monter budownictwa wodnego 712[03] z1 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ






Grzegorz Lipczuk






Organizowanie stanowiska pracy
712[03].Z1.01







Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Lucja Zegadło
mgr inż. Piotr Miłosz



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Grzegorz Lipczuk



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda











Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[03].Z1.01
„Organizowanie stanowiska pracy”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu monter budownictwa wodnego.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Zasady organizacji stanowiska pracy, zasady pracy zespołowej oraz

środki ochrony indywidualnej i zbiorowej

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Zabezpieczenie i oznakowanie miejsca robót hydrotechnicznych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Magazynowanie, składowanie materiałów i elementów budowlanych oraz

gospodarka odpadami

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Rodzaje i zasady wykonywania robót hydrotechnicznych. Elementy

i materiały budowlane oraz maszyny, narzędzia i sprzęt do robót
hydrotechnicznych oraz obsługa maszyn i urządzeń

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Przepisy prawa wodnego

21

5.5.1. Ćwiczenia

21

5.6. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Organizowanie stanowiska pracy”,

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter budownictwa wodnego 712[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ć

wiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






































Schemat układu jednostek modułowych

712[03].Z1

Technologia robót hydrotechnicznych

712[03].Z1.01

Organizowanie stanowiska pracy

712[03].Z1.02

Wykonywanie pomiarów zwi

ą

zanych z robotami hydrotechnicznymi

712[03].Z1.03

Wykonywanie robót melioracyjnych

712[03].Z1.04

Wykonywanie robót ziemnych

i pogł

ę

biarskich

712[03].Z1.05

Wykonywanie budowli regulacyjnych

712[03].Z1.06

Zabudowa potoków górskich

712[03].Z1.07

Wykonywanie budowli pi

ę

trz

ą

cych

712[03].Z1.08

Wykonywanie zabezpiecze

ń

przeciwpowodziowych

712[03].Z1.09

Wykonywanie sieci wodoci

ą

gowych i kanalizacyjnych

712[03].Z1.10

Obsługa urz

ą

dze

ń

i obiektów

hydrotechnicznych

712[03].Z1.11

Wykonywanie konserwacji

i naprawy budowli wodnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Organizowanie stanowiska

pracy” uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

wykonywać przedmiary i obmiary robót hydrotechnicznych,

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

magazynować, składować i transportować materiały budowlane,

przewidywać i zapobiegać zagrożeniom życia i zdrowia podczas wykonywania robót
hydrotechnicznych,

stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
ś

rodowiska,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

posługiwać się programami komputerowymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy do wykonywania robót hydrotechnicznych,

określić wyposażenie stanowiska pracy do robót hydrotechnicznych,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy,

przygotować miejsca składowania materiałów i elementów budowlanych przeznaczonych
do wykonywania robót hydrotechnicznych,

zabezpieczyć i oznakować wykopy, urwiska oraz lokalne zagłębienia terenu,

zabezpieczyć i oznakować miejsca robót hydrotechnicznych,

dobrać materiały do wykonywania robót hydrotechnicznych,

dobrać maszyny, urządzenia, sprzęt i narzędzia do wykonywania określonych robót
hydrotechnicznych,

przygotować do pracy oraz obsłużyć maszyny, urządzenia i sprzęt,

dobrać przyrządy kontrolno-pomiarowe,

zmontować, użytkować i zdemontować rusztowania oraz pomosty robocze,

zagospodarować odpady,

zastosować metody komunikowania się i współpracy z zespołem,

zastosować przepisy prawa wodnego,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter budownictwa wodnego 712[03]

Moduł:

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1

Jednostka modułowa:

Organizowanie stanowiska pracy 712[03].Z1.01

Temat: Organizowanie stanowiska pracy do wyrobu kiszki faszynowej.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności organizowania stanowisk pracy w robotach

hydrotechnicznych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować organizowanie stanowiska pracy,

zorganizować stanowisko pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Czas:
90 min.

Środki dydaktyczne:

tarcica do wykonania kozłów,

drut,

narzędzia,

faszyna,

papier formatu A4,

długopis.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Realizacja tematu:

nauczyciel omawia najważniejsze zasady organizacji miejsca pracy,

uczniów dzieli na grupy 3-4 osobowe, mające dostęp do materiałów i narzędzi
potrzebnych do zorganizowania stanowiska do wyrobu kiszki faszynowej,

każda grupa organizuje stanowisko i wykonuje kiszkę faszynową,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów,

uczniowie omawiają organizację stanowiska pracy i prezentują wykonane ćwiczenie.

