krawiec 743[01] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Iwona Włoskowicz




Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych
743[01].Z1.02


Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Elżbieta Leszczyńska
mgr inż. Alicja Krysiewicz




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Iwona Włoskowicz



Konsultacja:
mgr Ewa Figura







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[01].Z1.02

„Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu krawiec.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Przybory i materiały rysunkowe. Techniki rysunkowe. Rysunek odręczny

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Proporcje figury ludzkiej. Rysunki sylwetek statycznych i w ruchu:

dziecka, kobiety, mężczyzny

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Rysunek modelowy i żurnalowy

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Perspektywa

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

5.5. Światłocień w rysunku

23

5.5.1. Ćwiczenia

23

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7.

Literatura

39

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

krawiec. W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania

-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować

samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest

przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają

ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne
możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie

odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest
od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.























Schemat układu jednostek modułowych

743[01].Z1

Podstawy projektowania odzieży

743[01].Z1.03

Zastosowanie zasad kolorystyki

i kompozycji w projektowaniu odzieży

743[01].Z1.02

Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych

743[01].Z1.01

Sporządzanie rysunku technicznego odzieżowego

743[01].Z1.04

Dobieranie wyrobów odzieżowych do typu sylwetki

i przeznaczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

– stosować różne rodzaje pisma i układy liternicze,
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

dobrać materiały i przybory rysunkowe,

zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków odzieży zgodnie z zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii,

wykonać rysunek odręczny,

wykonać rysunek rozmachowy,

sporządzić rysunki brył,

sporządzić rysunki z natury, pamięci lub wyobraźni,

określić proporcje sylwetki damskiej i męskiej,

określić proporcje sylwetki dziecka,

określić zasady perspektywy zbieżnej,

wykonać szkice fragmentów odzieży w ujęciu perspektywicznym,

narysować schematy sylwetek dziecka, kobiety i mężczyzny,

zastosować zasady perspektywy w rysowaniu sylwetki ludzkiej,

narysować prosty ubiór na sylwetce statycznej,

narysować prosty ubiór na sylwetce w ruchu,

określić zasady wykonywania rysunków modelowych,

wykonać rysunek modelowy odzieży,

wykonać rysunek modelowy odzieży w ułożeniu płaskim,

określić sylwetkę żurnalową,

posłużyć się rysunkiem żurnalowym,

skopiować rysunki żurnalowe,

zastosować światłocień w rysunku żurnalowym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Podstawy projektowania odzieży 743[01].Z1

Jednostka modułowa:

Sporządzanie

rysunków

wyrobów

odzieżowych

743[01].Z1.02

Temat: Narysować schemat sylwetki kobiety.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rysowania sylwetki kobiety z zachowaniem

proporcji.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać materiały i przybory rysunkowe,

zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

i higieny pracy,

określić proporcje sylwetki kobiety,

wykonać schemat sylwetki kobiety.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna


Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Czas: 90 min.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4, A3.

ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.),

przybory kreślarskie,

gumka.


Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

Uczeń powinien:

zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety,

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,

wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność

pomiarów (odcinek l),

sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

wyciąć wykonany schemat,

ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach,

przykleić schemat i wymodelować kształt sylwetki,

dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Nauczyciel nadzoruje pracę ucznia na bieżąco, wyjaśnia wątpliwości i pomaga je
rozwiązać.

5. Po wykonaniu ćwiczenia uczeń próbuje dokonać analizy pracy.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Uczniowie prezentują swoje prace.
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Podstawy projektowania odzieży 743[01].Z1

Jednostka modułowa:

Sporządzanie

rysunków

wyrobów

odzieżowych

743[01].Z1.02

Temat: Wykonywanie rysunków modelowych spódnicy damskiej „w rozłożeniu

na płasko”.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania rysunków modelowych „w rozłożeniu

na płasko”.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać materiały i przybory rysunkowe,

zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

i higieny pracy,

zdefiniować pojecie: rysunek modelowy,

wymienić rodzaje rysunków modelowych,

omówić zasady tworzenia rysunków modelowych,

omówić zastosowanie rysunków modelowych w odzieżownictwie,

wykonać rysunek modelowy spódnicy „w rozłożeniu na płasko”,

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa,

taśma centymetrowa.

Czas: 90 min.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.),

przybory kreślarskie,

gumka,

modele spódnic damskich,


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie rysunku modelowego spódnicy damskiej „w rozłożeniu
na płasko”

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu, podział na grupy.


FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE

Co to jest rysunek modelowy?

