higienistka stomatologiczna 322[03] o1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO

EDUKACJI NARODOWEJ




Aleksandra Czernic





Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii narządu
żucia 322[03].O1.03







Poradnik dla nauczyciela





Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
lek. dent. Alicja Jędrzejczyk
lek. med. Paweł Szymczyk



Opracowanie redakcyjne:
lek. stom. Aleksandra Czernic


Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[03].O1.03
„Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii narządu żucia”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna.

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Analizowanie funkcji poszczególnych tkanek, narządów i układów

organizmu człowieka

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Analizowanie wybranych chorób i zaburzeń metabolicznych organizmu

człowieka

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Analizowanie budowy i funkcji układu stomatognatycznego

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Analizowanie chorób i zaburzeń anatomiczno-czynnościowych narządu

żucia

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

6. Sprawdzian osiągnięć

19

7. Literatura

33

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, umiejętności jakie powinien posiadać uczeń przed przystąpieniem
do realizacji programu jednostki modułowej,

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki
modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia zawierające wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania–uczenia się

oraz środki dydaktyczne,

ewaluacje osiągnięć, po zrealizowaniu programu jednostki modułowej pozwoli ocenić
poziom nabytych umiejętności,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania: wykładu, ćwiczeń
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody analizy przypadków.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, od samodzielnej do

zespołowej.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4














Schemat układu jednostek modułowych

322[03].O1.01

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej,

ochrony środowiska

322[03].O1

Podstawy zawodu

322[03].O1.02

Nawiązywanie i utrzymywanie

kontaktów międzyludzkich

322[03].O1.03

Analizowanie budowy, fizjologii

i patofizjologii narządu żucia

322[03].O1.04

Udzielanie pierwszej pomocy

322[03].O1.05

Stosowanie przepisów prawa i zasad

ekonomiki w ochronie zdrowia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

korzystać z komputera,

posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną

posługiwać się podstawową terminologią medyczną,

pracować w grupie,

wykorzystywać różne źródła informacji,

komunikować się z innymi przedstawicielami środowiska medycznego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

rozróżnić tkanki ustroju,

scharakteryzować budowę i czynności układu kostno-stawowego oraz narządu żucia,

scharakteryzować budowę i czynności układu pokarmowego,

scharakteryzować budowę górnych i dolnych dróg oddechowych,

określić funkcję przepony,

określić znaczenie narządów krwiotwórczych dla ustroju,

scharakteryzować budowę anatomiczną serca i układu naczyniowego,

określić wpływ hormonów na organizm,

scharakteryzować budowę i czynności narządów zmysłów,

scharakteryzować budowę i wyjaśnić rolę ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego,

scharakteryzować topografię i fizjologię nerwów czaszkowych,

scharakteryzować zmiany chorobowe organizmu człowieka,

wyjaśnić pojęcie dziedziczności i scharakteryzować choroby uwarunkowane genetycznie,

scharakteryzować mechanizm odporności wrodzonej i nabytej,

scharakteryzować podstawowe zaburzenia przemiany materii,

scharakteryzować budowę układu stomatognatycznego,

określić funkcje jamy ustnej,

scharakteryzować budowę dziąsła brzeżnego i właściwego,

wyjaśnić budowę i funkcje ozębnej,

scharakteryzować budowę i funkcje języka,

dokonać podziału gruczołów ślinowych i scharakteryzować ich topografię,

określić skład i funkcje śliny,

scharakteryzować makroskopową i mikroskopową budowę zębów,

określić różnice w uzębieniu mlecznym i stałym,

scharakteryzować dwupokoleniowość zębów,

scharakteryzować funkcje poszczególnych grup zębowych,

rozróżnić choroby twardych tkanek zęba,

określić zaburzenia liczby i kształtów zębów,

scharakteryzować budowę morfologiczną i topografię przyzębia,

wyjaśnić przyczyny chorób przyzębia,

scharakteryzować pulpopatie,

scharakteryzować zgorzel i martwicę miazgi,

sklasyfikować zapalenia tkanek okołowierzchołkowych,

sklasyfikować ogniska zakażenia w obrębie narządu żucia,

scharakteryzować nieżytowe zapalenia błony śluzowej jamy ustnej,

dokonać morfologiczno-czynnościowego podziału wad zgryzu,

scharakteryzować wady zgryzu w odniesieniu do trzech płaszczyzn przestrzennych
Simona,