4.

Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali.

5.

Nauczyciel analizuje pracę uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zakończenie zajęć

Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.


Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat ogólnych zasad organizacji stanowisk pracy.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter budownictwa wodnego 712[03]

Moduł:

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1

Jednostka modułowa:

Organizowanie stanowiska pracy 712[03].Z1.01

Temat: Rodzaje i zasady wykonywania robót hydrotechnicznych.

Cel ogólny: Poznanie zasad wykonywania robót hydrotechnicznych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznawać rodzaje robót hydrotechnicznych,

omówić zasady wykonywania robót hydrotechnicznych.

Metody nauczania–uczenia się:

metaplan,

pokaz z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 90 min.

Środki dydaktyczne:

sprzęt audio-video,

materiał filmowy,

papier formatu A4,

długopis.

Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja tematu:

nauczyciel odtwarza materiał filmowy z różnymi robotami hydrotechnicznymi,

każdy uczeń wypisuje zaobserwowane roboty hydrotechniczne i je charakteryzuje,

nauczyciel obserwuje pracę uczniów.

5.

Uczeń omawia wykonywane czynności.

6.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia.

Zakończenie zajęć

Uporządkowanie stanowisko pracy.

Praca domowa

Odszukaj w literaturze widomości na temat robót hydrotechnicznych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA


5.1.

Zasady organizacji stanowiska pracy, zasady pracy
zespołowej

oraz środki ochrony indywidualnej i zbiorowej


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie dokumentacji projektowo – kosztorysowej zorganizuj stanowisko do

wyrobu kiszki faszynowej. Wykonaj odpowiednie kozły oraz dobierz narzędzia i materiały
niezbędne wykonania kiszki faszynowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wypisać czynności związane z zorganizowaniem stanowiska do wykonywania kiszek
faszynowych,

2)

wykonać kozły oraz ustawić je w odpowiedni sposób,

3)

dobrać materiały i narzędzia,

4)

wykonać kiszkę faszynową,

5)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

6)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

tarcica na kozły,

faszyna,

drut,

narzędzia,

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Po obejrzeniu materiału filmowego wypisz najważniejsze cechy oraz zalety pracy

zespołowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć uważnie materiał filmowy,

2)

wypisać cechy pracy zespołowej,

3)

wypisać zalety pracy zespołowej,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

sprzęt audio-video,

materiał filmowy,

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dobierz sprzęt ochrony indywidualnej i odzież ochronną do robót ziemnych

wykonywanych ręcznie i robót ze sprzętem do zagęszczania gruntu na terenie mocno
zawilgoconym i w okresie jesienno-zimowym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dobrać odpowiedni sprzęt ochrony indywidualnej,

2)

dobrać odpowiednia odzież roboczą,

3)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 4

Napisz, jakie zasady powinny być spełnione podczas wznoszenia i użytkowania

rusztowań oraz pomostów roboczych, a także podaj parametry pomostów i barierek
ochronnych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wypisać zasady wznoszenia rusztowań,

2)

wypisać parametry pomostów i barierek ochronnych,

3)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

4)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Zabezpieczenie

i

oznakowanie

miejsca

robót

hydrotechnicznych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Napisz w jaki sposób zabezpieczyłbyś miejsce robót hydrotechnicznych wykonywanych

przez koparkę, a w jaki sposób i przy użyciu jakich materiałów zabezpieczyłbyś wykop,
w którym prowadzone są ręczne roboty ziemne.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

opisać sposób zabezpieczenia miejsca robót prowadzonych sprzętem mechanicznym,

2)

opisać sposób zabezpieczenia wykopu w którym prowadzone są roboty ręczne ziemne,

3)

wypisać materiały używane do zabezpieczania wykopów,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Przy użyciu dostępnych materiałów służących do zabezpieczania wykopów i zagłębień

terenu zaprezentuj sposób zabezpieczenia wykopu przed osobami niepowołanymi i omów
sposoby zabezpieczeń.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

sprawdzić dostępne materiały służące do zabezpieczania wykopów,

2)

oznakować i ustawić zabezpieczenie w odpowiedni sposób,

3)

omówić sposoby zabezpieczeń,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

bariery zabezpieczające,

stojaki,

taśma zabezpieczająca foliowa,

tablice ostrzegawcze,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Magazynowanie, składowanie materiałów i elementów

