Scenariusze zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5

Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta na farmie

Temat zajęć: Gdzie są zwierzęta?

Data: 27.01.2016

Czas: 30 min

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: nauka nazw zwierząt: duck, cow, sheep,

utrwalanie nazw zwierząt: horse,dog

Cele operacyjne: Dziecko

- rozpoznaje i nazywa zwierzęta : duck, sheep, cow, horse, dog,

- śpiewa piosenkę ,, How many dogs”

- utrwala umiejętność przeliczania

- utrwala kolory

- koloruje wybrane zwierzę

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: pacynka pieska Boba, plastikowe pieski, worek, plastikowe zwierzęta, kolorowanki, kredki

Przebieg zajęć

  1. Nauczyciel wita się z dziećmi przy pomocy pacynki pieska Boba. Bob ściska dłoń każdego dziecka mówiąc : Hello, Karolina! Dziecko podaje dłoń i odpowiada: Hello, Bob!

  2. ,,How many dogs?”- Nauczyciel prosi dzieci, by odnalazły ukrytych w sali braci Boba (plastikowe pieski) i położyli je na środku dywanu. Następnie wspólnie śpiewają piosenkę ,,How many dogs?”i przeliczają odnalezione pieski.

  3. ,,Przyjaciele Boba”. Dzieci zgromadzone w kole na dywanie. Nauczyciel informuje dzieci, że Bob chciałby im przedstawić kilkoro swoich przyjaciół z farmy. Podaje pieskowi worek, ten chce wysypać jego zawartość, ale worek jest pusty. Nauczyciel pyta Boba ,,What’s the matter?” Bob odpowiada nauczycielowi na ucho. Nauczyciel wyjaśnia, że zwierzęta uciekły z worka. Pyta głośno ,,Where’s the cow? I chodząc po sali, naśladuje dźwięk jaki wydaje krowa i szuka zabawki krowy. Po odnalezieniu pokazuje ją dzieciom i mówi ,,cow”, dzieci powtarzają, a nauczyciel odkłada zabawkę na środku dywanu. ( zabawa trwa, aż zostaną odnalezione wszystkie zwierzęta). Na koniec nauczyciel wskazuje i nazywa dane zwierzę, a dzieci powtarzają.

  4. ,,Colour the animal”- dzieci losują kartki, na których są narysowane zwierzęta, nazywają wylosowane zwierzę i kolorują. Po skończonej pracy nauczyciel prosi, aby każde dziecko pożegnało się ze zwierzątkiem mówiąc: ,,Bye, bye (duck)!”

  5. Na koniec wszystkie dzieci żegnają Boba mówiąc: ,,Bye, bye Bob”. Nauczyciel odkłada pacynkę w stałe miejsce (zbudowana podczas spontanicznej zabawy buda z klocków)









































Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta na farmie

Temat zajęć: Farmer Brown

Data:02.02.2016

Czas: 30 min

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: utrwalanie nazw zwierząt: horse,dog, duck, cow, sheep

nauka piosenki ,,,Farmer Brown”

Cele operacyjne: Dziecko

- rozpoznaje i nazywa zwierzęta : duck, sheep, cow, horse, dog,

- śpiewa piosenkę ,, Farmer Brown”

- przeliczania ilustracje

- utrwala rozumienie polecenia ,,Stand up”

- koloruje postać farmera

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: lalka farmer, kolorowanki, kredki, płyta z piosenką

Przebieg zajęć

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”- dzieci wspólnie z nauczycielem i pacynką Bobem śpiewają piosenkę.

  2. Nauczyciel prosi , aby dzieci przyniosły kolorowanki zwierząt, które wykonały wczoraj. Następnie prosi kolejno: ,,Stand up ducks, cow, horse, sheep”. Dzieci wykonują polecenie.

  3. Nauczyciel wyjaśnia w imieniu Boba, że zaprosił dziś do przedszkola farmera, który nazywa się Brown (nauczyciel stawia przed dziećmi lalkę farmera). Prosi dzieci aby przywitały farmera mówiąc: ,,Hello, farmer Brown!”, nauczyciel odpowiada w imieniu farmera.