scharakteryzować zgryz urazowy,

wyjaśnić etiologię stanów przedrakowych jamy ustnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Higienistka stomatologiczna 322[03]

Moduł:

Podstawy zawodu 322[03].O1

Jednostka modułowa:

Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii
narządu żucia 322[03].O1.03

Temat: Funkcje tkanek, narządów i układów organizmu człowieka.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się terminologią z zakresu anatomii,

fizjologii i patologii człowieka

.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować tkanki ustroju, budowę, czynność oraz zaburzenia w ich funkcjonowaniu,

rozróżnić stany patologiczne ustroju.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

praca w zespole,

ocena stopnia wykonania zadania.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

pogadanka dydaktyczna,

ć

wiczenie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w grupie.

Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

filmy dydaktyczne,

magnetowid/odtwarzacz DVD,

telewizor,

Poradnik dla ucznia,

atlasy i tablice poglądowe przedstawiające układy anatomiczne organizmu człowieka,

modele i przekroje: narządów, szczęki i żuchwy,

modele przekroju głowy i tułowia człowieka,

przezrocza ilustrujące budowę komórek i tkanek narządów,

materiały dydaktyczne, poradniki, foldery dotyczące budowy i funkcji układów organizmu
człowieka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Przygotowanie stanowisk pracy.
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć.
4. Wyjaśnienie zasad pracy indywidualnej i pracy w grupie.

Faza właściwa

Faza I. Informacje
1. Nauczyciel omawia poszczególne rodzaje tkanek organizmu człowieka.
2. Nauczyciel omawia budowę i funkcje poszczególnych układów człowieka.
3. Nauczyciel daje uczniom możliwość zadawania pytań.
4. Nauczyciel prezentuje budowę poszczególnych narządów.

Faza II. Ćwiczenia (w grupach)
1. Grupy podchodzą do przekroju pośrodkowego człowieka.
2. Omówienie budowy oraz funkcji poszczególnych narządów widocznych na przekroju.
3. Uczniowie przechodzą do mikroskopów i analizują budowę tkanek człowieka.
4. Zmiana przy fantomie powinna się odbywać co 15 minut.

Faza III.
1. Każda grupa dzieli się swoimi spostrzeżeniami.
2. Na zajęciach każdy uczeń samodzielnie prezentuje topografię poszczególnych narządów.

Faza IV. Ocena postępów.
1. Nauczyciel ocenia znajomość budowy i funkcji poszczególnych narządów.
2. Nauczyciel ocenia zaangażowanie uczniów w wykonywaniu ćwiczeń.

Faza V. Podsumowanie
1. Uczniowie w ramach utrwalania wiedzy analizują wyniki badań lekarskich.
2. Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie ćwiczeń.

Praca domowa

Scharakteryzuj nieprawidłowość w funkcjonowaniu układu życia.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Higienistka stomatologiczna 322[03]

Moduł:

Podstawy zawodu 322[03].O1

Jednostka modułowa:

Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii
narządu żucia 322[03].O1.03

Temat: Funkcje elementów narządu żucia.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności analizowania funkcji poszczególnych elementów

narządu żucia.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować budowę narządu żucia,

określić zmiany anatomiczno-czynnościowe narządu żucia,

rozróżnić narząd żucia.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

praca w zespole,

ocena stopnia wykonania zadania.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

pogadanka dydaktyczna,

ć

wiczenie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w grupach.


Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

filmy dydaktyczne,

magnetowid/odtwarzacz DVD,

telewizor,

Poradnik dla ucznia,

atlasy i tablice poglądowe,

modele i przekroje szczęki i żuchwy,

modele przekroju głowy,

przeźrocza ilustrujące budowę narządu żucia.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Przygotowanie stanowisk pracy.
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć.
4. Wyjaśnienie zasad pracy indywidualnej i pracy w grupach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Faza właściwa

Faza I.
Informacje
1. Nauczyciel omawia budowę układu stomatognatycznego.
2. Nauczyciel omawia szczegółowo poszczególne elementy narządu żucia.
3. Nauczyciel daje uczniom możliwość zadawania pytań.
4. Nauczyciel prezentuje tablice poglądowe przedstawiające narząd żucia.

Faza II. Ćwiczenia (w grupach)
1. Grupy podchodzą, każda do swojego fantomu.
2. Dyskusja w grupach nad fizjologią narządu żucia
3. Uczniowie pracują samodzielnie, każdy przeprowadzając symulowane badanie zębów.
4. Zmiana przy fantomie powinna się odbywać co 5 minut.
5. Osoby aktualnie nie ćwiczące na fantomach powinny obserwować pracę innych uczniów

zwracając uwagę na prawidłowy przebieg badania.


Faza III.
1. Każda grupa dzieli się swoimi spostrzeżeniami.
2. Każdy uczeń demonstruje prawidłowe wykonanie badania jamy ustnej

Faza IV. Ocena postępów.
1. Nauczyciel ocenia postępy i skuteczność przeprowadzenia badania jamy ustnej.
2. Nauczyciel ocenia uczniów uwzględniając zaangażowanie w wykonanie ćwiczenia.

Faza V. Podsumowanie
1. Uczniowie uzasadniają potrzebę znajomości fizjologii i anatomii jamy ustnej.
2. Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie ćwiczeń.

Praca domowa

Przećwicz rozpisywanie kolejnych zębów w diagramach, według odpowiednich

schematów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA

5.1. Analizowanie funkcji poszczególnych tkanek, narządów

i układów organizmu człowieka

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeanalizuj podane zdania i oceń czy są prawdziwe czy fałszywe.

Tabela do ćwiczenia 1

Zdanie

Prawda

Fałsz

Tkanka nabłonkowa powstaje ze wszystkich listków zarodkowych.

W skład komórki nerwowej wchodzą: perikarion, dendryt i liczne aksony.

Kości to bierny narząd ruchu, w których produkowane są elementy morfotyczne
krwi.

Mięśnie żucia, mimiczne oraz gruczoły ślinowe nie wchodzą w skład narządu
ż

ycia.

Komórki okładzinowe żołądka mają istotny udział w gospodarce witaminą B

12

.

Krtań w rzucie na kręgosłup rozciąga się od IV do VII kręgu szyjnego.

Przedsionek prawy serca zbiera krew z całego organizmu oprócz płuc.

ACTH to hormon przysadki mózgowej, który pobudza korę nadnerczy do
wydzielania kortyzolu.

Impulsy nerwowe z kubków smakowych są przewodzone do mózgowia przez
następujące nerwy czaszkowe: VII, VIII, IX, X.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien scharakteryzować

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący funkcji tkanek, narządów i układów,
2) zaznaczyć znakiem X w tabeli prawdę lub fałsz,

3)

porównać wyniki w grupie,

4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Przyporządkuj hormon do funkcji, jaką spełnia w organizmie człowieka.

Tabela do ćwiczenia 2

Hormon

Funkcja

1.

Prolaktyna

A.

funkcjonowanie komórek śródmiąższowych
jąder

2.

Hormon luteinizujący

B.

regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej

3.

Oksytocyna

C.

wywołanie laktacji

4.

Melatonina

D.

regulacja gospodarki wapniowej

5.

Parathormon

E.

obkurczanie macicy po porodzie

6.

