dietetyk 321[11] o1 04 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Katarzyna Adamus
Ewelina Różańska







Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych
321[11].O1.04







Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Magdalena Kaźmierczak
mgr inż. Renata Danasiewicz


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Ewa Superczyńska



Konsultacja:
dr hab. inż. Henryk Budzeń





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[11].O1.04
„Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu dietetyk.

























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Specyfika działalności gastronomicznej i podstawowe rodzaje

zakładów gastronomicznych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Podział przestrzenny zakładu gastronomicznego

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Stanowisko pracy w zakładzie gastronomicznym. Zakres prac na

poszczególnych stanowiskach

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Zachowanie i wygląd pracowników placówek żywienia – kultura

osobista, etyka, ubiór pracowników. Przepisy bhp i ochrony
przeciwpożarowej

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie dietetyk.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia realizacji
programu jednostki modułowej,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu
jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.

tekstu przewodniego,

dyskusji dydaktycznej.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.


















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





















Schemat układu jednostek modułowych

321[11].O1

Podstawy działalności zawodowej

321[11].O1.02

Przestrzeganie przepisów

prawa i zasad ekonomiki

w ochronie zdrowia

321[11].O1.03
Nawiązywanie

i utrzymywanie kontaktów

międzyludzkich

321[11].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

oraz ochrony środowiska

321[11].O1.04

Charakteryzowanie działalności placówek

żywieniowych

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

prowadzić proste obliczenia matematyczne,

posługiwać się podstawową terminologią z zakresu ekonomiki,

posługiwać się podstawową terminologią z zakresu organizacji i techniki usług
gastronomicznych,

posługiwać

się

podstawową

terminologią

z

zakresu wyposażenia zakładów

gastronomicznych,

posługiwać się podstawową terminologią z zakresu obsługi konsumenta.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować strukturę organizacyjną placówki żywienia typu zamkniętego
i otwartego,

określić zakres usług świadczonych przez placówki żywienia,

określić formy organizacyjno-prawne placówek żywieniowych,

scharakteryzować systemy zarządzania placówką żywienia typu otwartego i zamkniętego,

scharakteryzować zadania poszczególnych działów placówek żywienia

określić rodzaje stanowisk pracy w poszczególnych działach placówki żywienia,

scharakteryzować zakres prac na poszczególnych stanowiskach,

opracować dokumentację organizacyjną placówki żywienia typu zamkniętego i otwartego,

scharakteryzować prawa konsumenta obowiązujące w placówkach żywienia otwartego
i zamkniętego,

określić wymagania dotyczące zachowania i wyglądu pracowników placówek żywienia,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

skorzystać z różnych źródeł informacji.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Dietetyk 321[11]
Moduł:

Podstawy działalności zawodowej 321[11].O1

Jednostka modułowa:

Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych
321[11].O1.04

Temat: Charakterystyka zakładów gastronomicznych sieci otwartej.

Cel ogólny: Zapoznanie z rodzajami i działalnością zakładów gastronomicznych sieci

otwartej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dokonać podziału zakładów gastronomicznych sieci otwartej,

scharakteryzować poszczególne zakłady gastronomiczne sieci otwartej,

podać przykłady zakładów gastronomicznych sieci otwartej.


Metody nauczania–uczenia:

pogadanka,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w grupach.


Czas: 4 godziny dydaktyczne

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

komputer z oprogramowaniem, dostępem do Internetu i drukarką,

rzutnik multimedialny,

kolorowe elementy do losowania na grupy.


Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie rodzajów i działalności zakładów gastronomicznych sieci otwartej –

pogadanka.