  4. ,,Farmer Brown”- nauczyciel wyjaśnia, że za chwilę włączy dzieciom piosenkę o farmerze. Następnie pyta czy dzieci zrozumiały o czym jest? Następnie włącza po jednej zwrotce i prosi, aby dzieci, które mają obrazek ze zwierzątkiem, o którym była dana zwrotka, podniosły obrazek do góry (i tak postępuje przy wszystkich zwierzętach). Następnie prosi, aby odłożyć kolorowanki na środku dywanu. Prosi wybrane dzieci o przeliczenie każdego rodzaju zwierząt.

  5. Chętne dziecko naśladuje jedno ze zwierząt z piosenki, a pozostałe dzieci odgadują jego nazwę.

  6. Wspólne śpiewanie piosenki ,,Farmer Brown”

  7. Dzieci koloruj postać farmera (jeśli wystarczy czasu).

  8. Pożegnanie piosenką: ,,Goodbye everyone”

PIOSENKA:

Farmer Brown has a farm.

E-I-E-I-O

On the farm there is a duck.

Quack, quack! Quack, quack!

E-I-E-I-O

On the farm there is a cow.

Moo, moo! Moo, moo!

E-I-E-I-O

On the farm there is a horse.

Neigh, neigh! Neigh, neigh!

E-I-E-I-O

On the farm there is a sheep.

Baa, baa! Baa, baa!

E-I-E-I-O

Farmer Brown has a farm.

E-i-e-i-o




































Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta na farmie

Temat zajęć: Co to jest?

Data:03.02.2016

Czas: 30 min

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: utrwalanie nazw zwierząt duck, cow, sheep, horse,dog

utrwalanie pytania: ,,What’s this?”

Cele operacyjne: Dziecko

- rozpoznaje i nazywa zwierzęta : duck, sheep, cow, horse, dog,

- śpiewa piosenkę ,, Farmer Brown”

- utrwala umiejętność przeliczania

- rozpoznaje zwierzę po wydawanym dźwięku

-reaguje odpowiednim ruchem na polecenia

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Metody pracy: aktywizujące, TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: pacynka pieska Boba, ilustracje zwierząt

Przebieg zajęć

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”-dzieci wspólnie z nauczycielem i pacynką Bobem śpiewają piosenkę.

  2. ,,Głuchy telefon”- nauczyciel podaje pierwszemu dziecku na ucho nazwę zwierzęcia (duck, sheep, horse, dog, cow), gdy ostatnie dziecko powtórzy prawidłowo nazwę, wskazuje właściwą ilustrację, nauczyciel mówi: ,,Well done” i zabawa trwa nadal, aż nauczyciel poda wszystkie nazwy zwierząt.

  3. ,,Animal statues”- zabawa ruchowa. Dzieci stoją w kole. Na hasło: ,,Let’s be ducks”- dzieci ruchem i dźwiękiem naśladują kaczkę chodząc wokół sali. Na hasło ,,Freeze”-zatrzymują się i naśladują kolejne zwierzęta podane przez nauczyciela.

  4. ,,What’s this?”- dzieci siedzą w kole i losują po jednym obrazku zwierzęcia, a następnie zadają pytanie wybranemu koledze/koleżance ,,What’s this?” i podają dźwięk wydawany przez to zwierzę. I tak zabawa trwa aż wszystkie dzieci zadadzą pytanie i odpowiedzą.

  5. ,,Farmer Brown”- dzieci podzielone na 4 grupy (duck, sheep, cow, horse), śpiewają piosenkę z podziałem na role

  6. Pożegnanie z wykorzystaniem pacynki-dzieci podają rękę pieskowi i mówią: ,,Bye, bye Bob”



Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta na farmie

Temat zajęć: Nowy przyjaciel Boba

Data:11.02.2016

Czas: 30 min

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: nauka słów: pig, sad, happy

utrwalanie nazw zwierząt: horse, dog duck, cow, sheep

Cele operacyjne: Dziecko

- rozpoznaje i nazywa zwierzęta : duck, sheep, cow, horse, dog, pig

- śpiewa piosenkę ,, Farmer Brown”

- używa słów ,,sad”, ,,happy”

- rysuje zwierzę

- używa zdania:,,The duck (pig,itp…) is happy/sad.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: pacynka pieska Boba, kolorowanki, kredki, ilustracje zwierząt

Przebieg zajęć

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”- dzieci wspólnie z nauczycielem i pacynką Bobem śpiewają piosenkę.

