na poczcie scenariusz zajec dla Nieznany

background image

44

nr 12.147

grudzień 2013

edukacja wieloobszarowa

Na poczcie

Na poczcie

Edyta Ćwikła

Scenariusz ma za zadanie zapoznanie dzieci

z osobami pracującymi na poczcie oraz

przedstawienie spraw, które można na niej załatwić.

Cel główny:

poznawanie i rozumienie siebie i świata.

Cele szczegółowe:

tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi

na rzeczach i osobach;

wykorzystanie i tworzenie okazji do poznania rzeczywistości.

Metody:

słowne

poglądowe

czynne.

Formy realizacji zajęć:

zbiorowa

indywidualna.

Środki dydaktyczne:

przybory plastyczne (kredki, farby), zagadki związane z pocztą,

okienka pocztowe (przygotowane wcześniej), skrzynka pocztowa, listy, znaczki, koperty,

karty pracy ze ślaczkami i wzorami, dodatkowe obrazki, puzzle, odznaki.

Przebieg zajęć:

Iskierka.

Zabawa integracyjna – dzieci siedząc w kole, trzymają się za ręce. Iskierkę zaczyna

puszczać codziennie inna osoba, wypowiadając słowa:

Puszczam iskierkę i czekam aż do

mnie wróci. Dzieci przekazują sobie „iskierkę”, mocniej ściskając swoje dłonie.

Zagadki.

Wprowadzenie do tematu zajęć – nauczyciel mówi:

Mam dla was parę zagadek,

które związane są z tematem naszych zajęć:

Chodzi z dużą torbą i z tego jest znany,

roznosi przekazy, listy, telegramy,

wszyscy go lubimy i chętnie witamy

(listonosz).

W tym momencie pokazujemy naszego listonosza Kleofasa – pacynkę.

Skąd wysyłamy listy i telegramy?

(poczta).

W co zawsze się wkłada wszystkie listy przed wysłaniem?

1

(koperta).

Nauczyciel pyta:

Kto mi powie, po co wysyłamy listy?

Gdzie idziemy, aby wysłać listy?

A co

możemy jeszcze zrobić na poczcie?

Jakie osoby pracują na poczcie? Co tam robią?

Zabawa w pocztę.

Dzieci zamieniają się w urzędników pocztowych, listonoszy i klientów. Sala

przypomina małą pocztę. Dzieci na przygotowanych wcześniej stanowiskach uczą się obsługi-

wania osób przychodzących na pocztę, współpracy ze sobą i życzliwości wobec innych. Klienci

mogą wrzucić do przygotowanej wcześniej skrzynki napisane listy (listy zostały napisane na

wcześniejszych zajęciach dotyczących podstawowych elementów korespondencji; dzieci samo-

dzielnie przyklejają znaczek, wkładają list do koperty i zaklejają ją).

1)

Źródło: M. Przewoźniak, Wielka księga zagadek, Warszawa 2011.

scenariusz zajęć dla sześciolatków

pomoce dydaktyczne do zabaw

zostały dołączone do miesięcznika

– szczegóły str. 3

prenumerata

PLUS

!

background image

45

nr 12.147

grudzień 2013

edukacja wieloobszarowa

Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.

Nauczyciel podaje zadania z dodawa-

nia i odejmowania w zakresie 10:

Listonosz musi roznieść 6 listów. W każdym domu zostawia po 2 listy. Ile domów

odwiedził?

Jasiu miał 4 znaczki, od brata dostał 3 znaczki. Ile znaczków ma Jaś?

Listonosz miał w torbie 9 listów, rozdał już 5. Ile listów zostało listonoszowi?

Masaż.

Zabawa ruchowa.

Kroczą słonie

(całymi dłońmi uderzamy w plecy partnera)

Biegną konie po betonie

(pięściami uderzamy w plecy partnera)

Płynie sobie kręta rzeczka

(delikatnie dotykamy pleców partnera palcami)

Przeszły panie na szpileczkach

(lekko dotykamy pleców partnera opuszkami palców)

Z gryzącymi pieseczkami

(lekko chwytamy plecy partnera)

Pada bardzo drobny deszczyk

(lekko dotykamy pleców partnera opuszkami palców)

Czujesz dreszczyk?

2

Układanie puzzli.

Dzieci dostają pocięte puzzle przed-

stawiające listonosza (gotową postać listonosza do

przygotowania puzzli znajdziesz na stronie interne-

towej www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl). Zada-

niem dzieci jest ułożenie puzzli, naklejenie na kartkę,

a następnie dokładne pokolorowanie.

2) Źródło: M. Bogdanowicz,

Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki, Gdańsk 2005.

Ćwiczenia z zakresu motoryki małej.

Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy ze

szlaczkami i wzorami (gotowy wzór na www.dopobrania.blizejprzedzkola.pl). Dzieci

rysują po śladzie. Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki związane z pocztą i mówi:

Przyjrzyjcie się uważnie temu obrazkowi i opowiedzcie, co się na nim dzieje. Zasta-

nówcie się i opowiedzcie, co musi zrobić chłopiec, aby wysłać list do babci. Z jakim

miejscem kojarzą wam się te ilustracje? Nazwijcie każdą z nich i połączcie w pary

pasujące do siebie obrazki.

Bibliografia:

H. Komorowska,

O programach prawie wszystko, Warszawa 1999.

Edyta Ćwikła – pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Pe-

dagogiki Specjalnej w Warszawie w Zakładzie Wczesnej Edukacji.

Ukończyła pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną.

REKLA

M

A

pomoce dydaktyczne do zajęć

zostały dołączone

do miesięcznika

– szczegóły str. 3

prenumerata

PLUS

!