4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Podział uczniów na grupy–losowanie.
6. Objaśnienie treści ćwiczeń zawartych w Poradniku dla ucznia.
7. Wykonanie ćwiczenia 1 z rozdziału 4.1.3 Poradnika dla ucznia

:

uczniowie zapoznają się z materiałem dotyczącym tematu zawartą w Poradniku dla
ucznia,

uczniowie w grupach wykonują polecenia do ćwiczenia,

uczniowie zapisują i interpretują wyniki,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

8. Prezentacja wyników i ich omówienie na forum grupy.
9. Ocena prezentacji (załącznik 1).

Zakończenie zajęć

Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangażowanie uczniów w ich

realizację

i uzyskane

efekty,

a

szczególnie

przydatność

realizowanych

zadań

w charakteryzowaniu działalności zakładów gastronomicznych sieci otwartej

Praca domowa

Dokonaj podziału i charakterystyki zakładów gastronomicznych. Sporządź notatkę.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć i nabytych umiejętności.


Załącznik 1
Kwestionariusz – ocena prezentacji

1. Czy prezentacja miała wstęp, rozwinięcie i zakończenie?

tak nie

6 5 4 3 2 1

2. Czy prezentacja była zrozumiała?

tak nie

6 5 4 3 2 1

3. Czy prezentacja była ciekawa?

tak nie

6 5 4 3 2 1

4. Czy prezentacja była poprawna?

tak nie

6 5 4 3 2 1

5. Czy prezenterzy swobodnie korzystali z przygotowanych przez siebie pomocy?

tak nie

6 5 4 3 2 1

Ogólna liczba punktów ………………………

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Dietetyk 321[11]
Moduł:

Podstawy działalności zawodowej 321[11].O1

Jednostka modułowa:

Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych
321[11].O1.04

Temat:

Podstawowe zasady bhp w zakładach gastronomicznych.

Cel ogólny:

Zapoznanie ucznia z podstawowymi zasadami bhp w zakładach
gastronomicznych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić podstawowe zasady bhp stosowane w zakładach gastronomicznych,

zastosować podstawowe zasady bhp stosowane w zakładach gastronomicznych,

określić obowiązki pracownika i pracodawcy dotyczących stosowania przepisów bhp.


Metody nauczania–uczenia:

wykład,

pogadanka,

ćwiczenie.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach.

Czas: 2 godziny dydaktyczne

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna,

kolorowe flamastry,

papier formatu A4,

poradnik dla ucznia,

kolorowe elementy do losowania na grupy.


Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie podstawowych zasad bhp przy wykorzystaniu pokazu multimedialnego.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Podział uczniów na grupy–losowanie.
6. Objaśnienie treści ćwiczeń zawartych w Poradniku dla ucznia.
7. Rozdanie środków dydaktycznych.
8. Wykonanie ćwiczenia 4 z rozdziału 4.4.3 Poradnika dla ucznia:

uczniowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi tematu zawartą w Poradniku dla
ucznia,

uczniowie w grupach wykonują polecenia do ćwiczenia,

uczniowie zapisują i interpretują wyniki.

9. Prezentacja wyników i ich omówienie na forum grupy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć

Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć wskazując na zaangażowanie uczniów

w ich realizację i uzyskane efekty.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć i nabytych umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Specyfika działalności gastronomicznej i podstawowe

rodzaje zakładów gastronomicznych


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie Małego Rocznika Statystycznego odpowiedz na pytanie:

1. Ile placówek gastronomicznych sektora prywatnego i publicznego funkcjonuje w Polsce?

Odpowiedzi udziel na podstawie trzech lat, wybranych dowolnie z Małego Rocznika
Statystycznego. Wskaż placówki, których liczba wzrosła oraz placówki, których liczba
zmalała na przełomie badanych lat.
Uszereguj zakłady gastronomiczne wg częstości występowania (zacznij od największej).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia,
2) zapoznać się z danymi z Rocznika Statystycznego,
3) zobrazować wyniki w formie graficznej,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki),

komputer z oprogramowaniem,

rzutnik multimedialny,

Rocznik Statystyczny,

literatura z rozdziału 7 dotycząca placówek gastronomicznych.

Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj działalność jednego z zakładów gastronomicznych w Twoim mieście.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia,
2) wybrać odpowiedni zakład gastronomiczny,
3) zebrać informacje od pracowników i klientów dotyczące charakteru usług,
4) zapisać uzyskane informacje,
5) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 dotycząca placówek gastronomicznych,

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki),

komputer z dostępem do Internetu.