Jakie rozróżniamy rodzaje rysunku modelowego?

Gdzie w odzieżownictwie ma zastosowanie rysunek odzieżowy?

Jakie przybory są potrzebne do wykonania rysunku modelowego?

PLANOWANIE
1. Ustal fason spódnicy damskiej przydzielonej do wykonania ćwiczenia.
2. Zaplanuj kolejność czynności wykonania rysunku modelowego spódnicy damskiej

„w rozłożeniu na płasko”.

3. Ustal format arkusza papieru i wielkość wykonania rysunku.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami rysunek modelowy spódnicy damskiej.
2. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność wykonania twojej pracy.
3. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.

SPRAWDZANIE
1. Czy prawidłowo został wykonany rysunek modelowy spódnicy damskiej?
2. Czy rysunek jest czytelny i estetyczny?
3. Czy wszystkie cechy charakterystyczne (detale) fasonu spódnicy zostały przedstawione

na rysunku?

ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rysunek modelowy na sylwetce. Na podstawie
zgromadzonych informacji wyszukaj fotografie i ilustracje przykładowych modeli i przynieś
na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Przybory i materiały rysunkowe. Techniki rysunkowe.

Rysunek odręczny

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na arkuszu papieru narysuj bez przyrządów kreślarskich kilka linii różnego rodzaju, kół

i elips ołówkami o różnej twardości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na różnice w rysunku w zależności od twardości
zastosowanego ołówka.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) znać rodzaje linii,
2) dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
3) narysować linie: proste, krzywe, faliste, łamane i przerywane w różnych kierunkach

i o różnym zagęszczeniu.

4) narysować koła i elipsy różnej wielkości,
5) porównać efekty pracy w zależności od zastosowanego ołówka,
6) ocenić postępy swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.),

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Wykonaj rysunek rozmachowy trójkąta opisanego na kole.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) znać zasady sporządzania rysunku rozmachowego,
2) dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
3) narysować koło,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

4) narysować trójkąt opisany na kole,
5) ocenić postępy swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.),

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Wykonaj rysunek z natury spódnicy damskiej podstawowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania rysunku i proporcje
poszczególnych elementów spódnicy damskiej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) znać zasady sporządzania rysunku z natury form płaskich,
2) dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
3) dokonać analizy budowy i proporcji modelu,
4) narysować ogólny szkic spódnicy damskiej,
5) zaobserwować i wprowadzić szczegóły do rysunku,
6) zaprezentować swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.),

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Wykonaj rysunek spódnicy damskiej fantazyjnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania oraz możliwość skorzystania z projektów zamieszczonych w żurnalach
i czasopismach z odzieżą. Należy zwrócić uwagę na proporcje poszczególnych elementów
spódnicy damskiej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) znać zasady sporządzania rysunku z wyobraźni,
2) dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
3) narysować spódnicę damską fantazyjną z wyobraźni,
4) zaprezentować swoją pracę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.),

żurnale, czasopisma z odzieżą,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 5

Wykonaj rysunek bryły – dzbana.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na proporcje i dokładność wykonania rysunku.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) znać zasady sporządzania rysunku brył,
2) dobrać przybory i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
3) narysować bryłę dzbana,
4) zaprezentować swoją pracę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4,

ołówki o różnej twardości (H, HB, B, itd.),

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Proporcje figury ludzkiej. Rysunki sylwetek statycznych

i w ruchu: dziecka, kobiety, mężczyzny

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj schemat sylwetki kobiety i wymodeluj jej kształty.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania schematu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów

(odcinek l),

5) sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),
6) wyciąć wykonany schemat,
7) ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach,
8) przykleić schemat i wymodelować kształt sylwetki,
9) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.),

przybory kreślarskie,

gumka,

nożyczki, klej,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Wykonaj schemat sylwetki mężczyzny i wymodeluj jej kształty.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania schematu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki mężczyzny,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

4) wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów

(odcinek l),

5) sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),
6) wyciąć wykonany schemat,
7) ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach,
8) przykleić schemat i wymodelować kształt sylwetki,
9) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.),

przybory kreślarskie,

gumka,

nożyczki, klej,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Wykonaj schemat sylwetki dziecka i wymodeluj kształty.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania schematu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki dziecka,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów

(odcinek l),

5) sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),
6) wyciąć wykonany schemat,
7) ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach,
8) przykleić schemat i wymodelować kształt sylwetki,
9) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

przybory kreślarskie,

gumka,

nożyczki, klej,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Narysuj prosty ubiór damski na sylwetce w ruchu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odrysować sylwetkę kobiety w pozie kontrapostu na arkuszu papieru korzystając

z szablonu,

2) narysować prosty ubiór damski na sylwetce,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), gumka,

szablon sylwetki kobiety,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 5

Narysuj prosty ubiór męski na sylwetce w ruchu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odrysować sylwetkę mężczyzny w pozie kontrapostu na arkuszu papieru korzystając

z szablonu,

2) narysować prosty ubiór męski na sylwetce,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B, itp.), gumka,

szablon sylwetki mężczyzny,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Rysunek modelowy i żurnalowy

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj rysunek modelowy spódnicy damskiej „w rozłożeniu na płasko”.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na poprawność wykonywania rysunku.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi rysunku modelowego i odpowiedzieć na

pytania:

Co to jest rysunek modelowy?

Jakie rozróżniamy rodzaje rysunku modelowego?

Gdzie w odzieżownictwie ma zastosowanie rysunek odzieżowy?

Jakie przybory są potrzebne do wykonania rysunku modelowego?

3) ustalić fason spódnicy damskiej przydzielonej do wykonania ćwiczenia,
4) zaplanować kolejność czynności wykonania rysunku modelowego spódnicy damskiej

„w rozłożeniu na płasko”.

5) ustalić format arkusza papieru i wielkość wykonania rysunku,
6) omówić i uzgodnić wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem,
7) odnieść się do uwag i propozycji nauczyciela,
8) wykonać zgodnie z zaplanowanymi czynnościami rysunek modelowy spódnicy damskiej,
9) zwrócić uwagę na estetykę i dokładność wykonania twojej pracy,
10) przygotować się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.

11) przygotować się do sprawdzenia wykonanej pracy – odpowiedzieć na pytania:

Czy prawidłowo został wykonany rysunek modelowy spódnicy damskiej?

Czy rysunek jest czytelny i estetyczny?

Czy wszystkie cechy charakterystyczne (detale) fasonu spódnicy zostały

przedstawione na rysunku?


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości,

gumka,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Wykonaj rysunek modelowy bluzki damskiej na sylwetce.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
2) zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi rysunku modelowego,
3) odrysować sylwetkę korzystając z szablonu,
4) zastosować kolejno zasady tworzenia rysunku modelowego,
5) narysować rysunek modelowy,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

szablon sylwetki,

ołówki różnej twardości,

gumka,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Wykonaj rysunek żurnalowy sukni damskiej wieczorowej dowolną techniką.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na inwencję twórczą wykonywanego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi rysunku żurnalowego,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać technikę wykonania rysunku,
4) wykonać ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości,

przybory rysunkowe i malarskie,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Skopiuj rysunek żurnalowy w zmiennej wielkości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na dokładność kopiowania rysunku.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wylosować rysunek żurnalowy spośród ilustracji przygotowanych przez nauczyciela,
3) skopiować rysunek żurnalowy w zmiennej wielkości metodą wskazaną przez nauczyciela,
4) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
5) wskazać wady i zalety metody, którą wykonałeś rysunek,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ilustracje rysunków do kopiowania,

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości,

gumka,

papier kancelaryjny,

kalka techniczna,

przybory kreślarskie,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Perspektywa

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj rysunek drogi z zastosowaniem perspektywy zbieżnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zastosowanie zasad perspektywy
zbieżnej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej,
3) odnaleźć linię horyzontu i punkt zbieżności,
4) wykonać wstępny szkic drogi polnej,
5) narysować drogę z zastosowaniem perspektywy zbieżnej,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A3,

rysownica,

ołówki różnej twardości,

gumka,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Narysuj spódnicę damską sportową wykorzystując zasady perspektywy zbieżnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zastosowanie zasad perspektywy
zbieżnej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej,
3) przygotować model do wykonania ćwiczenia (założyć spódnicę na manekin),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

4) wybrać odpowiednie miejsce pracy (skonsultować wybór z nauczycielem),
5) narysować spódnicę damską sportową w trzech widokach: frontalny, z góry i z dołu,

z zastosowaniem perspektywy zbieżnej,

6) zaprezentować efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości,

gumka,

model spódnicy damskiej sportowej;

manekin,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Narysuj fragmenty odzieży wykorzystując zasady perspektywy zbieżnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zastosowanie zasad perspektywy
zbieżnej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej,
3) przygotować model do wykonania ćwiczenia (założyć bluzkę na manekin),
4) wybrać odpowiednie miejsce pracy (skonsultować wybór z nauczycielem),
5) narysować kołnierz bluzki damskiej w trzech widokach: frontalny, z góry i z dołu,

z zastosowaniem perspektywy zbieżnej,

6) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości,

gumka,

model bluzki damskiej z kołnierzem,

manekin,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.5. Światłocień w rysunku


