monter budownictwa wodnego 712[03] o1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Marzena Rozborska



Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu
budownictwa wodnego 712[03].O1.02







Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Piotr Miłosz
mgr inż. Lucja Zegadło



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[03].O1.02
,,Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa wodnego’’, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu monter budownictwa wodnego






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Podstawy hydrologii

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Budowle wodne i systemy ochrony przeciwpowodziowej

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Grunty budowlane

20

5.3.1. Ćwiczenia

20

5.4. Roboty ziemne, fundamentowe i odwodnieniowe

23

5.4.1. Ćwiczenia

23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7. Literatura

38




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Posługiwanie się podstawowymi

pojęciami z zakresu budownictwa wodnego”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w zawodzie monter budownictwa wodnego 712[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ć

wiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań ,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4




















Schemat układu jednostek modułowych












712[03].O1

Podstawy budownictwa wodnego

712[03].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

712[03].O1.02

Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu

budownictwa wodnego

712[03].O1.03

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach

hydrotechnicznych

712[03].O1.04

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

712[03].O1.05

Magazynowanie, składowanie oraz

transport materiałów i wyrobów

budowlanych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

określać swoje mocne i słabe strony w działaniach indywidualnych i zespołowych,

stosować zasady współpracy w grupie,

korzystać z różnych źródeł informacji,

planować swój rozwój zawodowy i doskonalenie kwalifikacji.





































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

wyjaśnić występowanie zjawisk hydrometeorologicznych w atmosferze,

wyjaśnić mechanizmy funkcjonowania ekosystemów wodnych,

określić zależności zachodzące pomiędzy czynnikami meteorologicznymi, a warunkami
hydrologicznymi w środowisku,

rozróżnić rodzaje wód powierzchniowych i podziemnych,

określić zasady racjonalnej gospodarki wodą,

rozróżnić rodzaje zanieczyszczeń wody oraz określić sposoby ochrony wód,

określić właściwości materiałów stosowanych do regulacji rzek oraz budowy obiektów
budownictwa wodnego,

określić zasady i warunki magazynowania, składowania oraz transportu materiałów
budowlanych,

zmagazynować oraz przetransportować materiały, maszyny, narzędzia i sprzęt stosowany
w robotach hydrotechnicznych,

zidentyfikować rodzaje gruntów i określić ich właściwości,

określić cele regulacji rzek i potoków górskich,

rozróżnić sposoby umacniania brzegów oraz rodzaje budowli regulacyjnych,

określić zasady wykonywania robót ziemnych i odwodnieniowych,

rozróżnić rodzaje powodzi oraz sposoby ochrony przeciwpowodziowej,

sklasyfikować obiekty budownictwa wodnego oraz określić ich funkcje,

określić zasady wykonywania robót podwodnych oraz fundamentowania budowli
wodnych,

określić obciążenia działające na budowle wodne,

rozróżnić budowle piętrzące oraz określić ich funkcje,

określić wpływ czynników meteorologicznych i hydrologicznych na bezpieczeństwo
i trwałość obiektów budownictwa wodnego,

wyjaśnić zjawiska występujące podczas przepływu wody w gruntach,

rozróżnić rodzaje odkształceń filtracyjnych,

określić sposoby zabezpieczenia budowli wodnych przed filtracją wody w gruntach.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł: Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu

budownictwa wodnego 712[03].O1.02

Temat: Cykl hydrologiczny.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności analizowania zjawisk hydrometeorologicznych

w przyrodzie.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić pojęcie cyklu hydrologicznego,

analizować obieg wody w cyklu hydrologicznym,

określić wpływ opadów atmosferycznych na warunki hydrologiczne,


Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

dyskusja dydaktyczna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas: 1 godz. dydaktyczna (45minut).

Środki dydaktyczne:

plansze.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Omówienie tematu i celów zajęć.


Faza właściwa:
3.