budowlanych oraz gospodarka odpadami

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Napisz, w jaki sposób należy składować materiały budowlane takie jak: tarcica, stal

zbrojeniowa, kiszka faszynowa, rury betonowe, cement.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

opisać sposób składowania tarcicy,

2)

opisać sposób składowania stali zbrojeniowej,

3)

opisać sposób składowania kiszki faszynowej,

4)

opisać sposób składowania rur betonowych,

5)

opisać sposób składowania cementu,

6)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

7)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Opisz gospodarkę odpadami na placu budowy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

opisać zasady gospodarowania odpadów na placu budowy,

2)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

3)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Rodzaje i zasady wykonywania robót hydrotechnicznych.

Elementy i materiały budowlane oraz maszyny, narzędzia
i sprzęt do robót hydrotechnicznych oraz obsługa maszyn
i urządzeń

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wybierz z tabeli charakterystycznych robót wykonywanych w budownictwie

hydrotechnicznym, które są niezbędne podczas budowy wałów przeciwpowodziowych oraz
jazów żelbetowych. Ustal ich kolejność.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować zawartość tabeli,

2)

dobrać odpowiednie roboty do wykonywania wałów przeciwpowodziowych,

3)

dobrać odpowiednie roboty do wykonywania jazów żelbetowych,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

tabela zawierająca opisy wykonywania różnych robót hydrotechnicznych,

długopis,

kartka papieru A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Na podstawie obejrzanego materiału filmowego napisz, jakie roboty były wykonywane

przez robotników i na jakich budowlach hydrotechnicznych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć uważnie materiał filmowy,

2)

wypisać rodzaje wykonywanych robót,

3)

wypisać wykonywane budowle wodne,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

sprzęt audio-video,

materiał filmowy,

długopis,

kartki papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Z przedstawionych próbek materiałów budowlanych wybierz te, które stosowane są

w robotach hydrotechnicznych i scharakteryzuj, co najmniej cztery z nich.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wybrać odpowiednie próbki materiałów budowlanych wykorzystywanych w robotach
hydrotechnicznych,

2)

scharakteryzować co najmniej cztery z nich,

3)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

próbki materiałów budowlanych,

długopis,

kartki papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 4

Dobierz sprzęt, narzędzia i sprzęt pomiarowy stosowany do wykonywania robót

ziemnych w budownictwie hydrotechnicznym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wypisać nazwy sprzętu używanego do wykonywania robót ziemnych,

2)

wypisać nazwy narzędzi do wykonywania robót ziemnych,

3)

wypisać nazwy sprzętu pomiarowego używanego podczas robót ziemnych,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

W tabeli wymieniono różne nazwy narzędzi i maszyn, a na tablicach zostały umieszczone

ponumerowane zdjęcia maszyn i narzędzi. Wybierz te narzędzia i maszyny, które są
wykorzystywane przy robotach hydrotechnicznych i przypisz im numer zdjęcia, na którym są
przedstawione.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować zawartość tabeli,

2)

wypisać odpowiednie narzędzia i przypisać im odpowiedni numer fotografii,

3)

wypisać odpowiednie maszyny i przypisać im odpowiedni numer fotografii,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ś

rodki dydaktyczne:

tabela zawierająca spis narzędzi i maszyn,

tablice ze zdjęciami narzędzi i maszyn,

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 6

Napisz, jakie rozróżnia się cele obsługi maszyn i urządzeń oraz scharakteryzuj każdy

z nich.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wypisać rodzaje obsługi,

2)

scharakteryzować poszczególne rodzaje obsługi,

3)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

4)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

długopis,

kartka papieru A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Przepisy prawa wodnego


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Za pomocą komputera i połączenia internetowego znajdź przepisy prawa wodnego oraz

wypisz na kartce jego główne działy i rozdziały.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

połączyć się za pomocą komputera z Internetem,

2)

odnaleźć odpowiednie przepisy za pomocą wyszukiwarki internetowej,

3)

zapisać na kartce główne działy i rozdziały,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

5)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z podłączeniem do Internetu,

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6.

Przepisy

bezpieczeństwa

i

higieny

pracy,

ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska


5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypisz, jakie przepisy prawne mówią o zasadach bhp, ochronie środowiska i ochronie

przeciwpożarowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wypisać akty prawne,

2)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

3)

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metaplan.