Mineralokortykosteroidy

F.

synchronizacja cyklu dobowego i zegara
biologicznego

1…… 2…… 3…… 4…… 5…… 6……

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien scharakteryzować

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący działania hormonów,
2) przeczytać pojęcia i opisy zawarte w tabeli,
3) przyporządkować opis do nazwy hormonu,
4) porównać wyniki w grupie,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Analizowanie wybranych chorób i zaburzeń metabolicznych

organizmu człowieka


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeanalizuj zdania w tabeli i oceń czy są prawdziwe czy fałszywe.

Tabela do ćwiczenia 1

Zdanie

Prawda

Fałsz

Rzeczywistą utratę masy ciała definiuje się jako zmniejszenie typowej masy ciała
chorego o co najmniej 10% w ciągu roku czasu.

Niewydolność lewej komory serca nie może być przyczyną krwioplucia.

Biegunka ostra to stan chorobowy trwający do 10 dni.

Mukowiscydoza należy do chorób dziedziczonych w sposób autosomalny
recesywny.

Zespół Downa określany jest w genetyce jako trisomia 21.

Hiperurykemię rozpoznasz, gdy stężenie kwasu moczowego u mężczyzny wynosi
powyżej 6,8 mg/dl.

W drugiej godzinie testu doustnego obciążenia glukozą, stężenie glukozy u osoby
zdrowej powinno wynosić do 7,8 mmol/l.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien scharakteryzować

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący wybranych chorób i zaburzeń metabolicznych,
2) zaznaczyć znakiem X w tabeli prawdę lub fałsz,

3)

porównać wyniki w grupie,

4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna

Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Przyporządkuj wartości liczbowe poziomu glikemii odpowiednim określeniom

dotyczącym gospodarki węglowodorowej.

Tabela do ćwiczenia 2

Wartości liczbowe poziomu glikemii na czczo

Określenie gospodarki węglowodanowej

1.

100–125 mg/dl

A. cukrzyca

2.

w 2 h testu obciążenia glukozy 140–199 mg/dl

B. normoglikemia

3.

60–99 mg/dl

C. nieprawidłowa tolerancja glukozy

4.

w 2 h testu obciążenia glukozy > 200 mg/dl

D. nieprawidłowa glikemia na czczo

5.

> 126 mg/dl

E. cukrzyca


1…… 2…… 3…… 4…… 5……

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien scharakteryzować

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący gospodarki węglowodorowej,
2) przeanalizować wartości i opisy zawarte w tabeli,
3) przyporządkować odpowiednią wartość liczbową poziomu glikemii określeniu

gospodarki węglowodanowej,

4) porównać wyniki w grupie,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna


Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Analizowanie budowy i funkcji układu stomatognatycznego


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wpisz w diagram (schemat międzynarodowy) wymienione zęby:

2-gi przedtrzonowiec stały lewy górny,

1-szy trzonowiec stały lewy dolny,

1-szy siekacz stały prawy górny,

siekacz przyśrodkowy mleczny lewy górny,

1-szy trzonowiec mleczny lewy dolny.

P

L


Rysunek do ćwiczenia 1

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien scharakteryzować

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący układu stomatognatycznego,
2) wpisać wymienione zęby w odpowiedni kwadrant diagramu,
3) porównać wyniki w grupie,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wpisz do tabeli poszczególne zęby (rysując odpowiednią część krzyża). Do każdego

z wymienionych zębów użyj schematu według Zsigmoniego.

Tabela do ćwiczenia 1

2-gi przedtrzonowiec stały górny lewy

1-szy trzonowiec stały lewy dolny

1-szy siekacz stały prawy górny

siekacz przyśrodkowy mleczny lewy górny

1-szy trzonowiec mleczny lewy dolny

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien scharakteryzować

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący układu stomatognatycznego,
2) wpisać do tabeli wymienione zęby, oznaczając je w odpowiedni sposób,
3) porównać wyniki w grupie,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.


Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Analizowanie chorób i zaburzeń anatomiczno-czynnościowych

narządu żucia


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyporządkuj nieprawidłowości zębowe do opisu.


Tabela do ćwiczenia 1

Nieprawidłowości zębowe

Opis

1.

zęby bliźniacze

a)

brak szkliwa na powierzchni wargowej

2.

ząb wgłębiony

b)

zawiązki ulegają zrośnięciu poprzez cement

3.

rhizomegalia

c)

zawiązki zębów połączone w obrębie szkliwa i zębiny

4.

guzek szpotawy

d)

rozwidlenie korzeni przesunięte w kierunku wierzchołków

5.

zęby zlane

e)

pionowa bruzda na szerokiej koronie zęba

6.

taurodontyzm

f)

wtłoczenia szkliwa i zębiny do komory zęba

7.

zęby rybie

g)

nadmiernie rozwinięty guzek na powierzchni podniebiennej

8.

zęby zrośnięte

h)

wydłużenie korzeni zębów


1 .... 2 .... 3 .... 4 .... 5 .... 6 .... 7 .... 8 ....

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien scharakteryzować

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący zaburzeń anatomiczno-czynnościowych

narządu żucia,

2) przeanalizować uważnie nieprawidłowości zębowe i opisy,
3) przyporządkować opis do nazwy, wstawiając odpowiednią literę obok cyfry pod tabelą,
4) zaprezentować wynik ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Przeanalizuj zdania w tabeli i oceń czy są prawdziwe czy fałszywe.

Tabela do ćwiczenia 2

Zdania

Prawda

Fałsz

Rhizomegalia to wydłużenie korzeni zębów w stosunku do korony prawidłowych
rozmiarów

Zęby zrośnięte powstają na skutek rozszczepienia zawiązka zęba

Zgorzel miazgi (gangrena pulpae) jest następstwem gnilnego rozkładu martwiczo
zmienionej miazgi

Jasno-bursztynowy opalizujący płyn jest charakterystyczny dla zapaleń przewlekłych
włóknistych

Zgryz rzekomy polega na głębokim zachodzeniu siekaczy górnych na dolne z powodu
utraty zębów w odcinku bocznym

Klepsydrowaty kształt spowodowany poszerzoną ozębną jest charakterystyczny dla
torbieli

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien scharakteryzować

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania dotyczący zaburzeń anatomiczno-czynnościowych

narządu żucia,

2) przeanalizować zdania zawarte w tabeli,
3) zaznaczyć znakiem X prawdę lub fałsz,
4) zaprezentować ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6.

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Analizowanie budowy,
fizjologii i patofizjologii narządu żucia”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 4, 8, 12, 14, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. c, 9. c, 10. a, 11. d,

12. d, 13. c, 14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Nazwać podstawowy element tkanki nerwowej

A

P

c

2

Nazwać podstawowy element klatki piersiowej

B

P

b

3

Określić funkcje przewodu pokarmowego

C

PP

d

4

Określić rolę hormonów

C

PP

a

5

Określić rolę hormonów

A

P

b

6

Scharakteryzować budowę nerwów
czaszkowych

B

P

b

7

Rozróżnić warstwy gałki ocznej

B

P

d

8

Rozróżnić choroby uwarunkowane genetycznie

C

PP

c

9

Zinterpretować wyniki podstawowych badań
krwi

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

10

Określić budowę układu kostnego

B

P

a

11

Zidentyfikować podstawowe choroby
uwarunkowane genetycznie

A

P

d

12

Określić nieprawidłowości zębowe

C

PP

d

13

Wskazać cechy utraty twardych tkanek zęba

B

P

c

14

Określić funkcje miazgi

C

PP

d

15

Zidentyfikować zapalenia miazgi

A

P

c

16

Zidentyfikować wady zgryzu

A

P

b

17

Wskazać budowę zębiny

C

PP

b

18

Zidentyfikować zapalenia miazgi

B

P

a

19

Scharakteryzować budowę szkliwa

B

P

d

20

Określić funkcje śliny

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielenia odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko

jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zdania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Komórka nerwowa to inaczej

a) dendryt.
b) akson.
c) neuron.
d) perikarion.


