Wprowadzenie liczby

Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych - wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego


TEAMT: Kto powie? – M. Czerkawska – wiersz. Wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego, grupa 6-latki

CELE: dziecko :
·Zna cyfry 1-3
·Potrafi umiejętnie słuchać i wykonywać polecenia
·Pisze po śladzie cyfrę 3
·Układa zbiory w ciągu rosnącym i malejącym
·Dzieli zbiór na podzbiory, liczy i porównuje liczebność zbiorów

METODA: pokaz, rozmowa, ćwiczenia

FORMA: indywidualna, zbiorowa, zespołowa

POMOCE: kosze z owocami (jabłka, gruszki, śliwki), kartki z cyframi

PRZEBIEG
1.zabawa ruchowa ze śpiewaniem do melodii „Litery”
Stańmy i utwórzmy krąg; Teraz podskocz tra la la;
Niech powstanie łańcuch z rąk; Klaskaj w ręce raz i dwa;
Witam Was, witam Was; Noga w przód, noga w tył;
Na zabawę nadszedł czas Powitalny taniec był;
2.Dzieci siadają przed tablicą. Nauczycielka recytuje wiersz „Kto powie” i przypina na tablicy odpowiednie elementy ( owoce-sylwety)
Przez sad idzie mały Maciuś;
Śmieje się do słonka;
A tu pac!- czerwone jabłko;
Rzuca mu jabłonka;
Podniósł jabłko idzie dalej;
A wtem, obok dróżki;
Pac pac!- co to? Stara grusza;
Rzuciła dwie gruszki;
Podniósł Maciuś żółte gruszki;
Bardzo jest szczęśliwy;
Znów pac, pac, pac- trzy śliweczki;
Spadły z gęstej śliwy;
Niesie Maciuś jabłko, śliwki;
Gruszki co się złocą;
Kto z was powie Maciusiowi;
Ile jest owoców??

3.Analiza treści:
·Gdzie wybrał się Maciuś?
·Jakie owoce zebrał w sadzie?
·Ile było śliwek, jabłek, gruszek? ( śliwki-3 skłony, gruszki-2 przysiady, jabłko-1 pajacyk)
·Ile owoców przyniósł do domu? (podskocz tyle razy)

4.Przeliczanie owoców, podpisywanie cyfrą 1-2. Dzieci siadają w kole, otrzymują od n-lki tekturowy talerzyk, oraz kopertę z cyframi. W środku koła n-lka ustawia 3 kosze z owocami. Jeszcze raz recytuje wiersz a dzieci zgodnie z treścią wiersza wybierają odpowiednie owoce.
·Przeliczają owoce na talerzyku (6)
·Otrzymują jeszcze dwa talerzyki i rozkładają owoce (tworzą podzbiory)
·Których owoców jest najwięcej?
·O ile więcej jest śliwek niż gruszek itp… ( łączy w pary )
·Podpisz swoje talerzyki z owocami cyframi z koperty.
N: Dlaczego nie podpisałyście śliwek?
DZ: bo jest ich 3 a w kopercie nie było takiej cyfry.

5.Wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego.
·Pokaz cyfry 3, co wam przypomina jej kształt, jak wygląda?
·Ułóżcie cyfrę 3 z kolorowej tasiemki, czego w naszej sali jest 3?
·Odszukajcie w pojemnikach cyfrę 3 i podpiszcie nią śliwki
Ułóżcie cyfry 1-3 od najmniejszej do największej i odwrotnie
( odłóżcie owoce do koszy, a cyfry do kopert )

6.Zabawa ruchowa „odszukaj cyfrę”
Na dywanie leżą obrazki drzew owocowych, na pniach napisane są cyfry 1-3.
Dzieci biegają w sadzie, przerwa w muzyce- n-lka mówi odszukaj cyfrę1.
– dzieci siadają wokół drzew z cyfrą 1. N-lka mówi odszukaj cyfrę2.
– dzieci siadają wokół drzew z cyfrą 2 itd.:…