  2. ,,My new friend”- nauczyciel informuje dzieci, że Bob zaprosił dziś na zajęcia nowego przyjaciela-świnkę i kładzie przed dziećmi plastikową świnkę mówiąc: ,,It’s a pig” i prosi dzieci o powtórzenie. Włącza piosenkę ,,Farmer Brown”, podczas której dzieci przekazują sobie z rąk do rąk zabawkę świnkę. Gdy muzyka milknie, dziecko które trzyma świnkę mówi głośno: ,,Pig” i zabawa trwa dalej.

Po skończonej piosence nauczyciel słucha co mówi do niego piesek, Bob i informuje dzieci, że Bob zauważył, że świnka jest smutna- ,,The pig is sad” (pokazuje ilustrację smutnej buzi). Pyta dzieci, czy wiedzą dlaczego. Jeśli dzieci nie odgadną nauczyciel mówi, że świnka jest smutna, bo nikt nie wymienił jej w piosence. Nauczyciel prosi dzieci, aby zaśpiewały piosenkę ,,Farmer Brown” i dodały do niej zwrotkę o śwince. Nagle świnka zaczyna podskakiwać (przy pomocy nauczyciela), a nauczyciel mówi: ,,The pig is happy” (i pokazuje ilustrację wesołej buzi)

  1. ,,Sad/ happy”- nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację uśmiechniętej buzi i mówi: ,,happy”-prosi dzieci o powtórzenie; tak samo postępuje z ilustracją smutnej buzi. Prosi dzieci, aby skakały z radości, gdy powie: ,,happy” i siedziały ze smutną miną na hasło: ,,Sad”.

  2. ,,Sad or happy?”- Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje poznanych ostatnio zwierząt, przy czym każde zwierzę jest albo uśmiechnięte, albo ma smutna minę. Nauczyciel pokazując ilustrację pyta każde dziecko, np. ,,Patryk, The dog is sad or happy”, dzieci odpowiadają, jeśli mają kłopot z rozumieniem, nauczyciel wyjaśnia w języku polskim.

  3. Dzieci wybierają jedno z poznanych ostatnio zwierząt i rysują je z wesołą lub smutną miną. Po skończonej pracy pokazują wszystkim swoje zwierzę i mówią odpowiednio, np. ,,The duck is happy”.

  4. ,,Goodbye everyone”-pożegnanie piosenką















































Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta

Temat zajęć: Poznajemy pieska Boba i jego przyjaciół

Data: 08.01.2016

Czas: 30 min.

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: nauka nazw zwierząt: dog, , rabbit, horse, cat, bird

Cele operacyjne: Dziecko

- rozpoznaje i nazywa zwierzęta : dog, rabbit, horse, cat, bird

- używa zwrotu ,,I’m…( Julia)” oraz ,,Goodbye”

- uczestniczy w grze

- naśladuje dźwięk wybranych zwierząt

- rysuje po śladzie kota


Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: maskotka pieska Boba, ilustracje zwierząt, pudełko,

Przebieg zajęć

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”- dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę.

  2. Nauczyciel rzuca piłeczkę kolejno do dzieci i prosi: ,,Can you count to five, four,eight,…?”; dziecko wymienia liczebniki, odrzuca piłkę i nauczyciel ponawia prośbę wobec innych dzieci.