Ś

rodki dydaktyczne:

długopis,

kartka papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki

do jednostki modułowej ,,Organizowanie

stanowiska pracy”.

Test składa się z 21 zadań, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 12, 15, 16, 17, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 9, 7, 10, 11, 13, 14, 18 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d,
12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d, 21. b.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić organizację pracy

B

P

c

2

Określić środki ochrony indywidualnej

B

P

a

3

Rozróżnić środki ochrony indywidualnej

A

P

c

4

Scharakteryzować zabezpieczanie wykopów

C

PP

b

5

Określić sposoby przechowywania
materiałów budowlanych

B

P

d

6

Określić sposoby przechowywania
materiałów budowlanych

B

P

b

7

Scharakteryzować materiały budowlane

C

PP

a

8

Rozpoznać maszyny budowlane

B

P

c

9

Scharakteryzować rodzaje obsługi urządzeń
i maszyn

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

10

Scharakteryzować prace na wysokościach

C

PP

b

11

Scharakteryzować umocnienia rowów

C

PP

d

12

Rozpoznać środki ochrony indywidualnej

A

P

a

13

Scharakteryzować pracę zespołową

C

PP

b

14

Rozpoznać części rusztowań

A

PP

c

15

Określić zasady zabezpieczania wykopu

B

P

d

16

Rozróżniać rodzaje robót hydrotechnicznych

A

P

b

17

Rozpoznać materiały budowlane

A

P

c

18

Scharakteryzować materiały budowlane

C

P

a

19

Określić sposób składowania materiałów
budowlanych

B

P

d

20

Określić przepisy BHP

B

P

d

21

Określić przepisy przeciwpożarowe

B

P

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu,

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2.

Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis.

7.

Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.

8.

Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

9.

Postarać się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11.

Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

12.

Sprawdzić wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

13.

Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

14.

Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

15.

Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

4.

Test zawiera 21 zadań dotyczących organizowania stanowiska pracy. Są to zadnia
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później.

8.

Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Niewłaściwa organizacja stanowiska pracy wpływa na
a)

podwyższenie bezpieczeństwa pracy.

b)

zmniejszenie wysiłku.

c)

zwiększenie czasu pracy.

d)

zmniejszenie uciążliwości pracy.

2.

Do środków ochrony indywidualnej nie zaliczamy
a)

odzieży ciepłochronnej.

b)

nauszników przeciwhałasowych.

c)

nakolanników.

d)

odzieży roboczej.

3.

Do ochrony głowy używamy
a)

czapki.

b)

beretu.

c)

kasku.

d)

przyłbicy.

4.

Wykop przed osobami niepowołanymi zabezpieczamy za pomocą
a)

sznurka.

b)

barier.

c)

gałęzi.

d)

nie zabezpieczamy.

5.

Cement przechowujemy
a)

na powietrzu.

b)

w wiaderkach.

c)

w wilgotnych pomieszczeniach.

d)

w suchych pomieszczeniach.

6.

W pozycji pionowej przechowujemy rury betonowe o średnicy powyżej
a)

400 mm.

b)

600 mm.

c)

800 mm.

d)

1000 mm.

7.

Piasek jest to naturalnie rozdrobniony materiał kamienny złożony z ziaren o wielkości
nieprzekraczającej
a)

5 mm.

b)

4 mm.

c)

3 mm.

d)

2 mm.

8.

Do koparek ze względu na sposób odspajania gruntu nie zaliczamy koparek
a)

podsiębiernych.

b)

przedsiębiernych.

c)

nasiębiernych.

d)

zgarniakowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9.

Do obsługi maszyn i urządzeń nie należy obsługa
a)

jednokrotna.

b)

codzienna.

c)

tygodniowa.

d)

okresowa.

10.

Prace na wysokości występują, gdy wykonywane są powyżej powierzchni terenu o

a)

0,5 m.

b)

1,0 m.

c)

1,5 m.

d)

2,0 m.

11.

Do środków ochrony indywidualnej na wysokościach zaliczamy

a)

drabinki.

b)

siatki.

c)

balustrady.

d)

linki.

12.

Prawidłowa gospodarka odpadami polega na

a)

unikaniu powstawania odpadów.

b)

wywiezieniu ich do lasu.

c)

spaleniu śmieci.

d)

zakopaniu.

13.