5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj studium tkaniny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na sposób uzyskania światłocienia w rysunku.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym światłocienia,
2) zorganizować stanowisko pracy (udrapować tkaninę na stelażu),
3) zaobserwować w jaki sposób rozkłada się światło na tkaninie,
4) wykonać studium tkaniny,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

tkanina,

blok rysunkowy formatu A3,

sztaluga,

ołówki różnej twardości,

gumka,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Narysuj spódnicę z falbanami wykorzystując efekt światłocienia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na sposób uzyskania światłocienia w rysunku.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym światłocienia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zaobserwować w jaki sposób rozkłada się światło na modelu odzieży,
4) narysować spódnicę z falbanami,
5) zastosować światłocień w rysowaniu falban,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A3,

sztaluga,

ołówki różnej twardości,

gumka,

manekin,

spódnica z falbanami,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Zaprojektuj ubiór męski sportowy z wykorzystaniem światłocienia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na sposób uzyskania światłocienia w rysunku
i proporcje sylwetki męskiej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym światłocienia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać szkic projektu ubioru męskiego sportowego,
4) zastosować światłocień w rysunku,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości,

gumka,

schemat sylwetki męskiej,

manekin,

ubiór sportowy męski,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Sporządzanie rysunków
wyrobów odzieżowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 9, 15, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d,
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. c, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować pojęcie: rysunek odręczny

A

P

c

2

Zastosować rodzaj papieru

C

P

b

3

Rozróżnić środki rysownicze

B

P

b

4

Określić do jakiego typu rysunków stosuje się
węgiel naturalny

B

P

b

5

Nazwać wymiary brył

A

P

c

6

Rozróżnić rysunek z natury

B

P

c

7

Określić proporcje ciała dorosłego człowieka

B

P

b

8

Podać proporcje sylwetki kobiety

B

P

a

9

Scharakteryzować pozę kontrapostu

C

PP

c

10 Rozróżnić rysunek żurnalowy

B

P

b

11 Wyjaśnić sposób przedstawiania rysunku

modelowego

B

P

d

12 Określić sposób przedstawiania odzieży na rysunku

modelowym

C

P

a

13 Zdefiniować pojecie rysunek żurnalowy

A

P

b

14 Rozróżnić rysunek modelowy

B

P

a

15 Określić na co ma wpływ ilość światła w tworzeniu

rysunku

C

PP

a

16 Określić miejsce położenia punktu zbieżności

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17 Zilustrować przedmioty trójwymiarowe na

płaszczyźnie

B

P

b

18 Nazwać rodzaje światła

A

P

c

19 Określić kąt padania światła przy oświetleniu

półbocznym

C

PP

a

20 Zastosować światłocień w rysunku dynamicznym

B

P

c


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Rysunek to dziedzina sztuki, w której środkiem wyrazu jest

a) plama malarska.
b) szkic.
c) linia, kreska.
d) figura geometryczna.


2. Do rysowania rysunków odzieży stosujemy papier

a) o gładkiej powierzchni.
b) o widocznej chropowatości na powierzchni.
c) kolorowy.
d) o nieregularnej powierzchni.


3. Do środków rysowniczych dających cienką kreskę należy

a) węgiel.
b) ołówek.
c) kreda.
d) sangwiny.


4. Węgiel naturalny wykorzystywany jest do rysowania

a) rysunków technicznych.
b) głów, aktów, ubranych postaci.
c) rysunków przekrojowych.
d) rysunków instruktażowych.


5. Bryły, to formy przestrzenne, które posiadają wymiary

a) długość, szerokość.
b) długość, grubość, szerokość.
c) długość, szerokość, wysokość.
d) długość, grubość, wysokość.


6. Odtwarzanie modelu znajdującego się przed nami, na który patrzymy to

a) rysunek z pamięci.
b) rysunek z wyobraźni.
c) rysunek z natury.
d) rysunek rozmachowy.

7. Wysokość głowy u dorosłego człowieka stanowi

a) 1/7 całego wzrostu.
b) 1/8 całego wzrostu.
c) 1/4 całego wzrostu.
d) 1/5 całego wzrostu.


