Konspekt W Dzień Zwycięstwa Jerzego Andrzejewskiego


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

KLASA III GIMNAZJUM

(4 godziny lekcyjne - dwie w klasie IIIG1, dwie w klasie IIIG2)

Temat: „Zdarzenie to miało miejsce dawno…” - W Dzień Zwycięstwa wieczorem Jerzego Andrzejewskiego.

Cele lekcji

Uczeń:

- zna biografię Jerzego Andrzejewskiego,

- streszcza opowiadanie Andrzejewskiego,

- określa czas i miejsce przedstawionych wydarzeń,

- odwołując się do tekstu, opisuje scenerię wydarzeń (wskazuje słownictwo nacechowane emocjonalnie, nazwy kolorów i dźwięków itp.),

- charakteryzuje sposób prowadzenia narracji,

- opowiada o dowolnym wydarzeniu w czasie przeszłym i teraźniejszym; określa, w jaki sposób zmienia się nastrój i charakter wypowiedzi,

- określa, jak wpływa na charakter wypowiedzi stosowanie różnych konstrukcji składniowych (np. zdań rozbudowanych, wielokrotnie złożonych i krótkich, pojedynczych),

- utrwala znaczenie pojęć: opowiadanie, narrator, czas zdarzeń, czas opowiadania, wypowiedzenie złożone.

Metody pracy

- pogadanka, podająca, problemowa, ćwiczenia redakcyjne.

Formy pracy

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne

- „Mowa Polska III”, M. Danielewiczowa, s.14-21

- fotografie przedstawiające Jerzego Andrzejewskiego.

Tok lekcji

Wprowadzenie w tematykę zajęć

1. Zapoznanie uczniów z biografią Jerzego Andrzejewskiego.

2. Zapisanie tematu lekcji: „Zdarzenie to miało miejsce dawno…” - „W Dzień Zwycięstwa wieczorem” Jerzego Andrzejewskiego.

3. Odczytanie opowiadania „W Dzień Zwycięstwa wieczorem” zamieszczonego w podręczniku.

4. Przypomnienie cech opowiadania jako utworu epickiego.

Budowanie wypowiedzi w oparciu o tekst

5. Uczniowie dokonują analizy i interpretacji opowiadania J.Andrzejewskiego:

a. określają kiedy, gdzie i w jakiej scenerii rozgrywa się akcja opowiadania,

b. kto jest jego narratorem, wskazują środki językowe, które tę osobę charakteryzują,

c. określają czy czas opowiadania jest zgodny z czasem przedstawionych wydarzeń - jeśli nie, to jaki dystans dzieli jedno od drugiego, w jaki sposób został ten dystans zaznaczony w tekście, czy tylko te dwa porządki czasowe są tu obecne,

d. jaki epizod przedstawił Andrzejewski w swoim opowiadaniu,

e. jakie znaczenie dla wymowy tekstu ma to, że opisane wydarzenie rozegrało się w tym, a nie innym miejscu i czasie, a także to, że jego uczestnikami byli głuchoniemi,

f. przedstawiają tonację kolorystyczną, w jakiej utrzymany jest obraz powojennego miasta, wyrażenia, które tworzą tę tonację,

g. jakimi dźwiękami został nasycony tekst Andrzejewskiego,

h. opisują myśli i uczucia, które towarzyszą narratorowi w czasie jego wędrówki wśród gruzów,

i. jak na nastrój i charakter wypowiedzi wpływa zastosowanie w opowiadaniu zdań wielokrotnie złożonych.

6. Nauczyciel prosi by któryś z uczniów:

a. opowiedział zdarzenie przedstawione przez Andrzejewskiego w formie 3 osoby, pozostali uczniowie mają zaobserwować, w jaki sposób wpłynie to na charakter opowiadania?

b. ostatnie dwa akapity tekstu przekształcił tak, żeby w opowiadaniu użyć zamiast czasu przeszłego formy czasu teraźniejszego, w jaki sposób zmieni to nastrój i charakter tekstu?


7. Zapisanie notatki z lekcji:

Narrator opowiadania Jerzego Andrzejewskiego opisuje jak w jego pamięci zapisał się dzień 9 maja 1945 roku, ogłoszony Dniem Zwycięstwa. Wędrując ulicami zniszczonej Warszawy jest świadkiem bójki dwóch głuchoniemych mężczyzn. Mężczyźni okładający się zaciekle pięściami nie dostrzegają tego, co dzieje się wokół nich. Myśli i uczucia jakie towarzyszą narratorowi to: strach, niepewność, zdziwienie.
W opowiadaniu Andrzejewskiego użyte zostały rozbudowane wypowiedzenia wielokrotnie złożone, które spowalniają tok narracji i podkreślają dystans mówiącego do przedstawianych wydarzeń.

8. Uczniowie wykorzystując wiedzę zdobytą przy analizie i interpretacji opowiadania wykonują ćwiczenia Wzbogacajmy nasz słownik z podręcznika s.19-20.

9. Lekcję kończy refleksja o zdobytej wiedzy.

3