  3. Nauczyciel włącza odgłos szczekającego psa. Pyta dzieci, czy rozpoznają ten odgłos i prosi, aby odnalazły to zwierzę (maskotkę) w naszej sali. Sam również udaje się na poszukiwanie i odnajduje pieska za drzwiami. Wszyscy siadają na dywanie i nauczyciel pyta pieska:

,,Hello. Who are you”. Nauczyciel odpowiada za pieska: ,,I’m Bob. I would you like to play with you”.Nauczyciel przedstawia się pieskowi i to samo proponuje dzieciom. Każdy z nich podchodzi do maskotki, trzyma ją za łapę i mówi: ,,Hello Bob. I’m…(Julia, Sebastian,…)

  1. ,,Prezent od Boba”-nauczyciel przynosi pudełko z ukrytymi ilustracjami zwierząt (kota, psa, królika, ptaszka, konia). Wyjmuje odsłaniając kolejne fragmenty ilustracji i pyta dzieci:,,What’s this? Dzieci odpowiadają po polsku, następnie nauczyciel podaje nazwę w języku angielskim, a dzieci powtarzają.

  2. ,,Kim jestem?”- jedno z dzieci naśladuje dźwięk wybranego zwierzęcia poznanego przed chwilą, a pozostałe odgadują je i podają jego nazwę po angielsku

  3. ,,Narysuj kota”-nauczyciel pokazuje dzieciom kartki z ,,wykropkowanym” kotem i mówi:

,,Draw a cat”.

  1. Nauczyciel mówi dzieciom, że Bob jest trochę zmęczony i musi odpocząć. Prosi, aby każde z dzieci pożegnało się z nim podając mu rękę i mówiąc: ,,Goodbye, Bob”



























































Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta

Temat zajęć: Przyjaciele pieska Boba

Data:14.01.2016

Czas: 30 min

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: utrwalanie nazw zwierząt: rabbit, horse, bird,cat, dog

zapoznanie z pytaniem: ,,How many …?”


Cele operacyjne: Dziecko

- rozpoznaje i nazywa zwierzęta : rabbit, horse, bird,cat, dog

- śpiewa piosenkę ,, How many dogs?”

- koloruje wskazane przez nauczyciel zwierzęta

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: pacynka pieska Boba, pudełko, plastikowe pieski, kolorowanki, kredki, ilustracje zwierząt

Przebieg zajęć

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”- dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę.

  2. Maskotka-piesek Bob wita się z dziećmi mówiąc:,,Hello!”, dzieci odpowiadają: ,,Hello, Bob”.

  3. Nauczyciel wiesza na tablicy plakat przedstawiający poznane ostatnio zwierzęta i pyta dzieci: ,,What’s this?” Chętne dzieci odpowiadają, a następnie wszystkie dzieci powtarzają.

  4. Nauczyciel prosi chętne dziecko o przeliczenie znajdujących się tam zwierząt. Następnie pyta:,,How many rabbits?” i wyjaśnia znaczenie tego pytania. Ponawia to pytanie wobec innych zwierząt będących na plakacie.

  5. Piesek Bob informuje dzieci, że przyprowadził ze sobą dziś swoich przyjaciół. Na razie są oni schowani w pudełku. A kim są to trzeba będzie odgadnąć słuchając piosenki (Nauczyciel włącza nagranie, dzieci słuchają i odpowiadają: ,,Dogs”. Nauczyciel wyjmuje z pudełka 10 plastikowych psów i pyta dzieci:,,How many dogs?”.Dzieci przeliczają i podają wynik.

  6. ,,How many dogs?”- nauczyciel prosi dzieci o wysłuchanie piosenki jeszcze raz. Następnie dzieci uczą się piosenki powtarzając fragmentami za nauczycielem. Próbują śpiewać piosenkę dołączając klaskanie.

  7. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki i prosi o pokolorowanie tych zwierząt, które wymieni.

  8. ,,Goodbye everyone”-pożegnanie piosenką





PIOSENKA:

,,Dogs, dogs.

How many dogs? x 2

1,2,3

4,5,6

7,8,9

10!”

















































Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta

Temat zajęć: 101 dalmatyńczyków

Data: 15.01.2016

Czas: 30 min

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: -rozwijanie umiejętności przeliczania

- utrwalanie pytania ,,How many…” oraz piosenki ,,How many dogs?”