Zalety pracy zespołowej to

a)

możliwość prowadzenia do zmiany zachowania na skutek wpływu innych ludzi.

b)

odciążenie aparatu kierowniczego od wykonywania zadań w miarę prostych,
rutynowych, o niskim stopniu odpowiedzialności.

c)

możliwość pojawienia się w zespole lidera.

d)

zmuszenie do częściowej rezygnacji z własnych ambicji na rzecz norm i wartości
funkcjonujących w zespole.

14.

Pomosty układane z płyt pomostowych powinny mieć grubość nie mniejszą niż

a)

15 mm.

b)

20 mm.

c)

25 mm.

d)

30 mm.

15.

Odległość bariery od krawędzi wykopu nie powinna być mniejsza niż

a)

3,0 m.

b)

2,5 m.

c)

2,0 m.

d)

1,0 m.

16.

Prace ziemne można podzielić na dwa rodzaje, jeden z nich to

a)

podkopy.

b)

wykopy.

c)

spulchnianie.

d)

zagęszczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17.

Do prefabrykatów zaliczamy

a)

druty zbrojeniowe.

b)

tarcicę.

c)

płyty ażurowe.

d)

faszynę.

18.

Deski z tarcicy iglastej dzieli się na klasy

a)

I – IV.

b)

I – V.

c)

I – VI.

d)

I – X.

19.

Faszynę i wyroby faszynowe składujemy w stosach o wysokości

a)

1,0 – 1,5m.

b)

1,4 – 1,9 m.

c)

1,5 – 2,0 m.

d)

1,6 – 2,2 m.

20.

Stosując się do przepisów BHP przy wykonywaniu robót ziemnych nie należy

a)

ustawiać tablic ostrzegawczych.

b)

pracować przy zabezpieczonych skarpach wykopów.

c)

używać butów gumowych na gruntach wilgotnych.

d)

pracować w zasięgu sprzętu mechanicznego.

21.

Do podręcznego sprzętu gaśniczego nie zaliczamy

a)

bosaków.

b)

grabi.

c)

siekier.

d)

gaśnic.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:……………………………………………………..

Organizowanie stanowiska pracy


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Organizowanie stanowiska
pracy”


Test składa się z 21 zadań, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 7, 10, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego

.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. c, 5. d, 6. b, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b,
12. d, 13. c, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. d, 21. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić organizację pracy

B

P

b

2

Określić środki ochrony indywidualnej

B

P

c

3

Określić sposoby zabezpieczenia wykopu

B

P

a

4

Scharakteryzować elementy
zabezpieczanie wykopów

C

PP

c

5

Rozróżnić środki ochrony indywidualnej

A

P

d

6

Określić sposoby przechowywania
materiałów budowlanych

B

P

b

7

Scharakteryzować materiały budowlane

C

PP

c

8

Rozpoznać maszyny budowlane

A

P

b

9

Rozróżnić roboty hydrotechniczne

A

P

d

10

Scharakteryzować prace na wysokościach

C

P

a

11

Rozpoznać części rusztowań

A

P

b

12

Rozpoznać części rusztowań

A

P

d

13

Określić rodzaje obsługi sprzętu i maszyn

B

P

c

14

Określić prawidłową gospodarkę
odpadami

B

P

a

15

Określić zasady zabezpieczania wykopu

B

P

b

16

Określić sposób zabezpieczenia terenu
pracy sprzętu mechanicznego

B

P

c

17

Rozpoznać materiały umocnieniowe

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

18

Scharakteryzować materiały budowlane

C

PP

a

19

Scharakteryzować pracę zespołową

C

PP

b

20

Określić przepisy BHP

B

P

d

21

Określić przepisy przeciwpożarowe

B

P

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu,

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2.

Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis.

7.

Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.

8.

Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

9.

Postarać się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11.

Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

12.

Sprawdzić wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

13.

Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

14.

Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

15.

Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 21 zadań dotyczących organizowania stanowiska pracy. Są to zadnia
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później.

8.

Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Właściwa organizacja stanowiska pracy wpływa na

a)

obniżenie bezpieczeństwa pracy.

b)

zmniejszenie wysiłku.

c)

wydłużenie czasu pracy.

d)

zwiększenie uciążliwości pracy.

2.

Rękawice ochronne nie chronią rąk przed

a)

przecięciami.

b)

przekuciami.

c)

poceniem.

d)

otarciami.

3.

Podczas pracy w wykopie, wykop należy zabezpieczyć gdy jego głębokość przekracza

a)

1,0 m.

b)

1,2 m.

c)

1,5 m.

d)

2,0 m.

4.