Dzieci siadają przed nauczycielką

7.Nauka pisania cyfry 3 z wykorzystaniem metody „Dobrego
Startu”. N-lka rozdaje dzieciom kartki, na których napisana jest cyfra 3, następnie śpiewa i pokazuje jak prawidłowo pisze się cyfrę 3 (po śladzie)
Troje / nas // Troje nas
Do pie / czenia // chleba
Chodź i / ty // chodź i / ty
Ciebie / tu // potrze / ba
(melodia „mało nas”)

·Dzieci piszą po śladzie palcem, kredką i śpiewają
·Piszą palcem po kaszy mannej
·Piszą w powietrzu, na dywanie

8.Praca w zespołach.
Porządkowanie zbiorów owoców w ciągu rosnącym i malejącym (6)
(obrazek)
Ułóżcie talerze z jabłkami tak, aby w każdym następnym było o 1 więcej, oraz talerze z gruszkami tak, aby w każdym talerzu było o 1 mniej.

Zabawa ruchowa z śpiewaniem „Bawimy się w klaskanie”

Na podwórku deszczyk pada;
Przemoczone ubranie;
Więc zostańmy w domu lalkotańczą w parach
Bawmy się w klaskanie


Najpierw ja! Raz, dwa, trzy;
Będę klaskać sobie;stająca przeciw siebie i klaszczą w swoje dłonie
zgodnie ze słowami piosenki
Potem ty! Raz, dwa, trzy;
Teraz klaszczemy obie;


Raz, dwa, trzy! Raz, dwa, trzy!;
Klaszczmy sobie w ręce;
Raz, dwa, trzy! Raz, dwa, trzy; Trzy nie więcej;

/stają naprzeciw siebie i klaszczą w ręce kolegi/

9.Praca przy stolikach. Praca z książką





Scenariusz zajęć - wprowadzenie liczby 10 i jej zapisu cyfrowego


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH

TEMAT: Wizyta Skrzata – Kwadrata z krainy Kropelka – zabawy matematyczne
GRUPA: 6- latki

CELE: dziecko potrafi
·Rozwiązywać zagadki matematyczne;
·Odczytywać zapis cyfrowy 0 – 10;
·Rozłożyć zbiór 10-elementowy na 2, 3, 4 składniki;
·Pisać cyfrę 10;
·Porównywać zbiory stosując pojęcia: więcej, mniej, tyle samo;
·Poprawnie posługiwać się liczebnikami porządkowymi 1 – 10

METODA: słowna, oglądowa, działań praktycznych

FORMA: indywidualna, grupowa, zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: liczbowy ( parasole, krople ) sylwetka krasnala, koperty z zadaniami do wykonania, lizaki matematyczne, kartki z napisaną cyfrą 10 dla każdego dziecka, tacki z korą, kasztany, żołędzie, klocki, tasiemki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zabawa ruchowa „cyferki”.
Dzieci zakładają na szyję emblematy z cyframi 0-9. Muzyka o niskim rejestrze zaprasza do zabawy dzieci z cyframi 0-5 a o wysokim 6-9

2.Spotkanie ze Skrzatem – Kwadratem.
Nauczycielka podejmuje role Skrzata - Kwadrata ( odpowiednia modulacja głosu i manipulowanie sylwetką ), mówi:
S: Cześć!! Jestem SkrzaciK – Kwadracik, przybyłem do Was na
zaproszenie Waszej Pani, czy chciałybyście wiedzieć jak nazywa się kraina w
której mieszkam??
DZ: Tak!!
S: To ułóżcie te kartoniki z cyframi od największej do najmniejszej i
odczytajcie nazwę

9 8 7 6 5 4 3 2 1
K R O P E L K A ! !