Cele operacyjne: Dziecko

- śpiewa piosenkę ,, How many dogs?”

- przelicza palce oraz pieski na ilustracji

- koloruje wskazane przez nauczyciel zwierzęta

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: pacynka pieska Boba, pudełko, plastikowe pieski, kolorowanki, kredki, ilustracje psów

Przebieg zajęć

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”- dzieci wspólnie z nauczycielem i pieskiem Bobem śpiewają piosenkę.

  2. Nauczyciel pokazuje dzieciom pewną liczbę palców i pyta:,,How many fingers?”. Chętne dziecko przelicza.

  3. ,,101 dalamtyńczyków”. Nauczyciel pokazuje dzieciom plakat przedstawiający kadr z filmu ,,101 dalmatyńczyków”; rozmowa na temat filmu i jego bohaterów.

  4. ,,How many dogs?”. Dzieci losują z pudełka karteczki z narysowanymi dalmatyńczykami (1-10). Następnie nauczyciel prosi o przeliczenie piesków i odpowiedź na pytanie:,,How many dogs?”. Dzieci odpowiadają, a nauczyciel wiesza na tablicy kartoniki z daną liczbą.

  5. Wspólne śpiewanie piosenki ,,How many dogs?” , a następnie w grupach, parami i solo.

  6. Nauczyciel rozdaje kolorowankę z dalmatyńczykami i mówi: Please, colour five dogs”.

  7. Pożegnanie wspólnym odśpiewaniem piosenki ,,How many dogs?”









Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta

Temat zajęć: Czarno-białe psy

Data: 22.01.2016

Czas: 30 min

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: -nauka kolorów: black, white

- utrwalanie nazw zwierząt: cat, dog, horse, rabbit, bird


Cele operacyjne: Dziecko

- rozpoznaje i nazywa zwierzęta : rabbit, horse, bird,cat, dog

- śpiewa piosenkę ,, How many dogs?”

- koloruje wskazane przez nauczyciel zwierzęta

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: pacynka pieska Boba, czarna i białą kartka, ilustracje zwierząt,

Przebieg zajęć

  1. Powitanie z pieskiem Bobem

  2. ,,How many dogs?”- wspólne zaśpiewanie piosenki, rozmowa na temat kolorów dalmatyńczyków

  3. ,,Black/white”-zabawa ruchowa

Nauczyciel pokazuje dzieciom dwie kartki białą i czarną, nazywając odpowiednio: black, white (dzieci powtarzają). Następnie gdy nauczyciel mówi i pokazuje czarną dzieci powtarzają i wstają, gdy pokazuje białą-podskakują i powtarzają. Po kilku próbach z pokazywaniem nauczyciel zawiesza te kartki w dwóch różnych miejscach w sali. Włącza muzykę podczas której dzieci tańczą. Gdy muzyka się zatrzymuje nauczyciel mówi: black lub white i dzieci mają za zadanie ustawić się przy odpowiedniej kartce.

  1. Nauczyciel zawiesza na tablicy ilustracje poznanych zwierząt. Prosi kolejno dzieci o zasłonięcie oczu ( w tym czasie zdejmuje jeden obrazek) i prosi dziecko o odgadnięcie czego brakuje.

  2. ,,Point to…”- nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje, na których znajdują się poznane zwierzęta w dwóch kolorach: czarnym lub białym. Nauczyciel prosi kolejno dzieci: ,,Marta, point 2 black, horses.” lub ,,Kasia, point 1 white rabbit”.

  3. ,,Goodbye dogs”- na pożegnanie każde z dzieci wybiera jeden z obrazków i żegna się ze zwierzątkami przedstawionymi na tej ilustracji, mówiąc ,,Goodbye, (i nazwę zwierząt, które widzi na obrazku).

Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta egzotyczne

Temat: W zoo

Data: 25.02.2016

Czas: 30 min.