Realizacja tematu:

wyjaśnienie pojęcia cyklu hydrologicznego,

analiza obiegu wody w cyklu hydrologicznym na podstawie planszy,

wyjaśnienie pojęcia warunków hydrologicznych,

rozróżnienie rodzajów opadów atmosferycznych,

określenie wpływu warunków meteorologicznych na warunki hydrologiczne.


Faza kończąca
4.

Uporządkowanie pracownię.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa
Sporządź notatkę na temat pomiaru poziomu zwierciadła wody gruntowej.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł:

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1

Jednostka modułowa: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu

budownictwa wodnego 712[03].O1.02

Temat: Rodzaje budowli piętrzących.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozróżniania budowli piętrzących.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżnić rodzaje budowli piętrzących,

określić funkcję budowli piętrzących,

określić materiały z jakich mogą być wznoszone budowle piętrzące.


Metody nauczania–uczenia się:

burza mózgów.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas:
45minut.

Środki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Podanie tematu i omówienie sposobu pracy podczas zajęć.


Faza właściwa:
3.

Realizacja tematu:

wybranie grupy ekspertów,

wybranie osoby do zapisywania pomysłów na tablicy,

zapisywanie propozycji uczniów,

eksperci wybieraj ą spośród wypisanych budowli budowle piętrzące.

4.

Podsumowanie wiadomości.


Faza kończąca
5.

Uporządkowanie pracowni.

Praca domowa

Wyszukaj informacje na temat budowli piętrzących w Twojej okolicy.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.

ĆWICZENIA


5.1. Podstawy hydrologii


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wybierz z tabeli te zjawiska cyklu hydrologicznego, które zachodzą w atmosferze

i narysuj schemat przebiegu tych zjawisk.

odpływ podziemny
wsiąkanie
przenoszenie pary wodnej
opad atmosferyczny
kondensacja
odpływ powierzchniowy
parowanie


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować treści zawarte w tabeli,

2)

wybrać i zapisać zjawiska hydrometeorologiczne zachodzące w atmosferze,

3)

narysować schemat zjawisk hydrometeorologicznych, uwzględniając ich kolejność,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Ćwiczenie 2

Na podstawie mapy średnich opadów rocznych na obszarze Polski, odczytaj, jakie są

ś

rednie opady roczne w regionie, w którym mieszkasz.

Rys. do ćwiczenia 2 [1, s. 29]


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować mapę,

2)

odnaleźć na mapie wybrany region,

3)

odczytać średnie opady roczne dla szukanego regionu,

4)

dokonać oceny prawidłowości wykonania obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 3

Na podstawie mapy średnich opadów rocznych na obszarze Polski, odszukaj region

o najniższych średnich opadach rocznych.

Rys. do ćwiczenia 3 [1, s. 29]


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować mapę,

2)

odnaleźć na mapie najmniejsze opady,

3)

określić region,

4)

dokonać oceny prawidłowości wykonania obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Na mapie odszukaj i zapisz nazwy czterech rzek, które leżą w dorzeczu Narwi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować mapę,

2)

odszukać Narew na mapie,

3)

ustalić i wypisać dopływy Narwi,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

mapa fizyczna Polski,

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Na paskach papieru wypisane są czynniki, które wpływają na stan wody w rzece. Na

paskach wypisano kolejno: opady deszczu, opady śniegu, wielkość zlewni, wielkość zlewiska,
długotrwała susza, roztopy.

Wybierz spośród nich czynniki meteorologiczne, które bezpośrednio wpływają na

podniesienie stanu wody.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować zapisy na paskach,

2)

wybrać czynniki meteorologiczne,

3)

wybrać czynniki bezpośrednio wpływające na stan wody w rzece,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

paski z danymi do ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 6

Narysuj

schemat

podziału

wód,

którym

będą

uwzględnione

rodzaje

wód

powierzchniowych i podziemnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować rodzaje wód powierzchniowych i podziemnych,