S: Z czym kojarzy się wam ta nazwa?
DZ: deszcz, parasole, chmury, kalosze, itp…
S: Kraina Kropelka jest krainą matematyczną, dlatego też przyniosłem Wam matematyczne zagadki. Czy chciałybyście się ze mną pobawić? W odgadywanie?
DZ: Tak!
1)S: ( zwraca się do dziecka i prosi ) Na stoliku leżą koperty które znacie. Jeżeli potraficie rozwiązać zagadkę wyjmijcie z koperty lizak z tą cyfrą i podnieście do góry, a następnie ułóżcie przed sobą.
S: czyta zagadki:
vJest podobna do szóstki, ale odwrócona. Jest od niej o 3 większa, wiesz już? Tak to ona ( 9 )
vTo odgadnąć łatwo! Jest między cyframi, krzesło które stoi, do góry nogami (4)
vJechał Grześ rowerem, ojej! Co się stało!? Przednie koło mu się scentrowało. Trzeba je naprawić! My nie potrafimy, ale oba kółka złączymy i w cyferkę się zmieniły ( 8 )
vJest okrągłe jak balonik czasem grubsze, czasem mniejsze, lubi jak się tulą do niej inne cyfry od niej większe ( 0 )
vCzy to cyfra, czy to ptak, że wygląda właśnie tak, jakby głowę, szyję, skrzydła ma, to jest właśnie nasze ( 2 )
vJedni mówią, że to kosa inni widza wiosło a ja wiem, że wiele razy szczęście mi przyniosło ( 7 )
vOgonek, pałeczka i brzuszek tej cyfry przedstawiać nie muszę, tyle masz palców u ręki i u nogi, chyba już wiesz, mój kolego drogi ( 5 )
vGdyby chciało zażartować i się nagle odwróciło to jak „E” by wyglądało i w linijki by wskoczyło ( 3 )
vGdy linka się urwała, to cyferka powstała, w dole brzuszek okrągły ma, kto z was jej imię zna? ( 6 )
vTę cyfrę łatwo rozpoznać możesz, no to chorągiewka no to bocian z dziobem na długiej nodze ( 1 )

S: ułóżcie teraz swoje cyfry od najmniejszej do największej
0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,
S: - jakich sąsiadów ma cyfra 6, 2, 8 itp…
-pokaż największą cyfrę, najmniejszą
-pokaż taką cyfrę ile tydzień ma dni, ile jest pór roku, ile masz palców na jednej ręce.
S: ( wstańcie )
·podskocz tyle razy ( pokazuje cyfrę 8 )
·wykonaj tyle skłonów ( 7 )
·wykonaj tyle skrętów ( 9 )
2) Skrzat: Prosi dziecko o odszukanie koperty z cyfrą 2, po czym czyta polecenie. Pod tym arkuszem papieru ukryte są przedmioty, które zabrałem ze sobą z krainy „ Kropelka”. Policzcie je i podpiszcie cyfrą (przypinają kartoniki z cyframi )

kalosze -8
parasole-7
chmury-9

-których jest najwięcej?
-których jest najmniej?
-o ile więcej jest kaloszy niż parasoli itp…
S: Chciałbym aby w każdej pętli było ich po 10, co należy zrobić??
DZ: Dołożyć
S: Czy jak dołożycie przedmioty, to te zbiory to te zbiory są dobrze podpisane?
DZ: Nie!
S: Jaką cyfrą trzeba je podpisać?
DZ: 10

3) Demonstracja zapisu liczby 10. Skrzat pokazuje jak wygląda cyfra 10,
omawia z jakich cyfr się składa, jaka cyfra jest na początku, jaka na końcu.
Odszukanie liczby 10 w sali ( kalendarz, zegar )
S: Odszukajcie taką cyfrę na tablicy i podpiszcie zbiory

kalosze-10
parasole-10
chmury-10


-wyjmijcie z koperty cyfrę 10 i ułóżcie na dywanie ( uzupełnienie ciągu liczbowego)
-która cyfra teraz jest najmniejsza i największa?
S: Włóżcie swoje lizaki z cyframi do kopert i odłóżcie na stolik.