Ćwiczenie 3

Na podstawie informacji znalezionych w Internecie opisz usługi świadczone w dwóch

wybranych restauracjach. Określ, jakie elementy i w jaki sposób wpływają na standard
zakładów.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać w Internecie dwie restauracje,
2) opisać usługi świadczone w tych lokalach,
3) porównać te zakłady w zależności od świadczonych w nich usług,
4) porównać standard obu zakładów,
5) zapisać uzyskane informacje,
6) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki),

komputer z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura dotycząca placówek gastronomicznych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 4

Na przykładzie wybranego zakładu gastronomicznego określ, czy spełnia on kryteria

nowoczesnej placówki gastronomicznej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach kilku osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić kryteria nowoczesnej placówki gastronomicznej,
2) wybrać odpowiedni zakład gastronomiczny,
3) opisać charakter tego lokalu,
4) zinterpretować uzyskane informacje,
5) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki),

komputer z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Podział przestrzenny zakładu gastronomicznego

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Narysuj plan układu funkcjonalnego pomieszczeń wybranego zakładu gastronomicznego

sieci otwartej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać rodzaj zakładu gastronomicznego i określić jego cechy charakterystyczne,
2) narysować układ funkcjonalny pomieszczeń wybranego zakładu gastronomicznego sieci

otwartej,

3) dokonać oceny poprawności wykonanego zadania,
4) przedstawić schemat na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel).

Ćwiczenie 2

Dokonaj analizy układu funkcjonalnego części handlowej wybranego zakładu

gastronomicznego sieci otwartej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–3 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z układem funkcjonalnym części handlowej i ekspedycyjnej zakładu

gastronomicznego sieci otwartej,

2) wykonać szkic układu funkcjonalnego zakładu,
3) opisać układ funkcjonalny części handlowej wybranego zakładu gastronomicznego,
4) wyniki omówić na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel).

Ćwiczenie 3

Narysuj plan układu funkcjonalnego pomieszczeń wybranego zakładu gastronomicznego

sieci zamkniętej. Na rysunku oznacz:

drogi surowców, półproduktów oraz gotowych wyrobów kulinarnych,

drogi naczyń czystych i brudnych,

drogę odpadów pokonsumpcyjnych i poprodukcyjnych,

drogi konsumentów,

drogi personelu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–3 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) narysować układ funkcjonalny pomieszczeń wybranego zakładu gastronomicznego sieci

zamkniętej,

2) oznaczyć:

drogi surowców, półproduktów oraz gotowych wyrobów kulinarnych,

drogi naczyń czystych i brudnych,

drogę odpadów pokonsumpcyjnych i poprodukcyjnych,

drogi konsumentów,

drogi personelu,

3) dokonać oceny poprawności wykonanego zadania,
4) zaprezentować wyniki na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel,
kolorowe flamastry).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Stanowisko pracy w zakładzie gastronomicznym. Zakres

prac na poszczególnych stanowiskach

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj prezentację multimedialną przedstawiającą zakres czynności i obowiązki trzech

wybranych stanowisk pracy w zakładzie gastronomicznym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zakres czynności i obowiązki wybranych stanowisk,
2) wykonać prezentację multimedialną,
3) ocenić formę i treść wykonanej prezentacji,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

komputer z odpowiednim oprogramowaniem (np. program Power Point),

rzutnik multimedialny.


Ćwiczenie 2

Zainscenizuj zakres czynności osób na wybranych stanowiskach pracy w zakładzie

gastronomicznym. Inscenizację wykonaj przy użyciu wyłącznie technik niewerbalnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić czynności na wybranych stanowiskach pracy,
2) przygotować scenki zawierające zakres czynności i obowiązki osób na poszczególnych

stanowiskach pracy w zakładzie gastronomicznym

3) zaprezentować scenki na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

inscenizacja.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały potrzebne do inscenizacji.

