestników: 16

Klasa/ Płeć: IIIG / M

Czas trwania zajęć: 45 min.

Przybory: piłki do koszykówki, chorągiewki.

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

1.Umiejętności: nauka postawy i poruszania się w obronie.

2.Wiadomości. : uczeń zna celowość odpowiedniego poruszania się w obronie.

3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, siła nóg.

4.Akcent wychowawczy: systematyczność, dokładność.

Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1. „Berek naśladowca”- ćwiczący dobierają się w pary. Każdy z ćwiczących posiada piłkę. Pierwszy z pary na sygnał prowadzącego zaczyna wykonywać różne ćwiczenia z piłką(kozłowanie, zatrzymanie, obroty itp.), natomiast drugi z pary ma go naśladować.

1.W truchcie kozłowanie piłki lewą , a następnie prawą ręką.

2.W truchcie wyrzut piłki w górę i złapanie jej za plecami.

3.j.w. piłka ułożona na dłoniach jak do rzutu wyrzut piłki w górę i chwyt.

4.Pozycja zwarta podrzut piłki w górę wykonanie siadu prostego powstanie i złapanie piłki.

5.Pozycja rozkroczna chwyt piłki nad głową skłon tułowia w przód , pogłębienie skłonu.

6.Unoszenie ugiętych kolan i przekładanie piłki pod kolanami.

7.Leżenie przodem ramiona proste chwyt piłki wznos ramion z piłką skłon tułowia w tył.

8.Siad skrzyżny toczenie piłki dookoła bioder.

9.Kozłowanie piłki lewą ręką z jednoczesnym wykonaniem przysiadu.

10.Pozycja rozkroczna skrętoskłony z piłką do nogi lewej i prawej.

11.Leżenie tyłem w oparciu na przedramionach piłka między kostkami na sygnał wznos nóg i opust.

12.Piłka między kolanami podskoki z piłką.

2 min.

11 min.

- w rozsypce na sali na liniach boiska

- rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego

-później następuje zmiana w parach

Ćwiczący ustawieni w szeregu wzdłuż linii końcowej poruszają się z jednego na drugi koniec boiska.

Ćwiczący ustawieni w rozsypce na połowie boiska do koszykówki.

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

1„Sztafeta z rzutem na kosz”- z pośród uczestników wybieramy dwie drużyny. Jedna piłka na drużynę. Pierwszy z rzędu kozłuje dowolną ręką w stronę tyczek( trzech),następnie omija je kozłując, gdzie następnie chwyta piłkę i wykonuje rzut po kozłowaniu( dwutakt), zbiera piłkę(czy trafi do kosz, czy nie trafi) i wraca do drużyny kozłując piłkę. Gdzie przekazuje piłkę drugiemu w rzędzie, który wykonuje dokładnie to samo. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie 10 punktów.

Nauczyciel dokładnie opisuje i pokazuje technikę wykonania postawy i poruszania się w obronie.

2.Wyścigi do wyznaczonych punktów z ustawienia w rzędach i szeregach krokiem odstawno-dostawnym

3.Ćw. ustawieni w szeregu na sygnał prowadzącego przyjmują postawę obronną

4.Ćw. ustawieni w rozsypce twarzą do prowadzącego, wykonują step w miejscu na hasło „postawa” powtarzają głośno podane hasło i uderzając dłońmi o podłoże przyjmują postawę obronną, po czym znowu wykonują step

5.Zabawa-ćw. parami, przodem do siebie przyjmują postawę obronną, na sygnał każdy z nich stara się uderzyć partnera w udo. Za każde uderzenie 1 pkt.

6.Ćw. ustawieni (tyłem do kierunku poruszania się) na linii boiska do siatkówki, rozpoczynają poruszanie się krokiem odstawno-dostawnym w postawie do końca linii, następnie biegną tyłem do wyznaczonej linii i kontynuują poruszanie się w obronie

7.Ćw. ustawieni w rozsypce twarzą do prowadzącego na hasło „postawa” powtarzają głośno hasło i uderzając dłońmi o podłoże przyjmują postawę obronną. Po przyjęciu postawy przesuwają się krokiem odstawno-dostawnym w kierunku wskazanym przez prowadzącego. Podczas ćw. głośno powtarzają kierunek poruszania np. „prawo, lewo, przód, tył”

8.Ustawienie j.w. - prowadzący porusza się po boisku a ćw. naśladują jego ruchy-porusza się krokiem odstawnym na boki, w przód i tył, wykonuje siady i stepy oraz głośno krzyczy kierunek

9.Gra właściwa( na połowie boiska)

25 min.

-ustawienie w rzędach na linii bocznej boiska do koszykówki

-przegrani wykonują 10 żołnierzyków

-zwracamy uwagę na poprawne wykonanie techniki

-nauczyciel koryguje błędy

-nauczyciel obserwuje i koryguje błędy

-przegrany z pary wykonuje 5 pompek

-korekcja błędnego

ustawienia i poruszania się

5.Uspokojenie organizmu

1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki.

1 min.

Ustawienie w rozsypce,

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

2 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

1 min.