4) ZABAWA RUCHOWA: „Chmurki i krople deszczu”
Na podłodze leżą krążki z cyframi-chmury. Dzieci na szyi mają emblematy-krople z cyframi. Muzyka-krople tańczą po sali, na przerwę szukają chmury z taką cyfrą, jaką mają na kropli, chwytają się za ręce i tańczą dookoła chmury. Zabawę powtarzamy 3-4 razy i nauczycielka zmienia położenie chmur.

5) Siad w kole. Nauka pisania cyfry 10 z wykorzystaniem metody Dobrego Startu.
Skrzat prosi dziecko aby odnalazło kopertę cyfrą 3. W kopercie jest zadanie. „Nauczcie się pisać cyfrę 10” Skrzat prosi o pomoc, aby rozdały kartki z napisana cyfrą 10.
S: Będziemy pisali cyfrę 10 po śladzie i śpiewali piosenkę na melodię
„Panie Janie”


PA / NIE / JA / NIE // PA / NIE / JA / NIE//
RA / NO / WSTAŃ // RA / NO / WSTAŃ//
DZIE / SIĄTA / GODZINA // DZIE / SIATA / GODZINA//
BIM / BAM / BOM // BIM / BAM / BOM

-pisanie po śladzie na kartce
-pisanie w powietrzu
-pisanie na plecach sąsiada
-układanie 10 (z tasiemek, kasztanów, klocków, dzieci same wybierają materiał )

6) Skrzat zwraca się do dziecka aby odnalazło kopertę z cyfra 4. W kopercie jest kolejne zadanie. Dzieci -dyżurni pomagają skrzatowi i rozdają kolegom po 2 koperty, w jednej jest 10 kropli a w drugiej 10 parasoli, wyjmijcie je, a następnie ułóżcie tak jak będę mówił.
Pierwszy parasol – czerwony, drugi zielony, niebieski itp…
S: Który z kolei leży parasol czerwony, niebieski itp…
S: Pokaż piąty, ósmy, szósty parasol itp…
S: Zostawcie tylko dwa parasole na dywanie i wyjmijcie z koperty 10 kropli (
dzieci przeliczają )
·Rozłóżcie tak krople, aby padły na 2 parasole (7 i 3), (5 i 5),
(4 i 6)
·Wyjmijcie jeszcze jeden parasol – ile ich teraz macie?
·Rozdzielcie krople na 3 parasole
·Rozdzielcie krople na cztery parasole
S: Schowajcie parasole, zostawcie tylko krople. Ja się odwrócę, a wy schowacie w rączce, tyle kropli ile chcecie a ja wam powiem ile schowaliście. ( Skrzat podchodzi do dziecka i zgaduje. Prosi aby dziecko sprawdziło przez przeliczenie ukrytych kropli czy się nie pomylił, zaprasza na swoje miejsce chętne dzieci)

7) ZABAWA RUCHOWA: „Matematyczny pociąg”
Dzieci stoją w rozsypce. Na szyi maja emblematy z cyframi. N-lka wybiera dzieci z zerami które będą lokomotywami. Muzyka-piosenka „Jedzie pociąg”. Lokomotywy zabierają dzieci wg odpowiedniej, wcześniej ustalonej kolejności ( od najmniejszej do największej ). Dziecko dotknięte staje się wagonem, zmiana: ostatnia osoba z pociągu wybiera następną.

8)Praca w zespołach 2 – osobowych. Dzieci dobierają się w pary, cyfra większa z mniejszą. Skrzat prosi aby dziecko odnalazło kopertę z cyfrą 5. W kopercie jest następne zadanie. Dyżurni rozdają dywaniki z cyframii koperty.
S:
1.ułóżcie liczby których brakuje bo wypadły z waszego wagonu
2.do każdego wagonu dobierzcie też karteczkę z odpowiednią liczbą kropli


9) Skrzat prosi aby dzieci odnalazły kopertę z cyfrą 6, w której jest ostatnie zadanie. Uzupełnij karty pracy.
S: uzupełnij karty pracy.