Ćwiczenie 3

Wypisz stanowiska pracy w zakładzie gastronomicznym, a następnie wskaż zasady

współpracy pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Wyniki pracy zaprezentuj w formie
prezentacji multimedialnej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać stanowiska pracy w zakładzie gastronomicznym,
2) określić zasady współpracy między poszczególnymi stanowiskami,
3) przygotować prezentację multimedialną,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

komputer z odpowiednim oprogramowaniem (np. program Power Point),

rzutnik multimedialny.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Zachowanie i wygląd pracowników placówek żywienia –

kultura osobista, etyka, ubiór pracowników. Przepisy bhp
i ochrony przeciwpożarowej

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj prezentację multimedialną przedstawiającą wizerunek kelnerów i kelnerek

w różnych zakładach gastronomicznych. Wskaż wady i zalety poszczególnych strojów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wygląd pracowników zakładów gastronomicznych,
2) odszukać w Internecie zdjęcia kelnerów i kelnerek w różnych zakładach

gastronomicznych,

3) wykonać prezentację multimedialną,
4) określić wady i zalety poszczególnych strojów,
5) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

komputer z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny.

Ćwiczenie 2

Określ elementy stroju pracowników działu produkcji, wypisz czynniki, przed, którymi te

elementy chronią.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wymagania dotyczące stroju pracowników działu produkcji,
2) określić elementy stroju pracowników działu produkcji,
3) wypisać czynniki, przed którymi mają te elementy chronić,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel,
kolorowe flamastry),

elementy stroju pracowników działu produkcji.

Ćwiczenie 3

Określ standardy zachowań oraz cechy dobrego kelnera.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia,
2) określić standardy zachowań kelnera,
3) wypisać cechy dobrego kelnera,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, kolorowe flamastry),


Ćwiczenie 4

Zainscenizuj scenkę, dotyczącą przeprowadzenia instruktażu z zakresu organizacji

stanowiska pracy dla pracownika zatrudnionego przy produkcji żywności. Zwróć uwagę na
zakres obowiązków, strój, bhp, higienę osobistą.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać odpowiedni fragment materiału nauczania z poradnika dla ucznia,
2) zaplanować przeprowadzenie instruktażu,
3) przygotować scenki,
4) zaprezentować scenki na forum grupy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

inscenizacja.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, kolorowe flamastry),

materiały potrzebne do inscenizacji.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Charakteryzowanie

działalności placówek żywieniowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu
podstawowego,

zadania 7, 8, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. c, 11. d,
12.
a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. d, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić funkcjonalność pomieszczeń zakładu
gastronomicznego

A

P

c

2

Wymienić pomieszczenia poszczególnych
działów w zakładzie gastronomicznym

B

P

b

3

Określić obowiązki kierownika placówki
żywieniowej

B

P

a

4

Określić obowiązki pracowników placówki
żywieniowej (kelnera)

B

P

d

5

Dokonać podziału zakładów gastronomicznych

B

P

a

6

Wymienić rodzaje zakładów gastronomicznych

B

P

b

7

Scharakteryzować zakłady gastronomiczne
z obsługą kelnerską

C

PP

a

8

Scharakteryzować nowoczesne zakłady
gastronomiczne

C

PP

c

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9

Określić grupę konsumentów w zakładach typu
zamkniętego

A

P

d

10

Scharakteryzować usługi zakładów
gastronomicznych

B

P

c

11

Określić grupę konsumentów w zakładach typu
(„fast food”)

B

P

d

12

Scharakteryzować strój roboczy pracownika
obsługi

B

P

a

13

Scharakteryzować strój roboczy kucharza

B

P

c

14

Określić funkcje kierownika zakładu

B

P

b

15

Wskazać stanowiska pracy dla różnych
pracowników

B

P

a

16

Określić funkcje na poszczególnych
stanowiskach pracy

B

P

d

17

Określić obowiązki pomocy bufetowej

B

P

a

18

Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla
pracowników

B

P

d

19

Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla
pracowników

B

P

a

20

Zastosować przepisy ochrony
przeciwpożarowej

C

PP

b

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania działalności placówek

żywieniowych. Wszystkie pytania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź

zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Ekspedycja nazywana jest powszechnie

a) zmywalnią.
b) bufetem.
c) rozdzielnią kelnerską.
d) hallem.