Do obudowy wykopu używa się desek klasy nie niższej niż

a)

II.

b)

III.

c)

IV.

d)

nie używa się desek.

5.

Do środków ochrony indywidualnej nie zaliczamy

a)

rękawic antywibracyjnych.

b)

nauszniki przeciwhałasowe.

c)

nakolanniki.

d)

odzież roboczą.

6.

W magazynach zamkniętych przechowujemy

a)

faszynę.

b)

gwoździe.

c)

piasek.

d)

ż

wir.

7.

Piasek jest to kruszywo grube złożone z ziaren o wielkości

a)

poniżej 20 mm.

b)

poniżej 10 mm.

c)

powyżej 5 mm.

d)

powyżej 10 mm.

8.

Do robót ziemnych nie wykorzystujemy

a)

spycharki.

b)

dźwigu.

c)

walca wibracyjnego.

d)

koparki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9.

Do wykopów nie zaliczamy

a)

regulacje rzek.

b)

budowę kanałów.

c)

wykopy fundamentowe.

d)

budowę zapór.

10.

Bezpośredni obowiązek nadzoru nad robotami na wysokości spoczywa na

a)

kierowniku budowy.

b)

inspektorze nadzoru.

c)

majstrze.

d)

na wszystkich pracownikach.

11.

Poręcz pośrednią na rusztowaniach mocuje się na wysokości

a)

0,5 m.

b)

0,6 m.

c)

0,7 m.

d)

0,8 m.

12.

Szerokość pomostów roboczych wynosi nie mniej niż

a)

40 cm.

b)

50 cm.

c)

60 cm.

d)

70 cm.

13.

Do obsługi maszyn i urządzeń nie zalicza się obsługi

a)

jednokrotnej.

b)

codziennej.

c)

tygodniowej.

d)

okresowej.

14.

Prawidłowa gospodarka odpadami polega na

a)

unikaniu powstawania odpadów.

b)

wywiezieniu do lasu.

c)

spaleniu śmieci.

d)

pozostawieniu na miejscu.

15.

Na rozpory przy zabezpieczaniu wykopów używa się drewna okrągłego o średnicy

a)

10-16 cm.

b)

14-20 cm.

c)

16-20 cm.

d)

16-22 cm.

16.

Miejsce pracy sprzętu mechanicznego zabezpieczamy za pomocą

a)

osoby pilnującej.

b)

barier.

c)

tablic ostrzegawczych.

d)

taśm.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

17.

Do umocnienia skarp nad woda nie używa się

a)

obsiewu traw.

b)

brzegoskłonów.

c)

darniny.

d)

materacy faszynowych.

18.

Deski z tarcicy liściastej dzieli się na klasy

a)

I – III.

b)

I – IV.

c)

I – V.

d)

I – VI.

19.

Do wad pracy zespołowej zaliczamy

a)

podniesienie wydajności pracy.

b)

możliwość prowadzenia do zmiany zachowania na skutek wpływu innych ludzi.

c)

wzmacnianie się więzii pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu.

d)

stworzenie warunków do wykorzystania indywidualnych umiejętności w interesie
zespołu.

20.

Stosując się do przepisów bhp przy wykonywaniu robót ziemnych nie należy

a)

ustawiać tablic ostrzegawczych.

b)

pracować przy zabezpieczonych skarpach wykopów.

c)

używać butów gumowych na gruntach wilgotnych.

d)

pracować w zasięgu sprzętu mechanicznego.

21.

Do podręcznego sprzętu gaśniczego nie zaliczamy

a)

bosaków.

b)

grabi.

c)

koców gaśniczych.

d)

gaśnic.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:……………………………………………………..

Organizowanie stanowiska pracy


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA


1.

Czerny B.: Organizacja i mechanizacja robót wodno-melioracyjnych. Arkady, Warszawa
1963

2.

Mirski J.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 1999

3.

Pałys F., Smoręda Z.: Poradnik technika melioranta. PWRiL, Warszawa 1982

4.

Praca zbiorowa: Poradnik majstra robót wodno-melioracyjnych. PWRiL, Warszawa 1971

5.

Praca zbiorowa: Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2004

6.

Rytel Z., Serafin B., Skibiński J.: Budownictwo i melioracje. WSiP, Warszawa 1978

7.

Szachułowicz J.: Prawo wodne i Komentarz. Lewis Nexis, Warszawa 2006


Czasopismo:
„Gospodarka Wodna”