10) Zakończenie
N-lka pyta dzieci jaką cyfrę poznały. Gdzie ma ona zastosowanie w życiu codziennym ( zegar, pieniądze, numery domów, tablice rejestracyjne, koszulki zawodników).

11) Pożegnanie Skrzata – Kwadrata
Bardzo dobrze liczycie, znacie już cyfry, teraz mogę wracać już wracać do mojej krainy. Do widzenia dzieci!!





Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

 

Temat:  Wprowadzenie liczby i cyfry „9” na podstawie wiersza Anny Łady - Grodzickiej pt.: „ Dziewięć bałwanków.”


 

Zaproszenie klasy I na zajęcie do przedszkola.


 Cele operacyjne: 

 

Metody:  słowne- wiersz, zagadka, pogadanka

               oglądowe - pokaz

                aktywizujące - zadania stawiane do wykonania.

 

Formy:   z całą grupą i zaproszonymi gośćmi.

 

Pomoce: cyfry 1-9, 2 tablice z bałwankami (z elementami ubioru i bez),

4 wyrazy zaczynające się literą „b”
    
(buty, bałwanki, bal, balony).


Przebieg zajęcia:


Przywitanie zaproszonych gości.

1.    Wprowadzenie do tematu zagadką.

Zrobiły go dzieci w zimie i dały mu śmieszne imię.

Gdy słońce świeci w południe poci się i bardzo chudnie.  

( bałwan )

 

2.      Odsłonięcie tablicy na której znajduje się 9 bałwanów w różnych miejscach tablicy. Omówienie z dziećmi różnic w ich wyglądzie, wybranie spośród kilku wyrazów z literą „b”, wyrazu  „bałwanki”, umieszczenie podpisu na tablicy. Przeliczenie bałwanków, zapoznanie dzieci z nową cyfrą „9” i omówienie jej wyglądu.

 

3.      Wysłuchanie wiersza Anny Łady-Grodzickiej pt. „Dziewięć bałwanków.” Porządkowanie bałwanków zgodnie z treścią wiersza

( ponowna recytacja nauczyciela ) i przyporządkowanie im cyfr 1-9.






Dziewięć bałwanków


Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty.

I pasek szeroki, co dostał od taty.

Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.

Czy mu w nim nie ciężko?

Kto na to odpowie.


Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.

W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.

A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.

Chyba nic nie słyszy, no bo nie ma uszu.


A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.

I chce, żeby długo była mroźna zima.

A szósty bałwanek, zupełnie malutki.

Szepce cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”.


A siódmy bałwanek, jakby większy nieco.

Woła: „Patrzcie w górę, płatki śniegu lecą”.

A ósmy bałwanek ma kilka wąsików,

kapelusz na głowie i osiem guzików.


Bałwanek dziewiąty to wielka chudzina.

Ale głośno krzyczy:

Niech mróz długo trzyma!”



4.      Zabawa dydaktyczna „ Którego bałwanka mam na myśli?” Nauczyciel opisuje cechy charakterystyczne  bałwanków (największy, najmniejszy, ma wąsiki...) Dzieci odpowiadają stosując liczebniki porządkowe (pierwszy, trzeci, ósmy...)

 

5.      Wspólna zabawa z klasą I  przy piosence „ Bałwankowa  rodzina” (płyta CD). Odtworzenie w zabawie treści piosenki.

 

6.      Zabawa dydaktyczna „ Który bałwan zmienił miejsce?”, ćwicząca spostrzegawczość i pamięć wzrokową.

 

7.      Odsłonięcie drugiej tablicy z bałwankami. Dorysowywanie im brakujących elementów ( wąsiki, pasek, kapelusz, guziki...) Włączenie do zabawy I - klasistów, podpisanie przez nich cyframi 1-9 wszystkich uzupełnionych bałwanków.

 

8.      Wspólna zabawa „Lepimy bałwanki” z przygotowanej  wcześniej masy solnej. Wykorzystanie patyków, koralików, guzików  do ozdobienia bałwanków.