2. Część handlowa zakładu gastronomicznego obejmuje

a) przedsionek, ekspedycję, magazyn, hall.
b) przedsionek, hall z zespołem sanitarnym dla konsumentów, szatnię, salę

konsumencką.

c) salę konsumencką, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, ekspedycję,

zmywalnię.

d) zmywalnię, magazyn, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, salę konsumencką.


3. Kierownik zakładu odpowiada za

a) powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również sprawną

pracę personelu.

b) powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji, przygotowywanie posiłków.
c) wykonanie

planu

produkcji,

przygotowywanie

posiłków,

dekorację

sali

konsumenckiej.

d) przygotowywanie kawy i herbaty, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również

sprawną pracę personelu.

4. Do obowiązków kelnera nie należy

a) przestrzeganie dyscypliny pracy.
b) wykonywanie prac zgodnie z obowiązującymi zasadami.
c) rozliczenie się z pobranych z kuchni potraw i napojów.
d) zaopatrzenie zakładu w towar.

5. Zakłady sieci otwartej to

a) restauracje, bary, kawiarnie.
b) restauracje, stołówki, bary.
c) kawiarnie, piwiarnie, stołówki.
d) restauracje, kantyny, cukiernie.


6. Punkty gastronomiczne to

a) pijalnie, kawiarnie, jadłodajnie.
b) smażalnie, pijalnie, lodziarnie.
c) bufety, bistro, restauracje.
d) cukiernie, piwiarnie, lodziarnie.


7. Zakłady z obsługą kelnerską to

a) restauracje.
b) stołówki szkolne.
c) piwiarnie.
d) bary szybkiej obsługi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Nowoczesne zakłady żywienia zbiorowego oferują

a) potrawy regionalne.
b) owoce morza i drinki.
c) pizze, hamburgery, frytki.
d) potrawy różnych narodów.


9. Kuracjusze są konsumentami

a) szpitali.
b) zakładów karnych.
c) stołówek wojskowych.
d) sanatoriów.


10. W herbaciarniach można serwować napoje o zawartości alkoholu

a) do 6%.
b) do 10%.
c) do 18%.
d) do 45%.


11. Głównymi konsumentami barów fast food są

a) kuracjusze.
b) osoby starsze.
c) wczasowicze.
d) osoby młode.


12. Podstawowe elementy ubioru pracownika obsługi

a) biała koszula, muszka, czarne, długie spodnie.
b) zielona koszula, krótkie spodnie, „glany”.
c) czerwony podkoszulek, muszka, czarne spodnie.
d) biała koszula, muszka, krótkie spodenki.


13. Strój roboczy kucharza to

a) biały nylonowy fartuch, furażerka, zapaska.
b) biały płócienny fartuch, furażerka, sandały.
c) biały płócienny fartuch, czepek, zapaska.
d) zapaska, furażerka, białe buty.

14. Kierownik zakładu gastronomicznego pełni w nim funkcję

a) produkcyjną.
b) administracyjno-gospodarczą.
c) usługową.
d) socjalną.


15. W dziale ekspedycyjnym pracują

a) kierownik sali, kelner, bufetowa.
b) szef kuchni, cukiernik, zmywaczka.
c) szatniarz, bufetowa, kierownik zakładu
d) kucharz, kelner, cukiernik.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16. Zaopatrzenie zakładu w towary i surowce należy do obowiązków

a) szefa kuchni,
b) kierownika sali.
c) księgowej.
d) kierownika zakładu gastronomicznego.


17. Do obowiązków pomocy bufetowej należy

a) mycie i polerowanie naczyń.
b) dekoracja potraw.
c) przyrządzanie napojów gorących.
d) sporządzanie drinków.


18. Książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami winni posiadać

a) tylko kelnerzy.
b) tylko pracownicy działu produkcji.
c) tylko kierownik zakładu.
d) wszyscy pracownicy.


