Konspekt klasa III temat 5 wspolnota wierzacych w Chrystusa


Dariusz Krawczyk

IV rok WTeoK

Konspekt lekcji

Nauczyciel prowadzący: ks. Tomasz Worobiec

Klasa: 3f, 3c, 3a, 3b

Temat: Wspólnota wierzących w Chrystusa

Data: 17 IX 2010

Cel: Odkrywanie istoty Kościoła. Wyjaśnienie odmienności tej wspólnoty od innych i jej znaczenia dla każdego z jej członków.

Cele operacyjne:

- uczeń zna argumenty broniące prawdziwe oblicze Kościoła, wie co wyjątkowego można odkryć w Kościele, jako wspólnocie wierzących.

- uczeń rozumie, że Kościół to wyjątkowa społeczność w której jest obecny i żyje Bóg!

- uczeń pragnie umacniać swój udział w Kościele jako wspólnocie wierzących.

Orędzie zbawcze:

Rzeczywistość Kościoła wymyka się wszelkim próbom zamknięcia jej w tylko doczesnych ujęciach i definicjach. Chrześcijanie zawsze byli świadomi, że Kościół jest wielką tajemnicą wiary. Istota tej tajemnicy tkwi w obecności Boga w Kościele. Kościół to jedyna organizacja o strukturze bosko-ludzkiej, to zrzeszenie widzialne, społeczność hierarchiczna a zarazem Mistyczne Ciało Chrystusa. Żyje w świecie jako Lud Boży, nie mając tu jednak swojej ojczyzny.

Pomoce:

Przebieg katechezy (model antropologiczny):

Treść katechezy

metody

Modlitwa .

Przywitanie.

Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć. Sprawdzenie zadania domowego.

Podanie tematu

I.

Temat Kościoła jest tematem wzbudzającym przeciwstawne opinie. (filmy: Kod Leonarda da Vinci, Anioły i Demony, Pytanie do Boga ukazują Kościół w nieprawdziwy sposób, przekłamując jego historię).

Jakie opinie o Kościele sami słyszeliście?

Dyskusja telewizyjna „Kościół: za i przeciw”.

Podzielcie się na 6 osobowe grupy: oskarżycieli i obrońców. Przez 5 min. zbierzcie argumenty na temat czy „Kościół wniósł więcej dobra czy zła w historię ludzkości?”, którymi będziecie się posługiwali podczas debaty. Jeden przedstawiciel każdej grupy wejdzie w skład ławy mędrców - „gadających głów”.

Podsumowanie debaty z uwzględnieniem ogromu dobra jakie wnosi Kościół w historię człowieka. Niechęć do K. wynika najczęściej z nieznajomości prawdy o nim.

Modlitwa „Ojcze nasz”M1

Dziennik lekcyjny,

Zapis na tablicy.

Zapis tematu do zeszytu ucznia

Rozmowa kierowana.

Metoda aktywizująca „Debata”

Rozmowa kierowana.

Podsumowanie

II.

Co jest tajemnicą Kościoła?

Kościół jest najstarszą, zorganizowana i nieprzerwanie trwającą organizacją na świecie.

Jest najbardziej prześladowaną grupą społeczną, bo 170 tys chrześcijan zamordowano z przyczyn religijnych na świecie w 2009 roku. Papież jest niekwestionowanym autorytetem moralnym całego świata.

Paradoks: Im bardziej jest prześladowana tym bardziej się rozwija. Odradza się z popiołów.

W grupach przeczytajmy fragmenty z NT i odpowiedzcie do czego przyrównywany jest Kościół i jaka jest najcenniejsza prawda o Kościele. co wyjątkowego można odkryć w Kościele jako wspólnocie wierzących.

Wniosek: Chrystus jest fundamentem K. To wyjątkowa społeczność w której jest obecny i żyje Bóg!

Pogadanka

Praca w grupach. M2

Rozmowa kierowana

III.

Jako członkowie Kościoła możemy czuć się dumni, że należymy do tak niesamowitej społeczności. Prawda o Kościele zmienia nasze nastawienie i zachęca do podejmowania zadań, które mają umocnić innych w wierze.

W oparciu o dotychczasowe wiadomości i lekturę z podręcznika napiszcie jakie są zadania osób ochrzczonych.

Modlitwa końcowa

Zapis w zeszycie

Wspólna modlitwa M3

Materiały katechetyczne:

M1

Ojcze nasz, któryś jest w niebie
święć się imię Twoje;
przyjdź królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi;
chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy;
naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie;
ale nas zbaw ode Złego. Amen.

M2

Grupa 1
Na podstawie tekstu biblijnego określ, co wyjątkowego można odkryć w Kościele jako wspólnocie wierzących.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych». Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami2, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości.
Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz (J 10, 1-16).

Grupa 2
Na podstawie tekstu biblijnego proszę wskazać, co wyjątkowego można odkryć w Kościele jako wspólnocie wierzących.

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym1, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - jeśli nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami. Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna (J 15, 1-11).

Grupa 3

Na podstawie tekstu biblijnego proszę wskazać, co wyjątkowego można odkryć w Kościele jako wspólnocie wierzących.

Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie1 w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę». Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie (J14, 1-6).

Grupa 4

Na podstawie tekstu biblijnego proszę wskazać, co wyjątkowego można odkryć w Kościele jako wspólnocie wierzących. 

Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie». Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i [którzy] są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką» (Mk 3, 31-35).

M3


Bez Ducha Świętego:

  Bóg jest daleki,

  Chrystus pozostaje w przeszłości,

  Ewangelia jest martwą literą,

  Kościół zwykłą organizacją,

  autorytet dominacją,

  misja propagandą,

  kult jest zaklęciem,

  postępowanie chrześcijańskie

              moralnością  niewolników. 

  Ale z Duchem Świętym:

  kosmos zostaje podniesiony i jęczy,  

              rodząc Królestwo,

  człowiek walczy przeciwko ciału,

  Chrystus jest obecny,

  Ewangelia jest siłą życia,

  Kościół znakiem trynitarnej jedności,

  autorytet wyzwalającą służbą,

  misja Pięćdziesiątnicą,

  liturgia pamiątką i antycypacją,

  ludzkie postępowanie

              zostaje przebóstwione. 
 

  (Ignacy z Latakki, 1968),

5


