Scenariusz zajęć pozalekcyjnych dla uczniów
należących do „Klubu Odkrywców - Ścieżkami Pamięci”.
Temat: Dzieje zakonu Pijarów i Bernardynów w Łukowie.
Cele ogólne:
- poznanie dziejów zakonu pijarów i bernardynów w Łukowie
Cele szczegółowe:
- uczniowie wiedzą w którym wieku zostali sprowadzeni pijarzy i bernardyni do Łukowa
- uczniowie wiedzą czym się zajmowali zakonnicy
- uczniowie potrafią określić jakie materialne pamiątki są pozostałością po pijarach i bernardynach w Łukowie
- uczniowie potrafią odszukać potrzebne informacje w tekście źródłowym oraz na mapie.
Formy pracy:
- praca zbiorowa
- praca indywidualna
Metody: opowiadanie, pogadanka, praca z tekstem źródłowym, pokaz, praca z mapą, praktyczne działanie
Pomoce dydaktyczne: fragm. „ Krótkiego Zbioru Jeografii Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego” Wrocław 1816, teksty źródłowe dot. dziejów zakonu pijarów i bernardynów w Łukowie, ilustracje przedstawiające kościół popijarski i pobernardyński w Łukowie, ilustracje przedstawiające pijarów i bernardynów, mapy Łukowa, brystol, markery, karton, kredki, krzyżówka
Przebieg zajęć:
Część organizacyjna
Powitanie
Sporządzenie listy obecności
Wprowadzenie do zajęć - część motywująca
Nauczyciel czyta fragment opisu miasta Łukowa z 1816 roku pochodzący z „ Krótkiego Zbioru Jeografii Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego”, Wrocław 1816 (zał. 1).
Analiza przeczytanego tekstu w formie pogadanki z uczniami
- jak wyglądała urbanistyka miasta (jak było zabudowane)? I z czego to
wynikało?
- kim byli mieszkańcy miasta (jakiego wyznania)?
- czym się mieszkańcy miasta zajmowali?
- ile było klasztorów w Łukowie?
- czy w Łukowie znajdowały się szkoły i kto je prowadził?
- z czego słynął Łuków w okolicy?
3.Nauczyciel przedstawia temat zajęć.
„W powyższym opisie czytamy o tym, że w Łukowie w przeszłości znajdowały się dwa klasztory. Autor nie informuje nas kto je założył, a także czym się zajmowali zakonnicy. Na dzisiejszych zajęciach poznacie historię dwóch zakonów - pijarów i bernardynów sprowadzonych do Łukowa w XVII w”.
Temat zajęć: Dzieje zakonu Pijarów i Bernardynów w Łukowie
Nauczyciel przedstawia krótką historię zakonu pijarów i bernardynów oraz sylwetki ich założycieli.
- św. Józef Kalasancjusz (pijarzy)
- św. Franciszek z Asyżu ( bernardyni)
III. Część główna
Praca w grupach - analiza tekstu źródłowego(zał.2a, zał.2b)
Uczniowie czytają tekst źródłowy, a następnie zapisują na brystolu najważniejsze wiadomości dotyczące dziejów zakonu w Łukowie.
a) kiedy zostali sprowadzeni zakonnicy? (Podaj wiek)
b) kto sprowadził zakonników?
c) czym się zajmowali?
e) kiedy zostali wypędzeni z Łukowa?
d) czy przetrwało coś do dnia dzisiejszego, co mogło by przypominać nam
o obecności zakonników w Łukowie w przeszłości?
e) jaką nazwę nosi obecnie kościół popijarski/ pobernardyński?
I grupa - zakon pijarów
II grupa - zakon bernardynów
Uczniowie omawiają dzieje zakonów na podstawie przeczytanych tekstów.
Nauczyciel pokazuje ilustracje przedstawiające kościoły: popijarski i pobernardyński oraz ilustracje przedstawiające zakonników pijarskich i bernardyńskich.
Praca z mapą
Uczniowie na mapie Łukowa odszukują:
- kościół popijarski obecnie pw. Przemienienia Pańskiego
- kościół pobernardyński obecnie pw. Podwyższenia Świętego Krzyża
Uczniowie określają przy jakich ulicach znajdują się obecnie wymienione kościoły
Uczniowie określają w jakiej części miasta znajdują się oba kościoły (centrum miasta, przedmieścia)
Praca plastyczno - techniczna
Uczniowie rysują kościół popijarski lub pobernardyński - technika
dowolna
Podsumowanie zajęć
1.Uczniowie rozwiązują krzyżówkę utrwalającą wiedzę o dziejach pijarów
i bernardynów w Łukowie (zał. 3)
Ocena pracy uczniów
Uporządkowanie stanowisk pracy
Opracowała: Agnieszka Szaniawska