2)

wypisać rodzaje wód powierzchniowych,

3)

wypisać rodzaje wód podziemnych,

4)

narysować schemat uwzględniający podział wód,

5)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 7

Tabelki zawierają użytkowników wody i rodzaje zanieczyszczeń. Przyporządkuj

użytkownikom źródła zanieczyszczeń. Zaproponuj sposób ochrony zasobów wodnych przed
zanieczyszczeniami powodowanymi przez wskazanych użytkowników.

gospodarstwo rolne
zakład przemysłowy
osiedle mieszkaniowe

ś

cieki komunalne (bytowe)

ś

cieki przemysłowe

rozpuszczone nawozy
rozpuszczone środki ochrony roślin
gazy w atmosferze


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować zawartość tabelek,

2)

przyporządkować rodzaj zanieczyszczeń do użytkownika wody,

3)

zaproponować sposób ochrony wody przed zanieczyszczeniami,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Budowle wodne i systemy ochrony przeciwpowodziowej


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

W tabeli znajdują się cele regulacji rzek i potoków górskich. Przyporządkuj je

odpowiednio do rzeki i potoków górskich.

dostosowanie do potrzeb rolnictwa
dostosowanie do potrzeb żeglugi
zabezpieczenie przed erozją powierzchniową
dostosowanie do potrzeb przemysłu
utrwalenie stoków
zabezpieczenie przed niszczącym działaniem lawin


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

przeanalizować tabelę,

3)

przyporządkować cele regulacji do rzek,

4)

przyporządkować cele regulacji do potoków górskich,

5)

uzasadnić swój wybór.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Określ sposoby umacniania brzegów rzek.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

wypisać sposoby umocnienia brzegów,

3)

uzasadnić swój wybór.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Nazwij budowle regulacyjne przedstawione na rysunku.

a.

b.

Rys. do ćwiczenia 3 [4, s.184]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

wyszukać budowle regulacyjne,

3)

określić rodzaj budowli na rysunkach.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 4

Określ rodzaje powodzi, jakie występują w Polsce oraz podaj pory roku w jakich mogą

występować.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

wypisać rodzaje powodzi,

3)

przyporządkować powódź do pory roku,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 5

Określ sposoby, które mają na celu ochronę przeciwpowodziową.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

wypisać sposoby ochrony przed powodzią,

3)

wybrać i zapisać zabiegi hydrotechniczne,

4)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 6

Wykonaj w formie tabeli klasyfikację budowli wodnych. Uwzględnij rodzaj budowli,

funkcję, jaką pełni i materiał, z którego jest wykonana.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

zaplanować układ tabeli,

3)

wykonać tabelę,

4)

uzupełnić tabelę

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

−−−−

długopis,

−−−−

linijka,

−−−−

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 7

Określ obciążenia działające na budowle wodne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

wypisać rodzaje obciążeń,

3)

określić znaczenie poszczególnych obciążeń,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.3. Grunty budowlane


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ rodzaj gruntu na podstawie próby wałeczkowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

pobrać grudkę ze środka bryły gruntu,

2)

uformować kulkę o średnicy około 7 mm,

3)

wykonać wałeczkowanie na dłoni, aż wałeczek uzyska średnicę 3 mm,

4)

obejrzeć powierzchnię wałeczka i zanotować wyniki obserwacji,

5)

powtórzyć wałeczkowanie, aż wałeczek popęka poprzecznie, rozwarstwi się podłużnie
lub rozkruszy,

6)

określić rodzaj gruntu na podstawie normy,

7)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

8)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

próbki gruntów spoistych,

linijka,

normy gruntowe lub plansza z cechami rozpoznawczymi gruntów spoistych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Przyporządkuj właściwości gruntów wypisane w tabeli do odpowiedniej grupy.

uziarnienie

wytrzymałość na ścinanie

stopień zagęszczenia

wytrzymałość na ściskanie

wodoprzepuszczalność

wilgotność

stopień plastyczności

porowatość

gęstość pozorna

Właściwości fizyczne:

Właściwości mechaniczne:


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

ustalić właściwości fizyczne i zapisać je w odpowiedniej rubryce,

3)

ustalić właściwości mechaniczne i zapisać je w odpowiedniej rubryce,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

tabela z wypisanymi właściwościami gruntów,

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Na podstawie opisu sytuacji problemowej, określ jakie wystąpiło zjawisko spowodowane

filtracją wody w gruncie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować opisy sytuacji problemowych,

2)

wypisać efekty opisanych sytuacji,

3)

ustalić przyczyny powstania zjawisk,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

opisy sytuacji problemowych,

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Dobierz sposób zabezpieczenia nasypu przed filtracją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

wypisać sposoby ochrony budowli ziemnych przed filtracją,

3)

ustalić te sposoby, które dotyczą budowli ziemnych,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.4. Roboty ziemne, fundamentowe i odwodnieniowe


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

W tabeli wypisane są prace przygotowawcze, jakie należy wykonać przed przystąpieniem

do robót ziemnych. Ułóż schemat uwzględniający prawidłową kolejność tych prac.

wykarczowanie drzew na trasie przyszłych robót ziemnych
wytyczeniu projektowanych budowli
odprowadzenie wód opadowych z terenu budowli
usunięcie darniny z terenu przyszłych robót
obniżenie poziomu wód gruntowych
wyznaczenie wymiarów budowli hydrotechnicznych
zagospodarowanie placu budowy
ułożenie darniny w stosy


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

ułożyć schemat robót,

3)

zaprezentować wykonane ćwiczenie,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na planie wykopu wrysuj miejsce, w którym powinna się znaleźć studzienka zbiorcza.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

ustalić kierunek spływu wody,

3)

wrysować studzienkę zbiorczą,

4)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

plan wykopu,

ołówek,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dobierz metodę betonowania podwodnego, jeżeli ma się ono odbyć w wodzie płynącej

na głębokości 2,5 m.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

wypisać warunki w jakich ma być przeprowadzone betonowanie,

3)

wybrać metodę betonowania,

4)

uzasadnić swój wybór.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Dobierz metody, które umożliwiają wykonanie robót fundamentowych budowli wodnych

na sucho.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować materiał nauczania,

2)

wypisać sposoby fundamentowania,

3)

wybrać sposoby umożliwiające fundamentowanie na sucho,

4)

uzasadnić swój wybór.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier kancelaryjny,

długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.



































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

,,Posługiwanie

się

podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa wodnego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12.
a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić pojęcie hydrologii

B

P

a

2

Określić udział opadów atmosferycznych
w procesie hydrologicznym

B

P

c

3

Wyjaśnić pojęcie zlewni

B

P

a

4

Określić rodzaje źródeł zanieczyszczenia
wód

B

P

d

5

Określić zastosowanie tam podłużnych

B

P

a

6

Wyjaśnić, od czego zależy wysokość
wałów przeciwpowodziowych

B

P

b

7

Określić funkcję budowli wodnej

B

P

c

8

Rozróżnić rodzaj obciążeń użytkowych

A

P

d

9

Rozróżnić rodzaj powodzi

A

P

c

10

Wyjaśnić pojęcie polderów

B

P

b

11

Sklasyfikować grunty ze względu na
pochodzenie

B

P

c

12

Rozróżnić właściwości fizyczne gruntu

A

P

a

13

Rozróżnić rodzaj gruntu

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

14

Określić cel próby rozcierania gruntu
w wodzie

B

P

b

15

Wyjaśnić pojęcie kurzawki

B

P

a

16

Rozróżnić rodzaj drenażu korpusu zapory

A

P

c

17

Scharakteryzować sposób obniżenia
poziomu wody gruntowej

C

PP

c

18

Scharakteryzować sposób
fundamentowania budowli wodnych

C

PP

b

19

Scharakteryzować możliwość betonowania
bezpośredniego pod wodą

C

PP

a

20

Scharakteryzować współczesne metody
betonowania podwodnego

C

PP

b


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu,

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2.

Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań dotyczących podstawowych wiadomości o budownictwie
wodnym. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na
później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Nauka o wodach występujących w przyrodzie, badająca zjawiska zachodzące
w hydrosferze, która obejmuje wodę występującą w przyrodzie, bez względu na jej stan
skupienia to
a)

hydrologia.

b)

hydrometria.

c)

meteorologia.

d)

hydraulika.

2.

Opad atmosferyczny, który bierze udział w procesie hydrologicznym zaraz po osiągnięciu
powierzchni terenu, to
a)

mgła.

b)

ś

nieg.

c)

deszcz.

d)

grad.

3.

Obszar, z którego woda za pośrednictwem cieków wodnych i woda spływająca po
powierzchni terenu spływa do rzeki to
a)

zlewnia.

b)

zlewisko.

c)

dorzecze.

d)

akwen.

4.

Ź

ródła zanieczyszczenia wód dzielimy na

a)

liniowe i przypowierzchniowe.

b)

liniowe, obszarowe i przestrzenne.

c)

punktowe, obszarowe i przypowierzchniowe.

d)

punktowe, liniowe i obszarowe.

5.

Tamy podłużne stosuje się w budowlach
a)

regulacyjnych rzek.

b)

piętrzących.

c)

chroniących przed powodzią.

d)

zaporowych.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6.

Wysokość wzniesienia korony wału przeciwpowodziowego ponad przyjętym poziomem
zwierciadła wody zależy od
a)

rodzaju terenu.

b)

wielkości rzeki.

c)

ilości rumowiska rzecznego.

d)

przewidywanych opadów.

7.

Jazy to budowle
a)

regulacyjne.

b)

przeciwpowodziowe.

c)

piętrzące.

d)

zabezpieczające brzeg przed erozją.

8.

Do obciążeń użytkowych działających na budowle wodne zaliczamy parcie i odpór gruntu
oraz
a)

obciążenie wiatrem.

b)

obciążenie sejsmiczne.

c)

ciężar własny.

d)

parcie wody i lodu.

9.

W Polsce powodzie i wezbrania półrocza letniego to powodzie
a)

ś

ryżowoazatorowe.

b)

lodowozatorowe.

c)

opadonawalne.

d)

roztopowe.

10.

Łąki i pastwiska przygotowane do zapełnienia wodami wezbraniowymi nazywamy

a)

kanałami ulgi.

b)

polderami.

c)

upustami.

d)

odciążeniem.

11.

Ze względu na pochodzenie grunty dzielimy na
a)

kamieniste i piaskowe.

b)

drobne i grube.

c)

rodzime i nasypowe.

d)

rodzime i organiczne.

12.

Wśród wymienionych właściwości, właściwością fizyczną gruntu nie jest
a)

wytrzymałość na ściskanie.

b)

porowatość.

c)

wilgotność.

d)

stopień zagęszczenia.

13.

Grunt, który po wyschnięciu tworzy zwarte grudki to grunt
a)

rodzimy.

b)

niespoisty.

c)

spoisty.

d)

kamienisty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

14.

Za pomocą próby rozcierania gruntu w palcach zanurzonych w wodzie określa się
zawartość frakcji
a)

ż

wirowej i kamienistej.

b)

piaskowej i pyłowej.

c)

pyłowej i kamienistej.

d)

piaskowej i żwirowej.

15.

Zjawisko polegające na upłynnieniu drobnoziarnistych i pylastych piasków to
a)

kurzawka.

b)

przebicie hydrauliczne.

c)

filtracja.

d)

wyparcie.

16.

Na rysunku przedstawiony jest drenaż w korpusie zapory, który został wykonany jako
a)

płaski narzut z kamienia.

b)

płaska warstwa z kamienia.

c)

stos kamienny.

d)

filtr odwrócony.








17.