 

9.   Podziękowanie dzieciom i gościom za udział w zajęciu. Zabranie bałwanków do szkoły na pamiątkę spotkania.







Temat : Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 6

na podstawie wiersza W. Fabera „Mały domek”


Cele ogólne :


Cele operacyjne: ( dziecko po zajęciach potrafi:)


Metody: rozmowa, praca z tekstem, ćwiczenia


Formy: indywidualna, grupowa jednolita, zbiorowa


Środki dydaktyczne: ilustracja, wiersz „Mały domek”, papierowe figury geometryczne, rozsypanka literowa, kartoniki z cyframi 1 – 6 , puzle domów


Przebieg:

m e d k o






wskazówek podanych przez wybrane dziecka ( np. ściany domu to duży kwadrat, drzwi to mały prostokąt itd.)



Wzdłuż ulicy Nie wypuszcza

stoją domy nawet dymu

kolorowe, kominami.

uśmiechnięte Najwyraźniej

setką okien, się obraził

murowane. na świat cały.

Tylko jeden O to, że mu

mały domek brak jest kilku

kucnął sobie, wyższych pięter,

zamknął wszystkie że przy wielkich

drzwi i okna, barwnych blokach

zamknął bramę. jest za mały.

Nie ma nawet

co się dziwić

maluchowi,

że dorosłym,

dużym domem

być by wolał.

Choć jest ładny

i choć nawet

ma ogródek,

to wygląda

przy tych blokach –

jak przedszkolak.


4. Omówienie treści wiersza:


  1. Przeliczanie domków z ilustracji:



  1. Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 6

Nauczyciel pokazuje cyfrę 6. Dzieci opisują jej wygląd. Kreślą jej kształt w powietrzu, na podłodze, na plecach kolegi lub koleżanki.


  1. Układanie cyfr pod sylwetami domów, określanie jak wygląda pierwszy, drugi...szósty dom...


  1. Układanie z włóczki cyfry 6

Dyżurni rozdają włóczkę. Dzieci biegają przy muzyce po sali. Na przerwę układają z włóczki cyfrę 6.


  1. Ćwiczenia ruchowe.

Wykonywanie 6 przysiadów, 6 podskoków obunóż , 6 klaśnięć w ręce, itp


  1. Praca przy stolikach. Przeliczanie elementów i wpisywanie

odpowiedniej liczby. Dorysowywanie brakujących elementów

w zakresie 6. Pisanie nowej cyfry po śladzie.










Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców.


      1. opracowanie i prowadzenie mgr Barbara Drążewska

grupa dzieci 6-letnich „Słoneczka”


Temat: „Jesienne nastroje” – wprowadzenie liczby i cyfry 6”.

Cele:


Cele operacyjne:

Dziecko:



Metody:

  1. praktyczne: ćwiczenia dzieci, zabawa, praca indywidualna


Formy:

Środki dydaktyczne:

kasata audio z odgłosami, kartoniki z cyframi od 1 do 6,instrumenty perkusyjne, opaski dla dzieci, liczmany, koperty ze zwierzętami, obręcze, wełna, karta pracy, 6 obręczy.


Przebieg:

1.Nawiązanie do „6” – Ile mamy lat? Jaka jest najlepsza ocena w szkole?

Każdy chce otrzymywać szóstki w szkole zobaczymy, kto dzisiaj wykona wszystkie zadanie na 6 .

2.Zapoznanie z wyglądem cyfry „6” ( wspólnie z dziećmi omówienie jej kształtu), z czym nam się kojarzy, co przypomina?

3Kreślenie jej kształtu w powietrzu, na kartonie farbą -palcem, układanie z wełny.

4. „Który instrument zaprasza do zabawy” –dzieci z opaskami (emblematy przedstawiające stan pogody –wiatr, deszcz, słońce) na głowach poruszają się rytmicznie przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Z elementem ćwiczeń ortofonicznych.