19. Badania pracowników branży spożywczej dotyczą

a) prześwietlenia klatki piersiowej, WR, nosicielstwa.
b) prześwietlenia klatki piersiowej, badania moczu.
c) badań moczu i krwi.
d) WR, nosicielstwa, badań stomatologicznych.


20. Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie gastronomicznym spoczywa na

a) Straży Pożarnej.
b) kierowniku lub właścicielu zakładu.
c) kelnerze.
d) pracownikach działu produkcji.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..

Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Charakteryzowanie

działalności placówek żywieniowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,

zadania 5, 9, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego

.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. b, 10. a, 11. d,
12.
a, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować strój roboczy pracowników
w gastronomii

B

P

a

2

Scharakteryzować usługi zakładów
gastronomicznych

B

P

d

3

Wymienić poszczególne rodzaje zakładów
gastronomicznych

B

P

b

4

Określić działalność zakładów
gastronomicznych

B

P

d

5

Scharakteryzować zakłady gastronomiczne
z obsługą kelnerską

C

PP

a

6

Scharakteryzować strój roboczy kucharza

B

P

c

7

Wskazać stanowiska pracy dla różnych
pracowników

B

P

a

8

Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla
pracowników

B

P

d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9

Zastosować przepisy ochrony
przeciwpożarowej

C

PP

b

10

Określić obowiązki pomocy bufetowej

B

P

a

11

Określić obowiązki kelnera

B

P

d

12

Określić obowiązki kierownika zakładu

B

P

a

13

Dokonać podziału zakładów gastronomicznych

B

P

a

14

Określić funkcje pomieszczeń zakładu
gastronomicznego

A

P

c

15

Wymienić pomieszczenia poszczególnych
działów w zakładzie gastronomicznym

B

P

b

16

Scharakteryzować nowoczesne zakłady
gastronomiczne

C

PP

c

17

Określić grupę konsumentów w zakładach typu
zamkniętego

B

P

c

18

Określić funkcje kierownika zakładu

B

P

b

19

Określić funkcje na poszczególnych
stanowiskach pracy

B

P

d

20

Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla
pracowników

B

P

a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania działalności placówek

żywieniowych. Wszystkie

pytania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest

prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej Karcie odpowiedzi.
6. Zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź

zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Podstawowe elementy ubioru pracownika obsługi
a) biała koszula, muszka, czarne, długie spodnie.
b) zielona koszula, krótkie spodnie, „glany”.
c) czerwony podkoszulek, muszka, czarne spodnie.
d) biała koszula, muszka, krótkie spodenki.


2.

W herbaciarniach można serwować napoje o zawartości alkoholu

a) do 5%.
b) do 10%.
c) do 50%.
d) do 18%.


3.

Punkty gastronomiczne to
a) pijalnie, kawiarnie, jadłodajnie.
b) smażalnie, pijalnie, lodziarnie.
c) bufety, bistro, restauracje.
d) cukiernie, piwiarnie, lodziarnie.


4.

Kuracjusze są konsumentami
a) szpitali.
b) zakładów karnych.
c) stołówek wojskowych.
d) sanatoriów.


5.

Zakłady z obsługą kelnerską to
a) restauracje.
b) stołówki szkolne.
c) piwiarnie.
d) bary szybkiej obsługi.

6.

Strój roboczy kucharza to
a) biały nylonowy fartuch, furażerka, zapaska.
b) biały płócienny fartuch, furażerka, sandały.
c) biały płócienny fartuch, czepek, zapaska.
d) zapaska, furażerka, białe buty.

7.

W dziale ekspedycyjnym pracują
a) kierownik Sali, kelner, bufetowa.
b) szef kuchni, cukiernik, zmywaczka.
c) szatniarz, bufetowa, kierownik zakładu.
d) kucharz, kelner, cukiernik.

8.

Książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami winni posiadać
a) tylko kelnerzy.
b) tylko pracownicy działu produkcji.
c) tylko kierownik zakładu.
d) wszyscy pracownicy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9.

Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie gastronomicznym spoczywa na
a) Straży Pożarnej.
b) kierowniku lub właścicielu zakładu.
c) kelnerze.
d) pracownikach działu produkcji.