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: Nauka nazw zwierząt: zebra, giraffe, elephant,lion

Cele zajęć: Dziecko:

- nazywa kolory

- rozpoznaje zwierzęta na ilustracji

-nazywa zwierzęta w języku angielskim

-powtarza za nauczycielem tekst rymowanki

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: maskotka pieska Boba, ilustracje zwierząt (przykryte początkowo czarną kartką)

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel wita się z dziećmi przy pomocy pieska Boba.

  2. Piesek Bob wskazuje wybrany kolor i pyta kolejno dzieci: np,,Julia, What’s colour is it?”

  3. Nauczyciel pyta Boba czy odwiedził ostatnio jakieś ciekawe miejsce. Piesek odpowiada, że był w Zoo i widział wiele pięknych zwierząt. Nawet zrobił zdjęcia i przyniósł je pokazać dzieciom. Nauczyciel wyjmuje z torby zdjęcia, ale zasłonięte czarną kartką (odsłonięty jest tylko fragment ilustracji). Nauczyciel informuje pieska, że widać tylko fragment zdjęcia, ale piesek się tym nie martwi, mówi, że dzieciaki na pewno rozpoznają jakie zwierzę ukryło się na zdjęciu.

Nauczyciel pokazuje dzieciom kolejno obrazki, jeśli dzieci odgadną, nauczyciel podaje ich angielską nazwę. Dzieci powtarzają za nauczycielem. Na koniec wszyscy powtarzają wszystkie nazwy zwierząt.

  1. Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje zwierząt. Prosi kolejno dzieci: ,,Marta, point to the (np. ) giraffe”, i tak postępuje aż wszystkie dzieci wezmą udział w zabawie

  2. Nauczyciel przy pomocy rymowanki (Abracadabra, Listen to me. You are zebra, 1,2,3) zamienia dzieci w zwierzęta. Dzieci mają za zadanie poruszać się jak zwierzę w które zamienił je nauczyciel

  3. Chętne dzieci losują obrazek i pokazują nauczycielowi, a ten mówi ,np. ,,Lion, lion. It’s a lion”. I tak postępuje wobec innych obrazków. Przy kolejnym powtórzeniu nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje i wszyscy razem powtarzają zdania. Na koniec nauczyciel prosi, aby wszyscy powiedzieli razem zdania.

  4. Dzieci żegnają się z pieskiem Bobem mówiąc :,,Goodbye, Bob”

Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta egzotyczne

Temat: Zgadnij, co to?

Data: 26.02.2016

Czas: 30 min.

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: nauka nazwy : hippo

utrwalanie nazw zwierząt: zebra, giraffe, elephant,lion

utrwalanie zwrotów: stand up, jump, turn around, touch your nose

Cele zajęć: Dziecko:

- rozpoznaje dotykiem i nazywa zwierzęta

- reaguje ruchem na polecenie nauczyciela

-koloruje ilustrację wybranego zwierzęcia

- rozpoznaje na rysunku i nazywa hipopotama

-powtarza za nauczycielem tekst rymowanki

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: maskotka pieska Boba, worek, plastikowe figurki zwierząt, kolorowanki zwierząt , kartka, mazak, kredki,

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”-wspólne śpiewanie piosenki

  2. Nauczyciel trzyma worek ze zwierzątkami poznanymi ostatnio. Dzieci losują kolejno jedno zwierzę i nie wyjmując z worka rozpoznają dotykiem i podają nazwę po angielsku.

  3. Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowanki poznanych zwierząt. Prosi dzieci o pokolorowanie i powrót na dywan. Dzieci zgromadzone na dywanie podnoszą kolejno swoją kolorowankę i nazywają zwierzę, które kolorowali.

  4. Nauczyciel prosi, aby dzieci, które trzymają obrazek danego zwierzęcia, wykonały to o co poprosi:

,,Lion, stand up”

,,Giraffe, turn around”

,,Elephant, touch your nose”

,,Zebra, jump up”

  1. Nauczyciel rysuje na kartce hipoptama i pyta: What is this? Po odpowiedzi dzieci nauczyciel podaje nazwę po angielsku-dzieci powtarzają. Nauczyciel mówi: Hippo, hippo it’s a hippo”-dzieci powtarzają

  2. Dzieci wraz z nauczycielem powtarzają tekst rymowanki poznanej wczoraj , dołączając na końcu zdanie o hipopotamie.













































Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta egzotyczne

Temat: Małe małpki

Data: 02.03.2016

Czas: 30 min.