5.„Uzupełnij do 6” – wykonywanie zadań matematycznych (dzieci mają do dyspozycji liczmany).

4.Zabawy typu: Ile razy trzeba klasnąć, podskoczyć, tupnąć, itp. żeby było 6?

5. „Nawlekanie korali”- zabawa ruchowa (dzieci poruszają się ze swoimi emblematami- figurami geometrycznymi, przy piosence „Korale Jesieni”. Na podane hasło ustawiają się według pokazanego przez nauczycielkę wzoru).

6. „Zadania na 6”- wykonywanie różnorodnych zadań związanych z aktualnie przerabianą tematyką ( w 3 zespołach).





- Za pomocą słomki przenieś liście na talerzyk i policz je.


7.Zabawa ruchowa

Na podłodze rozmieszczonych jest 6 obręczy podpisanych cyframi.

Dzieci biegają, na sygnał zatrzymują się i liczą uderzenia w bębenek. Zbierają się przy obręczy podpisanej odpowiednią cyfrą na przykład 5 uderzeń - stają przy obręczy z cyfrą 5. Przy powtórzeniach zabawy chłopcy liczą uderzenia bębenka osobno, dziewczynki osobno i zajmują miejsca wokół wybranych obręczy. W zabawie można także utrwalić pojęcia wewnątrz obręczy, na zewnątrz, wydając odpowiednie polecenia.

  1. „Szóstka oszustka”- na podstawie wiersza omówienie zadania indywidualnego na karcie pracy („Odszukaj i pokoloruj cyfrę 6 ”).

  2. Ocena pracy dzieci –Czy wszyscy pracowali na szóstkę?

















Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie dzieci sześcioletnich


Opracowanie i prowadzenie: mgr B. Drążewska



Temat: „Wesołe źrebaki” – wprowadzenie cyfry i liczby 10. Rozwiązywanie działań matematycznych utrwalających dodawanie i odejmowanie.


Cele główne:

  1. zapoznanie dzieci z liczbą i cyfrą 10

  2. kształcenie umiejętności sprawnego dodawania i odejmowania (rozwijanie umiejętności układania działań matematycznych)

  3. wzbogacenie słownictwa związanego tematycznie z hodowlą zwierząt na wsi

  4. rozbudzenie zainteresowań końmi

  5. rozwijanie aktywności ruchowej

  6. rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat



Cele operacyjne:

Dziecko:

- potrafi rozwiązywać działania matematyczne (dodawanie i odejmowanie)


Metody : rozmowa, obserwacja, ćwiczenia praktyczno-zadaniowe


Formy : zajęcia zorganizowane z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna


Środki wspomagające działania: kartoniki z cyframi , znaki matematyczne (+,-,+,<,>), sylwetki koni, liczmany, karty pracy, szarfy, wełna, obrazki zwierząt, cyfry i znaki matematyczne dla każdego dziecka, figury geometryczne, płyta CD


Przebieg


1. „Mamy i ich dzieci” – przypomnienie nazw zwierząt hodowanych na wsi w trakcie recytacji wiersza „Koziołeczek”.

2. „Źrebak” – ustny opis źrebaka (ćwiczenia językowe).

3. „Wesołe źrebaki” – wprowadzenie cyfry i liczby 10 w trakcie przeliczania koni liczbami głównymi i porządkowymi.

4. „Zadania o źrebakach” – w trakcie manipulowania sylwetkami źrebaków i liczmanami układanie działań matematycznych.

5. „Zaprzęgi” – zabawa ruchowa z elementami biegu.

6. „Co to za zwierzę?” – odgadywanie nazwy zwierzęcia nakrytego kartkami z wyciętymi figurami geometrycznymi(na figurach napisane działania matematyczne).

7. „Uzupełnij do 10” – wykonywanie zadań matematycznych w zespołach.

8. „Zabawy zwierząt” - zabawa ruchowa przy muzyce z elementami naśladownictwa.

9. Praca indywidualna przy stolikach – utrwalenie zdobytej wiedzy.