2. Tzw. żebra wolne to żebra

a) X–XII.
b) XI–XII.
c) VII–X.
d) IX–XII.


3. Witamina B

12

wchłania się w

a) żołądku.
b) dwunastnicy.
c) jelicie grubym.
d) jelicie krętym.

4. Wazopresyna wydzielana jest przez

a) podwzgórze.
b) przysadkę mózgową.
c) tarczycę.
d) jądra.


5. Wydzielanie tyroksyny pobudzane jest przez

a) FSH.
b) TSH.
c) ACTH.
d) LH.


6. VI nerw czaszkowy zawiera włókna

a) czuciowe.
b) ruchowe.
c) przywspółczulne.
d) czuciowo-ruchowe.


7. Błona wewnętrzna gałki ocznej określana jest jako

a) naczyniówka.
b) rogówka.
c) tęczówka.
d) siatkówka.


8. Trisomia chromosomu 18 to

a) zespół Downa.
b) zespół Turnera.
c) zespół Edwarda.
d) mutacja chromosonowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9. Prawidłowa glikemia na czczo wynosi

a) 160–199 mg/dl.
b) 13,4–15,5 mmol/l.
c) 60–99 mg/dl.
d) 6–9 mmol/l.


10. Połączenia ruchome kości określamy jako

a) stawy.
b) więzozrosty.
c) kościozrosty.
d) chrząstkozrosty.


11. Do chorób dziedziczonych wieloczynnikowo zaliczamy

a) nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze.
b) miażdżycę, cukrzycę zaburzenia zołądkowo-jelitowe.
c) łuszczycę, wady zgryzu, choroby płuc.
d) nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, łusczycę.


12. Ząb wgłębiony powstaje na skutek

a) braku szkliwa na powierzchni wargowej.
b) nadmiernego rozwinięcia guzka na powierzchni podniebiennej.
c) skrócenia długości korzenia.
d) wtłoczenia szkliwa i zębiny do komory zęba.


13. Do ubytków pochodzenia niepróchnicowego nie zalicza się

a) atrycji.
b) abrazji.
c) adhezji.
d) abfrakcji.

14. Funkcje miazgi to

a) odżywianie zęba, funkcja czuciowa, tworzenie zębiny.
b) odżywianie zęba, funkcja czuciowa, funkcja naprawcza.
c) odżywianie zęba, tworzenie zębiny, funkcja naprawcza.
d) odżywianie zęba, funkcja czuciowa, tworzenie zębiny, funkcja obronna, funkcja

naprawcza.


15. Zapalenie ostre surowicze na zdjęciu rtg widoczne jest jako

a) rozrzedzenie struktury kostnej.
b) resorpcja korzenia.
c) poszerzenie szpary ozębnej.
d) brak poszerzenia szpary ozębnej.


16. W zgryzie krzyżowym

a) powierzchnie policzkowe zębów dolnych stykają się z powierzchniami

podniebiennymi zębów górnych.

b) zęby dolne zachodzą na zęby górne.
c) prawidłowo zbudowana żuchwa wysunięta jest w stosunku do szczęki.
d) brak jest kontaktu między zębami dolnymi i górnymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

17. Włókna Tomesa to

wypustki

a) nerwowe.
b) odontoblastów.
c) czuciowe.
d) neronów.


18. Pulpopatie odwracalne charakteryzują się samoistnymi objawami bólowymi występującymi

a) nie dłużej niż 2–3 dni, intermisje są wydłużone.
b) dłużej niż 2–3 dni intermisje są wydłużone.
c) nie dłużej niż 2–3 dni, intermisji brak.
d) dłużej niż 2–3 dni, intermisji brak.