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: Nauka słowa ,,monkey”

Utrwalanie pytania ,,What’s missing?”

Zapoznanie z piosenką ,,Five little monkeys”

Cele zajęć: Dziecko:

-nazywa zwierzęta w języku angielskim

- ćwiczy spostrzegawczość

-odpowiada na pytanie ,,What’s missing?”

-ogląda teledysk do piosenki ,,Five little monkeys”

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: komputer z podłączeniem do internetu, ilustracje zwierząt poznanych wcześniej, kółka do ułożenia małpki, kartki, klej

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”

  2. Nauczyciel rozkłada przed dziećmi lustracje zwierząt poznanych ostatnio. Prosi o nazwanie ich i przeliczenie.

Prosi jedno z dzieci o zamknięcie oczu i zabiera jeden z obrazków, a następnie pyta to dziecko, What’s missing?”

  1. Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację małpki i nazywa: ,,monkey”. Dzieci powtarzają. Nauczyciel informuje, że za chwilę włączy film o 5 małych małpkach. Prosi o uważne oglądanie. Po obejrzeniu omawia wraz z dziećmi film i wyjaśnia poszczególne zwroty.

  2. Nauczyciel pokazuje dzieciom małpkę ułożoną z kółeczek. Pokazuje sposób składania kółeczek. Rozdaje dzieciom kartki i kółeczka i prosi o ułożenie z nich małpki i przyklejenie do kartki.

  3. Na zakończenie nauczyciel jeszcze raz włącza dzieciom nagranie.

  4. Pożegnanie piosenką ,,Goodbye everyone”





Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Zwierzęta egzotyczne

Temat: Małpki i przyjaciele

Data: 07.03.2016

Czas: 30 min.

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: Wdrażanie do posługiwania się pytaniem: ,,Is it a…”

Utrwalanie nazw zwierząt: lion, giraffe, elephant, zebra, monkey, hippo

Inscenizacja ruchowa do piosenki ,,Five little monkeys”

Cele zajęć: Dziecko:

-nazywa zwierzęta w języku angielskim

- Ilustruje ruchem treść piosenki ,,Five little monkeys

-odpowiada na pytanie ,,What’s missing?”

-układa puzzle

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: komputer z podłączeniem do internetu, ilustracje zwierząt poznanych wcześniej, puzzle

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie z pieskiem Bobem piosenką ,,Hello how are you?”

  2. Piesek Bob przyniósł dzieciom kolejne fotografie zwierząt tym razem wykonane prawidłowo. Mówi, że chciałby sprawdzić czy dzieci pamiętają nazwy tych zwierząt w języku angielskim. Pokazuje dzieciom wybrane zdjęci i pyta: ,,Is it a lion?” (nauczyciel podpowiada dzieciom, że piesek zapytał czy to jest lew, jeśli tak to dzieci mają odpowiedzieć ,,Yes”, jeśli nie-,,No”)

  3. Nauczyciel włącza dzieciom teledysk o małapkach, by przypomnieć ich historyjkę. Następnie prosi 7 chętnych dzieci o pomoc. Rozdaje 5 dzieci opaski i mówi, że będą małpkami, 1 dziecku fartuszek i mówi że będzie mamą, ostatniemu dziecku stetoskop i mówi, że będzie doktorem. Nauczyciel mówi tekst historyjki o małpkach, a dzieci ogrywają role przydzielone im przez nauczyciela, zgodnie z treścią

  4. Nauczyciel prosi, aby dzieci powiedziały rymowankę, którą znają o zwierzętach i dodały do niej zdanie: ,,Monkey, monkey. It’s a monkey”

  5. Dzieci otrzymują puzzle ze zwierzątami poznanymi ostatnio , układają i podają nazwę ułożonego zwierzątka

  6. Pożegnanie piosenką: ,,Goodbye everyone”



Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Easter

Temat: Święta wielkanocne

Data: 11.03.2016

Czas: 30 min.