10. Do obowiązków pomocy bufetowej należy

a) mycie i polerowanie naczyń.
b) dekoracja potraw.
c) przyrządzanie napojów gorących.
d) sporządzanie drinków.

11. Do obowiązków kelnera nie należy

a) przestrzeganie dyscypliny pracy.
b) wykonywanie prac zgodnie z obowiązującymi zasadami.
c) rozliczenie się z pobranych z kuchni potraw i napojów.
d) zaopatrzenie zakładu w towar.

12. Kierownik zakładu odpowiada za

a) powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również sprawną

pracę personelu.

b) powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji, przygotowywanie posiłków.
c) wykonanie

planu

produkcji,

przygotowywanie

posiłków,

dekorację

sali

konsumenckiej.

d) przygotowywanie kawy i herbaty, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak

również sprawną pracę personelu.

13. Zakłady sieci otwartej to

a) restauracje, bary, kawiarnie.
b) restauracje, stołówki, bary.
c) kawiarnie, piwiarnie, stołówki.
d) restauracje, kantyny, cukiernie.

14. Ekspedycja nazywana jest powszechnie

a) zmywalnią.
b) bufetem.
c) rozdzielnią kelnerską.
d) hallem.

15. Część handlowa zakładu gastronomicznego obejmuje

a) przedsionek, ekspedycję, magazyn, hall
b) przedsionek, hall z zespołem sanitarnym dla konsumentów, szatnię, salę

konsumencką.

c) salę konsumencką, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, ekspedycję,

zmywalnie.

d) zmywalnię, magazyn, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, salę konsumencką.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16. Nowoczesne zakłady żywienia zbiorowego oferują

a) potrawy regionalne.
b) owoce morza i drinki.
c) pizze, hamburgery, frytki.
d) potrawy różnych narodów.

17. Głównymi konsumentami barów fast food są

a) kuracjusze.
b) osoby starsze.
c) osoby młode

.

d) wczasowicze.

18. Kierownik zakładu gastronomicznego pełni w nim funkcję

a) produkcyjną.
b) administracyjno-gospodarczo.
c) usługową.
d) socjalną.

19. Zaopatrzenie zakładu w towary i surowce należy do obowiązków

a) szefa kuchni,
b) kierownika sali.
c) księgowej.
d) kierownika zakładu gastronomicznego.

20. Badania pracowników branży spożywczej dotyczą

a) prześwietlenia klatki piersiowej, WR, nosicielstwa.
b) prześwietlenia klatki piersiowej, badania moczu.
c) badania moczu i krwi.
d) WR, nosicielstwa, badania stomatologiczne.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……..............................………………………………………………..

Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Czerwińska D., Kołlajtis-Dołowy A., Kozłowska K., Pietruszka B.: Podstawy żywienia

człowieka, Format – AB, Warszawa 2001

2. Dłużewski M., Chuchlowa J., Krajeński K., Kamieński W.: Technologia żywności. WSiP,

Warszawa 2000

3. Hoszek W.: Urządzanie zakładów gastronomicznych i gospodarstw domowych. Format –

AB, Warszawa 2005

4. Jargoń R.: Obsługa konsumenta cz.1. WSiP, Warszawa 2000
5. Koziorowska B.: Projektowanie technologiczne zakładów gastronomicznych. SGGW,

Warszawa 1998

6. Mielczarczyk Z., Urbańska B.: Gospodarka i rachunkowość w gastronomii. WSiP,

Warszawa 2002

7. Mikuta B.: Technologia gastronomiczna z obsługą konsumenta cz. 1. Format – AB,

Warszawa 1998

8. Pietraszewski M.,: Ekonomika przedsiębiorstw. Wydawnictwo eMPi

2

, Poznań 1996

9. Żabicki W.: Higiena zawodowa dla szkół gastronomicznych. WSiP, Warszawa 1970
10. www.hotelarze.pl
11. www.straz.gov.pl


Literatura metodyczna:

1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.

Wyd. ITeE, Radom 2001

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”,

Warszawa 2003

