Scenariusz zajęć otwartych dla klasy II gotowy


Scenariusz zajęć otwartych dla klasy II

Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch.

Prowadząca: Monika Adamiak

Czas: 3 godziny zegarowe

 

Cele ogólne:

- kształtowanie postawy prozdrowotnej;

- wdrażanie do efektywnej współpracy w grupie;

- przygotowanie do publicznych wystąpień;

- wzmacnianie więzi rodzinnych;

- wdrażanie do higienicznego i estetycznego przygotowywania posiłków.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- wie jak należy zachowywać się przy stole;

- rozumie konieczność spożywania odpowiednich produktów dla zdrowia;

- rozumie potrzebę aktywności fizycznej jako źródła zdrowia;

- chętnie bawi się z rówieśnikami;

- projektuje i wykonuje plakat na podany temat - promocja zdrowia;

- dba o estetykę wykonywanej pracy plastycznej;

- wykonuje estetyczne i smaczne kanapki;

- umie pracować w parze i grupie

Metody wg Czesława Kupisiewicza:

- słowna

- działalności praktycznej uczniów

- aktywizująca

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

- losy z nazwami dań; produkty do przygotowania kanapek ( chleb, sery, wędliny, szczypiorem, rzodkiewki, ogórki itp.); talerzyki, etykietki z nazwiskami autorów, noże, dyplomy; chustki do zawiązania na oczy; talerzyki z warzywami do rozpoznania ( ogórek, rzodkiewka, papryka, marchew) ; talerzyki z kawałkami owoców ( jabłko, banan, gruszka, kiwi); karki z zachowaniami; przekąski przygotowane przez rodziców na piknik.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie rodziców i uczniów zaproszenie do wspólnej zabawy

  2. Podanie tematu dzisiejszych zajęć- „ w Zdrowym ciele zdrowy duch”

  3. Poznanie imion mam: wszyscy stoją w kręgu. Każda z mam mówi na jaką głoskę zaczyna się jej imię oraz owoc lub warzywo na tą samą głoskę( np. Moje imię zaczyna się na tą samą głoskę co wyraz arbuz- Agata) zadaniem dzieci jest odgadnięcie tego imienia.

  4. Zgadnij co masz na plecach? Stojąc w kręgu rodzic z dzieckiem dobierają się parami. Rodzice odwracają się plecami do swoich dzieci, które piszą palcem na plecach mam nazwę wymyślonego warzywa. Po odgadnięciu przez mamy następuje zamiana ról.

  5. Pyszne kalambury. Nauczyciel dzieli uczestników na 2 grupy. W pierwszej znajdują się rodzice, a w drugiej uczniowie. Pięcioro rodziców i pięcioro uczniów wylosowuje kartki z daniem które muszą przedstawić dla obu drużyn nie używając tej nazwy. Ta drużyna która pierwsza odgadnie otrzymuje punkt.

  6. Opowiadanie pt.” Jak kanapkowe rozmowy zmieniły się w rozmowy kanapkowe”. Nauczyciel czyta opowiadanie. Zadaniem obu drużyn jest uważne wysłuchanie tekstu a następnie jak najszybsze udzielenie odpowiedzi na pytanie. Wygrana drużyna po obu konkurencjach otrzymuje barwa i okrzyk HIP HIP HURA od drużyny przeciwnej.

  7. Małe kanapeczki czyli kolorowe kanapeczki. Rodzic wraz ze swoim dzieckiem mają za zadanie wykonać 5 zdrowych, kolorowych i pięknych kanapeczek.

  8. Obok talerza z kanapkami każdej drużyny znajduje się imię i nazwisko autorów pyszności.

  9. Jury w składzie wychowawcy, Pani Dyrektor, i dwójka nauczycieli wybierają 3 ich zdaniem najładniej wykonane przekąski. Wygrane drużyny otrzymują dyplomy. Kanapki będą zjedzone na pikniku po zajęciach.

  10. Powąchaj i posmakuj…. Rodzice siedzą w kręgu z zawiązanymi oczami. Uczniowie wybierają z pośród przygotowanych wcześniej owoców i warzyw jeden kawałek który dają rodzicowi najpierw do powąchania. Później do zjedzenia. Po odgadnięciu przez rodzica następuje zamiana ról.

  11. Dekalog zdrowego jedzenia. Wszyscy uczestnicy tworzą 10 zadas zdrowego żywienia. Nauczyciel zapisuje na plakacie pomysły, pod którym następnie się wszyscy podpisują.

  12. Zachowanie się przy stole. Kolejno podchodzą do tablicy uczniowie każdy z nich losuje z pudełka 1 zachowanie. Jego zadaniem jest określenie czy to jest zachowanie dobre czy złe i umieszczenie go w odpowiednim miejscu na tablicy. Zadaniem rodziców jest ocenienie czy zachowanie zostało odpowiednio umiejscowione na tablicy.

  13. Piknik. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi delektują się wykonanymi kanapkami oraz przygotowanymi wcześniej przekąskami. Rozmawiając i śmiejąc się na łonie natury.

  14. Podziękowanie i pożegnanie.


