do muzykoterapii wiosna

background image

1

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA ŚWIETLIC SZKOLNYCH

TEMAT: WIOSENNE TULIPANY.

Cele dydaktyczne i wychowawcze:



zapoznanie się z zasadami pracy grupowej,



kształcenie umiejętności rozpoznawania symboli,



wdrażanie do współdziałania w grupie w klimacie wzajemnego zrozumienia i
relaksacji,



kształtowanie wyobraźni poprzez formy plastyczne,



poznanie nowej techniki zaginania i łączenia papieru – orgiami z kółek,



wyzwalanie radości ze wspólnej zabawy.

Metody pracy:

1.

Praktycznego działania.

2.

Zabawy aktywizujące

.

Formy pracy:

grupowa, zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:

Farby plakatowe, tempery, pędzle, duże arkusze szarego papieru, nagranie do zabawy
powitalnej, wzór kółka do orgiami (kółko 3 cm), papier kolorowy, książka
D. Dziamskiej „Bajkowe kółeczka”, klej, kotyliony – grupy do zabawy „Wiosenny
bal…”.

Czas trwania:

1 godzina

Uczestnicy zajęć

: grupa dzieci młodszych (klasy I-III)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

II.

Część wstępna

¾

Powitanie. Zabawa ruchowa „Wiosenny bal z kotylionami”.

Do zabawy nauczycielka ma różne symbole wiosenne /bocian, żaba, kwiaty./po trzy

każdego rodzaju. Dzieci losują po jednej ilustracji i muszą odnaleźć grupę z takim samym
symbolem – „kotylionem“. Tańczą w kółeczkach poleczkę, w czasie pauzy w muzyce
opuszczają swoje grupy i spacerują w różne strony. Na hasło „zmiana!“ zamieniają się
ilustracjami z dziećmi znajdującymi się najbliżej i szukają grup z takimi samymi
„kotylionami“.

Zabawa powtarza się kilkakrotnie i zawsze przebiega tak samo, czyli:

odnalezienie grupy z taką samą ilustracją,

taniec w kółeczkach,

odejście od grupy,

zmiana ilustracji „kotylionów“,

szukanie nowej grupy.

Po zakończeniu zabawy pozostajemy w tych grupach, gdyż kolejne zadanie plastyczne
wymaga pracy w trzyosobowych grupach.

background image

2

II. Część główna.

1.

Przygotowanie do pracy w grupach. Ustalamy zasady pracy w grupie:

¾

Słuchamy uważnie prowadzącego,

¾

Jesteśmy wobec siebie życzliwi,

¾

Nie oceniamy siebie i innych,

¾

Jesteśmy aktywni,

¾

Wszyscy dobrze się bawimy,

¾

Sprzątamy po zajęciach

.

Wspólny obraz
Arkusze szarego papieru ułożone są na stołach, obok każdego arkusza znajdują się farby,
pędzle, woda. Nauczyciel zaprasza do każdego arkusza grupy – po troje dzieci. Ich zadaniem
jest malowanie zgodnie ze swoją wyobraźnią obrazu o określonej tematyce wiosennej. Cała
trójka maluje wspólnie na jednym arkuszu papieru, zaś po upływie określonego czasu
(np. 5 minut), dzieci przechodzą do następnego arkusza, kierując się w prawą stronę i malują
następne 5 minut. Wszystkie grupy mają pracować przy każdym arkuszu. Pracę może
uprzyjemniać muzyka relaksacyjna. Przykładowe tytuły prac:

Bazie w wazonie

Łąka pełna krokusów

WIOSENNE TULIPANY

Drzewo budzi się do życia

2.

Wprowadzenie nowej techniki zaginania i łączenia papieru – orgiami z kółek.

a)

Pogadanka na temat sztuki orgiami. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że z kółek można
wykonać ciekawe elementy do dekoracji prac lub całe prace. Pokazuje dzieciom wzory
prac z książki D. Dziamskiej „Bajkowe kółeczka”.

b)

Rozdanie dzieciom wzoru kółka. Każdy z uczestników musi wyciąć dwa kółeczka w tym
samym kolorze. Na dzisiejszych zajęciach dzieci wykonają kolorowego motylka z kółek.
Nauczycielka podaje dzieciom kolejno wskazówki do wykonania zadania:

Š

złożenie kółka na pół,

Š

nacięcie kółka,

Š

złożenie kółka naciętego z przesunięciem.

Drugie kółko dzieci samodzielnie lub z moją pomocą zaginają, potem wspólnie naklejamy na
wykonane wcześniej prace – ozdabiamy nasze „wiosny” kolorowymi motylkami. Wykonane
prace wieszamy na gazetce. Porządkujemy swoje miejsca pracy.

III. Podsumowanie

¾

Wspólne podsumowanie zajęć – wypowiedzi dzieci.

1.Czy w trakcie zabawy odkryłam /łem coś nowego ?
2.Które z zadań sprawiło mi najwięcej trudności i dlaczego?
3.Które działania rozśmieszyły mnie najbardziej?
4.Czy dobrze pracowało mi się w grupie?
5.Co czułam w trakcie zabawy ?
6.Wybieram dowolne pytanie.

Uczestnicy rzucają kostką , ilość oczek to numer pytania .