8. W sylwetce kobiety szerokość ramion równa się szerokości

a) bioder.
b) talii.
c) kostek.
d) głowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9. Poza kontrapostu jest to poza, w której

a) głowa jest pochylona na bok.
b) masa ciała spoczywa na dwóch nogach.
c) masa ciała spoczywa na jednej nodze.
d) kończyny górne są uniesione do góry.

10. Na rysunku przedstawiono

Rysunek do zadania 10

a) rysunek modelowy.
b) rysunek żurnalowy.
c) rysunek instruktażowy.
d) rysunek techniczny.


11. Rysunek modelowy przedstawia się na

a) stelażu.
b) wieszaku
c) manekinie.
d) sylwetce.


12. Rysunek przedstawiający wygląd modelu odzieży w płaszczyźnie czołowej przedniej

i tylnej oraz w płaszczyźnie strzałkowej, to rysunek
a) modelowy.
b) żurnalowy.
c) fragmentów odzieży.
d) techniczny.

13. Rysunek żurnalowy przedstawia sylwetkę ludzką

a) w postawie zasadniczej.
b) w ruchu.
c) w postawie siedzącej.
d) w postawie leżącej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

14. Rysunkiem modelowym jest rysunek

a)

b)

c)

d)

Rysunki do zadania 14

15. W rysunku ilość światła ma duży wpływ na

a) kontrasty.
b) jakość rysunku.
c) wygląd modelu.
d) rodzaj zastosowanej techniki rysunkowej.


16. Punkt, w którym stykają się wszystkie linie w rzeczywistości równoległe do siebie,

dążące w głąb obrazu, nazywa się punktem
a) rozbieżności.
b) głównym.
c) zbieżności.
d) pobocznym.


17. Rysunek perspektywiczny polega na umiejętności poprawnego przedstawienia

przedmiotów trójwymiarowych, widzianych przez oko ludzkie na płaszczyźnie
a) jednowymiarowej.
b) dwuwymiarowej.
c) trójwymiarowej.
d) czterowymiarowej.


18. Klasyczny rodzaj oświetlenia podczas rysowania stanowi światło

a) przednie.
b) boczne.
c) górne.
d) tylne.


19. Światło półroczne pada na model pod kątem

a) 45

0

.

b) 90

0

.

c) 60

0

.

d) 75

0

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

20. Światłocień ma największe zastosowanie w rysunku

a) instruktażowym.
b) konturowym.
c) dynamicznym.
d) technicznym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko …............................................................................

Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej: Sporządzanie rysunków
wyrobów odzieżowych.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 9, 13, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. b, 4. c, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a, 11. d,
12. c, 13. d, 14. b, 15. c, 16. a, 17. b, 18. c, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować pojęcie: rysunek odręczny

A

P

a

2

Zastosować rodzaj papieru

B

P

d

3

Rozróżnić środki rysownicze

B

P

b

4

Zdefiniować pojęcie rysunek modelowy

B

P

c

5

Zdefiniować pojęcie bryły

A

P

b

6

Określić sposób trzymania ołówka podczas
wykonywania szkicu

B

P

a

7

Określić proporcje ciała dziecka rocznego

B

P

c

8

Rozróżnić rodzaje ołówków

B

P

b

9

Scharakteryzować pozę kontrapostu

C

PP

d

10 Rozpoznać rodzaj rysunku

B

P

a

11 Określić rysunek modelowy

B

P

d

12 Określić technikę wykonywania rysunku

żurnalowego

B

P

c

13 Zdefiniować metodę powiększania modelu za

pomocą linii pomocniczych

C

PP

d

14 Rozpoznać rodzaj rysunku

B

P

b

15 Rozróżnić rodzaj perspektywy

B

P

c

16 Zdefiniować pojęcie: cień

A

P

a

17 Określić położenie horyzontu

C

PP

b

18 Zastosować rodzaje źródła światła

C

PP

c

19 Określić zjawisko joroba

C

PP

a

20 Wskazać zastosowanie światłocienia

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie zakreśl
odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Linia, kreska charakteryzuje

a) rysunek.
b) malarstwo
c) kolaż.
d) witraż.

2. Papier o bardzo gładkiej powierzchni, do której kredce trudno jest „przylgnąć”, to papier

a) drobnoziarnisty.
b) średnioziarnisty.
c) gruboziarnisty.
d) powlekany.

3. Do środków rysowniczych dających gruba kreskę należy

a) ołówek.
b) węgiel.
c) długopis.
d) pióro.