Obniżenie poziomu wody gruntowej uzyskuje się za pomocą studni depresyjnych lub
a)

rowków odwadniających.

b)

studzienek zbiorczych.

c)

igłofiltrów.

d)

studni głębinowych.

18.

Wśród wymienionych metod fundamentowania, obniżania zwierciadła wody otwartej nie
wymaga fundamentowanie
a)

w grodzach.

b)

przy zastosowaniu sztucznej wyspy.

c)

w wykopach zabezpieczonych ściankami szczelnymi.

d)

przy zastosowaniu betonowania rynnami.

19.

Bezpośrednie betonowanie pod wodą jest możliwe tylko przy głębokościach nie
większych niż
a)

l m.

b)

2 m.

c)

0,5 m.

d)

1,5 m.

20.

Współcześnie betonowanie podwodne odbywa się najczęściej
a)

za pomocą rury nieruchomej.

b)

przez pompowanie.

c)

z zastosowaniem rury przesuwnej.

d)

za pomocą pojemników.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:……………………………………………………..


Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa wodnego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

TEST 2
Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

,,Posługiwanie

się

podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa wodnego

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. d, 10. c, 11. a,
12.
d, 13. a, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedzi

1

Określić pojęcie hydrosfery

B

P

b

2

Określić znaczenie opadów atmosferycznych
w procesie hydrologicznym

B

P

b

3

Wyjaśnić pojęcie zlewiska

B

P

c

4

Wyjaśnić pojęcie gospodarki wodnej

B

P

a

5

Wyjaśnic zastosowanie zamulników

B

P

b

6

Rozróżnić rodzaj wału
przeciwpowodziowego

A

P

a

7

Określić funkcję budowli wodnej

B

P

c

8

Określić obciążenia działające na budowle
wodne

B

P

c

9

Rozróżnić rodzaj powodzi

A

P

d

10 Wyjaśnić pojęcie kanałów ulgi

B

P

c

11 Określić kryterium podziału gruntów

B

P

a

12 Rozróżnić właściwości fizyczne gruntu

A

P

d

13 Rozróżnić rodzaj gruntu

A

P

a

14 Określić zastosowanie trójkąta Fereta

B

P

b

15 Wyjaśnić pojęcie filtracji

B

P

c

16 Rozróżnić rodzaj drenażu zapory

A

P

b

17 Scharakteryzować sposób obniżenia

poziomu wody gruntowej

C

PP

a

18 Scharakteryzować sposób fundamentowania

budowli wodnych

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

19 Scharakteryzować możliwość betonowania

bezpośredniego pod wodą

C

PP

b

20 Scharakteryzować możliwości betonowania

z zastosowaniem rury przesuwnej

C

PP

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu,

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2.

Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania tynków wewnętrznych.

5.

Test zawiera 20 zadań dotyczących podstawowych wiadomości o budownictwie wodnym.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa.

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

8.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9.

Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Para wodna w atmosferze, wody powierzchniowe i podziemne tworzą
a)

hydrologię.

b)

hydrosferę.

c)

litosferę.

d)

stratosfere.

2.

Największe znaczenie z punktu widzenia hydrologii mają
a)

opady deszczu i gradu.

b)

opady deszczu i śniegu.

c)

mgły i wiatr.

d)

grad i śnieg.

3.

Obszar, z którego woda za pośrednictwem rzek spływa do określonego zbiornika
wodnego to
a)

zlewnia.

b)

dorzecze.

c)

zlewisko.

d)

akwen.

4.

Ś

wiadome i celowe oddziaływanie człowieka na zasoby wodne to

a)

gospodarka wodna.

b)

ekologia.

c)

uprzemysłowienie.

d)

ż

egluga.

5.

Zamulniki stosuje się w budowlach
a)

piętrzących.

b)

regulacyjnych rzek.

c)

chroniących przed powodzią.

d)

zaporowych.

6.

Na rysunku numerem 1 oznaczony jest
wał przeciwpowodziowy
a)

główny.

b)

pierścieniowy.

c)

skrzydłowy.

d)

działowy.





