Usprawnianie koordynacji wzrokowo


Usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej

Zaburzenia analizy i syntezy wzrokowo - ruchowej mają niekorzystny wpływ na naukę czytania i pisania. Aby je usprawniać trzeba wielu ćwiczeń. Scenariusz, który opracowałam z kolezanką zawiera kilka propozycji zadań w formie zabawy.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Wiosenna łąka - zabawy usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową.

Cel główny: usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Cele operacyjne: dziecko potrafi:

Metody:

Środki dydaktyczne: szarfy, wiosenny kwiat, rozsypani sylabowe, styropianowa „Pani Wiosna”, kolorowe kwiatki z kartonu i figury geometryczne podklejone taśmą dwustronną, zielony karton, pas szarego papieru o szer. 20 cm, błękitna włóczka, szablony z motylami, kartoniki z sylabami.

Przebieg zajęć

Część wstępna:

  1. Dzieci stoją każde w swojej „komórce” z szarfy. Wszystkie „komórki” tworzą okrąg. Uczestnicy zabawy przedstawiają się kolejno, wypowiadając swoje imię jednocześnie podają kwiat koledze z prawej strony i przechodzą do jego komórki.

    Zajęcia właściwe:

  2. Układanie hasła. Każde z dzieci, z rozsypani sylabowej układa hasło „Powitanie wiosny”. Gdy wszystkie dzieci ułożą hasło, odczytujemy je wspólnie.

  3. Ubieranie wiosny. Na sukni „Pani Wiosny” wyrysowane są kontury różnych kwiatów z imionami wszystkich uczestników zajęć. Dzieci odnajdują swoje imię, zapamiętują kształt kwiatka, odnajdują taki sam kwiat wśród przygotowanych kolorowych kwiatków z kartonu, odklejają taśmę i naklejają kwiatek na swoim imieniu na sukni „Pani Wiosny”.

  4. Geometryczna łąka. Dzieci układają kwiaty z figur geometrycznych i przyklejają je na zielonym kartonie.

  5. Przejście przez „kładkę”. Przez strumyk z błękitnej włóczki przerzucamy „kładkę” z papieru. Dzieci przechodzą kolejno po kładce.

  6. Rysowanie motyla. Dzieci rysują motyle oburącz, poprawiając po śladzie.

    Zakończenie zajęć:

  7. Każde z dzieci otrzymuje kartonik z sylabą (hasło dostosowujemy do liczby uczestników). Dzieci muszą ustawić się w takiej kolejności, by możliwe było odczytanie hasła, np. „Witaj wiosno”.

Literatura:

  1. I.Czajkowska, K.Herda „Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w szkole”

  2. H.Tymohova „Ćwiczenia rozwijające sprawność ruchową ręki i koordynację wzrokowo-ruchową”

  3. J.Jastrząb „Usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych dzieci dyslektycznych”

0x01 graphic