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: Nauka słów związanych z Wielkanocą: Easter, egg, basket, Easter rabbit

Zapoznanie ze zwyczajami wielkanocnymi za granicą

Cele zajęć: Dziecko:

-opowiada o zwyczajach Świąt Wielkanocnych

- powtarza nazwy Easter, egg, basket, Easter rabbi

- nazywa kolory

-przelicza jajka

-koloruje jajko wielkanocne

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: kolorowe jajka, koszyk, pluszowy zając, kartki, kredki

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”

  2. Rozmowa na temat Świąt Wielkanocnych w Polsce. Dzieci opowiadają o zwyczajach polskich, a nauczyciel o zwyczajach panujących w Wielkiej Brytanii

  3. Nauczyciel pokazuje dzieciom koszyk i nazywa: basket-prosi dzieci o powtórzenie; pokazuje jajko i mówi egg-dzieci powtarzają; pokazuje pluszowego królika i mówi easter rabbit-dzieci powtarzają. Jeszcze raz wskazuje, nazywa, dzieci powtarzają

  4. Nauczyciel wysypuje z woreczka kolorowe jajka i prosi chętne dziecko o przeliczenie jajek. Wskazując poszczególne jajka, pyta:,,What colour is it?”

  5. Nauczyciel prosi kolejno dzieci: ..Michał, point to the …(red) egg.(zabawa trrwa aż wszystkie dzieci wezmą udział.

  6. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki w kształcie jajka i prosi o ich ozdobienie kredkami. W trakcie kolorowania podchodzi do wybranych dzieci i pyta:,,What colour is it?”

  7. Pożegnanie piosenką ,,Goodbye everyone”





Scenariusze zajęć z języka angielskiego w grupie dzieci 5-letnich

Krąg tematyczny : Easter

Temat: Święta wielkanocne

Data: 11.03.2016

Czas: 30 min.

Prowadząca: Joanna Olendzka

Cel główny: Nauka piosenki Easter rabbit

Utrwalanie nazw zwierząt

Cele zajęć: Dziecko:

-śpiewa piosenkę i naśladuje ruchem jej treść

-nazywa zwierzęta

-obiega wszystkie dzieci gdy usłyszy słowo: ,,Go!”

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: aktywizujące,TPR, praca własna dziecka

Pomoce dydaktyczne: żółte jajka niespodzianki zilustracjami zwierząt, które dzieci poznały w tym roku, koszyk, płyta z piosenką

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie piosenką ,,Hello, how are you?”

  2. Przypomnienie wiadomości na temat Wielkanocy oraz nazw przedmiotów z nią związanych

  3. Nauczyciel włącza dzieciom piosenkę ,Easter rabbit” i naśladuje ruchem jej treść; wyjaśnia dzieciom poszczególne zwroty, m.in., ten, że w tej piosence zając przynosi jajka. W tym momencie puka ktoś do drzwi-nauczyciel otwiera, ale za nimi nikogo nie ma. Jest za to koszyk pełen jajek niespodzianek.

  4. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy. Proponuje jajko temu dziecku, które wskaże mówiąc wyliczankę:

,,One egg, two eggs, three eggs, Go!”

Dziecko na które wskaże mówiąc Go” obiega siedzących naokoło i otrzymuje za to jajko niespodziankę. Gdy wszystkie dzieci już dostają jajka, nauczyciel informuje, że w środku każdego jajka jest ukryty obrazek przedstawiające jakieś zwierzę, które dzieci poznały. Prosi, aby każdy otworzył jajko i podał nazwę w języku angielskim. Za to otrzymuje jajko z czekolady i może je zjeść.

  1. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy przy piosence ,,Easter rabbit”-dzieci śpiewają z nauczycielem i naśladują jego ruchy

  2. Nauczyciel żegna się z dziećmi mówiąc ,,Goodbye”



PIOSENKA

Easter rabbit x 2

Hop,hop,hop x2

Bring us eggs for Easter x2

Never stop x2