19. W skład szkliwa wchodzi

a) fluoroapatyt i fenytoina.
b) chlorheksydyna i zawierający wapń hydroksyapatyt.
c) fenytoina.
d) fluoroapatyt i hydroksyapatyt.


20. Rola śliny polega na

a) opłukiwaniu zębów z resztek pokarmu.
b) rozkładaniu tłuszczy.
c) buforowaniu powstających zasad.
d) rozkładaniu białek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko……………………………………………………….

Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii narządu żucia

Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Analizowanie budowy,
fizjologii i patofizjologii narządu żucia”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 14, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 6, 10, 12, 13, 15, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. a, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. d, 9. a, 10. a, 11. a,

12. b, 13. b, 14. b, 15. c, 16. b, 17. d, 18. b, 19. d, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1 Określić pochodzenie tkanek

A

P

d

2 Scharakteryzować budowę układu kostnego

B

P

c

3 Scharakteryzować budowę przewodu pokarmowego

B

P

a

4 Wyjaśnić mechanizm oddychania

A

P

a

5 Scharakteryzować mechanizmy hematopoezy

B

P

d

6 Określić rolę hormonów w organizmie

C

PP

b

7 Scharakteryzować gospodarkę węglowodanową

B

P

a

8 Określić unerwienie narządów zmysłu

B

P

d

9 Określić rolę nerwów czaszkowych

B

P

a

10 Wyjaśnić mechanizmy dziedziczności

C

PP

a

11 Scharakteryzować choroby uwarunkowane genetycznie

B

P

a

12 Scharakteryzować budowę zęba

C

PP

b

13 Wyjaśnić znaczenie pola biometrycznego

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

14 Zidentyfikować zaburzenia zębowe

B

P

b

15 Scharakteryzować budowę przyzębia

C

PP

c

16 Wskazać składniki śliny

B

P

b

17 Rozróżnić składowe elementy ozębnej

B

P

d

18 Zidentyfikować zapalenia miazgi

B

P

b

19 Zidentyfikować wady zgryzu

B

P

d

20 Rozróżnić składniki zębiny

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielenia odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko

jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Śródbłonek naczyń krwionośnych powstaje z

a) mezodermy.
b) ektodermy.
c) endodermy.
d) mezenchymy.


2. Kość miedniczna składa się z kości

a) biodrowej i kulszowej.
b) kulszowej i łonowej.
c) biodrowej, kulszowej i łonowej.
d) biodrowej i łonowej.


3. Wyrostek robaczkowy jest częścią

a) jelita grubego.
b) jelita cienkiego.
c) odbytnicy.
d) dwunastnicy.


4. Powierzchnia oddechowa płuc wynosi około

a) 70–120 m

2

.

b) 50–70 m

2

.

c) 100–150 m

2

.

d) 10–60 m

2

.


5. U człowieka dorosłego szpik kostny czerwony zawierają głównie

a) kości biodrowe, kości udowe, kręgi.
b) kręgi, kości ramienne, piszczelowe.
c) mostek, obojczyk, rzepka.
d) kości biodrowe, kręgi, mostek.


6. ACTH pobudza wydzielanie głównie

a) adrenaliny.
b) kortyzolu.
c) prolaktyny.
d) wazopresyny.


7. Hormonem działającym antagonistycznie do insuliny jest

a) glukagon.
b) parahormon.
c) kalcytonina.
d) prolaktyna.


8. Mięśnie okoruchowe unerwione są przez nerwy czaszkowe

a) III, IV, V.
b) III, IV, VII.
c) IV, VI, VIII.
d) III, IV, VI.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9. VII nerw czaszkowy to nerw

a) twarzowy.
b) odwodzący.
c) przedsionkowo-ślimakowy.
d) językowo-gardłowy.


