Konspekt zajęć korekcyjnych z wykorzystaniem gier i zbaw


Konspekt zajęć korekcyjnych z wykorzystaniem gier i zbaw

Według toku lekcyjnego gier i zabaw

Temat: Rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych.

Cele:

• Łączenia przyjemnej zabawy z wykonywaniem ćwiczeń korekcyjnych.

• Rozciąganie mięśni piersiowych

• Wzmocnienie mięśni ściągających łopatki i prostowników grzbietu.

• Wyczucie swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowanej.

Forma: zabawy i gry ruchowe

Wiek ćwiczących: 9-11 lat

Liczba ćwiczących: 8

Czas trwania: 30 minut.

Przybory i przyrządy: szarfy, kocyk, gazeta, laska,

Tok lekcji

Nazwa gry, zabawy, ćwiczenia

Organizacja/opis

Czas

Uwagi!

I część wstępna

1) czynności organizacyjno-porządkowe

Nastawienie uczniów do wykonywania zadań lekcji.

Zbiórka w szeregu, powitanie, korekta postawy.

.P

xxxxxxxxxx

3`

Podkreślenie wartości i celowości zajęć.

2) zabawa ożywiająca

,,Ogonki''

Dzieci biegają po sali, za spodenkami umieszczają sobie szarfy „ogonki”. Na sygnał nauczyciela starają się zebrać jak najwięcej szarf. Uciekający, aby się uchronić od zabrania ogonka musi stanąć prosto z rękoma w górze. Kto zostanie bez szarfy odpada.

3`

Na znak „ogonki” uczniowie zbierają szarfy

„Berek -kamień”

Wyznaczony przez prowadzącego „berek” stara się dotknąć kogoś, aby przekazać mu swoja rolę. Uciekający, aby uchronić się przed schwytaniem przyjmują postawę „słupka” - siad korekcyjny nieruchomy. Osoba złapana staje się „berkiem” i zabawa toczy się dalej.

2,5`

II część główna

1) Zabawa leżąca- siłowa

„Pływanie żabką”

Leżenie przodem, nogi wyprostowane i złączone. Na sygnał dzieci unoszą ręce i głowę nad podłogę, wykonują rękoma ruchy jak przy pływaniu żabką: energicznie wyciągają ręce jak najdalej w przód, następnie przenoszą w bok i uginając ręce ściągają je w „skrzydełka”.

2`

Kocyk, 2 laski

2) Zabawa bieżna

„Wyścig taczek”

Dzielimy się na dwa zespoły parzyście, czyli po dwie pary w zespole. Który zespół wykona to ćwiczenie szybciej wygrywa.

3`

Odległość ok. 10 m.

„Sprinterzy”

Pierwsi z rzędów zakładają gazetę na klatkę piersiową i na sygnał zaczynają szybki bieg, aby opór powietrza utrzymywał gazetę przy klatce piersiowej. Obiegając laskę wracają do rzędu. Drudzy i następni wykonują taką samą czynność. Wygrywa ta drużyna, która usiądzie w pozycji skorygowanej jako pierwsza

3`

Przybory: gazety, 2 laski na stojaku

2) Zabawa na czworaka

„Pajączki- sumowanie odległości”

Dzielimy na dwa zespoły. W ciągu dwóch sekund jedna osoba z każdej drużyny na linii startu podpiera się tyłem na rekach i pokonuję jak najszybciej odległość. Tam gdzie zaczyna się osoba zaczyna kolejna na znak. Wygrywa ta drużyna, która pokona dłuższy odcinek

3`

3) Zabawa leżąca- siłowa

„Kto prędzej dokoła”

Siadamy w pozycji skorygowanej. Każdy zawodnik ma przypisany numer 1-8. Gdy wypowiem jakąś cyfrę, osoba oznaczona tym numerem wstaje i jak najszybciej biegnie dookoła w prawą stronę.

3`

4) Zabawa rzutna

„Fruwająca piłka”

Uczestnicy zabawy stoją na obwodzie koła, jeden zawodnik stoi w środku.

Podrzuca on do góry piłkę i wywołuje jedną ze stojących na kole osób

wykorzystując różne określenia dotyczące tej postaci (nie wolno wymawiać

imienia), np: „dziewczynka z kręconymi blond włosami”. Zadaniem wywołanej

osoby jest wbiegnięcie do środka zanim piłka opadnie i złapanie jej.

3`

Piłka

5) zabawa orientacyjno- porządkowa

„Nocny stróż”

Uczestnicy ustawiają się na linii. Jedna osoba wybrana będzie stróżem i staje na środku boiska. Reszta rusza z linii startu i stara się jak najszybciej przejść na drugą stronę boiska tak, aby nie być złapanym

3`

III część końcowa

1) Zabawa

uspokajająca

,„Kto zmienił miejsce”

Wybieram z grupy jednego uczestnika, który ustawia się przed zespołem i skrupulatnie przygląda się jego ustawieniu. Następnie odwraca się, a w tym czasie następują zmiany w ustawieniu, początkowo dostrzegalne, z czasem coraz mniej widoczne.

x x x x x x x x

x

2`

„Kwiatek rośnie”

Siad skrzyżny, tułów pochylony do przodu, dłonie na podłodze. Na hasło „kwiatek rośnie” dzieci powoli prostują tułów i wyciągają ręce w górę jak najwyżej. Na hasło „kwiatek więdnie” dzieci powoli wracają do pozycji wyjściowej.

3`

2) Czynności organizacyjno-porządkowe

Zbiórka

Podsumowanie zajęć, wyróżnienie najaktywniejszych uczniów, zebranie sprzętu, pożegnanie.

x x x x x x x x

N

2`