4. Rysunek projektu plastycznego modelu odzieży to

a) rysunek techniczny.
b) rysunek instruktażowy.
c) rysunek modelowy.
d) szkic.


5. Wymiary: długość, szerokość, wysokość charakteryzują

a) prostokąty.
b) bryły.
c) koła.
d) kwadraty.


6. Wykonując szkic postaci należy trzymać ołówek

a) luźno i swobodnie.
b) pod kątem 45

0

.

c) pod kątem 90

0

.

d) kurczowo i mocno.

7. Wysokość głowy u dziecka rocznego stanowi

a) 1/7 całego wzrostu.
b) 1/8 całego wzrostu.
c) 1/4 całego wzrostu.
d) 1/5 całego wzrostu.


8. Ołówek o symbolu HB, to ołówek

a) miękki.
b) średnio miękki.
c) twardy.
d) bardzo twardy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

9. Poza, w której masa ciała spoczywa na jednej nodze to

a) poza boczna.
b) poza tylna.
c) poza kontraspotu.
d) poza kontrapostu.

10. Na rysunku przedstawiono rysunek

Rysunek do zadania 10

a) modelowy.
b) żurnalowy.
c) instruktażowy.
d) techniczny.


11. Rysunek modelowy przedstawia

a) projekt modelu odzieży do I-ej miary.
b) projekt modelu odzieży do II-ej miary.
c) szkic sylwetki.
d) projekt modelu odzieży na sylwetce.


12. Rysunek żurnalowy może być wykonany

a) tylko kredką.
b) tylko ołówkiem.
c) dowolną techniką.
d) tylko plamą malarską.

13. Kopiowanie rysunków poprzez prowadzenie linii pionowej (bazy) i poziomych linii

w charakterystycznych miejscach, to
a) powiększanie rysunku za pomocą kratek.
b) odbijanie rysunku.
c) kserowanie rysunku.
d) powiększanie modelu za pomocą linii pomocniczych.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

14. Rysunek żurnalowy przedstawia rysunek

a)

b)

c)

d)

Rysunki do zadania 14

15. Perspektywa przedstawiona na rysunku, to perspektywa

Rysunek do zadania 15

a) z lotu ptaka.
b) powietrzna.
c) zbieżna.
d) żabia.


16. Część modelu, na którą światło nie pada bezpośrednio, to

a) cień.
b) światło odbite.
c) „jasna ciemność”.
d) półmrok.


17. Horyzont jest to linia

a) wzdłuż, której niebo styka się z powierzchnią ziemi.
b) wzdłuż, której niebo pozornie styka się z powierzchnia ziemi.
c) która wyznacza koniec rysunku.
d) która wyznacza początek rysunku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

18. Model jest oświetlony światłem podstawowym i uzupełniającym, gdy źródłem światła

jest
a) słońce i księżyc.
b) żarówka i świeca.
c) światło naturalne i sztuczne.
d) oświetlenie elektryczne i gazowe.


19. Joroba to

a) najgłębsza część cienia.
b) cień.
c) światło.
d) światłocień.

20. Światłocień ma największe zastosowanie w rysunku

a) instruktażowym.
b) konturowym.
c) dynamicznym.
d) technicznym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko ...............................................................................

Sporządzanie rysunków wyrobów odzieżowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA


1. Barber B.: Podstawy rysunku. Wydawnictwo Delta, Warszawa
2. Czurkowa M.H., Ulawska-Bryszewska I.: Rysunek zawodowy dla szkół odzieżowych.

WSiP, Warszawa 1996

3. Daszyńska M.: Techniki graficzne, powlekanie, odbijanie. Techniki plastyczne. WSiP

Warszawa 1992

4. Fałkowska-Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000
5. Lewandowska-Stark E.: Modelowanie form odzieży damskiej. Stowarzyszenie

Oświatowców Polskich, Toruń 1998.

6. Lewicka J. 100 technik plastycznych. Centralna Poradnia Amatorskiego Ruchu

Artystycznego, Nasza Księgarnia, Warszawa 1969

7. Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1995
8. Parramon J.M.: Jak rysować. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 1996
9. Salo T., Eberle H., Döllel H.: Mode Zeichnen & Entwerfen. Vollmer GmbH & Co.,

Haan-Gruiten 2001

10. Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Naukowe

PWN, Warszawa 2003

11. Smith R.: Tajemnice warsztatu artysty. MUZA S.A., Warszawa 1994
12. Teisisin K. Techniki rysunku. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1982

Czasopisma
– Nowa Edukacja Zawodowa
– Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