10. Do chorób dziedziczących się w sposób autosomalny dominujący nie należy

a) mukowiscydoza.
b) pląsawica Huntingtona.
c) zespół Marfana.
d) achondroplazja.


11. Charakterystyczna cecha zespołu Turnera to

a) kariotyp 46XO.
b) choroba nie związana jest ze zmianą liczby chromosomów płciowych.
c) choroba związana jest z trisomią 21.
d) kariotyp 46 XXY.

12. Zębina zębów mlecznych jest

a) bardziej zmineralizowana niż w zębach stałych.
b) słabiej zmineralizowana niż w zębach stałych.
c) tak samo zmineralizowana jak w zębach stałych.
d) bardzo dobrze zmineralizowana.


13. Płaszczyzna oczodołowa Simona przechodzi przez punkt

a) glabella.
b) orbitale.
c) pogonion.
d) tragion.


14. Cynodontia to

a) wydłużenie korzeni zębów w stosunku do korony prawidłowych rozmiarów.
b) rozwidlenie korzeni na wysokości korony zęba.
c) skrócenie długości korzenia.
d) wydłużenie długości korzenia.


15. Kieszonka fizjologiczna w prawidłowych warunkach wynosi

a) 0,3–0,5 mm.
b) 0,3–0,5 nm.
c) 0,5–1,5 mm.
d) 0,5–1,5 nm.


16. Ślina zawiera

a) peroksydazę i lizozym.
b) mucynę i ptialinę.
c) fenytoinę.
d) maltozę i chlorhexydynę

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

17. Ozębna

a) odżywia ząb, utrzymuje ząb w zębodole.
b) odżywia ząb
c) pośredniczy przy odczuwaniu dotyku, ucisku i bólu.
d) odżywia ząb, utrzymuje ząb w zębodole, pośredniczy przy odczuwaniu dotyku,

ucisku i bólu.


18. Objaw wysadzania zęba z zębodołu jest charakterystyczny dla

a) torbieli korzeniowej.
b) ropnia okołowierzchołkowego.
c) ropnia podokostnowego.
d) ropnia podśluzówkowego.


19. Tyłozgryz rzekomy polega na

a) cofnięciu dolnego lub wysunięciu górnego łuku zębowego.
b) zahamowaniu doprzedniego wzrostu dolnego łuku zębowego.
c) zahamowaniu wzrostu doprzedniego górnego łuku zębowego.
d) wysunięciem lub wychyleniem siekaczy górnych.


20. Włókna Sharpey'a występują w

a) miazdze.
b) zębinie.
c) ozębnej.
d) układzie nerwowym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko……………………………………………………….

Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii narządu żucia

Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1. Arabska-Przedpełska B.: Endodoncja. Med. Tour Press International Wydawnictwo

Medyczne

2. Bal J.: Biologia molekularna w medycynie. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

2001

3. Gołąb B., Traczyk W.: Anatomia i fizjologia człowieka. Ośrodek Doradztwa i Szkolenia

„TUR”, Łódź 1997

4. Hellwig L.: Propedeutyka stomatologii zachowawczej i protetyki. Urban & Partner 1994
5. Jańczuk Z.: Choroby przyzębia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004
6. Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL,

Warszawa 2004

7. Jańczuk Z.: Stomatologia zachowawcza. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

1999

8. Jańczuk Z., Banach J.: Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Wydawnictwo

Lekarskie PZWL, Warszawa 2004

9. Knychalska-Karawan Z.: Podstawy Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1998

10. Łaciński W.: Anatomia głowy dla stomatologów. Państwowy Zakład Wydawnictw

Lekarkich, Warszawa 1993

11. Potoczek S.: Paradontologia. Urban & Partner 2004
12. Sawicki W.: Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997
13. Szczeklik A.: Choroby wewnętrzne. Medycyna Praktyczna, Kraków 2005
14. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M.: Stomatologia wieku rozwojowego.

Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003

Literatura metodyczna
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „śak”,

Warszawa 2003

4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. I i II.

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999