7.

Zbiorniki wodne mogą być budowane dla celów
a)

regulacyjnych rzek.

b)

regulacyjnych potoków górskich.

c)

użytkowych i powodziowych.

d)

zabezpieczających brzegi przed erozją.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

8.

Obciążenie, które ma znikome znaczenie dla budowli wodnych to
a)

parcie gruntu.

b)

ciężar własny.

c)

obciążenie wiatrem.

d)

parcie wody i lodu.

9.

Do powodzi i wezbrań półrocza zimowego nie należą powodzie
a)

ś

ryżowoazatorowe.

b)

lodowozatorowe.

c)

roztopowe.

d)

opadonawalne.

10.

Boczne ramiona rzeki, którymi odprowadza się część wód wezbraniowych poza teren
zagrożony powodzią nazywamy
a)

jazami.

b)

polderami.

c)

kanałami ulgi.

d)

odciążeniem.

11.

Grunty dzielimy na rodzime i nasypowe, ze względu na
a)

pochodzenie.

b)

stopień zagęszczenia.

c)

współczynnik filtracji.

d)

uziarnienie.

12.

Wśród wymienionych właściwości, właściwością fizyczną gruntu jest
a)

wytrzymałość na ściskanie.

b)

Wytrzymałość na ścinanie.

c)

ś

ciśliwość.

d)

stopień zagęszczenia.

13.

Grunt, który po wyschnięciu nie tworzy zwartych grudek to grunt
a)

niespoisty.

b)

rodzimy.

c)

spoisty.

d)

kamienisty.

14.

Trójkąt Fereta służy do określania
a)

porowatości gruntu.

b)

rodzaju gruntu.

c)

wilgotności gruntu.

d)

stopnia zagęszczenia.



15.

Zjawisko polegające na przepływie wody w gruncie to
a)

kurzawka.

b)

przebicie hydrauliczne.

c)

filtracja.

d)

wyparcie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

16.

Na rysunku przedstawiony jest drenaż, który został wykonany jako

a)

płaska warstwa z kamienia.

b)

płaski narzut z kamienia.

c)

stos kamienny.

d)

filtr pojedynczy.

17.

Obniżenie poziomu wody gruntowej uzyskuje się za pomocą igłofiltrów lub
a)

studni depresyjnych.

b)

studzienek zbiorczych.

c)

rowków odwadniających.

d)

studni głębinowych.

18.

Metoda fundamentowania budowli wodnych, z urządzeń i elementów pływających
a)

wymaga obniżania zwierciadła wody otwartej.

b)

nie wymaga obniżania zwierciadła wody otwartej.

c)

wykopów zabezpieczonych ściankami szczelnymi.

d)

wymaga obniżenia zwierciadła wody do połowy.

19.

Przy małych i mało odpowiedzialnych podwodnych robotach fundamentowych, na
głębokości nie większej niż 1 m, dopuszczalne jest betonowanie
a)

w workach.

b)

bezpośrednie.

c)

za pomocą pojemników otwieranym dnem.

d)

z zastosowaniem rury przesuwnej.

20.

Betonowanie z zastosowaniem rury przesuwnej jest możliwe
a)

tylko w potokach górskich.

b)

zarówno w wodzie płynącej jak i stojącej.

c)

tylko w wodzie płynącej.

d)

tylko w wodzie stojącej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:……………………………………………………..


Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa wodnego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1.

Mikulski Z.: Gospodarka wodna PWN, Warszawa 1998

2.

Pałys F., Smoręda Z.: Poradnik technika melioranta PWRiL, Warszawa 1982

3.

Pisarczyk S.: Mechanika gruntów z fundamentowaniem. WSiP, Warszawa 1991

4.

Serafin B., Skibiński J.: Budownictwo i melioracje. PWSZ, Warszawa 1969

5.

Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. Cz. I. WSiP, Warszawa 1997

6.

Katalogi firm

