Scenariusz zajęcia z zakresu literatury dziecięcej z elementami dramy

Scenariusz zajęcia z zakresu literatury dziecięcej z elementami dramy


TEMAT: "Kopciuszek" - czy warto być miłym dla innych ludzi?
grupa wiekowa: 5 - 6 latki

POMOCE:
sylwety papierowe postaci z bajki, emblematy z minami (dobra, zła), dowolna muzyka z CD, skakanki (jedna dla dwojga dzieci), nożyczki, kartki, kredki, medale: "Jestem dobrym kolegą".

FORMA PRACY:
grupowa, zespołowa, indywidualna.

CEL GŁÓWNY: budzenie zainteresowania literaturą dziecięcą.

CELE OPERACYJNE:

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Dzieci siedzą z nauczycielką w kole. Nauczycielka wita się z dziećmi zabawą: "Iskierka", mówiąc: "Dzień dobry" ( wszyscy trzymają się za ręce).

  2. Wprowadzenie bajki: "Kopciuszek"-
          Nauczycielka pyta, czy dzieci znają taką bajkę (dobrze jest, gdy bajka zostanie przedstawiona dzieciom wcześniej). Nauczycielka krótko opowiada bajkę, wyliczając najważniejsze wydarzenia, dzieci z nauczycielką wymieniają postaci występujące w bajce, nauczycielka w trakcie opowiadania zawiesza w widocznym miejscu ilustracje z postaciami z bajki, dzieci określają cechy charakteru tych postaci, naśladyją minami zachowanie postaci "dobra" lub "zła". Nauczycielka rozdaje dzieciom emblematy z minami, wyjaśnia co one oznaczają i prosi, by dzieci umieściły je pod właściwymi postaciami z bajki.

  3. Dzieci siadają na dywan nauczycielka pyta:

    • jak macochja i jej córki traktowała Kopciuszka?

    • czy było to właściwe zachowanie? Dlaczego?

    • dlaczegomacocha nie zabrała Kopciuszka na bal?

  4. Nauczycielka opoawiada dalszy ciąg bajki, dzieci włączają się do opowieści.

  5. Zabawa: "Wyjazd Kopciuszka na bal"- dzieci dobierają się parami, nauczycielka rozdaje im skakanki (po jednej na parę), dzieci ustalają kto jest koniem, a kto woźnicą (później zmiana): konie - kląskają, woźnice krzyczą: "wio! prr!", na hsło nauczycielki: "Pałac" wszyscy stają.

  6. Zabawa: "Witamy królewicza"- nauczycielka jest teraz królewiczem- stoi, dzieci są gośćmi zaproszonymi na bal, na hasło: "Powitanie", każde dziecko odgrywa scenkę powitania księcia.

  7. Zabawa: "Bal" - dzieci mogą dobrać się parami, mogą teą tańczyć pojedynczo, nauczycielka wyjaśnia, że na balu królewicz wybierze sobie żonę (nauczycielka chodzi między dziećmi, obserwując je), kiedy muzyka się kończy dzieci kłaniają się sobie.

  8. Dzieci siadają w kole- nauczycielka opowiada dalszą część bajki, ustala wspólnie z dziećmi co było po balu:

    • powrót z balu;

    • zgubienie pantofelka;

    • rozgłoszenie przez Herolda królewskiej wiadomości

     Nauczycielka prosi dzieci o pomoc - dzieci naśladują grę na trąbce i bębnie pomagając Heroldowi.

  1. Zabawa:"Mierzenie pantofelka" - nauczycielka jest Heroldem, prosi dzieci o pomoc-on zgubił pantofelek.Rozdaje dzieciom kartki, kredki i nożyczki, i prosi, by wykonały dla Herolda pantofelek.Dzieci stawiają stopę na kartce i odrysowują ją, później kolorują i wycinają. Po wykonaniu zadania dzieci uprzątają szybko miejsce pracy i mierzą sobie wzajemnie pantofelek ( w parach). Herold dziękuje im za dobrze wykonaną pracę.

  2. Dzieci siadaja w kole - rozmowa na temat życzliwości: nauczycielak opowiada, co było w bajce dalej:

    • pantofelek nie pasował na nogę żadnej z sióstr; pasował na nogę Kopciuszka;

    • Kopciuszek i królewicz wzięli ślub i żyli długo oraz szczęśliwie;

    • macocha i jej córki zostały same w zapomnieniu przez wszystkich.

Nauczycielka pyta:

  1. Zakończenie - nauczycielka dziękuje za zabawę i chwali dzieci, że są dobrymi kolegami wobec siebie. choć zdarzają się przykre wypadki, to jednak wszyscy się starają i znają zasady właściwego zachowywania się wobec innych. W nagrodę wręcza dzieciom medale (papierowe): "JESTEM DOBRYM KOLEGĄ" i gratuluje wszystkim.



2


